Vyšetřování korupční kauzy bývalého europoslance ČSSD Roberta Duška jde do finále. Jasno má být do června
Kauza údajného uplácení v souvislosti s evropskými projekty na Liberecku je unikátní nejen osobou hlavního aktéra, jímž je kdysi vlivný politik ČSSD, exposlanec a bývalý europoslanec v jedné osobě Robert Dušek. Ale také svým rozsahem. V případu je obviněno celkem 11 lidí a spis už nyní tvoří přes 20 šanonů. Přesto by mělo být podle zjištění HlídacíPes.org vyšetřování uzavřeno do poloviny tohoto roku.
Detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality obvinili bývalého europoslance Roberta Duška a člena vedení ČSSD z přijetí úplatku loni v červnu. Spolu s ním si obvinění vyslechli další dva spolustraníci: bývalý radní Martin Sepp a šéf místní organizace ČSSD Liberec-Petrovice Petr Skála (již dříve odsouzený v souvislosti se zabitím Filipa Venclíka).
Pohoda za polovinu
Dušek se Seppem jsou z korupce obviněni ve spolupachatelství a oběma tak hrozí trest odnětí svobody až na 12 let. Úplatek měli přijmout primárně v souvislosti s projektem výstavby lázeňského komplexu Dům pohoda v Chrastavě. Přičemž jeho bývalý majitel liberecký podnikatel Jan Imlauf je také mezi obviněnými.
Vzhledem k tomu, že jde o ale komplikovaný případ týkající se ještě dalších projektů dotovaných z evropských peněz, nebylo vyšetřování dosud uzavřeno.
“Na případu se intenzivně pracuje, je ale tak rozsáhlý, že zatím nemohl být uzavřen. Ostatně jenom spis tvoří přes 20 šanonů,” řekl HlídacíPes.org dohledový státní zástupce Radim
Kadleček. “Ale rád bych, aby bylo vyšetřování uzavřeno do poloviny tohoto roku.”
Paralelně s tím, jak detektivové ÚOKFK rozplétají nitky jedné z největších korupčních kauz v regionu, probíhá také insolvenční proces se samotným objektem lázní.
Současný insolvenční správce Domu pohoda se snaží objekt ležící nedaleko Liberce hned u rychlostní komunikace prodat. Leč neúspěšně.
V půli března proběhne už čtvrtý pokus o vydražení tohoto nedostavěného komplexu o rozloze 54 tisíc metrů čtverečných. Zatímco v první dražbě se objekt nabízel za 59,9 milionů korun, nyní jeho cena klesla na polovinu – licitace v březnu tak začne na 30,2 milionech korun.
Škoda přes 200 milionů
Právě Dům pohody je přitom pro vyšetřovatele klíčovým objektem v celé korupční kauze. Podle policejní hypotézy došlo v souvislosti se stavbou právě těchto lázní k neoprávněnému čerpání evropských dotací. Přičemž způsobená škoda podle informací HlídacíPes.org přesahuje 200 milionů korun.
Původně byla cena projektu odhadována na 230 milionů korun, přičemž Evropská unie na něj přispěla 121 miliony korun prostřednictvím ROP Severovýchod v době, kdy v něm měla zastoupení liberecká ČSSD. Tu tehdy vedl obviněný Robert Dušek a členem Regionální rady ROP Severovýchod byl i další obviněný Martin Sepp.
Podle Mladé Fronty Dnes si Dušek dokonce údajně vedl notýsek, do kterého si k jednotlivým projektům zapisoval částky na úplatky.
Společně s Duškem a spolustraníky Seppem a Skálou je obviněn již zmíněný kdysi vlivný podnikatel spojovaný právě s ČSSD Jan Imlauf a také přítelkyně Duškovy manželky Simona Lepešková. Tu policie viní z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, s trestní sazbou odnětí svobody až na pět let.
Zatímco nikdo dosud nebyl obžalován, ani nebyla uvalena na žádného z nich vazba, přesto bývalý vysoce postavený politik Dušek už tíhu korupční kauzy výrazně pocítil.
Ještě týž den, kdy na jeho obvinění upozornilo Centrum nezávislé investigace, rezignoval Dušek na svůj post v předsednictvu ČSSD. A nakonec letos v lednu přišel i o stranickou legitimaci, když mu liberečtí spolustraníci pozastavili členství.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Rozhodně vítám, jestliže se policie, státní zastupitelství, soudy a novináři zabývají zlodějnami, tunelováním a korupčními kauzami a jejich pachatele stíhají. Nechť jsou napojeni na jakoukoli politickou stranu. Jenže…. Z minulosti mám takovou zkušenost, že poměr zlodějů a korupčníků co se týče napojení na ČSSD a ODS je asi 1 : 20. Na jednoho zloděje a korupčníka s napojením na ČSSD připadá asi 20 zlodějů a korupčníků napojených na ODS. Avšak zatímco případy a kauzy zlodějů a korupčníků napojených na ČSSD jsou vyšetřovány a pachatelé stíháni, což je velice dobře, pak případy a kauzy zlodějů a korupčníků s napojením na ODS buďto mizí do ztracena, nebo vyšetřovány nejsou. Jen malým příkladem na ukázku může být konání policie a justice v případě Davida Ratha, který stíhán byl a je. Jenže David Rath nastoupil do rozjetého vlaku, který se rozjel už za jeho předchůdce na místě středočeského hejtmana Petra Bendla. Zatímco v případě Ratha údajně stačilo ke stíhání anonymní udání, v případě Bendla ke stíhání nestačilo ani to, že si o podivných praktikách na středočeském hejtmanství cvrlikali vrabci na středočeských střechách. Až do nedávna unikalo počínání zlodějů a korupčníků s napojením na ODS i pozornosti novinářů. Poměrně nedávno vyšly ve známost kauzy z let 2006 až 2012, kdy si například pánové Bém a Janoušek parcelovali Prahu. Bohužel novináři se v té době zajímali například o bradavici na těle Jiřího Paroubka a o nové botky jeho dcerky.
Váš odhad je možná správný, ale viděl bych to tak že dnes se teprve dostávají k soudům a silně se medializují případy kde se začalo s vyšetřováním v dobách vlády „té jedné strany“, a to ODS. Takže i to že jde vesměs o politiky spojené s tehdy opoziční ČSSD je poměrně logické. Tím spíš že – jak ukázal i případ dr.Ratha, se dodatečně vyšetří pramálo – leda se vrší kartony spisů v nepodstatnými výpovědmi. Zatímco to podstatné co mohlo dokázat politikovu vinu se muselo vysledovat, odposlouchat, a jakkoliv odfízlovat ihned, ještě před zadržením…
Ano, jenže právě ono odposlouchávání a odfízlovávání nikdo v případě Petra Bendla neprováděl, přestože podnětů a signálů měla policie jistě dost. Asi prostě nebyl zájem. Zatím co v případě Davida Ratha ono sledování a odfízlovávání bylo nasazeno v tak masivních rozměrech, že náklady na něj možná přesáhly oněch sedm miliónů, se kterými Davida Ratha nakonec zadrželi. A tento rozdílný přístup ve mně vyvolává řadu otázek.