Výroky bioložky Pekové vládnou sociálním sítím
Datový analytik a mediální odborník Josef Šlerka zveřejnil výčty co do počtu sdílení a reakcí na Facebooku nejúspěšnějších českých článků (a jednoho videa z YouTube), které v titulcích mají slova „covid“ a „koronavirus“ a byly publikovány v říjnu. Ty si nechal zpracovat webovým nástrojem Buzzsumo. Obsahem poloviny z nich je přitom bagatelizace aktuální epidemiologické situace.
Největší pozornost upoutaly články Reflexu s bioložkou Soňou Pekovou. Ta přitom již od jarní „vlny“ z pozice vědecké autority plní média kontroverzními výroky o údajném umělém původ viru a budoucím vývoji epidemie, které však nejsou podložené vědeckými důkazy. Úspěch na Facebooku má i video s komantátorkou Echo24 Lenkou Zlámalovou a jejím hoaxem o smrtnosti viru, který ověřil například server Manipulátoři. Ve výčtech se pak objevuje také dezinformační web Arfa, a to například s článkem, který propaguje petici, která je postavena na konspiračních teoriích o tom, že pandemie je „globální zločin a pokus o světovou diktaturu“.
Výsledky tak ukazují, že i v době, kdy v Česku skokově přibývají počty nakažených a zemřelých, má „alternativní pravda“ v naší společnost stále velký vliv. Ani vysoké počty sdílení a reakcí takové „pravdy“ a s ní spjaté přihlížení skutečnosti však situaci, ve které se nacházíme, nezlepší. Spíše naopak.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)