Vymažte si Jurečku z mobilu, Babiš hledá Pavlíka Morozova, Sobotka se zatoulal
Má ještě smysl se vůbec rozčilovat? Riskovat infarkt, mrtvici nebo prasknutí žaludečního vředu, jimiž má průměrný pozorovatel zdejší politické scény poseté trávicí ústrojí? Nebo to vzdát – a jen zpovzdálí, s kritickým odstupem pozorovat, jak se ministr zemědělství stává accountem PR oddělení významné potravinářské firmy, toho času v problémech, nebo jak ministr financí zatahuje do své kampaně děti? Těžká volba.
- Kdyby nebyl Marian Jurečka ministrem zemědělství, napsali bychom, že šlápl vedle. Ale že je, můžeme si dovolit i formulaci, že tam vedle bylo zrovna pořádné lejno. „Dnes se mi stala nevídaná věc, která se mi ještě za dobu co dělám práci ministra nestala! Přišel za mnou ředitel firmy Mondeléz Ludwig Askemper. Při schůzce se omluvil za nedostatky, které se staly při výrobě piškotů, vzal tu chybu na sebe. Vůbec nemusel, piškoty jen po určitý čas neměly takové chuťové vlastnosti jak jsme byli od dětství zvyklí, dnes již mají vše v pořádku,“ napsal na facebook. Pro méně bystré ještě status doprovodil fotografií s piškůtky ležérně pohozenými na ministerském stolku.
Psisko má kontakty, a tak se dostalo i k záznamu z porady u Mondelezů, která schůzce předcházela. Citujeme:
– Co uděláme s těma piškotama? Nenávidí nás celej Mimibazar.
– Tak se necháme vyfotit s Jurečkou, že jako dobrý.
– Jste se úplně zbláznili?! Žádnej ministr není tak blbej, aby se kvůli piškotům nechal vyhodit z vlády!
– Jurečka to dá.
Jurečka to dal. Sešel se, nenuceně poklábosil, pochválil, to všechno v době, kdy ministerstvu přímo podřízená Státní zemědělská a potravinářská inspekce zahajuje s výrobcem piškotů správní řízení o udělení pokuty. Na facebooku to Jurečka samozřejmě schytal, ale vyřešil to s grácií. „Je to můj osobní profil a nikoliv profil MZe! … Pokud to zde komukoliv vadí, a osobně vás neznám, tudíž většinu z vás jsem o přátelství nežádal já, tak zde se mnou nemusíte utrácet čas, či si mě vymažte z přátel.“ OK, mažeme z mobilu.
Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.
- Ministr financí Andrej Babiš nemá dost a po Centrální evidenci účtů, Elektronické evidenci tržeb, Kontrolním hlášení DPH a zákonu o prokazování původu majetku chystá ještě Statistický evidenční rejstřík rodičů, co nemají na plastovou pokladničku, jakési Sdružení rodičů – nepřátel EET. „Děti, přejte si tuhle pokladničku pod stromeček. Pokud by rodiče nechtěli nebo neměli penize, napište, koupím vám ji,“ vyzval na svém facebooku v rámci pátečního sněmovního Ein Kessel Buntes.
Je to výborný nápad v duchu nejlepších tradic NKVD. Babiš si vyrobí armádu Pavlíků Morozovů, kteří už v útlém věku získají praktické zkušenosti s udáváním v kruhu rodiny, které jistě později přetaví v plnohodnotné uplatnění ve znormalizované společnosti spějící k zářným zítřkům pod vedením Strany, pardon, Hnutí. Ano, všem nám bude líp.
- Premiér Bohuslav Sobotka byl podle fotografie, která koluje po facebooku, načapán, jak v pátek během obstrukcí proti EET ve sněmovně usedl do opozičních lavic a následně vydal následující prohlášení. „ČSSD učiní v Poslanecké sněmovně vše proto, aby tzv. reformy důrazně a jednoznačně odmítla. I když jsou poslanci ČSSD v menšině, využijí do důsledku všech svých ústavních a demokratických práv, včetně možnosti parlamentní obstrukce k tomu, aby přijetí reforem do konce roku zabránili. Obstrukci pokládá ČSSD za legitimní parlamentní nástroj zejména v situaci, kdy vládní koalice u žádné z tzv. reforem nepřistoupila na sebemenší kompromis.„
Jistě, je to prohlášení přesně čtyři roky staré, z doby, kdy se ČSSD „časově neomezenou obstrukcí“ snažila zabránit přijetí Nečasových reforem vrácených senátem. Je to ale čtení poučné, třeba v kontrastu s nynějším prohlášením šéfa poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka. „Smysl obstrukcí vidím v tom, že jimi opozice může široké veřejnosti jasně sdělit, že s konkrétním přijímaným zákonem absolutně nesouhlasí. Ale po určité době musí skončit.“ Prostě jak se to hodí.
- Jurečkou jsme začali, s Jurečkou taky končíme. A to nejen obrazně, jak jsme naznačili, ale i skutečnou citací z jeho vzkazu včelařům ve věci antibiotik v medu. „Vážení členové Českého svazu včelařů, milé včelařky, vážení včelaři, úvodem svého dopisu Vám chci poděkovat za Vaši záslužnou a nenahraditelnou činnost, kterou vykonáváte ve prospěch celé společnosti i pestrosti přírody tím, že chováte včely. Je to zejména opylovací úloha včelstev, která je klíčová pro zemědělský sektor, a která téměř nesnese srovnání s čímkoliv dalším. Za to vám patří mé upřímné díky.“
I my děkujeme, klidnou mysl.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
K tomu Jurečkovi: nemám mu za zlé, že šéfa Mondelez přijal (a argument, že SZPI prý vede nějaké správní řízení neberu). Také kvituju, že to netají. Ale ta část postu „dnes již mají vše v pořádku“ jen tlumočí, co mu řekli, to si fakt mohl nechat od cesty.