Vražda právničky Nozdrovské: pro Ukrajinu test vývoje společnosti po Majdanu
Po revoluci na Majdanu, která se na Ukrajině odehrála před čtyřmi lety, Ukrajinci zatajili dech v očekávání velkých změn. Anexe Krymského poloostrova a ruská agrese na východě země reformní hnutí výrazně zbrzdily. Navzdory jistým úspěchům v proměně uspořádání země se ale zdá, že ukrajinská vláda nestíhá držet krok s vývojem občanské společnosti.
Ukrajina je po revoluci vystavena složitým zkouškám. Válka na východě země za čtyři roky stála život skoro 11 000 lidí. Je celkem přirozené, že když stát čelí vnější agresi, hlavním úkolem vlády i společnosti je obrana státních hranic.
Na Ukrajině se v posledních letech objevil pozoruhodný fenomén dobrovolnictví. Lidé z celé země – ale i ze zahraničí – hojně pomáhají na frontě, vojákům a v postižených oblastech. Celá společnost očekává nejenom vítězství ve válce, ale i změny uvnitř státu. A právě s tím má, jak se zdá, místní vláda problémy.
Hlavní téma médií
Prezidentu Petru Porošenkovi a vládě obecně nelze upřít určité reformní úspěchy. Jakousi vizitkou „nové“ Ukrajiny se hned po revoluci stala zreformovaná policie. Na konci roku 2017 podepsal prezident zákon, který zahajuje komplexní reformu zdravotnictví, v jejímž čele stojí ministryně Uljana Suprun.
Stejně tak zahájilo činnost hned několik protikorupčních institucí – Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) a Národní agentura protikorupční činnosti (NAZK). Zdá se ale, že ani tyto kroky nenaplňují všechna očekávání místního obyvatelstva.
Takřka nedotčenými zůstávají soudnictví, státní zastupitelství a další orgány, které by měly chránit občany a hájit jejich práva. Na konci roku na Ukrajině vypuklo několik skandálů kolem nejednoznačných soudních rozsudků, což vedlo obyvatele k veřejným protestním akcím.
Opravdovou zkouškou se ale pro ukrajinský policejní a soudní systém stane případ advokátky Iryny Nozdrovské, který je od prvního dne nového roku nejdiskutovanějším tématem v ukrajinských médiích.
Ty špatně skončíš….
Příběh, který vyvrcholil na začátku roku 2018, začal již před třemi lety. Tehdy synovec soudce okresního soudu z městečka Vyšhorod nedaleko Kyjeva Dmitrij Rossošanský nacházející se pod vlivem drog srazil na silničním přechodu 26letou sestru Iryny Nozdrovské.
Nozdrovská se jako profesionální právnička ujala případu. Neustále informovala veřejnost o průběhu vyšetřování, které bylo po celou dobu doprovázeno vymáháním úplatků, ignorováním očividných důkazů a vyhrožováním.
Zmíněné několikrát přerůstalo ve fyzické útoky na advokátčinu rodinu – její dcera se jednou ocitla i v nemocnici s otřesem mozku. Iryna Nozdrovská ale první boj vyhrála – její práce v kombinaci s naléháním veřejnosti přinesla kýžený úspěch – vrah byl odsouzen na sedm let vězení. Na místě se však odvolal.
Odvolací řízení probíhalo ve stejné atmosféře výhrůžek a útoků, o nichž právnička několikrát otevřeně mluvila u soudu a s nimiž se obracela i na policii. Soud skončil v posledních dnech loňského roku. Odvolání bylo zamítnuto, odsouzený zůstane za mřížemi.
„Ty špatně skončíš,“ reagoval na adresu Iryny Nozdrovské přímo v soudní síni jeden z kamarádů odsouzeného. Dosáhla spravedlnosti: vrah její sestry byl usvědčen.
Samotná právnička byla ale unesena a podle vyšetřovatelů zavražděna hned další den. Její tělo bylo nalezeno na začátku nového roku v řece nedaleko Kyjeva.
Zpráva o její smrti se městem rozletěla první den nového roku. Ukrajinská média se hemží podrobnostmi o případech, kterými se zavražděná právnička zabývala. Stovky lidí demonstrovaly u budovy vedení kyjevské policie.
Při improvizované tiskové konferenci nechybělo málo, aby byl fyzicky napaden i velitel. Bylo vidět, že lidé policii nedůvěřují a nevěří ve spravedlivé vyšetřování. Aktivisté proto iniciovali vytvoření skupiny, která má průběh šetření kontrolovat.
Až jim dojde trpělivost
Velitel kyjevské policie Dmitrij Cenov slíbil, že buď za dva týdny poskytne první hmatatelné výsledky vyšetřování, anebo odstoupí z funkce.
„Jak je možné, že právnička, která se několik let pod tlakem věnovala tak známému případu, která upozorňovala, že jí neustále vyhrožují a jejíž rodina byla několikrát fyzicky napadena, neměla ochranku a pomoc policie? Jak je možné, že jste ji v tom nechali samotnou? A teď chcete, abychom uvěřili, že dojde ke spravedlivému vyšetřování?“ kroutil hlavou jeden z pořadatelů protestní akce.
Případ Iryny Nozdrovské se stává pro ukrajinskou vládu velkou výzvou. Není žádným tajemstvím, že nespokojenost ve společnosti stoupá. Její požadavky jsou poměrně srozumitelné – spravedlnost, nezávislé soudy a právní stát.
Vražda mladé právničky se může stát mezníkem, za nímž zůstanou už jen hromadné protesty, anebo se promění v bod zlomu, který dotlačí vládu k opravdové reformě soudního systému a dalších orgánů zajišťujících ochranu práv občanů.
Po revoluci na Majdanu se na Ukrajině ledacos změnilo. Jedním z nedotažených úkolů ale je, že v zemi nevznikla žádná nová vlivná politická strana. Na druhou stranu se ale před několika lety probudila občanská společnost.
Týmy mladých lidí se zapojují do různorodých reformních hnutí a občanských aktivit. I samotný fakt, že se obyvatelé účastní protestních akcí nejenom pod hlavičkou politických stran, ale i v konkrétních případech právní svévole, je velkým krokem na cestě k obnově občanské společnosti.
Národ se mění, ale není jisté, zda si těchto změn všímá i politická elita. Případ Iryny Nozdrovské je pro celou zemi i zkouškou fungování spolupráce společnosti a vlády.
Fungování, které přináší v poslední době mnoho otazníků. Během uplynulých desetiletí Ukrajinci nejednou předvedli, čeho jsou schopni, když jim dojde trpělivost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš spojenectvím se Svobodnými toleruje korupci, Rusko a extremismus
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Takze az u nas bude zavrazden nejaky novinar/advokat/aktivista, protoze bude prilis prekazet mistnim oligarchum/financnikum, budeme vedet, kam se nase republika posunula. Nebo myslite, ze se to nemuze stat?
tak aktivistům se to moc nestává, ale občas se dá najít zpráva „23-letý řidič nového Audi A8, zřejmě pod vlivem, přejel někoho na přechodu“ nebo tak nějak. A pak po 2 letech intenzivního vyšetřování dostane podmínku, protože dechová zkouška byla neprůkazná atd. Kolik normálních mladíků jezdí v nové audině? Tady v okolí jen protekční fracci. A to je vysvětlení, které mě nijak nepřesvědčuje o nestrannosti našeho soudního systému
Bohužel, je to tragedie, která ale skutečně modelově ukazuje na dvě úskalí demokracie.
Tím prvním, že revoluce není otázkou těch několika dní převratu, ale i následný dlouhý desetiletí trvající proces, než se společnost v novém řádu stabilizuje. Takže, jak na Ukrajině, tak ale u nás ten proces revoluce teprve pokračuje, a možná eskaluje do kritické fáze.
A za druhé – naprosto se jasně ukazuje co je a co není demokracie. Že demokracií nejsou na straně jedné pouze volby a následná diktatura 10xky ve spojení koaliční vlády a jejích poslanců. Ale na straně druhé ani pouze anarchismus aktivistických skupin. Těch podmínek demokracie je mnohem víc – mimo jiné správně byly v článku zmíněny správně fungující soudnictví, státní zastupitelství a další orgány, které by měly chránit právní stát, občany a hájit jejich práva. A to podotýkám, nikoliv formálně ale s přímou zodpovědností za svá rozhodnutí vůči občanům. Kteří sice nemohou soudce ani státní zástupce ani vysoké policejní činitele odvolat ve volbách – jenže jak správně píše pan Mokryk, společenské důsledky mohou být ještě horší..A ty už nebudou čistě demokratické, natož po vzoru pravdy a lásky…Kdož ho ještě neviděl, zhlédněte Landova Krysaře..A pochopíte.