Vpád do Oblasti 51. Kdo vyhraje? Americká vojenská základna vs. jeden milion pošuků
Oblast 51, Nevada, Spojené státy americké. Není mnoho míst, která by byla více spjatá s všemožnými konspiračními teoriemi, zejména s těmi, které se týkají mimozemšťanů. Oficiální vysvětlení vlády, že se v oblasti vyvíjejí letouny, které nedokáže odhalit radar, mnoho lidí neuspokojilo před padesáti lety a neuspokojuje je ani teď.
Začalo to facebookovou událostí. Uživatel Shitposting cause im in shambles přišel s geniálním nápadem a založil událost s názvem „Pojďme všichni naběhnout na Oblast 51, všechny nás zastavit nedokážou“ .
Už jen jméno autora, které se dá volně přeložit jako „Házím na net voloviny, protože jsem na tom vážně špatně“, svědčí o serióznosti celé akce. Jejím cílem je údajně „vpadnout do Oblasti 51 a kouknut se tam na ufouny“.
Tam se nikdo neukáže… že ne?
Pokud je ale stále třeba přesvědčování, že celá akce je pouze vtip ve stylu všemožných žertovných facebookových událostí, stačí se podívat do podrobností o události, které sestávají jen ze dvou vět:
„Sejdeme se v turistickém centru. Pokud poběžíme jako Naruto, budeme rychlejší než jejich kulky.“ Odkazuje přitom na japonský anime seriál Naruto, jehož stejnojmenný hlavní hrdina má specifický styl běhu, při kterém se předkloní a běží s rukama nataženýma za zády.
Jenže pitomé nápady mají magickou schopnost přitahovat lidi. V současné chvíli se k události naplánované na 20. září přihlásilo zhruba jeden a půl milionu lidí z celého světa a další milion má zájem.
Je naprosto jasné, že ke konci září populace Nevady náhle o dva miliony lidí nenaroste, stále je to však velmi vysoké číslo, a i kdyby se ukázala pouze setina přihlášených, stráž vojenské základny, která má rozkaz bez varování zastřelit každého, kdo se přiblíží, bude potřebovat spoustu nábojů.
Pane generále, magoři se blíží!
Každému normálně uvažujícímu člověku muselo v tuhle chvíli už dávno dojít, že jde pouze o vtip, jehož pointa ale překvapivě není tou nejlegračnější částí. Tou je dopad, který tenhle ještě nevyřčený vtip má na svět. Ať už se jim to totiž líbí, nebo ne, pro americkou armádu a tajné služby jde o legitimní hrozbu útoku na vojenskou základnu, a proto musí celý tenhle podnik brát vážně.
První známkou toho, že si vláda hrozby sebevražedného nájezdu všimla, bylo oficiální vyjádření amerického letectva uveřejněné v seriózních novinách typu New York Times, které případné účastníky odrazovalo s tím, že armáda má stále právo všechny případné účastníky postřílet a je na to připravena. Nejsou však jediní, kterým dělá útok ze strany vlastních občanů těžkou hlavu.
Plány útoku dostupné na internetu jsou absurdní a názvy jednotlivých „divizí“ jsou výhradně součástí internetového slangu. Navíc představa ostřílených generálů, kteří veleli v mnoha tvrdých konfliktech, jak si nechají od nějakého stážisty vysvětlovat, co to vlastně je Narutův běh, je korunou na hoře absurdity.
Co kdyby?
Jak už bylo výše řečeno, je nad slunce jasné, že v září se v Nevadě v turistickém centru sejde tak padesát opravdových nadšenců a nikdo doopravdy na vojenskou základnu nenaběhne.
Nicméně stále ve vzduchu visí otázka „Co kdyby?“ Co kdyby milion lidí nenaběhlo na přísně střeženou vojenskou základnu, ale řekněme na Bílý dům nebo Pentagon? Ano, americká vláda má technicky právo je všechny zastřelit, nicméně i pokud pomineme logistickou obtížnost, co by se stalo pak? Přece jen – zabít milion lidí nemůže nikomu jen tak projít.
Tohle je problém, na který by před pár lety ještě nikdo nepomyslel. Co však udělat s nevyužitým milionem lidí? Našli se suchaři, kteří musí zkazit každou legraci a začali navrhovat, aby místo sebevražedného nájezdu raději svrhli vládu a zlynčovali prezidenta, protože na to by ten milion stačit mohl.
To se však rozhodně nestane a americká vláda se kvůli tomu nezboří. Jak to vím? Lidé se totiž neupisují pod událost „Svrhněme vládu!“. Lidé nechtějí zlynčovat prezidenta. Chtějí se pouze mrknout na ufouny.
Autorem článku je Jakub Loukota (jeho další články najdete zde). (Stále ještě nevyhozený) student žurnalistiky na UP v Olomouci. Má rád kočky a britský humor.
Text původně vyšel na serveru Houpací osel.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Telegram – síť, kde se potká terorista, dealer i disident. A také ruský tlampač
Místo, kde se potká terorista, dealer i disident. Populární je i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
To že je to hloupost, je víceméně jasné. Jenomže, právě toto ukazuje tu úžasnou právní míru svobody USA, právo věřit čemukoliv, a i moci publikovat cokoliv a vyzývat k čemukoliv.
Nicméně, na závěrečné otázky je nelehké odpovědět, protože zde narážíme pravě na tu podstatnou otázku limitů legitimity demokratického systému.
Na straně jedné, že si armáda nedovolí postřílet, ani milion, ani tisíc, ani deset „narušitelů“, při takové předem ohlášené (leč nedůležité) akci, neboť jako první se tam sjedou davy právníků a novinářů, kteří budou bedlivě sledovat právě akce vojenské ostrahy i pokynů politiků, takže při sebemenším incidentu začne jak mediální řev, tak i podávání ústavních žalob.
Ovšem na straně druhé, – a jako příklad je nutno vidět třeba Španělsko v případě nepokojů v Baskicku , že v případě potřeby – a pokud to pro tu vládu důležité bude – tam ty vojáky a policajty v dostatečné míře pošle, aby nespokojené občany zpacifikovali…