Z volebního štábu ČSSD: smrt v přímém přenosu
Pražská restaurace Hybernia, tradiční sídlo volebního štábu ČSSD, zažila už leccos. Ale takový návrat v čase asi ještě ne. Bývaly doby (rok 1992), kdy sociální demokraté sbírali volební drobky a byli rádi za těch 7,67 %, co tehdy dostali. A je to tu zas…
Z ČSSD se sice postupem času – a tuto zásluhu nutno přičíst Miloši Zemanovi – stala velká strana, která pravidelně aspirovala na vítězství. Dnes se ale svým volebním výbuchem vrátila do předzemanovské minulosti. A jeden z těch, co z toho mají velkou radost je právě Miloš Zeman.
Ve štábu ČSSD vypadalo celou dobu příznačně – jako na pohřbu. Politici v depresi, korzující pozůstalí, co zatlačeni do kouta odpovídají novinářům na to, jak se právě cítí…
I když to podle výsledku vypadá na odchod ČSSD do opozice a snahu o nějaké budoucí znovuzrození, statutární předseda strany Milan Chovanec na povolební tiskové konferenci připustil, že strana může jednat o účasti ve vládě. Prý na základě programu a ne s lidmi, kteří jsou obviněni.
Nejen u ČSSD se ukázalo, že tradiční strany jsou okoukané, neoriginální, neakční, zprofanovaná. Volební heslo ČSSD „důstojné stáří“ jako by dostalo nový význam – nechat stranu (tyto strany) důstojně zemřít…
Sociální demokraty předstihla s přehledem i ODS, která na tom byla před čtyřmi lety velmi podobně jako tradiční rival z ČSSD.
Právě na tom je vidět, jak se politické časy změnily. Staré strany netáhnou, nové získávají. Vítězí ten, kdo dodá větší dávku emocí, kdo lépe zvládne marketing. I z tohoto hlediska je jasným vítězem duo Babiš a Okamura. A vlastně i Piráti a a vzhůru vykroužkovaný zlý muž ODS Klaus junior.
A co teď s tím vším?
I když se před volbami prakticky všichni zaklínali tím, že s Babišem rozhodně, ale rozhodně vládnout nebudou, tahle fáze hry už skončila. Nastupuje povolební realita.
Zatím nejlogičtěji se matematicky jeví možná koalice ANO – ODS. Občanští demokraté samozřejmě nyní říkají, že s Babišem ani teď ne, ale… Nicméně počkejme si.
Ve hře budou lidovci i ti sociální demokraté.
Jistě se časem najde způsob, jak voličům vysvětlit nové volební angažmá, znovu i s Babišem. Třeba argumentem, že „jsme přece nemohli Babišovi nechat ministerstvo vnitra“.
Troufáme si odhadnout, že právě na tomhle ministerstvu se bude vznik vlády, ať už bude jakákoli, lámat. Času na vyjednávání je dost. Prezident Zeman už se těší na to, jakou roli v tom všem – spolu s Babišem bude hrát.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
A za rok, po volbách na Magistrát dostane ČSSD znovu (na pr.el) vysvědčení o nedůvěře, za to, jak rozdávala posty v dozorčích radách ve funkcích si pěstovala přeběhlíky, kriminálníky a primátorku konečně nahradí rodilý prážák – od Pirátů.
ČSSD utrpěla Világos a čeká je slovy básníka“rytí držkou v zemi“Zatím si to ten triumvirát neuvědomuje,ale během několika příštích hodin,pozná zač je toho loket a začne jinak mluvit.To už nebude akcent členů vládnoucí strany ,která má předs.vlády, ale čas této vlády je nekompromisně odpočítáván. Pánové Chovanec ,Sobotka,Zaorálek způsobili Világos a ještě se brání odchodu.Mohou způsobit svým jednáním ještě mnoho problémů,pokud budou hledat podporu na Slovensku u sesterské strany Smer.Osočováním a dehonestací předs. hnutí ANO p.Babiše na základě nějakých důkazů ze stran slovenských úřadů a soudů,nemusí nalézt adekvátní souhlas u českých soudů.Když vykročili dobrovolně na tento tenký led,který se pod nimi prolomil ve volbách 2017, jsou nyní zmáchaní a nekorektní a mohou způsobit ještě větší poškození ČSSD.Objevují se vykroužkovaní poslanci jako p.Onderka se svými ramenáčskými řečmi,které nejsou řešením. Odstrčený Zimola zatím mlčí,ale musí přijít čas ,kdy musí začít přebírat otěže vedení ČSSD.Zatím se ještě poničený povoz ČSSD nepřebrodil přes volební řeku 2017,ale ten okamžik nastane a bude nezbytné přepřahat.
Btw, nerad bych obecně médiím sahal do svědomí, ale fakt že „..Vítězí ten, kdo dodá větší dávku emocí, kdo lépe zvládne marketing“ platí víc než si můžeme myslet, jenže na všechny strany.
Možná že jsem se špatně díval, nebo špatně hledal, ale nenašel jsem před volbami nikde v médiích skutečně objektivní zhodnocení, padni komu padni podílu pozitivní úspěšné práce jednotlivých stran v předešlé vládě.
Omluvte mi nyní můj laický pohled zpět (plná analýza to skutečně není), ale Babišovi se podařilo alespoň protlačit jeho zákony v oblasti kontroly výběru daní. Přičemž, to že EET nemá pro některé skupiny živnostníků smysl se nejen vědělo předem, ale dokonce je to v tom zákonu přímo napsáno, v par 12 odst 4 „.. Evidovanou tržbou nejsou také tržby, jejichž evidování běžným způsobem by znemožnilo nebo zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti, ze které tato tržba plyne, pokud tuto překážku nelze odstranit evidováním tržeb ve zjednodušeném režimu. Tyto tržby stanoví nařízením vláda.“ . Ale za to že k této redukci EET za minulé vlády nedošlo, ale pouze se to stalo předmětem mediální předvolební agitace, si nesou všechny vládní strany zodpovědnost společnou..
Naproti tomu, pokud bych se ptal, které potřebné zákony dovedly k úspěšnému završení ostatní vládní strany ve svých rezortech, byl bych asi dost na pochybách. Na co se asi nedá zapomenout jako vychvalované „pozitivum“ těchto stran, je silně populistické megarozhazování vybraných daní.
Asi snad chápete, že toto není z mé strany chvála Babiše (ani jsem ho nevolil) ale prostá otázka podle jakých informací médií se má občan před volbami rozhodovat. Že to je hlavně negativní osočování partají mezi sebou, popsal už Jaroslav Hašek ve slavných Dějinách strany mírného pokroku před sto lety. Takže si prosím vychutnejme kratičký citát, i dnes až příliš aktuální „řeči o protikandidátech „:
„.. A nyní, oklamaný lide, zanedlouho přistoupíš k volebním urnám, abys svými hlasy dal průchod svému smýšlení a najevo dal, koho z těch tří lotrů, pravím to opět bez příkras, chtěl bys mít ve Vídni v parlamentě.
Zvolením některého z těch tří vykonáte ten záslužný skutek, že si aspoň pro sebe vymůže ve Vídni amnestii, neboť jinak každého z nich čeká káznice. „