Volby v Bavorsku ukázaly vzestup extrému i pochybnosti o demokracii
Dvě spolkové země Německa, Bavorsko a Hesensko, si v říjnu zvolily nový parlament. V obou zemích posílila Alternativa pro Německo (AfD), jejíž některé frakce a přidružené organizace jsou německými úřady sledovány jakožto pravicově extrémistické. V Hesensku se AfD stala druhou nejsilnější stranou. V Bavorsku z parlamentu vypadává liberální FDP, v Hesensku Levice a Svobodní.
Přestože nedošlo k žádnému radikálnímu obratu, volby rozložením politických sil v obou zemích přeci jen zahýbaly. Jednání sice oficiálně stále probíhají, je ale již v podstatě jisté, že Bavorskému zemskému sněmu bude stejně jako v minulém období vládnout koalice křesťanských socialistů (CSU) a Svobodných, premiérem zůstane Markus Söder.
CSU získala 37 procent, což je o 0,2 procent méně oproti výsledkům v roce 2018. Svobodní si polepšili o 4,2 procent na 15,8.
Novináři objevili na Facebooku fotografii, na níž je zachycen nově zvolený poslanec hesenského zemského sněmu Sascha Herr spolu s vedoucím kádrem zakázané pravicové teroristické skupiny Combat 18 v hospodě
Strana zelených má v Bavorsku po ztrátě více než tří procent 14,4 % a liberální FDP, která přišla o více než dvě procenta, ze Zemského sněmu vypadává. Sociální demokraté (SPD) ztratili více než procento a dosáhli pouhých 8,4 %. AfD posílila o 4,4 procenta a s 14,6 % se stane opozičním lídrem v bavorském parlamentu.
Nový Bavorský zemský sněm se sejde na svém prvním zasedání 30. října. Následující den má být Söder znovu zvolen premiérem a o týden později chce nechat nový kabinet složit přísahu v zemském sněmu.
Kritizovaná migrační politika
V Hessensku zvítězili křesťanští demokraté (CDU), kteří se zde po deseti letech vrátili k výsledku přes 30 procent. Získali 34,6 procenta, což je o sedm procent více než před pěti lety, kdy naopak čelili ztrátě více než 11 procent. V hesenském zemském sněmu dosud vládla CDU v koalici se Zelenými. Ti naopak ztratili téměř pět procent oproti minulým volbám a nyní mají 14,8 procent.
Podobně také sociální demokraté (SPD) ztratili téměř pět procent a propadli se na současných 15,1. To je zhruba polovina hlasů, které strana získala ve volbách před deseti lety. SPD vede v Hesensku současná ministryně vnitra Německa Nancy Faeser.
Po neúspěchu v hesenských zemských volbách se na její adresu strhla vlna výzev, aby z pozice ministryně odstoupila. Hlavním důvodem je kritizovaná migrační politika Německa, která spadá právě pod její ministerstvo vnitra.
V roce 2017 sdílela podobiznu Adolfa Hitlera v chatovací skupině s komentářem: „Pohřešovaný od roku 1945 – Adolfe, prosím, hlaste se! Německo vás potřebuje!“
Liberální FDP se s pěti procenty těsně podařilo znovu se dostat do hesenského zemského sněmu. Oproti roku 2018 ztratila 2,5 procenta. Levice a Svobodní pětiprocentní hranici nepřekonali a musí tak parlament ve Wiesbadenu opustit.
Premiérem Hessenska zůstane Boris Rhein (CDU). Zatím není jasné, zda bude pokračovat koalice CDU a Zelených, nebo se Rhein domluví se sociálními demokraty. Nový zemský sněm Hesenska bude až ustaven 18. ledna 2024.
Adolfe, prosím, hlaste se
AfD si v Hesensku polepšila o více než pět procent a s výsledkem 18,4 % je nyní druhou nejsilnější stranou v zemi.
Hned těsně po volbách přitom měla co vysvětlovat – novináři deníku Frankfurter Rundschau objevili na Facebooku fotografii, na níž je zachycen nově zvolený poslanec hesenského zemského sněmu Sascha Herr spolu s vedoucím kádrem zakázané pravicové teroristické skupiny Combat 18 v hospodě.
Vedení strany jej následně z frakce vyloučilo. Sám Sascha Herr ale deníku sdělil, že se v každém případě ujme mandátu a v případě potřeby bude pracovat jako nezařazený poslanec zemského sněmu.
Frakce AfD v bavorském sněmu je mladší a ještě pravicovější, než byla v minulém období. Hned 19 z 32 poslanců AfD má blízko k radikálnímu táboru formálně rozpuštěného křídla kolem pravicového extremisty Björna Höckeho, upozornil web bavorského veřejnoprávního rozhlasu BR24.
Vedle několika bývalých členů mládežnické organizace AfD Junge Alternative, která byla rovněž prohlášena za pravicově extrémistickou, usedne v bavorském parlamentu za AfD také například ruská Němka z Norimberku Elena Roonová.
Ta novinářům letos v květnu řekla, že žádnou agresi ze strany Ruska nevidí. V roce 2017 sdílela podobiznu Adolfa Hitlera v chatovací skupině s komentářem: „Pohřešovaný od roku 1945 – Adolfe, prosím, hlaste se! Německo vás potřebuje!“
Úřady tehdy upustily od disciplinárního opatření s odůvodněním, že Roonová je nezkušená a nemá dokonalé jazykové znalosti, připomíná web BR24.
AfD je novou dělnickou stranou
V Bavorsku AfD přetáhla voliče všech ostatních stran, dokonce i 20 tisíc bývalých voličů Zelených, uvádí web BR24. Na 80 tisíc voličů přešlo k AfD od CSU, asi 30 tisíc od Svobodných.
CSU se podle Bavorského rozhlasu udržela na číslech z roku 2018 jen proto, že její voličská základna byla doplněna zleva. K CSU podle analýzy rozhlasu přišlo také 230 000 hlasů od bývalých voličů semaforové koalice (vládní koalice SPD, liberální FDP a Strany zelených, která od prosince 2021 vládne ve spolkovém sněmu Německa).
Celkem 46 procent příznivců AfD uvedlo, že stranu volí ze zklamání z ostatních stran, tedy z protestu. Toto číslo však klesá, v zemských volbách 2018 bylo ještě o deset procentních bodů vyšší.
Naopak o devět procent více voličů (47 procent) uvedlo, že volí AfD z přesvědčení. A 85 procent voličů AfD říká: Je mi jedno, že je AfD zčásti považována za krajní pravici, pokud řeší správné otázky, tvrdí průzkum.
AfD těžila ve volbách především z toho, že voliči jsou již obzvláště citliví na téma migrace, zjistil Bavorský rozhlas ve své analýze. Už v průzkumu BR24 BayernTrend ze září 2023 byla migrace označena za nejdůležitější problém občanů Svobodného státu.
Potvrdil to také předvolební průzkum společnosti Infratest dimap: 83 procent Bavorů by si podle něj přálo „zásadně odlišnou azylovou a uprchlickou politiku, aby k nám přicházelo méně lidí“.
Z dalších ukazatelů vyplývá, že AfD lze označit za stranu mladých lidí v produktivním věku. Nejlépe si vedla mezi lidmi ve věku 35 až 40 let (19 procent), 25 až 34 let (18 procent) a 18 až 24 let (16 procent).
AfD je novou dělnickou stranou, píše BR24. Ve skupině pracujících získala AfD o devět procent více hlasů oproti roku 2018, celkem 31 procent. Zároveň voliči AfD hodnotí ve 32 procentech svou osobní ekonomickou situaci jako špatnou, což je více než u kterékoli jiné strany.
Pohraničí je bašta AfD
Nejvíce hlasů obdržela AfD ve švábském městečku Günzburg, a to 23 procent; 19,9 procent získala v okrese Weiden in der Oberpfalz a dokonce 21,2 procent v okrese Cham. Oba okresy sousedí s Českou republikou.
Nad 18 procent měla i v dalších příhraničních okresech Hof a Tirschenreuth. Naopak nejméně hlasů, 4,5 procenta, získala AfD v okrese Mnichov-střed.
Söder mluví o „pochybnostech obyvatelstva o demokracii“. Varoval před tzv. výmarskými poměry a plíživým rozpadem základního demokratického řádu a posilováním radikálních křídel.
V česko-bavorském pohraničí mají zároveň nejhorší výsledky Zelení. Pohybují se zde mezi čtyřmi a sedmi procenty, zatímco jejich největší zisk v okrese Mnichov-střed dosáhl 44 procent.
Nejvíce se výsledky bavorských zemských voleb lišily od těch minulých v Dolním Bavorsku. Profesor Heinrich Oberreuter, politolog a bývalý ředitel Akademie pro politické vzdělávání v Tutzingu, pro to vidí dva důvody: Dolní Bavorsko je hospodářsky formováno automobilovým průmyslem a diskuse o budoucnosti automobilového průmyslu je vnímána jako destruktivní.
Oberreuter také předpokládá, že lidé v příhraničním regionu s Českou republikou a Rakouskem jsou obzvláště nespokojeni s migrační politikou. Existují zde politicko-kulturní výhrady, řekl webu BR24.
Varovné signály jako ve Výmaru
V návaznosti na výsledky a analýzy voleb do bavorského zemského sněmu vyzval bavorský premiér Markus Söder v pátek kancléře Olafa Scholze, aby ukončil tzv. semaforovou koalici a uzavřel nové vládní spojenectví s CDU/CSU.
„Potřebujeme novou vládu, země je přetížená,“ řekl Söder. Německo je podle něj migrační problematikou organizačně a emocionálně zahlceno a potřebuje zásadní obrat v migrační politice.
Söder svou nabídku zdůvodnil také rostoucími „pochybnostmi obyvatelstva o demokracii“. Varoval před tzv. výmarskými poměry a plíživým rozpadem základního demokratického řádu a posilováním radikálních křídel.
„Klíčová otázka zní: dokáže to vláda ještě zvládnout, má ještě sílu a obsah?“ vznesl Söder dotaz s tím, že o tom pochybuje: „Naše země čelí velkým problémům, demokracie je vystavena své nejtěžší zkoušce.“
V této souvislosti poukázal bavorský premiér také na chystané založení nové strany bývalou političkou Levicové strany Sahrou Wagenknechtovou. „Odstředivé síly z centra demokracie sílí. Existují počínající varovné signály, jaké jsme zažili ve Výmaru.“
Kancléř Olaf Scholz však zatím zřejmě zůstane u semaforové koalice, píše deník Die Welt. Vnitřní debaty, stejně jako současný Söderův tlak, mají sloužit k možné variantě za několik měsíců.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
39 komentářů
Pokud si lid ve svobodných volbách bez nátlaku zvolí politickou stranu a její program,pak ji nelze nazývat extremistickou a kdo tak činí je sám nepřítel demokracie !
Lid si v roce 1932 v Německu zvolil ve svobodných a demokratických volbách NSDAP a Adolfa Hitlera, přestože NSDAP extremistickou stranou byla. Stejně tak si lid v Československu v roce 1946 v ještě poměrně svobodných volbách ve srovnání s tím, co přišlo potom, zvolil KSČ, přestože ta byla extremistická také. Ve Venezuele si v ještě svobodných volbách lid zvolil Hugo Chaveze a dopadlo to podobně jako předtím v Německu a Československu. Vaše argumentace tedy ani náhodou neobstojí.
Volby jsou vůlí lidu a lidovláda nazývá se demokracie.
AHi zvitězil v demokratických volbách a bylo to správné ,jinak by zvítězili komunisti,spojili by se se Stalinem přes Polsko a měli bychom tu genocidní Stalinismus proti kterému byl AHi břídil.
Vy i ti vládní politici byste měli lidu a tím i demokracii více věřit.
Příklady, které jsem zmínil potvrzují, že i lid se nechá zmanipulovat a oblbnout a dokáže si ve svobodných volbách zvolit svoji zkázu. Stalin byl nejspíše skutečně větším zloduchem než Hitler, ale volit namísto Stalina Adolfa Hitlera je stejně poťouchlé, jako volit mezi smrtí oběšením a utopením.
Problém je, že volby v roce 1946 nebyly demokratické. Navíc řada hlasů pro komunisty byla dána předchozími událostmi.
Opět, jako už po mnohokráte, se potvrzuje, že čtení vám činí potíže.
Skeptiku, takže po lopatě: Československé volby v roce 1946 proběhly s vyloučením řady stran a ještě v situaci, kdy většinu našeho území o rok dříve osvobodili sověti a spoustě lidí tím zachránili život, protože Němci vraždili až do posledního okamžiku, kdy to ještě bylo technicky možné.
Německé volby se odehrávaly v situaci, kdy Výmarští papaláši totálně zdiskreditovali demokracii jako takovou (Německo navíc žádné demokratické tradice nemělo a v podstatě ani nemá). Právě ti dovedli Německo do stavu, že by buď vládu převzali buď nacisté nebo Stalinův pohůnek Thällmann. A jestliže hitlerovské Německo bylo katastrofou, tak sovětské Německo, blízce spojenecké se SSSR (pokud ne přímo spojené s ním do jednoho státu) by byla superkatastrofa a nevěřím, že by se např. podařilo ubránit Velkou Británii. A němečtí vědci se statisíci otroků z gulagů by asi jadernou bombu vyrobili dříve než američani.
A toho Cháveze volili lidé, domnívající se, že jejich situace už nemůže být horší. Mýlili se, ale to poznali až po volbách.
Ostatně, pětidemolici u nás volila také spousta lidí, přestože si počíná velmi špatně (a, na rozdíl od té Venezuely, to bylo spoustě lidem jasné předem).
Pergille/Šimůnku, tak že po lopatě, psát jste se jakž takž naučil, ale se čtením zápasíte. Pro Šimka a Grossmanna jste byl při psaní povídky Návštěva cirkusu vskutku tou správnou inspirací.
Skeptiku, prostě to, co vydáváte za „svobodné a demokratické volby“ ani v jednom případě takové nebylo. Buď ty volby byly nesvobodné, nebo byly volbou mezi zlem a ještě větším zlem (což byl výsledek práce předchozích politiků).
V minulosti jsem vám doporučil, abyste se vrátil do první třídy, zopakoval si čtení a nezlobil paní učitelku. Asi jste paní učitelku zlobil a z té první třídy vás vyhodili. Diskutovat s jedincem, který má problémy se čtením a ani není schopen vzít na vědomí a ocitovat čtený text je zbytečnou a velmi hloupou ztrátou času. Najděte si pro své výmysly a bláboly jiného čtenáře.
Skeptiku, my ty nacisty i komunisty vidíme jako extrémistické na základě toho, co dělali, až se dostali k moci. Současníci, před tím, než tu moc převzali, je tak vůbec vidět nemuseli, neměli náš dějinný odstup.
Viz Pergille/Šimůnku můj příspěvek z 5. 11. 2023 (21:21).
Nárůstu radikálních až extrémistických stran nejen v Německu, ale i jinde v EU se přece nikdo normální nemůže divit. Je to reakce na špatnou práci politiků, kteří namísto toho, aby zlepšovali podmínky pro život lidí, tak jim problémy svým diletantismem jen přidělávají.
a že si zrovna tihle politici co to všechno spískali dělají z demokracie monopol,jako kdyby se jich lidi měli dovolovat zda smí tu či onu partaj volit. Ba dokonce mají tu drzost nechat jiné strany honit tajnou službou !
Je ovšem otázka, co je ještě diletantismus a co už je zlý úmysl. Jsem toho názoru, že prakticky celá ekologická agenda patří do té druhé kategorie, už proto, že k reálné ochraně přírody nebo dokonce snižování emisí skleníkových plynů téměř nic z toho nevede a je to natolik triviálně prokazatelné, že to prosazovatelé této agendy musejí vědět.
…… a je to natolik triviálně prokazatelné, že to prosazovatelé této agendy musejí vědět. Konec citátu. Přečetl jsem od vás Pergille/Šimůnku už mnoho příspěvků, ale ani v jednom jste nic takového jako nějaký zlý úmysl neprokázal. Přestože triviálních příspěvků jste na stránkách HP zplodil mnoho.
A co si mám paní Miroslavo Kubešová myslet o voličích, kteří si ty politiky, co jim svým diletantismem problémy přidělávají, při volbách zvolili? A třeba i opakovaně? Možná dokonce patříte mezi ně i vy.
Celý stav je reakce na prosazování totalitní zelené politiky a totalitního multikulturalismu, které lidé nechtějí. Stačila jim zkušenost s NSDAP, nechtějí si v podstatě to samé zopakovat s výše uvedenými politickými směry.
AfD můžeme nadávat, ale je racionální, což je pochopitelně problém pro aktivisty, upřednostňující bezcenné ideologické hámotiny před realitou. Můžeme si jen přát, aby AfD posílila ještě víc, nejlépe tak, aby bez její účasti nebylo možné dát dohromady vládu.
Autorka také nereflektuje, že Die Linke jsou strana bývalých komunistů, tedy strana antidemokratická a prototalitní. A CDU i CSU mají blízko ke klerofašismu a demokratické jsou jen formálně.
Safra to není možným .. Já napsal před vámi něco podobného a byl jsem … vlkem odkloněn — Tak teď vám nevím .. Judaismus s islámem si nemají co vyčítat, není mezi nimi žádného rozdílu … Jak netvrdím jen já, ale i rozumní světoví politici … jednostranný pohled na tento problém mezi nimi od padesátých let minulého století vede do pekla pro celou Evropu … V USA se opět jen potutelně usmívají, vyhovuje jim to a budou mít z toho jen prospěch. Mafiáni ze zbroj. loby už si mnou ruce … Poněvadž je konflikt opět na druhé straně světa, stejně jako umělé vyvolaný konflikt na UA … od nich příliš daleko jak je z historie známo … Nedalekou neposlušnou Kubu si voj. pohlídali …
Iudaismus v jeho starozákonní podobě vyznává naprostá menšina Židů. Naopak, kdo nevyznává islám v jeho koránové podobě v podstatě namůže být muslim.
Navíc iudaismus není misijní náboženství, zatímco islám ano.
Přesně tak… musíme je přijmout mají nárok na azyl, v jejich zemi jim hrozí vězení, smrt, tak se podívejme do Afghanistánu, tam jsou před nervovým kolapsem naprosto rozzuřeni do nepříčetnosti v boji proti Izraeli, zde odkryli pravou tvář já říkám, bojme se, jsou nebezpeční.
Ne,nemusíme je přijmout ,jsou to narušitelé státní hranice a tudíž zločinci a s těmi se budeme bavit až po uplynutí trestu.
Pochybnosti o demokracii??? Proč myslíte? Dost Němců si jen přestalo myslet „Wir schafen das“. Dost Němců má plné zuby zelených kmérů, co je terorizují. Dost Němcům schází levice, která by se o zaměstnance a ne o to, jestli jsou záchodky pro 99 pohlaví. Divíte se jim? Já ne.
Možná něco: Německo nemá žádné demokratické tradice. Meziválečná Výmarská republika byla jakousi parodií na demokracii. Po válce byla Německu demokracie vnucena okupačními vojsky (NSR), na východě (NDR) demokracii neměli, tam pod vládou sovětů byl režim podobný tomu za Hitlera.
Čili v tom Německu je situace přesně opačná než u nás: U nás jsme po odchodu okupantů, podporujících nelegitimní poúnorový režim, přešli zpět k prvorepubliční demokracii, jejíž likvidaci jsme (správně) chápali jako vynucenou okupanty.
Němci jako vynucenou okupanty západní části Německa považují demokracii, proto také nereagují na její flagrantní porušení, třeba soudružkou Merkel, jejíž rozhodnutí jak o imigrantech, tak o jaderné energetice, byla protiústavní. Ovšem demokratická ústava, která tím byla porušena, je v Německu chápána jako cosi cizáckého, vnuceného okupanty, takže nad jejím porušením nijak nehořekují.
Proč jsou pol. strany nesouhlasící s politikou, dnes už totalitní EU…. nacionalistické, extrémistické apod. další sprosté urážky ?
Takzvaná liberální demokracie zničila a dál ničí Evropu.
Úchylové a jiní devianti diktují, co je normální a co není.
Statisíce muslimských migrantů ovládá evropské země, terorizuje a zabíjí původní obyvatelstvo.
Zelení fanatici zničili budoucnost a prosperitu Evropy.
Teď pomůže jen tvrdá, nemilosrdná totalita, aby nastolila opět řád věcí přirozených a normálních.
Jedině rozpad EU, která naprosto ve všem selhala a tvrdé tresty a vězení pro vyznavače liberalismu jsou cestou k nápravě.
Myšlenka EU jako sjednocené Evropy národů je správná.Všechno ostatní je špatně -nevolení nadlidi v Bruselu diktující svá blbství zděšeným vládám,to je špatně a nedá se to opravit,musí se to strhnout a postavit znovu ! A jinak !
Tvrdí Rusové a tak to také bude!
EU je v podstatě ekonomická negace EHS.
V Bruselu do vypuknutí války na Ukrajině (dnešní stav neznám, ale nevěřím, že by byl o moc lepší) působily zástupy ruských lobbistů, podporující (ale i sponzorující podporovatele z řad úředníků a politiků EU) ty největší hrůzy, vymyšlené politickými aktivisty a EUroúředníky. Je to logické, EU je potenciální soupeř Ruska (přinejmenším ekonomický) a její rozvrat je tudíž pro Rusko žádoucí. Kdybych byl Putinem, tak bych to lobbování organizoval taky.
Ostatně, Rusko v tom navazuje na tradice SSSR. Ten financoval celé hnutí „Obránců míru“ (vč. Pugwashského hnutí), boj proti válce ve Vietnamu, Martina Luthera Kinga (prý jeho řeč „I have a dreem“ vznikla v dílnách KGB) atd.
Rusko podporuje veškerou agendu, která poškozuje EU jako celek, její členské státy i obyvatelstvo. Od ekologických nesmyslů až třeba po „ochranu“ zvířat. Takže ruské agenty je nutno hledat tam, kde skutečně jsou: v ekologických a jiných politických nevládkách, mezi politiky, prosazujícími green deal a jiné zrůdnosti apod. Dokonce bych si typoval, že i ta úvaha soudruha Pavla o zrušení práva veta má tento původ. Zcela jistě na něho v Rusku nějaký spis mají.
Doufám, že nějaký nový Mitrochin nám jednou představí ten spis váš Pergille/Šimůnku.
Já nebyl v komunistické rozvědce, úzce spolupracující s KGB, na rozdíl od jistého soudruha.
Jinak, skeptiku:
Volný pohyb osob, zboží a služeb ano.
Ideologické žvásty a jejich násilná realizace, kvóty, pseudonormy atd. zcela jednoznačně ne.
A současná EU není s to zajistit ani to první a vyžívá se v té druhé oblasti, až je z toho normálním lidem blujno.
To, že nebyli v komunistické rozvědce, úzce spolupracující s KGB, se snažili tvrdit i jiní, které pak Mitrochin usvědčil ze lži. Vy Pergille/Šimůnku už v současné době v komunistické rozvědce být nemůžete, protože už nic takového neexistuje. Rozvědka ruská však existuje stále.
V rozvědce jsem zcela jistě nebyl, na rozdíl od soudruha presidenta. Nebyl jsem ani politruk, jako soudružka první dáma.
Dělal jsem svou odbornou práci, při níž jsem se (mimo jiné) s lidmi tohoto druhu setkával. Jestli na měl někdo z nich sepsal nějaké hlášení, nevím, a je mi to fuk. Mě zajímalo akorát to, jaké bakterie měli ve stolicí, hnisu nebo výtěru z krku.
Dokazujete ještě jednou, že se čtením a chápáním psaného textu máte obrovský problém. Tu prví třídu jste musel doslova proflákat. Dovedu si tedy představit, jak asi mohla vypadat ta vaše vámi zmiňovaná „odborná“ práce. Vyjadřoval jsem se totiž k současné době, ne k minulosti. Vyjadřoval jsem se k osobě vaší a nikoliv k osobě někoho jiného.
Skeptiku, v současné době už STBákům a rozvědčíkům krky ani zadky nevytírám, už nejezdím ani na vojenská cvičení.
Tvrdila to i Margaret Thatcherová, tedy podle vás asi ruská agentka.
A když od vás budu chtít zdroj, který mi potvrdí, že skutečně citujete M. Tatcherovou, tak si ho mám najít sám, že? A pokud mi snad náhodou nějaký zdroj uvedete, tak v něm najdu něco jiného, že? M. Tatcherová na rozdíl od vás s ruskými agenty měla společného pouze to, že je nechávala vyhledávat a zavírat. Škoda že vy už jste mimo její dosah.
Myšlenka evropské spolupráce je zcela jistě správná. EU ovšem dělá všechno pro to, aby ji totálně zdiskreditovala a učinila nemožnou.
Nejlepší by bylo EU zlikvidovat a začít znovu s tím, že nikdo, kdo byl v orgánech EU, se v tom nesmí angažovat.
Prostě: Volný pohyb osob, zboží a služeb. Žádná politika, žádná ideologie a žádné nesmysly typu „boje za klima“.