Volby jsou hra pro 22 hráčů, po níž nakonec bude dál vládnout Babiš
KOMENTÁŘ. Podobně jako před začátkem fotbalového zápasu nelze ani před začátkem voleb s jistotou vědět, jak to dopadne. Jisté ale je, kdo to vše bude pískat – prezident Miloš Zeman – i to, že hra je předem cinknutá. Prezident dal už jasně najevo, komu z 22 kandidujících subjektů fandí a že po volbách pověří sestavením vlády šéfa nejsilnější strany, nikoli koalice. Tedy opět Andreje Babiše.
Poslední předvolební průzkumy ukazují, že letošní volby budou co do možností povolebních koalic hodně vyrovnané a že to nejzajímavější se odehraje kolem hranice pěti procent. Bez ohledu na to, jak přesně volby dopadnou, je ale jisté, že dál bude vládnout Andrej Babiš. Nejprve s vládou v demisi, později s vládou bez důvěry.
Jak dlouho? Těžko říct, ale třeba i do jara 2023, kdy by měl dokončit svůj druhý mandát Miloš Zeman. Spekulace okolo prezidentova zdraví ponechme nyní stranou.
Zeman bez svázaných rukou
Vládě bez důvěry sice z podstaty věci chybí základní předpoklad její existence, tedy právě důvěra sněmovny, jíž se zodpovídá, ale v politické nekultuře jsme v Česku už hodně postoupili.
Takže i když by podle ústavních expertů vláda bez důvěry správně neměla vládnout dlouho a neměla by ani přijímat žádná zásadní opatření, jsme jen v rovině chtění a víry v dodržování ústavních zvyklostí.
Ve skutečnosti ale vláda bez důvěry může vládnout bez omezení – a v případě Andreje Babiše plnit jeho hlavní cíle, tedy pohlídat si zájmy svých firem a uchránit sám sebe co možná nejvíce před rizikem, že skončí před soudem za dotační podvody, z nichž je obviněn.
S ústavními principy si jinak už – slušně řečeno – vycpal boty prezident Zeman; svou tezí, že „výhra ve volbách se měří počtem získaných mandátů pro konkrétní politickou stranu, nikoli pro koalici“.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Veřejnost i politiky na tuto možnost připravoval opakovaně a dlouho předem, asi aby se po volbách už nikdo nedivil. Pokud tedy někdo doufá, že Zeman zohlední potenciální většinu dvou předvolebních koalic, doufá marně.
Ostatně už po volbách 2017 Zeman avizoval, že menšinová vláda bez důvěry může vládnout dle libosti a „než aby hnal lidi k předčasným volbám a nechal za ně stát utratit další miliardu, raději nechá vládnout menšinový kabinet Andreje Babiše bez důvěry i čtyři roky“.
Ústava mu prý nesvazuje ruce žádnými termíny a nic ho tedy nenutí rozpustit Sněmovnu ani po třetím neúspěšném pokusu o sestavení vlády.
Hradní klika a spojenectví s Babišem
V roce 2006 se stal rekordmanem ve vládě bez důvěry tehdejší premiér Mirek Topolánek, vládl takto 230 dní. Po minulých volbách jej ale překonal právě Andrej Babiš – důvěru získal až po 264 dnech.
Jsme o čtyři roky dál, ale v podobné situaci. Respektive v situaci ještě vyhrocenější, kde se Zemanovi krátí prezidentský čas a Babišovi jde ještě o víc než po minulých volbách. Lze tedy očekávat, že se Babiš bude snažit zůstat na forhontě co nejdéle a ještě to bude prodávat jako službu vlasti.
Zeman a jeho hradní klika s Babišem drží spojenectví, v němž za delší konec tahá Hrad, je ale oboustranně výhodné. Co přesně za to hradní ekipa zobchoduje a na kolik nás to všechny vyjde, poznáme již brzy.
Co s tím? Ostatní strany o Zemanových úmyslech vědí už dlouho dopředu. Dá se předpokládat, že mají připravený nějaký scénář, sled kroků, výzev, tlaků… Pouhé mávání volební většinou nebabišovských stran stačit nebude.
Žába na prameni sedí na Hradě. Pokud se Zeman sám označuje za muže, který „Ústavu používá tvůrčím způsobem“, neměl by v tom zůstat sám. Jak už naznačila letošní aktivita části Senátorů, Ústava (i poučení historie) ukazuje tvůrčí cesty a možnosti, jak churavého prezidenta popírajícího Ústavu v případě nutnosti zbavit úřadu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Článek realisticky popisuje dnešní politickou situaci, bohužel. Velmi mě překvapilo, jaký úspěch měl prezident (a po něm i Babiš) s tezí, že předvolební koalice jsou podvodem. Z mého pohledu jde naopak o pro voliče mnohem transparentnější způsob vstupu do předvolebního boje. Ve chvíli, kdy volím koalici přece dopředu vím, že tyto strany budou po volbách v případě vstupu do vlády pracovat spolu a na základě předem známých koaličních vztahů (ať už jde o priority, nebo o ústupky koaličnímu partnerovi). Jsou tak pro mě mnohem čitelnější.
V případě, že volím jednotlivou stranu, může pro mě být naopak nepříjemným překvapením výsledek povolební koaliční dohody a ten lze před volbami predikovat mnohem hůře.
Polemizoval bych pouze s posledním odstavcem, který na mě dělá dojem výzvy k používání Ústavy „tvůrčím způsobem“ i pro ostatní Ústavní činitele. Zde bych se obával toho, že se tento „zemanovský“ přístup k Ústavě stane do budoucna standardem. A to mi jako dobrý nápad nepřipadá.
Domnívám se, že „slepené“ koalice jsou opravdu výsledkem „zoufalství“ opozice před volbami. Její nedobré postavení v této „hře“ je dáno zkušenostmi obyvatelstva z minulého, ne tak dávného období. Lidé nebudou asi moc volit ODS, ani TOP-ku, Lidovci jsou dobrovolní nešťastníci…, i když mají dobré zázemí v ČR a nevím proč to neumějí využít samostatně. Nejsem žádný volební génius, ale minulé „zásluhy“ slepených pravicových stran budou opět lidmi spočítány, protože kolektivní rozum není zas tak zavrženíhodný…Piráti jsou viditelně slabí a, otevřeně řečeno, tzv. STAROSTOVÉ jsou smutnými postavami, kteří si ten název své strany příliš nezaslouží. Útočení na Babiše ze všech stran lidmi, kteří nemají „tah na branku“ a ve vládě by nevěděli co mají dělat, je předem ztracené činění. Obyvatelstvo dnes už i ví, že státní „katastrofický“ dluh je čtvrtý nejmenší v EU. Tandem Babiš-Schillerová-Havlíček je, dle mého soudu, nejlepší za posledních 30 let. A byla by tragédie tandem nahradit profesorem Fialou a dalšími. Teoretici jen mluví, umění dělání v praxi je něco úplně jiného. Pokud se má dále stát slušně rozvíjet, nevolit Fialu a už vůbec ne Pirátostan. Naopak, přes výhrady, Okamuru považuji za dobrého, nakonec i ČSSD a KSČM. V podpůrné roli.
Jak se později při volbách do Parlamentu potvrdilo- neměl jste pravdu ani trochu. A jinak si myslím, že koalice uzavřená před volbami je naopak projevem toho, že tyto strany chtějí spolupracovat z vlastní vůle a ne pod tlakem po volbách kvůli složení vládní koalice. A co se týká STAN, jste naprosto vedle. Babiš útočil před volbami na všechny strany- dokonce i na svoje koaliční spojence z minulého volebního období- takže – jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. A Babiš nemá co pohledávat už v žádné další vládě, protože šel do politiky jenom kvůli dotacím a také kvůli tomu, že si pod ochranou státu dělá co chce- dokonce i korumpuje státní úřady- viz. chování Ministerstva životního prostředí, Inspekce pro ochranu životního prostředí- to jsou spolu s Policií ČR a soudy další státní zřízení, které mu pomáhaly při zametení stop po pravém viníkovi ekologické katastrofy v rožnovské Bečvě.
Tvůrčí způsob podle mého názoru přiměje normální strany, až se dostanou k moci, aby Ústavu přepsaly mnohem podrobněji – bohužel pod palbou ruských lejnometů a bez historie demokracie nemáme ještě kulturní vyspělost „nedovolit si ji znásilnit“.
Jste na velkém omylu- čím stručnější Ústava ČR , tím jasnější pravidla se striktním výkladem. Pak si nebudou chytrolíni typu Zeman se svými poradci vykládat v úplně jiném duchu, než zní. A jediné, co je opravdu nutné do Ústavy ČR přidat, jsou lhůty ve kterých prezident musí- ne může – dělat určité kroky- jako je jmenování premiéra, vlády a jiných vysokých hodnostářů navržených premiérem vlády.
Jestli dovolíte, já jsem měl kdysi podobné představy, „předvolebních koalic“, ba dokonce třeba i jejich stínových vlád. Jenomže, to jsem předpokládal /a tehdejší výsledky to naznačovaly, že samotná taková předvolební koalice dosáhne většiny v parlamentu, takže si sama složí vládu.
Zatímco nyní, když síla takové koalice sotva dosahuje síly velké politické strany, je taková výhoda minimální – stejně se do té vlády bude muset domluvit s jinou velkou stranou/koalicí s naprosto jinými názory a požadavky, , takže až potom tento následný společný program -povolební – vládní koalice bude skutečně pro řadu voličů „nepříjemným překvapením“..
Za druhé, musíme se ptát, zda téze „že předvolební koalice jsou podvodem“ jest pouze názorem ** (a na ten má prosím právo každý), a nebo tedy ohlášením trestného (či protiústavního) jednání – v tom případě by ho měli zmínění politici (i jiní, zase při opačných názorech – proti Zemanovi, atd..) směřovat úředně oznámením příslušné instituci, ať policii ČR. Ústavnímu soudu, a asi se nepletu, řadu záležitostí ohledně politických stran i voleb má v gesci ministerstvo vnitra..
** poznámka na závěr, pochopitelně že se nelze předpokládat, že že zvolení politici jsou sami hlubocí znalci v oblasti ústavního práva.
Že by snad, před nástupem do své funkce skládali potřebnou právnickou zkoušku? :))))
Obávám se, že ty koalice stran, které mají v podstatě protichůdné programy a předem signalizují, že ani nebudou mít společný poslanecký klub, jsou skutečně jen vějička na prostší duše mezi voliči. Navíc ústava jasně píše o předsedovi vítězné strany, nikoli o předsedovi vítězné koalice.
Pane, vy věříte, že se nepoperou?
Ta smečka, čekatelů koryt.!, 😛
Přesně tak to je a pořád to ještě mnohým nedochází a pořád si dělají marné naděje, že po volbách Babiš skončí …
Tedy, ne že bych chtěl hájit nároky pana Babiše, leč leč se obávám že to je právě naopak. Právě že podle ústavních principů (v Ústavě to sice přímo není, ale lze se odkázat na ústavní zvyklosti), má prezident jmenovat předsedu nejsilnější politické strany. O tom, že by měl jmenovat jakehosi lídra volební koalice se nikde nepíše, a kdo si myslí že ano, ať mi to nějakou citací z ústavního zákona doloží..
Nicméně, jak ostatně z článku i vyplývá, problém není ani tak v tom, koho prezident jmenuje premiérem, ale to že jeho vláda, pokud nezíská důvěru parlamentu, může nadále vĺádnout i v demisi velmi dlouho (třeba i rok jak zmíněno). Což je jistě závažná chyba, a pokud (by) poslanci chtěli, mohli jí na jaře, opravit – ale asi se jim to podstatné nezdálo, takže to nechali být. Soráč, jejich chyba
Máte v lecčem pravdu, ale ne v tom, že to někdo mohl opravit – od té doby, co různé varianty Komančů ovládají parlament, se jen těžko najde dvoutřetinová ústavní většina na to, aby se spoutali „kreativní“ zrádci k racionálním a pročeským krokům…
Odstoupivší poslanec Miroslav Kalousek řekl jasně, že prezident rozumí jenom síle. A doporučil, aby v případě jeho další svévole mu dala opozice (za předpokladu, že bude mít nadpoloviční většinu) jasně najevo, že pokud bude ignorovat výsledky voleb, tak první schůze nové Poslanecké sněmovny bude o odvolání prezidenta. Jedno, zda z důvodu jeho zdraví či arogantního jednání. Jsem si jista, že tenhle krok podpoří i senát, a potom už prezidentovi nezbude nic jiného, než si sbalit svých pět švestek (nebo kompliců, chcete-li) a se svým Bratrstvem rudé pracky odtáhnout…
100% souhlas a lajk…
Ještě že jste přidala onu vsuvku „(za předpokladu, že bude mít nadpoloviční většinu)“. Což je právě ten Kalouskův vtip. On přece jen matematice trochu rozumí, takže si dovedl spočítat, že takový volební výsledek je velice nepravděpodobný
Není opozice jako opozice, tímto jistě měl na mysli demokratickou opozici (tedy SPolu a PiratStan), nikoliv tedy k tomu ještě třeba komunisty a SPD , ti jistě proti Zemanovi hlasovat nebudou,
Koalice, která se účelově spojí před volbami aby se po nich rozpadla, je podvod na hloupé voliče, kteří jim to sežerou. Jinak je to čistá sviňárna s cílem dostat se k moci za každou cenu. Tak se Soros bojí Babiše, že udělá všechno pro to, aby ho odstavil.
Naštěstí prezident Zeman jasmě řekl, že pověří sestavením vlády tu stranu, která získá nejvíc hlasů. Po volbách už koalice nebudou existovat, proč tedy na ně brát ohled. A to je ochrana demokracie a čistý způsob, jak odstavit neschopné podvodníky od koryt, na které se jen třesou. Viď, Fialo, Bartoši, Rakušane, Pekare a Jurečko.
Jen, aby Zeman přežil.Stát se může všelicos, špatně podaná injekce,lék a podobně.Bakalův a Sorošův klan je schopný čehokoliv.
Domnívám se, že jsou dvě varianty vývoje po volbách.
a) Pussydent se objeví ve sněmovně/senátu na vozíku, tlačen mluvčáčkem a volaje Na Sobotku
b) v případě, že se nesplní varianta a), se sněmovna i senát spojí a nadpoloviční většinou našeho drahého pussydenta prohlásí za neschopného funkci vykonávat.
Velmi se obávám, že nás čekají předčasné volby prezidenta.