Rusko-íránské spojenectví má své limity. Za drony na Ukrajinu Teherán nejspíš dostane stíhačky
Ačkoliv záběry přicházející z Ukrajiny opakovaně prokázaly, že Rusové používají při útocích na ukrajinskou infrastrukturu íránské drony Šáhid-136 (Rusy označované jako Geraň 2), Moskva i Teherán to vehementně popírají. Otázkou zůstává, kam až íránsko-ruská vojenská spolupráce může zajít. Vladimir Putin nechce být na Teheránu příliš závislý a ani levné a dostupné íránské drony mu zřejmě nebudou stát za to, aby ohrozil své další obchodní a politické vazby na Blízkém východě.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věnoval Íránu během své nedávné cesty do USA zvláštní pozornost. Teherán označil jako hrozbu pro ukrajinskou infrastrukturu a jako spojence ruské genocidní politiky.
Následovala diplomatická přestřelka, kdy Kyjev vyzval ke zničení íránských továren vyrábějících rakety a bezpilotní letouny a Teherán dal naopak najevo, že mu s prohlášeními ukrajinských představitelů „dochází trpělivost“ a označil je za nepodložená.
Drony za stíhačky
„Znovu opakujeme, že Írán žádnou ze stran zapojených do ukrajinské války nezásobil žádným vojenským vybavením,“ uvedl v reakci na obvinění ze Západu mluvčí íránské diplomacie Nasser Kanaani. K dronům Šáhid-136 už dříve Teherán uvedl, že je Moskvě dodal ještě před vypuknutím války.
Informace, které v posledních týdnech přinášejí bezpečnostní zdroje z různých stran, ale svědčí o pravém opaku, tedy o zintenzivnění vojenské spolupráce mezi Moskvou a Teheránem.
„Za dodávku 300 kamikadze bezpilotních letounů, má teď Rusko v úmyslu poskytnout Íránu pokročilé vojenské komponenty, což podkopává bezpečnostní situaci jak na Blízkém východě, tak mezinárodně,“ uvedl tento týden britský ministr obrany Ben Wallace. Americký deník Washington Post už koncem listopadu popsal dohodu, podle níž by měl Teherán začít během příštího roku vyrábět své bezpilotní letouny přímo na území Ruské federace. Po továrně otevřené letos v Tádžikistánu by tak šlo o druhou továrnu na výrobu Šáhidů-136 mimo Írán.
Podle serveru Middle East Eye Moskva také usiluje o íránské střely krátkého doletu Fateh-110 a Zolfaghar, které by ukrajinská protivzdušná obrana sestřelovala mnohem hůř než bezpilotní letouny Šáhid. Výměnou za to by podle serveru měli Rusové Teheránu dodat stíhačky Su-35, které by zmodernizovaly zastaralou íránskou leteckou flotilu. Americká televizní televize Sky News pak minulý měsíc citovala zdroj, který tvrdil, že Rusko do Íránu v srpnu tajně přepravilo ukořistěnou zásilku amerických a britských zbraní spolu se 140 miliony eur v hotovosti.
„Ruské vojenské letadlo v srpnu tajně přepravilo hotovost a tři modely munice – britskou protitankovou střelu NLAW, americkou protitankovou střelu Javelin a protiletadlovou střelu Stinger – na letiště v Teheránu,“ popsal utajený zdroj stanici Sky News.
Partnerství z rozumu
Jsou tedy na místě obavy, že v reakci na mezinárodní sankce uvalené na Írán i Rusko vzniká mezi oběma zeměmi zásadní vojenské partnerství? Politici ani experti nejsou jednotní, někteří varují před nebezpečným mocenským paktem „diktátorských států“, jiní spolupráci obou zemí popisují spíše jako „dočasný svazek v nouzi“.
Podle politologa Araše Azízího, který působí na americké New York University, je nepravděpodobné, že by Rusko navázalo s Íránem vojenské spojenectví, které by zahrnovalo například vyzbrojování blízkovýchodní země pokročilými zbraněmi. Moskva by si totiž mohla pokazit politické i obchodní vztahy s dalšími státy na Blízkém východě a to jí za to podle Azízího nestojí:
„Nesmíme zapomínat, že Vladimir Putin má vynikající vztahy s mnoha íránskými rivaly a protivníky v regionu: s egyptským prezidentem Sísím, ale také se Spojenými arabskými emiráty, a dokonce i se Saúdskou Arábií, nemluvě o Izraeli,“ popsal pro Middle East Eye Azízí.
Podle Antona Mardasova, nezávislého ruského analytika, který spolupracuje s americkým Institutem pro Blízký východ, hraje pro Moskvu roli také to, že se nebude chtít na Íránu stát přehnaně závislou. Podle Marsadova už nákup první dodávky íránských dronů byl „vynuceným rozhodnutím“, protože Moskva původně nepočítala s masivnějšími útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Pak ale vyhodnotila, že použití íránských kamikadze dronů ji vyjde levněji.
„Rusko na podzim aktivně používalo drony jako alternativu k vysoce přesným zbraním proti objektům, které nevyžadovaly předchozí průzkum,“ řekl Marsadov pro Middle East Eye.
Putin nechce závislost na Íránu
Podle ruského analytika ale není příliš pravděpodobné, že by Moskva navázala s Teheránem spolupráci na úrovni, kdy by si obě země například vyměňovaly technologie nebo společně vyráběly zbraně, které by se objevily na trhu:
„Pochybuji, že ruské a íránské společnosti navážou cílenou spolupráci v oblasti technologické výměny: Moskva by se tak na Teheránu stala ještě více závislou,“ říká Marsadov. Nevylučuje ale, že by Putin mohl v boji použít modernizované drony založené na těch íránských.
To pro Middle East Eye potvrdil i výzkumný analytik mezinárodního Centra pro námořní analýzy Samuel Bendett. Podle něj se Rusům íránské drony hodí i z důvodu, že obsahují některé součástky vyrobené na Západě. Slouží jim tak jako „studijní materiál“: „Nejdůležitější je ale stejně fakt, že má Rusko od Íránu levné, postradatelné drony, které můžou létat stovky kilometrů,“ tvrdí Bendett. Podle něj je vzájemné rusko-íránské vojenské partnertsví svazkem strategickým.
„Obě strany dostanou to, co chtějí nejvíc. Možná budou jednat i o dalších věcech jako je politická podpora a další. Ale musí to být oboustranně výhodné,“ uvedl pro Middle East Eye Bendett.
Většina analytiků vidí v tuto chvíli jako nejpravděpodobnější vývoj vzájemné rusko-íránské spolupráce to, že Teherán pošle Rusku nové dodávky bezpilotních letounů a střel výměnou za brzkou dodávku stíhaček Su-35 z ruské strany.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde končí v Putinově hlavě ruský svět a co to znamená pro Evropu i celý Západ
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Proc vadi dodavky Rusku, kdyz nevadi Ukrajine ?? nebudme pokrytectti a merme jednim metrem a bude konflikt brzy u konce
Rusko mělo vždy své zájmy v Íránu a bylo to kontra s VB. Prezident V. Putin naletel po obsazení Krymu, Minske dohody to bylo jako Brest-litevsky mír, který byl ve Versailles zrušen. Ukrajina byla Západem vyzbrojen a vytvořila min. půl milionovou armádu vycvicenou na zvláštní polopartyzanskou válku. To nyní přiznala exkanclerka Merkelova, to se stalo profesinalovi tajných služeb Putinovi. Varování s Arménii, kde Azerbajdzan používal drony a nicil dělostřelectva, zapadlo. Nastal den „K“ 24.2.2022 a prislo vystřízlivění vKremlu, na takove nasazení špičkové techniky Kreml a generalita jen zírala. Jenomže podceňovat Rusko se nevyplácí, vždy hraje v širším zaberu, USA musí krotit některé spojenecke staty před eskalace mi, ale stálo se. Je to konflikt, který je nebezpečný ve všech směrech. Západ nebude mírovým vyjednavacem s Ruskem a Ukrajinou,natolik je svět změněny. Novoročny útok u Donecka na ruske kasarny, to byl masakr raketometem Hilmars, nedává dobre vyhlídky pro jednání. Je to kruta válka a jde o mnoho a bude hodně složité její ukonceni příměřím. Protíná se mnoho zájmu dvou supermocnosti a menších. Biblické „lidé bdete“ je namístě. Děsivost války vidíme denně na obrazovkách a mirova jednání jsou zamrzlé.
“Novoročny útok u Donecka na ruske kasarny, to byl masakr raketometem Hilmars, nedává dobre vyhlídky pro jednání.“
Nojo,ale kdyz ty kasarny byly ukrajinske na ukrajinskem uzemi,jen tam nalezli nejaci rusky zlodeji a Ukrajina proti nim na svem uzemi zasahla.
“Podcenovat RuSSko se nevyplaci“ ..ano,maji atomovku,opakovane vyhrozuji,ze ji pouziji. To je dnes jiz jediny duvod,proc by RuSSko nemelo byt zcela porazeno na jeho uzemi. Zbabelost. KLDR hadr.
Obe supermocnosti Cina a USA samozrejme maji sve zajmy,ale to nic nemeni na tom,ze zajmem byvaleho clena supermocnosti SSSR – RuSSka s ekonomikou velikosti podobnou Italii je jen hrubou silou krast u sousedu,lhat,podporovat nepokoje ve statech,kterym se dari lepe a zvetsovat se. Tak to bylo,je ale snad uz dlouho nebude. Nejde nepomahat Ukrajine,nejde..Historie jasne ukazala,kam nasledna snaha vyhnout se konfliktu a obetovat slabsi stat silnejsimu ve jmenu miru vedla. Jizni Amerika,Indie,Afrika..tam nasla ruSSka propaganda zivnou pudu nasobne manipulovatelnejsi,nez u tech nasich dezolatu a kolaborantu,kterych je nastesti jen par procent. Pro ne je ten konflikt navic daleko,jako pro nas valky v Africe ci v Syrii.
RuSSko bude muset procitnout ze snu o vlastni velikosti,snad se tak stane pred vypalenim jaderne zbrane kamkoliv.