Vláda to nezvládá: 137 dní nouzového stavu a výsledek? Lékaři mají selektovat pacienty
KOMENTÁŘ. Slovo krizový manažer dostává ve vztahu ke covidovému dění v Česku nový význam: ve vládě nejsou lidé, kteří by dokázali řídit krizi, ale ti, jejichž výkon se v kritickém období ukazuje jako naprosto krizový.
Nouzovému stavu navzdory jsou česká covidová čísla dlouhodobě nezdravě vysoká a nijak se nelepší. Nikdo netuší, kde jsou ohniska nákazy, víme jen, že se Českem šíří nakažlivější britská mutace čínského viru. Pokud se shodneme v očekávání, že jedinou smysluplnou cestou z covidové pasti je rychlé a promyšlené očkování, české vládě i tohle světlo na konci tunelu spíše jen matně poblikává.
Nemáte zrovna čas číst? Poslechněte si celý příspěvek v audio podobě:
Případně si nahrávku v mp3 můžete ZDE stáhnout třeba na cestu.
Kdyby stát očkoval jako firma
Jestliže má takto vypadat „největší logistická akce v historii“, nabízí se tristní pohled. To, že „na očkování připravujeme velice podrobný plán“ prohlásil premiér Babiš až vloni na konci roku, přesně 14. prosince. Měsíce času na přípravu vláda promrhala; nestíhá, nezvládá.
Lidi nad osmdesát let, kteří v polovině ledna svým zájmem přetížili registrační web pro očkování, z velké většiny pořád marně čekají na termín. Jak ukazují data, o víkendech se skoro neočkuje, jako by si i ten covid potřeboval odpočinout.
Není přitom pravda, že by nebylo očkovat čím. K 16. únoru se ale dodanou vakcínou AstraZeneca očkovalo všeho všudy jen 933 lidí, za 11 dní necelé tři tisíce, ve skladech přitom tou dobou bylo asi 41 tisíc dávek. Přijít jich má brzy dalších 36 tisíc.
Těžko si tedy může premiér Andrej Babiš – který sám sebe vyhodnotil jako nejvhodnějšího očkovacího koordinátora – stěžovat na to, že Brusel nám očkovacích látek dodává málo (jakkoli je pravda, že celkové výrobní kapacity jsou daleko za očekáváními).
Vláda vlastně může být naopak ráda (na rozdíl od nás – občanů), že vakcín není tolik, kolik bylo původně plánováno, protože bobtnající nevyužité zásoby by jen v ještě větší nahotě ukázaly na její nepřipravenost a neschopnost jednat. Odpověď na otázku, proč to u vakcín firmy Pfizer šlo, je jednoduchá: firma si distribuci zajišťovala sama. U ostatních to má řešit stát…
Uklidňovat nás rozhodně nemůže to, že jsou země, které jsou na tom i hůř (níže uvedený graf k podílu plně proočkované populace je aktuální k 15. únoru, pozn. red.). Srovnávat se ale máme s těmi lepšími, jak ví každý, kdo chodil alespoň na základní školu.
Funkční centrální logistika chybí, jakkoli by třeba Jihočeský kraj byl podle slov svého hejtmana Martina Kuby schopen vyočkovat během týdne vše, co je v Česku od firmy AstraZeneca na skladě.
Příznačné je, že mnohem lépe než stát by očkování (pro své zaměstnance) zvládly velké firmy. Jsou lépe organizované, silně motivované, mají systém, řád a schopnost své zaměstnance přesvědčit, že je to nutné. Jenže nemají zatím čím očkovat. Očkování ve firmách by nepochybně pomohlo i ve střetu s pandemií, protože průmysl na rozdíl od jara pořád jede (a také díky tomu táhne českou ekonomiku), zároveň ale právě na pracovištích dochází často k šíření covidu-19. Kompletaci počítačů nebo automobilů prostě na home office nepřevedete.
Když vám lže náměstek ministra
Teprve nedávno přitom vládě došlo, že je nutné finančně motivovat lidi, aby se s ohledem na vlastní existenci a příjmy nebáli chodit do karantény, případně se léčit doma. Výsledky nedávného průzkumu, který si v Česku zadala Světová zdravotnická organizace, jsou totiž alarmující: 46 procent Čechů a Češek i s příznaky covidu chodí ven, podobný počet lidí považuje epidemii koronaviru za „mediální virus“. To vysvětluje mnohé, jakkoli je to zdravým rozumem těžko pochopitelné.
Podobně nepochopitelné je, proč si podobný průzkum už dávno nenechala udělat vláda a nezkusila tomu přizpůsobit svou komunikaci, která je vpravdě katastrofální, protože chaotická, nepředvídatelná, nepřipravená, zmatečná a pozdní. Bohužel někdy i zcela lživá.
Jako třeba když náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý vykládá, že v chebské přetížené nemocnici leží „relativně velký počet německých občanů, kteří by měli být odesláni za hranice“. Jeho slova musela vyvracet sama nemocnice; ne že by toho neměla na starosti dost i bez nesmyslů pana ministerského náměstka.
Z falešné hrdosti odmítáme německou pomoc s pacienty ze západu Čech, pak se v televizi díváme na to, jak se v mrazu nakládají do sanitek a vrtulníků pro převoz polonazí těžce nemocní lidé, abychom se nakonec ve středu 17. února od ministra zdravotnictví Jana Blatného dozvěděli, že už nám nezbude než pacienty „prioritizovat“, tedy selektovat. Děje se to zejména v okresních nemocnicích už nějaký čas, byť to ministr ještě před měsícem důrazně popíral.
V ministrově vědecké mluvě to znělo takto: „Připravujeme nemocnice na zahájení fungování systému nedostatku vzácných zdrojů ve smyslu prioritizace pacientů jako například u hromadných neštěstí.“ Jak to asi tak přeložit nemocným seniorům a jejich příbuzným? Jste moc starý, neperspektivní – pro vás už ventilátor (či jiná léčba) spíše nebude? Jde mimochodem o skupinu lidí, na něž se v posledním roce upínal marketing Babišova ANO.
Pět tisíc jako „rouškovné“ k důchodu a podezřelé roušky z čínských zásob rozeslané v obálce k Vánocům jsou ve srovnání s výše citovaným sdělením pana ministra jak z černočerné (tragi)komedie. A to je prakticky jisté, že časem přijde další vlna umírání, už ne kvůli covidu, ale kvůli zanedbané ostatní péči, odkládaným operacím a opomíjené prevenci.
V Česku plošně docházejí kapacity JIP (o vyčerpaných lékařích a dalším zdravotnickém personálu ani nemluvě), ale vláda sotva před pár dny nechala vojáky rozebrat plně připravenou polní nemocnici v Letňanech – poté, co jsme ji dlouhé měsíce platili. Stát za pronájem zaplatil asi 51 milionů. Může se to zdát jako hodně peněz „za nic“. Ale argumentovat takovou legrační sumou v době, kdy vláda upravila rozpočet na rok 2021 na deficit 500 miliard? To je opravdu jak ze světa za zrcadlem.
Babiš zdůvodnil zrušení polní nemocnice právě náklady; rozporoval tím slova ministra Blatného, podle nějž byl důvodem zrušení nemocnice – která by se teď hodila – nedostatek zdravotníků. Další ukázka chaosu této vlády, žel s dost možná s dalšími fatálními dopady.
Jak jdou politici příkladem
Místo nových plošných restrikcí nyní také ministr Blatný jako recept pro boj s koronavirem prosazuje „uvědomělý přístup lidí“. Prostě – plošná opatření nemohou fungovat, když na ně lidé kašlou. V podstatě má pan ministr pravdu, jenže tenhle apel na svědomí přichází pozdě, vláda už svou důvěryhodnost dávno prohospodařila.
Politici nejdou příkladem, ať už detailem jako je způsob nošení roušky (ministr Blatný), omezením sebe či rodinných příslušníku (výlet Moniky Babišové do Dubaje) nebo dodržováním opatření, jež vyžadují po jiných.
Když restaurační posezení bez trestu projde poslanci Jaroslavu Faltýnkovi, když odstoupivší „zimní ministr“ Roman Prymula obratem dostane novou funkci a Milan Hnilička sice složí poslanecký mandát, ale zůstane v lukrativní funkci ve sportovní agentuře, co si o tom asi tak má myslet těch „dolních deset miliónů“? (Aktualizace: včerejší návštěvu fotbalové zápasu Slavia – Leicester, poté co krátce před tím veřejně apeloval na tvrdý lockdown, už pravděpodobně pan Prymula „neustojí“.)
Důvěra lidí je na nule, opatření se nedodržují, kvete „černý trh“ s jinak nyní zakázanými službami a odhadem třetina národa je finančně na dně. Ty, co jsou na dně psychicky, spočítat nelze. Tenhle mix musí bouchnout, tajenkou zůstává v jaké podobě a v jaké intenzitě. Realistický závdavek jsme mohli vidět vloni v říjnu při bitkách s policií na Staroměstském náměstí.
Odnese to důvěra ve stát, v jeho monopol na legitimní násilí, vládu a vymahatelnost práva, ve společnost jako takovou a vzájemnou sounáležitost. Do toho plně zapadá i nasazování psí hlavy demokratické opozici za to, že odmítla direktivní přístup vlády a neschválila prodloužení nouzového stavu. Ten máme nepřetržitě od poloviny loňského října – bylo tedy dost času věc vyřešit zákonem. Babiš ale raději lživě sugeroval, že za mrtvé budou moct právě opoziční politici. Dosti cynický výrok, při vědomí toho, že zazněl ve chvíli, kdy se počet zemřelých na covid v Česku blížil 18 tisícům. Za ty může kdo?
ČSSD nezůstává pozadu, když na sociálních sítích šíří hlášku Mezinárodní ostuda: výsledek práce opozice.
Rozuměj – jsme skoro nejhorší v covidu na celém světě, ale opozice je vinna tím, že by chtěla otevřít další obchody. Co na tom, že to rozhodnutí stejně musí udělat vláda (ostatně – chtěli bychom vidět data o tom, že větší nákaza hrozí třeba v prodejně kuchyňského náčiní nebo knih než v pekárně či květinářství). Stejná vláda, jejíž půlroční restrikce v době permanentního nouzového stavu tak jako tak nezabránily tomu, aby se nákaza rozjela do současných rozměrů. Logiku v tom nehledejme.
Raději zahrádkářský zákon
Stát zkrátka selhává, potvrzuje se zas a znovu, že Babišova vláda byla jen pro dobré časy, kdy bylo z čeho rozhazovat a vézt se na marketingové vlně. A tak máme místo rozhodného akceschopného předsedy vlády hysterického mikromanažera, který si myslí, že vše zvládá nejlépe a odmítá pohled do zrcadla.
Do toho jeho tým už jistě chystá předvolební kampaň, kterou bude muset s ohledem na současné dění vybičovat do extrému a už tak vynervovanou a rozdělenou společnost ještě více stresovat, strašit a rozdělit.
Je nutné si stále připomínat proč jsme tam, kde jsme – protože před krajskými volbami byl pro Babiše důležitější zahrádkářský zákon než covid a to, že „roušky lidi jen otravují“. Totéž se stalo před Vánoci. Tahle vražedná rozhodnutí vlády dokonale dokládají covidové křivky.
K tomu všemu se ukazuje, že nouzový stav absolutně nic nevyřešil a neřeší. Lídr má jít příkladem, má dokázat lid strhnout, přesvědčit, aby se zapojil pro dobrou věc. Babiš dělá opak – křičí, nadává, obviňuje, fňuká.
Těch málo příležitostí, co nám covid nabídl – jako třeba přechod na digitální úřady, i kdyby to byla možnost vyřídit si třeba banality typu výměny řidičského průkazu online, to v Česku prostě nejde. Naopak negativa, která covid přináší, naším přístupem jen zdůrazníme – rozkol ve společnosti, další otvírání nůžek mezi bohatšími a chudšími, rozdíly ve vzdělání, zesílení papírové byrokracie, kdy úředníci, co mají státem zaručený příjem, mají podle hesla sytý hladovému nevěří pocit, že vše je v zásadě v pořádku.
Česko živí armádu 66 tisíc státních úředníků (nepočítáme nyní další státní zaměstnance jako jsou učitelé, policisté, lékaři či vojáci), kteří by každý ve svém oboru měli právě teď makat na řešení současné situace i vizích do budoucna. Jen na jejich platy jde ročně 23 miliard korun. Co ale za to vidíme?
Omezený provoz úřadů, kdy z nedobytné byrokratické tvrze jen odcházejí lejstra, která úředním blábolením sdělují, že někdo nesplnil povinnost, něco dluží, něco zapomněl nebo že na covidovou podporu nemá nárok.
Pojď, zúčtujeme spolu
Do toho zapadá i chaos a nejistota spojená se školstvím. Z ministerstva školství létají nápady a střely od boku, kdy by se asi tak mohlo jít do školy a za jakých okolností. Třeba, že by žáky povinně testovali učitelé, případně by se testovali sami žáci; ovšem testy, jež stát nezajistil. Jeden by také předpokládal, že pokud chceme plošně otevřít školy, pak až poté, co plošně naočkujme všechny učitele a ostatní dospělé přicházející s dětmi ve škole do styku. Myslí na tohle vůbec někdo?
Sami zřizovatelé škol říkají, že nemají ani data, ani aktuální informace, netuší, kdy by se školy mohly otevřít. V březnu? Nebo po Velikonocích? Možná až na nový školní rok v září? Zruší se třeba část prázdnin s tím, že se udělá dvoutýdenní povinná „nalejvárna“ k shrnutí učiva předchozího covidového roku, aby bylo na co v září navázat? Jenže žádný plán, žádné promyšlené varianty, žádný jízdní řád s danými podmínkami kdy ano a kdy ne, není.
A to nechme stranou zhroucené trasování, testování stojící v zásadě na principu osobní zodpovědnosti. Jak plyne z průzkumu zmíněného výše, bavíme se zhruba o polovině národa.
Pozoruhodné je i to, že de facto rok od začátku pandemie covidu vyjdou spolehlivější PCR testy samoplátce pořád na zhruba jeden a půl tisíce, což je pro řadu lidí příliš hustý filtr. To raději i s příznaky nemoci půjdou na špacír či na návštěvu. Díky alespoň za – méně spolehlivé – antigenní testy zdarma, tedy placené pojišťovnami.
Jarní vzepětí, kdy jsme v Česku skutečně covid zvládli (i díky všeobecnému strachu a nejistotě, jak nebezpečný virus je) sice ekonomicky draze, ale jinak bez velkých smrtících následků, jsme totálně prohospodařili. Na příchod druhé vlny se vláda nepřipravila, věc logisticky i mentálně podcenila a hlavně nedokázala lidem vysvětlit, proč je nutné vytrvat, nešla a nejde příkladem.
Pokud nezabere očkování (nevíme zatím, jak zafunguje, tím spíše při nových mutacích) či se nenajde účinný lék, nezbude než počkat, až to „nějak“ skončí samo, podobně jako nakonec skončila španělská chřipka po první světové válce. Bohužel to tehdy bylo za obrovskou cenu; stejně tak to žel je a bude i nyní.
V Česku se blížíme k číslu 20 tisíc zemřelých, z nichž velká část mohla se svými blízkými rozhodně ještě pěkných pár let pobýt. Na jakém čísle – přičemž za každým je konkrétní lidský osud – se zastavíme, ukáže jen čas. Až se ale bude na podzim ve volbách politicky a později třeba i trestně-právně účtovat, měla by za to tato vláda a její představitelé důkladně zaplatit. S Andrejem Babišem v čele.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
40 komentářů
Problém vidím také v tom, že EU prosazovaná vakcína od Pfitzera je neúčinná (nebo málo účinná) na zmutovaný covid (těch mutací už existuje víc). Oproti tomu Sputnik V na tyto mutace zabírá vcelku slušně. Snad právě proto ho EU nechce schválit.
Asi by bylo nejlépe se vykašlat na bruselisty a koupit, stejně jako Maďaři, Sputnik a mít epidemii jednou pro vždy vyřešenou..
zadny nezavisly data o sputniku v nejsou.
teda kdyz neberu brazilii, kde to je propadak.
proockovanost rusaku je cca polovicni proti stavu u nas, rusaci nemaj ani pro sebe.
par kusu rusaci obcas pustej do zahranici z ideologickych duvodu.
pfizer funguje velmi dobre, v GB propad umrti z maxima 1239 25.ledna na 551 dnes (sedmitydenni prumer)
v rusku kde se kockuje ten tvuj sputnik v pokles nepatrnej
Kde jste přišel na to, že vakcína Sputnik V „zabírá vcelku slušně“ na mutace COVID? To jste četl na chodníku nápis křídou? Pokud tvrdíte cokoli, dejte odkaz, odkud jste se o tom dověděl.
Je to dáno odlišným principem fungování – navozuje imunitu proti jakémusi výběru coronavirových antigenů, takže pokud nedojde k takové mutaci, že výsledek „ani vlastní rodiče nepoznají“, tak alespoň jakousi ochranu poskytuje (přinejmenším zlehčí průběh).
Na facebooku. A aeronetu. Přece by to tam nepsali, kdyby to nebyla pravda…
Rusové jejich vakcínu nechtěj ,musej je nutit a mi si ji necháme naočkovat?To ani náhodou
Účinnost jednotlivých typů vakcín je v tuto chvíli do jisté míry teoretický údaj. Že by byl Pfizer naprosto neúčinný proti nějaké mutaci je spíš internetový hoax, než jistá pravda. Samozřejmě, že různé vakcíny se budou v účinnosti lišit, ale aby byla jedna vakcína v podstatě neúčinná na nějakou konkrétní mutaci, když jinak účinná je, je velmi nepravděpodobné. Jde o stavbu RNA viru (lineární). Díky tomu nemůže tvořit tak odlišné mutace, jaké každoročně vytvoří například chřipka a které jsou příčinou neustálého vývoje nových vakcín.
Co se týká vakcíny Sputnik, tam je opět spíš ideologicky/mediálně šířen odpor proti ní (v podstatě jako proti tomu Pfizeru). Je velmi zajímavě konstruována a zpochybňování její účinnosti je podle mě spíš formou konkurenčního boje a neochotou přijmou cokoliv ruské. Ať si o Rusku myslím svoje, rozhodně bych nepodceňoval ruskou vědu.
Ale problém u nás v tuto chvíli není nedostatek vakcíny ale to, že vláda nedokázala rozjet efektivní očkování. Pokud máme naočkovaných cca 20 000 – 30 000 lidí když do republiky dorazilo již cca 200 000 dávek, měl by za toto diletantství jít opravdu někdo do kriminálu. Doporučuji použít zákon 258/2000 sbírky – ohrožení veřejného zdraví 🙂
Koupit jako maďaři pět a půl ampule sputniku a doufat, že za rok a půl se rozjede výroba v místě, jste chtěl říct. Bláboly o „účinnosti a neúčinnosti“ té či oné očkovací látky jsou vyloženě srandovní.
On ten článek byl o vakcině?Myslím,že byl o tom, kam nás tato vláda vleče a zavleče.Absolutně nezvládnutá zdravotní krize k tomu si přičtěme ekonomickou krizi a nakonec to je opět předseda vlády který bude sabotovat rozhodnutí Ústavního soudu o spravedlivém sčítání hlasů.(takže politická krize)Že se mu rozhodnutí ÚS nelíbí se nedivím.Ono by ho to spravedlivé sčítání hlasů nemuselo vynést do premiérského křesla.
porovnani sousednich statu – pocet mrtvych v prepoctu na 1mil obyvatel od zacatku pandemie cinskeho viru
Polsko: 1099
Slovensko: 1148
Rakousko: 920
Nemecko: 805
Cesko: 1764
dnes jsme 5. nejhorsi na svete v poctu mrtvych, na prvnim miste statecky velikosti okresniho mesta (Gibraltar a San Marino) dale Belgie a Slovinsko.
jestli bude tendence u nas, ve Slovinsku a Belgii jako za posledni tyden, tak Slovinsko predezeneme do konce unora a Belgii do pulky brezna ale spis drive, protoze u nas to roste, v Belgii klesa.
kdyz nevezmem v uvahu ty 2 okresni mesta (Gibraltar a San Marino), tak v pulce brezna budeme „first in kovid“ jak v zari sliboval babis.
je jeste nekdo, kdo veri tyhle neschopny (nebo spis vsehoschopny) vlade nemehel ???
Jen jedna věc. V tomto případě nelze vyvozovat ze statistických čísel až tak přísné soudy o tom, kdo je nejlepší a kdo nejhorší. Vypadá to jednoduše a logicky, ale vstupní parametry se výrazně liší. Statistiky zemřelých jsou v různých zemích počítány různou metodikou (v jedné zemi se zemřelý objeví ve statistice úmrtí na Covid, ve vedlejší zemi se naprosto stejné úmrtí v této statistice nezapočítá). Dále zde zásadní roli hraje hustota obyvatelstva, v některých oblastech větších zemí se virus prostě nešíří, protože nízká hustota obyvatelstva mu to neumožní. Všechny tyto okolnosti vám pak tyto statistiky zkreslují a to nikoliv nevýznamně. To nakonec sám naznačujete ve svém výčtu (nejhorší jsou často malé státečky s vysokou hustotou obyvatel).
Jinak samozřejmě naprosté selhání vládnoucí garnitury coby krizového managementu je zcela evidentní a trestuhodné. A to trestuhodné myslím doslovně.
Hezký den.
Každá z těch zemí má odlišná kriteria na to, kdo zemřel na covid a kdo ne. My máme jedna z nejstriktnějších, „na covid“ u nás zemře i oběť dopravní nehody, pokud má pozitivní test.
placas nesmysle
dopravnich nehod u nas vloni cca 500, tedy 40 mesicne, kdyby v mesicich postizenych cinskym virem, tedy rijen-listopad-prosinec, bylo 10% zemrelych pri dopravnich nehodach vykazano s cinskym virem, bylo by to celych 12 lidi, tedy 1 promile.
jo, u nas statistika zkreslena, ve skutecnosti v souvislosti s cinskym virem zemrelo vloni skoro 20tis lidi, vykazano jen 12tis
Je to sice tak, jenomže na to aby mohl krizový manažer krizově řídit, by měl mít pravomoc dělat krizová opatření. Tedy – včetně rozsáhlých personálních změn na všech úrovních. Což tedy bohužel, právě Babiš, ani jeho ministři nemůžou. Už vyhodit neschopného ministra jiné než vlastní partaje by dalo fušku. Ovšem, provádět krizovou personální politiku na centrálních úřadech je prakticky nemožné. To si zabetonovali sami už dávno zákonem o státní službě.. Jak se kdysi psalo, tu „oprávněnost “ měl kontrolovat jakýsi super úředník ve funkci n-tého náměstka na vnitru, o kterém se psalo někdy před rokem, když ta krize teprve začínala. Dnes už si ani nikdo nevybaví, kdo tu trafiku má..
Čímž zase nechci tvrdit, že by všichni úředníci byli neschopní, jenomže krizové řízení prostě musí fungovat jinak. Tam prostě musí mít ten manažer pravomoc vyhodit, nahradit, či přeřadit ne jednoho ale třeba stovky pracovníků, nikoliv proto že by pracovali špatně, ale protože to ta krizová situace (ekonomicky či jinak )vyžaduje A bez toho to žádné krizové řízení není, a taky se žádné pozitivní výsledky nemohou dostavit..
O tom, co píšete, jsem přesvědčen už dávno. Je to, jako když hoří, někdo musí velet a ostatní pak musí jeho rozkazy plnit. Pokud se místo toho diskutuje, tak než diskuze skončí, nebude už co hasit.
A stejně, jako ti případní diskutující při požáru, to dělají dnes při pandemii, senát i sněmovna. Senát dokonce podal v Ústavnímu soudu cosi jako žalobu na vládu, za zrušení nouzového stavu, v kterém zatím jako jediném je umožněno nařídit současná protipandemická opatření. Při tom senátoři doufají, že Ústavní soud to nevyřídí hned zítra a nouzový stav nezruší. Senát se ukázal jako spolek pokrytců a téměř „zemských škůdců“, kterým jsou litery nedokonalých zákonů přednější, než životy lidí.
Takže to může dopadnout i tak, že přijde chvíle, kdy nebude o čem diskutovat a Ústavní soud nebude mít o čem rozhodovat, snad jen bědovat nad počty zemřelých.
Vyhodit Pelikána a nahradit ho Benešovou žádnou fušku nedalo! Stačilo, aby prohlásila, že Babišovi věří a za několik hodin byla ministryní ….
Pelikán byl politik, ministr, nikoliv úředník chráněný zákonem o státní službě. Ty subalterní úředníky, jako jsou ředitelé odborů, oddělení a pod., nemůže politik prakticky vyhodit.
Takže zase kecáte a lžete.
Nelžu! Ani nekecám!
Vám to zřejmě stále nedochází… kdo něco uměl a nebál se hájit vlastní názor, byl z ministertev vyhozen už v roce 2017. Resp. na minfin už v 2013, kdy lidi vyhazoval Wagenknecht, Gulasi a spol.
Neakceschopnost současné státní správy mají na svědomí ti, kdo ji už před několika lety vykastrovali.
Dnes je potřeba jediná „odbornost“ – loajalita k Andrejovi a jeho loutkám (ministrům)
Díky za skvělý článek.
Tento styl článku, mix aktuálních věcí s retrospektivou je super.
Jen by mě zajímalo, jestli někdo někde dělá databázi všech výroků, tweetů, FB příspěvků a prohlášení představitelů tohoto marasmu (Babiše, Blatného, Zemana atd.) Aby bylo později o co se opřít u soudu.
Ne vláda, ale Babiš!
Těch devět jeho ministrů, kteří při každém jeho zvýšení hlasu sklopí uši jako králíci a ani nedutají, kdykoliv přehlasuje těch zbývajících pět „socanů“! Babiš je vláda!
Babiš je vláda ,tak až se budou počítat maléry doufám že neemigruje-samozřejmě i odpovědnost za ten kocourkov ,podívejte se na pročkovanost to je hruza nedočkáme se ani příští rok
Jasně, selekce podle funkce! Přednost mají policejní ředitelé, náměstci ministrů, známí kuchaři, atd. Pak teprve senioři a nemocní, ti už to stejně „mají za sebou“, že dámy a páni doktoři! (Mimochodem, Mengele byl taky doktor!) 🙁
Ani náznak sebereflexe,že by za něco mohla vláda.Tak teda nevím kdo řídí tuto zemi.Jo, to byly časy kdy bylo velice slušné HDP a k tomu se vyjedly veškeré rezervy.Sluníčko svítilo a tak se vesele přerozdělovalo.A najednou přijde problém a jsme v koncích.Zato ale určitě můžou marťani.Nyní prosakuje další obchod s testy bez výb.řízení.Je naprosto jasné k čemu měl pomoci nouzový stav. Že by se někdo měl zodpovídat za předražené nákupy? Tak by tady musely platit zákony.
Nekontroluje se oprototi jaru nic ,roušky na ulici ,party postávajících,dodržování zákazu policie uplně navíc ti nevvystoupí ani z auta.Rolba tahá lyžaře policie kouká-vždyt se to nesmí z hlediska bezpečnosti-rolba je na upravu sněhu a ne výtah,ale policii to neva.V Teplicích nikdo nic neviděl a pokuty uplně směšný Benda měl dostat aspon tři miliony .A všichni učastníci finanční postih -Husák vyhazov od policie atd.Když bude stát benevolentní a kontrola žádná ,no tak se z toho nevyhrabem nikdy
Nechci vychvalovat doby minule, ale odehrálo se mnohé jak v ekonomice, tak ve zdravotnictví. Stát nebyl připraven na epidemiologickou krizi ani odborné, kadry neumí velet, hospodářství počítá s pracovní silou ze zahraničí a dojížďka a zaměstnanost žen je taková jakou nemá nikdo vEU. Z těchto důvodů na tak malý stát je mnoho kontaktu a a virová nálož děsivá a tak je krizova situace tiziva a obtížné řešitelna.Opozice se chová jako na lovu, kdy se štve a premiéra Babiše ustvavaji,Slovensko má také problémy. Musím citovat Orbana, my Maďaři, když jde do tuhého tahneme za jeden provaz, tak to děláme 1000 let. Dobrá rada nad zlato.
Opozice „naučila“ občany nedodržovat opatření vlády ke snížení nákazy Covidem svoji neobjektivní kritikou vládních opatření a špiněním všeho co vláda v této těžké situaci dělá . To je příčina současného stavu nákazy . Neprodloužení Nouzového stavu je jen politickou hrou opozice a k ničemu dobrému nevede . Pokud by občané dodržovali všechna opatření vlády Nouzový stav mohl být ukončen regulérně.
Opozice je svoji neobjektivní kritikou největší zlo , vytváří chaos , rozděluje společnost . Kromě přihlouplé kritiky nedala na stůl nic podstatného .
To nemyslíte vážně, že? Pokud to byl vtip, pak se omlouvám, že jsem ho nepochopil 🙂
babis v zari – nereste furt kovid. odhlasujte zahradkarsky zakon ….
ses typicka kobliha
Řekl jste to „na plnou hubu“, konečně aspoň jeden člověk, co mu živočišná čecháčkovská nenávist k Babišovi nezatemnila mozek!
A ty jím nejsi, oskare.
Řekl na plnou hubu nesmysl, šířený jedině Babišovými řitilezci! Co asi tak může dělat opozice, když nevládne? Nic! To pochopí i blb!
BLábol. Nedodržovat „opatření“ naučil občany bureš a jeho vysoké stropy, mynář a jeho hladové prase, hradní čučkař a jeho mecheche na hradě, čínská prymula a jeho podezřelé kšefty po hospodách, atd. atp. Nouzový stavy měl být ukončen do 14 dnů, s tím, že bude nahrazen zákonem, který umožní přijímat opatření bez nějakých nesmyslných burešových stavů. Na zákon se měsíce prášilo na vládě a jediné co dělal bureš, je to, že se nechal vydírat komoušema, což vedlo k devastaci armádního rozpočtu.
Občané v drtivé většině opatření dodržují! A to, že za všechno může opozice, tvrdí taky jenom Babiš!
Kdyby byl ve sněmovně ještě Kalousek, byl by za to všechno odpovědný Kalousek!
Že ano, ubohý voliči ANO!
Opozice nic neřídí, nepřikazuje, nenařizuje, nepokutuje. Opozice je v pozici řadového občana, který musí držet pusu a krok.
Vaše logika je převrácená – příčinu zaměňujete za následek a z objektu děláte subjekt.
Dokázali jsme, že to dokážeme
Chceme funkční a právní stát
Chceme spravedlivou a nezadluženou společnost
Chceme budoucnost bez korupce
Chceme výkonnou veřejnou správu
Chceme lepší budoucnost pro své děti
Chcete se podílet na změnách v politice a společnosti?
Aby stát začali řídit zkušení, slušní a odpovědní lidé, kteří prokázali své schopnosti
Aby se zde dalo slušně žít, aby nejen odborníci, ale ani naše děti neodcházely do zahraničí
Aby skončilo systémové rozkrádání státu pod dohledem stávajících politických stran
Aby politici na občany tupě nepřenášeli náklady za svoji neschopnost a lhostejnost
Aby se kvůli reformním „pokusům-omylům“ vlády nezhroutil důchodový, zdravotnický či školský systém
ANO, bude líp?
To, že pan premiér změnil definici krizového manažera z osoby, která krizi řeší , řídí a snaží se ji zvládnout na osobu, ktterá krizi způsobuje, prohlubuje a zhoršuje, je jasné už i malému dítěti.
Smutné však je, že vládu v tomto řádění způsobujícího nevyčíslitelné materiální škody a vymírání tohoto národa, což je mimochodem definice genocidy , podporuje parlament. Ten má být kontrolním orgánem vlády a v případě, že to vláda nedává má zajistit její legitimní výměnu. Místo toho si vláda s parlamentem naprosto neústavním vyhlášením nouzového sttavu vytřela zadek. A parlament místo svolání mimořádené schůze s jediným bodem a to odvolání vlády a ustavení vlády úřednické s jedinými cíli a to nákup vakcin a vakcinací obyvatel v reálném termínu do 3 měsíců a uspořádání parlamentních voleb v řádném termínu nedělá nic. Tím se parlament defacto stal spoluviníkem vlády na této vlastizradě.
Hovořit zde ještě vůbec o demokratické společnosti nemá smysl. Jde o jasnou vládní diktaturu s potlačením základních ústavních principů fungování paralamentní demokracie.
Já nehovořím o tom, že je situace s epidemií kritická, to je pravda, ale děsivý je naprostý nedostatek sebereflexe vlády a parlamentu na tom jakým dílem přispívají svou činností, nebo spíše nečinností k tomu, že občané nejsou ochotni takové morálně pochybná individua respektovat a řídit se tak opatřeními takovými osobami vyhlašovanými. To Mne jen utvrzuje v doměnce, že máme co dočinění s morrálně pochybnými individui, jejichž duševní zdraví je do té míry narušeno, že nejsou ve stavu vykonávat mandát jim ve volbách svěřený.
Proto je nezbytné co nejdříve ukončit činnost parlamentu, senátu, vlády a prezidenta a navrátit v řádných volbách moc osobám, které jsou schopny a ochotny vést národ v duchu morálnách principů a to i za cenu občanské neposlušnosti a aktivního občanského odporu.
Lékaři budou selektovat????? V Chebu u selektují přez měsíc. Koukám že všichni už chebský region odřízli od republiky. Ale sanitky do Německa ne a když tak opět po více než měsíci. 🤢
…Je na čase, aby místní začali uvažovat o chebském separatismu. Proč zůstávat ve státě s vládou, která na okrajový okres tak zvysoka hází bobek? Stejně tam 1/4 lidí pracuje v dojčlandu