Odměna pro rozhodce z kauzy Diag Human, pokus druhý. Mají dostat 18,5 milionu
Žaloba, v níž se jeden z rozhodců v kauze Diag Human, Jiří Schwarz, domáhá po České republice několikamilionové odměny, má své první důsledky. Ministerstvo zdravotnictví vládě znovu navrhne, aby peníze pro trojici rozhodců – Jiřího Schwarze, Milana Kindla a Petra Kužela – schválila.
Před několika dny, na konci března, proběhlo na Obvodním soudu pro Prahu 2 jednání mezi právním zástupcem Jiřího Schwarze a ministerstvem zdravotnictví. Výsledkem je dohoda o odkladu sporu o dva měsíce s tím, že v této lhůtě by o odměnách měla jednat vláda.
Na dotaz HlídacíPes.org nový vývoj potvrdil právní zástupce Jiřího Schwarze Jiří Kovanda.
„Zástupce ministerstva zdravotnictví potvrdil, že o věci odměny rozhodců bude jednat vláda a ministerstvo bude předkládat stanovisko, kterým navrhuje přiznat odměnu rozhodcům v požadované výši. Pokud do té doby vláda o tomto nerozhodne, nebo rozhodne negativně, bude se konat další jednání,“ shrnul advokát Kovanda.
Trojice mužů za svou práci, kdy ve sportu rozhodla ve prospěch státu, požaduje celkem 18,5 milionu korun.
Deset milionů, šest milionů…
Vláda už jednou, v roce 2015, odmítla tuto sumu vyplatit. Rozhodce Schwarz poté na podzim 2015 podal na stát žalobu.
Ministerstvo zdravotnictví se k aktuálnímu vývoji ve věci odměn odmítlo vyjádřit. „Nebudeme se z důvodu právní opatrnosti vyjadřovat k probíhajícím soudním řízením, jejichž jsme účastníkem, ani k dalším účastníkům řízení. Nebudeme komentovat ani související skutečnosti,“ napsala mluvčí resortu Štěpánka Čechová.
Již vloni v únoru všichni tři rozhodci zaslali předžalobní výzvu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) – s požadavkem na vyplacení odměny.
Podobnou výzvu dostala i firma Diag Human, jež by rozhodcům podle mínění ministerstva zdravotnictví měla hradit polovinu odměny.
Firma Čechošvýcara Josefa Šťávy podíl na uhrazení odměny odmítá i proto, že existenci přezkumného senátu, ani jeho verdikt (který zrušil nález z roku 2008, jenž nařídil státu vyplatit Diagu více než 10 miliard korun) neuznává.
„Dopis od rozhodců jsem dostal. Dostal jsem i předžalobní upomínku od rozhodce Schwarze. Není ale důvod se o odměně, natož jejím zvýšení bavit. Když už, rozhodčí smlouva z roku 1996 říká, že každá strana platí odměnu 150 tisíc rozhodci, jehož nominovala a celkem 200 tisíc dostane třetí rozhodce,“ konstatuje právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda.
Upozorňuje i na to, že ministerstvo zdravotnictví slíbilo každému z rozhodců desetimilionovou odměnu ještě před zahájením přezkumu. To
ostatně ve svém dopise ředitelce ÚZSVM píší sami rozhodci.
Zdůrazňují i to (viz faksimile dopisu), že každá ze stran sporu má hradit odměnu těm rozhodcům, jež sama nominovala, „přičemž Česká republika nominovala do sporu všechny níže podepsané rozhodce“.
Což je v případě rozhodčího řízení neobvyklé. Běžné je, že každá ze stran nominuje svého rozhodce a ti si pak sami zvolí třetího.
Rozhodci později na žádost ministerstva požadovanou částku snížili každý na zhruba šest milionů– na základě sazebníku rozhodčího soudu.
Spory v zahraničí pokračují
„Ať dělají co dělají, nesmažou fakt, že se na odměně dohodli ještě za běhu arbitráže a bez vědomí druhé strany a že všichni byli jmenováni druhou stranou,“ podotýká Kalvoda.
Spor o odměnu pro rozhodce Kindla, Kužela a Schwarze je detailem ve spletité kauze, v níž šlo o náhradu škody a ušlý zisk za překažený lukrativní obchod s krevní plazmou z počátku 90. let.
I když miliardový spor v České republice již skončil, v zahraničí stále pokračuje.
Diag Human požaduje naplnění výsledku arbitráže z roku 2008 a vyplacení částky, jež každý den narůstá o 1,5 milionu korun. Dnes jde o více než 13,5 miliardy.
Diag Human se opírá o takzvanou Newyorskou úmluvu „o výkonu cizích rozhodčích nálezů“.
Na základě ní například v květnu 2011 nechal Diag Human v Rakousku zajistit trojici uměleckých děl – obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu ve Vídni. Rakouský soud ale později exekuci zrušil a díla se vrátila do Česka.
V řadě jurisdikcí už Diag Human se svým požadavkem neuspěl – prohrál například v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii.
Naopak v Lucembursku má stát již od roku 2012 let zablokováno na účtu bezmála 420 milionů eur. I v dalších zemích, například v USA, spory nadále pokračují.
Kompletní soupis stavu jednání mezi státem a Diag Human v zahraničí k 29. březnu 2017 ke stažení ZDE.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)