Visegrád je důležitý, ale nejde o přátelství na život a na smrt. Češi mají blíž k Němcům než k Maďarům
I když se Andrej Babiš dlouhodobě chlubí přátelstvím s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, pro Čechy je bližším spojencem Německo či Rakousko než právě Maďarsko. Naopak Maďaři mají blíže ke Slovincům než k Čechům a Poláci blíž k Němcům než ke Slovákům. Ukazuje to anketa mezi odborníky na zahraniční politiku ve všech zemích visegrádské čtyřky.
Visegrádská skupina se v EU a debatách o ní stala značkou, která přetrvala i poté, co do značné míry pominulo její hlavní téma – migrace. Od Visegrádu se také často očekává, že bude držet spolu. Do jaké míry jsou tyto představy reálné, zjišťoval průzkum Asociace pro mezinárodní otázky. Obsahuje odpovědi pěti set analytiků, úředníků, politiků, novinářů nebo lidí z byznysu ve všech čtyřech visegrádských zemích.
V první řadě výsledky ukázaly, že ačkoli je pro ně Visegrád důležitý, není vnímán jako žádné osudové spojenectví. Podle názorů respondentů se země V4 „mají rády“, nikoli ale exkluzivně. Kvalita vztahů mezi nimi je většinou hodnocena jako dobrá nebo dokonce velmi dobrá. Výjimkou jsou polsko-české vztahy, které polští respondenti výzkumu hodnotili spíše jako neutrální – důvodem bude i probíhající eskalace ohledně dolu Turów.
Orbán a Babiš vs. realita
Když se ale zahraničněpolitických profesionálů zeptáte na nejbližší spojence jejich zemí v EU, zjistíte, že často vnímají jako silnější vztahy s partnery mimo V4. Podle Čechů je tak bližším spojencem Německo a Rakousko než Maďarsko, což může ve světle intenzivního rozvoje vztahů mezi Andrejem Babišem a Viktorem Orbánem působit jako užitečný „reality check“.
Maďaři zase jako nejbližšího spojence častěji jmenovali Slovinsko než ČR a Slovensko. To není nic překvapivého, v posledních letech vidíme, že Orbánova a Janšova vláda si v evropských otázkách notují. Poláci sice hodnotili své vztahy s Německem nejhůř ze všech visegrádských zemí, i tak ale Německo (a samozřejmě Litvu) zmiňují jak blízkého spojence častěji než Slovensko.
Text Pavlíny Janebové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
O všeobecně sdíleném entusiasmu nesvědčí ani hodnocení role V4 v EU. V souladu s důrazem, který na visegrádskou spolupráci klade Orbánova vláda Fideszu, hodnotí Maďaři její působení v EU nejoptimističtěji ze všech a většina z nich skupinu vnímá jako jednotnou, vlivnou, dokonce konstruktivní a myslí si, že by země V4 měly být prvními partnery při sestavování koalic v EU.
Češi jsou o poznání skeptičtější – například „pouze“ polovina z nich vidí Visegrád jako přínosný pro prosazení zájmů jejich země, zatímco tento názor zastává 9 z 10 maďarských respondentů.
Pokud Fidesz v čele s Viktorem Orbánem na jaře 2022 vyjde vítězně z parlamentních voleb, což v tuto chvíli není vůbec jisté, na příchylnosti Maďarska k Visegrádu se toho pravděpodobně moc nezmění. Otázkou je, jaký postoj k Visegrádu zaujme nová česká vláda.
Zatímco někteří představitelé TOP09 se v minulosti o V4 vyjadřovali značně kriticky, v řadách členů ODS či KDU-ČSL je viditelná minimálně neochota se vůči současnému vývoji v Maďarsku a Polsku negativně vymezovat, případně v alespoň některých otázkách přímo ideologické souznění (nezapomínejme, že ODS sedí v Evropském parlamentu ve společné skupině s Kaczyńského Právem a spravedlností).
Klima místo migrace? Těžko
Více než 85 % respondentů očekává, že v příštích pěti letech naroste na úrovni EU význam tématu klimatu a environmentálních otázek, energetické a digitální politiky. To se odráží i v očekáváních ohledně významu témat v evropských politikách visegrádských států a taky v agendě, které by se v příštích pěti letech měla věnovat visegrádská spolupráce.
Naděje na to, že by se Visegrád mohl v jedné z těchto oblastí stát unijním průkopníkem, a nahradit tak své dosavadní „profilové“ téma odporu vůči migraci, případně koheze, nicméně není velká. Působení V4 v environmentálních a klimatických otázkách, energetické a digitální politice bylo jako alespoň do určité míry úspěšné hodnoceno pouze 3-4 z 10 lidí.
Přístup visegrádských zemí ke klimatickým ambicím EU lze označit za přinejmenším vlažný. Zatímco upozorňování zejména ze strany Polska, Česka a Maďarska na to, že vzhledem ke struktuře svých ekonomik a energetických sektorů jsou oproti jiným unijním státům znevýhodněny, je pochopitelné a legitimní, pozice jejich aktuálních vlád jsou zároveň značně defenzivní a nevyznačují se přílišnou snahou o proaktivní přístup.
Á propos energetika – zde visegrádské státy neoddiskutovatelně sdílejí přinejmenším jeden zájem, a to zahrnutí jádra mezi tzv. čisté zdroje. (Skutečnost, že Maďaři budují svou jadernou elektrárnu Paks 2 v úzké spolupráci s Rusy, se kterými je pojí velmi přátelské bilaterální vztahy, zatímco tyto vztahy jsou v případě Polska a Česka na bodu mrazu, je jinou částí příběhu o visegrádské jednotě).
Jsou zde nicméně součástí skupiny deseti unijních států vedených Francií a rozhodně nejde o zájem, který by byl čistě visegrádský, nebo v jehož prosazování by státy V4 hrály hlavní roli.
Visegrád: užitečný, ale ne jediný
Digitalizace je oblastí, v níž by visegrádské státy mohly na unijní úrovni pozitivně přispět. V prohlášení ze začátku letošního roku se premiéři přihlásili k úmyslu podnikat společné projekty, spolupracovat ve výzkumu a vývoji a podporovat relevantní legislativu v EU. Skutečností nicméně zůstává, že např. v celounijním žebříčku tzv. indexu digitální ekonomiky a společnosti se všechny země V4 aktuálně nachází ve druhé polovině.
Ve svých odpovědích se aktéři evropských politik visegrádských států do velké míry shodli v identifikaci výzev, které EU a V4 v blízké budoucnosti čekají. To, jak se k nim visegrádské státy postaví, nicméně zůstává v rukou politických představitelů.
Výsledky výzkumu názorů mezi lidmi, kteří se intenzivně zabývají otázkami zahraniční a evropské politiky v žádném případě neukazují, že visegrádská spolupráce podle nich není důležitá či užitečná. Je ale třeba se na ni dívat kriticky a pouze jako na jedno (více či méně dominantní) ze zahraničněpolitických partnerství zúčastněných zemí, nikoli jako základ pro jejich působení v EU.
Autorka Pavlína Janebová je ředitelkou pro výzkum Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
64 komentářů
No teda nevím kdo ma blíze k Nemcum nez k Madarum,asi nechodite az tak mezi lidi,teda tak to vidim na Morave,v historii nam Madari urcite tak neublízili jako Nemci a pokud slysim tak Orban ma u nas velkou podporu nebot haji spravne zájmy Madarska a V4 by mohla být zaruka,ze si s nas zapad nebude delat druhorady narod jako doposud a to se musi oslabit. Nemusim byt prognostik,abych neodhadl jaký bude mit nova vláda k V4 vztah.
Z Moravy máte do Německa celkem daleko. V Čechách s nimi přicházíme do kontaktu často, někdy i denně, často tam jezdíme, často spolupracujeme. A kde jsem tady naposledy potkal Maďara?
Kde? Na slovensku
Tak ono Orbána obdivuje i hodně lidí v Něměcku, jen oficiálně se o tom nemluví. Já k orbánovcům nepatřím, ale nepřijde mi fér zatajovat pravdu. Moje kamarádka z Něměcka sdílí hodně videí s Orbánem.:)
Nejde o to, ale jsme malí a jsme podrobeni Německu, Německo vypíná jaderné bloky a hned se to jménem EU chce na nás, abychom nepovažovali jaderné elektrárny za čistý zdroj. Teprve po problémech s plynem a odporu Francie proti plynu ,která také chce rozvíjet jadernou výrobu elektřiny došlo k dohodě, Německu uzná za šetrný zdroj jadernou energii a Franci plyn alespoň dočasně Tolik ukázka jsme obyčejný přívěšek špatně placených otroků k Německu, Proto příslušenství k V4 může dát díky Polsku poměrně silný tlak, který je třeba brát v úvahu.
Evidentně máš mezery ve vzdělání a neslyšel jsi o vyvrácení Velké Moravy nebo o brutální maďarizaci v zalitavsku.
Jako rodem Spišák mám svúj názor: Při rozpadu Rakousko-Uherska naši představitelé kromě jiných alternatív (Spišská republika) usilovaly o další existenci v rámci Uherska. A nemělo to souvislosti se vznikem komunistické Slovenské republiky rád. V našem okolí přetrvávalo dál povědomí o Polském zálohu, víc než zprávy o úsilí nějaké česko-slovenské emigrace.
Říkam tím, že vztahy mezi Maďaři a vychodními Slováky byly do začátku 1. světové váíky teměř harmonické a nezřídka svou roli sehrály také smíšené manželství svého časú Spišákú, Šarišanú, Zemplínčanú a Maďarú . Jó, bylo Cholerové selské povstání v r. 1830, ale to už byl spíš dúsledek hybridní války: Uhersko umožnilo dodávky zbraní polským povstalcúm v boji proti Rusúm a pomsta následovala.
Vztahy Čechú a Maďarú určitě se budou dál vyvíjet k většímu vzájemnému porozumění.
Jako ilustraci tehdejších poměru doporučují přečíst si knihu od Tomáš Krystlík: Zamlčené dějiny – možná 1. díl.
Ono je to zase trošku složitější:
V bitvě na Lechu (podílela se na ní i česká vojska i v paralelně probíhající bitvě na moravsko – slovensko – rakouském pomezí (přesná lokalita není známa) byli právě tito kočovní Maďaři prakticky vybiti a zbyli maďarsko slovanští, maďarsko němečtí a maďarsko keltští míšenci, žijící usedle ve městech a vesnicích, s nimiž mohl zahájit sv. Štěpán přeměnu Maďarska na standardní feudální stát.
A maďarština expandovala hlavně proto, že je jako komunikační nástroj výhodnější než jazyky, které vytlačila (velmi pravidelná gramatika, prakticky fonetický a pravidelný zápis a čtení). Např. němčina mela ten problém, že čeština a další slovanské jazyky jsou co do kvality (především pravidelnost gramatiky a převodu na písemnou formu a zpět) na srovnatelné úrovni. Navíc byla dlouhodobě hendikepována existencí mnoha dialektů, vzájemně až nesrozumitelných.
Ty seš taky složitej, pergille. Vydáváš se za doktora i archeologa zároveň ale ani jedno ti nejde. Zkus si nejdřív zjistit, do kdy se datuje konec Velké Moravy, aby ses zase neztrapnil.
A kde píšu o Velké Moravě?
Asi nevíte o čem je vlastně řeč a o co jde. Čeští politici a podnikatelé jsou pragmatici a proto jsou jim v dnešní době bližší Němci se kterými nás spojují společné firmy jako jsou třeba Volkswagen+Škoda nebo Barum+Continental a také jiné – například společná síť elektrické energie, kde se doplňují německé větrné a solární elektrárny s našimi jadernými elektrárnami. S Maďary žádné takové pojítko nemáme a ani zahraniční obchod s Maďarskem není nijak významný.
Nesmysl. Pokud by si měl kdokoliv na Moravě vybrat mezi Orbánovským Maďarskem a Německem, nezaváhá ani vteřinu. Ostatně většina Moraváků, ještě tak před 100lety perfektně mluvila německy a Uhři byli pro nás nafoukaní grófové, načichlí arogancí a ruským velikášstvím.
Obyčejným lidem je asi úplně jedno jaký režim vládne , pokud se mají v životě dobře a není draho .Orbán zajistil pro své občany levný plyn a elektriku a teď dokonce i benzin a naftu . TO je politik pro normální obyčejné lidi .
Naprosto souhlasím… K Německu máme jako Češi dost zpominek ne! Pán Urban to se článek 66 zkoušel už na Klause ne? Když nechtěl podepsal vztup do EU… Hlídací pes je produkt pražské kavárny tak co odtoho očekávát… Proč třeba neřeší ředitele ČT?
Prohlédněte si originální zdroj té „ankety“ a hlavně, kdo byli respondenti. Pak Vám to bude jasné. A samozřejmě otázky… To, že máme lidsky blíže k Němcům než k Maďarům, je samozřejmě nesmysl, který je jasný každému, kdo se pohybuje mezi normálně pracujícími obyvateli ČR.
V4 je za současné situace výhodná snad jen pro stávající vládnoucí garnituru Maďarska, Polska a dosluhujícího premiéra a presidenta naší republiky.
Přínosy jsou spíše v teoretické rovině naopak reálně poškozuje naše postavení v EU.
Naše nová vláda by měla činnost v V4 uvést do modu stand-by.
Podobně uvažoval už jednou kdysi jeden Beneš. Jak to dopadlo, všichni víme. Strašně se pak divil, že mu žádný soused nechce pomoct.
Tos trefil. Jak dopadlo Benešovo koketování s russovětskem, které se na nás z vysoka vy… a raději si s nácky rozdělovalo Evropu, všichni alespoň průměrně inteligentní lidé vědí. Ovšem jinak jsi mimo mísu. Tušíš vůbec, co to bylo sedmidenní válka nebo válka o SLovensko.
Jakože se Poláci a Maďaři snažili dobýt Prahu a podmanit si Země koruny české?
Tak honzíčkovi nestačí SLovensko a Těšínsko. Zřejmě bys byl ochoten v rámci své ideologie obětovat půlku státu. Nejmenuješ se náhodou fierlinger.
Pavle, na Horní zemi jsme nikdy neměli ani morální ani právní nárok. Respektive asi tak stejný jako Hitler na tzv. Sudety. Těžko může být řeč o nějakém obětování.
Honzo,
vazby tam byly (před pohlcením tohoto území Uherskem), žil tam velmi blízký národ, který jsme v podstatě „vytáhli hrobníkovi z lopaty“, jinak by dopadli jako tč. Lužičtí Srbové.
podívejme, co přinesl nový pohled na dějiny.. takže v Mnichově nás prodali Sověti… konečně to vím a pak, při napadení zbytku republiky to byli oni, kdo odmítl projít přes naše sousedy, kteří jim to nabízeli, a jít nám na pomoc… vida, člověk se pořád učí.
s Němci máme tolik spoloečného, jako má každá oběť se svými vrahy.
Russověti nás neprodali v Mnichově, ti nás prodali už dávno před tím brambůrku. Russovětským podržtaškám tvého ražení doporučuji si nejdřív sednout, než se začtou do textu o léta trvající stalinově snaze se hitlerovi vlichotit. https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ribbentrop-molotov.A141106_181522_vojenstvi_kuz
Se Sověty toho máme společného stejně jako s lidožrouty odněkud z Polynésie.Sověti nás neprodali v Mnichově,ale darovali nás Hitlerovi paktem Molotov- Ribbentrop.
Obyčejným lidem je asi úplně jedno jaký režim vládne , pokud se mají v životě dobře a není draho .Orbán zajistil pro své občany levný plyn a elektriku a teď dokonce i benzin a naftu . TO je politik pro normální obyčejné lidi .
Mezi námi a Němci je a bude propast, naplněná třetinou milionu těl našich spoluobčanů (mnohdy se žijícími příbuznými), povražděných Němci. Mezi námi a Maďary taková propast není.
Zajímavý je také názor jednoho politologa, že nás spojuje i trauma násilného potlačení politického vývoje, v Maďarsku 1956, v Česku a Slovensku 1968, v Polsku 1981. Proto máme všichni ve V4 podezíravý vztah k centrálním mocenským strukturám, zejména v situaci, kdy prosazují zjevné hovadiny, podložené pouze ideologickými žvásty.
Mě osobně tedy nevadí ani Němci,ani Rakušani ani Maďaři.Ale Němci jsou myslím nejvíc v pohodě.Mezi námi a Němci jsou kromě oběti z 2. světové války i tisice mrtvých obyvatel německých měst zabitých při spanilých jízdách českých husitů do německých zemí.Tak to zkratka mezi sousedy chodí.Nejméně příkoří jsme si my Češi způsobili s obyvateli Tasmánie a Ohňové země.Ano Čechy,Slováky,Polaky a Maďary spojuje zkušenost s tím jak naše relativně malé národy zkopal nejdřív Hitler a pak Stalin s Brežněvem.Ale to jsme si měli rozmyslet když jsme bořili Rakousko Uhersko,tzv ,,žalář národů,, který ve skutečnosti naše malé národy chránil. V roce 1976 jsem byl na čundru v Tatranské Lomnici a na tábořišti jsme tam bivakovali společně s východními Němci,Poláky a Maďary.Co nás všechny spojovalo to byla nenávist k Sovětskému svazu a komunismu.Dorozumivacim jazykem byla angličtina,ač všichni přítomni uměli rusky,nikdo nechtěl mluvit tou/jak říkali Poláci/ ruskou svininou.
Thumb up!
asi to byl tábor pro absolventy škol pomocných, ne?
Ne,neboj brambůreli,žádný sraz spolužáků jsi nepromeškal…:-)
V4 by se mohla stát jakousi substitucí Podunajské monarchie.
Mimochodem, kdyby nedošlo k jejímu ovládnutí německými nacionalisty (jeden z důsledků totální senility Franze Josefa I), tak by ji nejspíš nikdo nerozbíjel, maximálně by se trhla Halič po obnovení polského státu.
Možná ještě něco: Němci a Maďaři (o Polácích relevantní informace nemám) se v rámci výuky ruštiny učili spíš ruské reálie a kulturu a jazyk prakticky ne. Takže rusky se s nimi prakticky komunikovat nedalo. Oproti tomu u nás působily ruštinářky, které naučily nejen mluvit rusky, ale dokonce s leningradským přízvukem (považovaným tehdy a patrně i dnes, když je to zase Petrohrad, za atribut kulturnosti).
A ruština je (podobně jako jiné slovanské jazyky) kvalitnější dorozumívací prostředek než angličtina.
Netoužím být s kýmkoli spojen nenávistí. S vámi, Poláky ani s Němci. Své nepřátele máte milovat a nad vaším hněvem nemá zapadnout slunce. Nebýt hýčkané nenávisti těch, kteří bez ní nedokážou žít, nebylo by válek a násilí.
Podobně podezíraví jsou ale i Němci původem z NDR.
Jinak vztah nás a Němců je asymetrický v tom, že oni jsou ti nadřazení a my ti slouhové. Tento vztah se projevuje v českých pobočkách německých firem , případně ve firmách, které s německými firmami spolupracují.
Od nás se očekává, že jim budeme lézt do zadku, odvádět práci za poloviční dobu než oni, budeme k dispozici večer, o víkendu, o Vánocích, kdy oni mají zásadně volno, to vše za třikrát nižší plat oproti tomu jejich.
Čech si často myslí, že když bude Němci „podstrojovat“, vysmívat se před ním jiným Čechům a poukazovat na to, že vlastně Čech a Němec skoro jedno jsou a že slovanská řeč nic neznamená a do klína nám spadla asi náhodou, že když se bude před Němcem povyšovat nad Poláky a distancovat se od Rusů, že ten ho bude víc respektovat. Pravda je ale taková, že Němec toho Čecha bude brát jako chudáka, který si neváží sám sebe.
Podepisuji. Z vlastní zkušenosti. Tuto zkušenost ovšem nemá nebo ji nechce slyšet 95% lidí co s Němci nepřijdou do denního pracovního vztahu. Pisálci mainstreamových a probruselských médií patří mezi ně.
V4 je dobrá tak jen pro Slováka z Bratislavy – podunají, které odjakživa …./
bolo Maďarské…no , čo bolo , to bolo /, StBáka a komouše Babiše. Drze tvrdí do TV , že je ČECH, ale jím nikdy nebyl. Tady jen za podivných okolností se zmocňoval majetku. Vrána k vráně sedá…………….je třeba rozehnat to hnízdo rudejch komoušů. Je třeba :
1. Ukončit spolupráci v rámci V4
2. Nenechat se vtahovat do totality
3. Ukotvit se pevně v silném proudu EU
4. Pojmenovat křiváky, jenž vykřikují proti EU , NATO a USA, ale eura a dolary , včetně majetků na západě je jejich cíl. Těmto lidem nic tady neříká “ rodná hrouda „
Vy jste ale šprýmař, jen co je pravda!
To není šprýmař, ale debil…
Má pravdu.
Člověk, co vykřikuje, jaký je vlastenec,, a kterého obestírá mlhavý závoj otázek a z jeho strany nevyvracenych zjištění ohledně nabytí majetku, čerpání dotací, apod.
Emanuel, držím Vám palce, souhlasím se vším jak uvádíte.
No tak to je teda gulas.
Nejste prosím příjmením Moravec?
Naprostý souhlas s panem Emanuelem.Velmi příjemně zní kvikot estebákových pohrobků…
Zásadní rozdíl v politice Maďarska a Německa je zřejmý. Orbán dělá vše ve prospěch Maďarů. Německá věrchuška dělá vše ve prospěch nadnárodních monopolů a na své občany zvysoka kašle, teda mimo pár týdnů před volbami. Orbán by nikdy své občany nehnal do žebrácké pozice energetických ubožáků, co nemají na to, aby si rozsvítili v pokoji.
Několik blíže neznámých politologů vyjádřilo své názory nepodepřené žádnými relevantními argumenty. Informační přínos toho článku je nula.
Informace spočívá v tom, co ti to lidé chtějí, a že je nutno volit (ale i jinak podporovat) strany a jednotlivce, směřující přesně opačným směrem.
S Němci jsme už cca 1400 let jedna kultura a Slováci jsou pouze Horní Uhry, které nám v roce 1918 přilepili a visí na nás dodnes.
„Od těchto Němcův nemohu se ničehož jiného naučiti nežli krkati, prděti a v kostky hráti“ (Hra v kostky byla v té době považována za zábavu spodiny.)
Napsala Perchta z Rožmberka (1429 – 1476) svému bratrovi, který ji, provdanou proti své vůli za Jana V. z Lichtensteina, utěšoval, že se třeba od rodiny svého muže přiučit nějaké „vyšší kultuře“. Myslím, že je to výstižný popis přínosu německé kultury světu (i nám).
Stačí se mě podívat na nějaký film třeba LIDICE a je mi jasný ke komu mám blíž ale němci to určitě nebudou z Německa nikdy v historii ať je jak chce dlouhá nic dobrého pro slovanské národy ( a češi – čechoslováci jsou slovanský národ )
K Němcům mají Češi blíž jenom proto, že Němci mají peníze a Češi by se k nim tak rádi dostali. Bohužel, je to tak, že za pár eur by Češi po sobě sežrali hovno.
V4 je zaruka, že si z nás západ nebude dělat druhořadý narod . Souhlasím. Každý v této zemi má někoho z rodiny, komu Němci ublížili. Spolupracovat ano, ale nezapomínat.
No. Článek mi přijde manipulativní, nebo jsem někde ztratil niť. Sice se píše, že češi, slováci, poláci, ale ve vysledku probíhal výzkum mezi úzkou skupinou jistým směrem zaměřených výzkumníků.
Nejsem si jistý, že se jedná o vnímání vztahů mezi běžnými lidmi, sousedy. Protože neznám nikoho, kdo by řekl raději němec, než polák, nebo slovák.
V4 je polomrtvej projekt .Madaři i Poláci si hájí svoje a je pravda že Češi maji blíže a k Němcum než k Madarum,jelikož před odsunem zde staletí žili ,rodiny byli v mnoha případech provázány ,prumysl taktéž a vše zahodil Hitler strašnou válkou.Nemužeme ovšem žít jen z minulosti a hledět na budoucnost ,To samé s POlskem které je nám také blízké .Problémy jsou vždy a věude ale musí se řešit s klidnou hlavou.Všechny čtyři státy by si měly uvědomit že bez spojenectví v rámci EU nebudem znamenat nic ,jen snadný sousto pro mocenský hry Ruska a ČÍNY.
Hlavní potenciál V4 je v možnosti společného odchodu jejích členů z EU (jejich spolupráce by do značné míry snížila problémy, s jakými se potýká nyní Velká Británie). A tento spolek států by se mohl vzápětí stát krystalizačním centrem konkurenčního společenství, založeného na spolupráci suverénních demokratických států, a ne na snaze zglajchšaltovat demokratické státy do unitárního státu s četnými prvky totality.
My ty problémy mít nebudeme. Němci a EU ( stejně jako se to projevilo po brexitu v UK) potřebují levnou sílu z Východu.
Pokud se dají do plnění Grýn Dýlu, tak se jim to rozsype pod rukama. Od nás to bude chtít včas obnovit „železnou oponu“ a natáhnout ji až ke hranicím s Poláky.
to napsal asi nějakej rodák z Kubové Huti. Fakt nemám vůbec dojem, že mám k Německu blízko. Ani trošku. Jsou mi vzdálenější než Maďaři. Ale tak já taky nejsem ze Šumavy ale od Hodonína. A potkávám v práci hodně Maďarů a rozumím si s nimi. Hlavně s holkami. 🙂 Mimochodem, jsou mnohem hezčí a vášnivější než Gertrudy.
Že o tom tak mluvím, mrknul jsem se jedním očkem na tu v úvodu odkazovanou „anketu mezi odborníky na zahraniční politiku“, a jna začátku v rubrice „..Share of respondents“, jsem se dočetl že největší počet z nich, plných 39 procent z nich jsou „civil servants“, což je dosti eufemistický termín pro státní úředníky. ,
No když se nad tím zamyslíme jsou to pak skutečně oni (na různých úrovních, od nejmenší obce, až po ministerstva, ale i v Bruseli) , jakž jak v závěru článku uvedeno, se – (ve své úřední práci) intenzivně zabývají otázkami zahraniční a evropské politiky – ovšem, svými způsoby, což nezní příliš nadějně.
Když si uvědomíme, že totéž (a zase nelze jim to mít za zlé), dělali jak za Protektorátu, tak i komunistické totality, tak i od začátku po našem vstupu do EU–
Dělali jen to co museli, svou úřednickou práci pro každou vládu (a i té vládě nadřazené vládě jinde), které jim určovaly co dělat i v těchto oblastech mají…
Ano, taky jsem to prošel a taky jsem už podobnou poznámku uvedl výše….. Vzorek respondentů jasně vede k žádoucím výsledkům.
Maďaři jsou, zkrátka řečeno, holota, zakončil starý sapér Vodička….
Klasická „soft power“ psychologická manipulace. Chcete – li nějakého názorového stavu dosáhnout, stačí vám systematické tvrzení, že si to většina myslí . . . V tomto případě s jasným cílem oslabovat vztahy V4.
Německo od druhé světové války nelze považovat už nikdy za civilizovaný stát – ať se mu zkouší podobat, či očerňovat a manipulovat své sousedy prostřednictvím zaplacené páté kolony (aby ten rozdíl nebyl tak markantní) jakkoli . . . Osudem je nám dáno s ním koexistovat – a bude dobře, pokud to bude probíhat bez zbytečných třenic a bez šíleností typu „odklonu od jádra“, či tlaku na migrační kvóty – a to je asi tak všechno, co k Německu cítím . . .
Němci jsou pro nás jistě mnohem důležitější z ekonomického hlediska.
Ale Maďaři v čele s Orbánem by pro nás měli být vzorem v tom, že nelezou jiným tak do zadku a nenechají si poroučet, koho mají milovat a koho mají nenávidět. Za to budou odměněni např. energetickou nezávislostí.
V4 je dobrý projekt na prosazování našich zájmů v EU.Hlas samotné ČR aroganti ze Západu ani nevnímají.
Ovšem pozor! Můj děda vždycky říkával „Maďaři udělají jen to,co je výhodné pro ně a u Poláků se můžeš spolehnout jen na to,že se na ně nemůžeš spolehnout“.