Vesnice Bohdanivka u Kyjeva po stažení ruských okupačních jednotek. Foto: Jozef Jakubčo /SME/ Profimedia

VIDEO: Analýza války v přímém přenosu. Jak se bojuje na ukrajinské „digitální frontě“

Napsal/a Jan Žabka 1. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Takzvaní „detektivové z digitální fronty“ využívají záběry z války na Ukrajině, které kolují sociálními sítěmi, aby zmapovali pohyby ruských jednotek nebo používanou vojenskou techniku. Hledají také důkazy porušování mezinárodního práva a zločinů proti lidskosti, jako jsou útoky na civilní oblasti a obyvatelstvo či násilí na válečných zajatcích. Jejich práci přibližuje krátké video HlídacíPes.org.

Mnohdy „detektivům“ stačí jen volně dostupné internetové nástroje, jako jsou satelitní mapy a vyhledávače obrázků v kombinaci s vizuálními vodítky, které pomáhají určit přesnou polohu, kde video či fotografie byly pořízeny.

Pokud nepomůže obraz, využívají aplikace pro odhalování metadat – na první pohled neviditelných informací o fotografiích nebo videích.

Analýza bojů v reálném čase

Spolupracují při tom novináři, bezpečnostní analytici a organizace, ale i dobrovolníci z řad uživatelů sociálních sítí. Díky digitálním technologiím a velkému počtu lidí, kteří jsou do mapování války zapojení, mají lidé přístup k ověřeným informacím z fronty téměř v reálném čase.

@hlidacipesSlyšeli jste o detektivech z digitální fronty? Analyzují válku na 🇺🇦 doslova v přímém přenosu. Cílem je zmapovat konflikt a sesbírat důkazy válečných zločinů a porušování mezinárodního práva.♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Interaktivní mapa války

Zpracované vizuální materiály pak shromažďuje mezinárodní Centrum pro informační odolnost ve své volně přístupné interaktivní mapě, kterou v současnosti tvoří přes šest tisíc ověřených videí a fotografií.

„Chceme světu předat důvěryhodné informace. Veškerý obsah je ukládán v centrální databázi, kde jsou materiály archivovány pro budoucí využití výzkumnými pracovníky, novináři i orgány zajišťujícími spravedlnost,“ uvádí autoři s tím, že se na tvorbě databáze podílí také známý investigativní tým Bellingcat. Ten se podílel například na odhalování totožnosti ruských agentů GRU, kteří stáli za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích.

Stejným způsobem vznikla i veřejná databáze vojenské techniky vizuálního analytika Stijn Mitzera. Ten v průběhu války například zmapoval využití vojenské techniky, kterou Ukrajině poskytla Česká republika.


Projekt „Žurnalistikou na TikToku proti dezinformacím a informačnímu chaosu“ vzniká s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)