VIDEO: Analýza války v přímém přenosu. Jak se bojuje na ukrajinské „digitální frontě“
Takzvaní „detektivové z digitální fronty“ využívají záběry z války na Ukrajině, které kolují sociálními sítěmi, aby zmapovali pohyby ruských jednotek nebo používanou vojenskou techniku. Hledají také důkazy porušování mezinárodního práva a zločinů proti lidskosti, jako jsou útoky na civilní oblasti a obyvatelstvo či násilí na válečných zajatcích. Jejich práci přibližuje krátké video HlídacíPes.org.
Mnohdy „detektivům“ stačí jen volně dostupné internetové nástroje, jako jsou satelitní mapy a vyhledávače obrázků v kombinaci s vizuálními vodítky, které pomáhají určit přesnou polohu, kde video či fotografie byly pořízeny.
Pokud nepomůže obraz, využívají aplikace pro odhalování metadat – na první pohled neviditelných informací o fotografiích nebo videích.
Analýza bojů v reálném čase
Spolupracují při tom novináři, bezpečnostní analytici a organizace, ale i dobrovolníci z řad uživatelů sociálních sítí. Díky digitálním technologiím a velkému počtu lidí, kteří jsou do mapování války zapojení, mají lidé přístup k ověřeným informacím z fronty téměř v reálném čase.
@hlidacipesSlyšeli jste o detektivech z digitální fronty? Analyzují válku na 🇺🇦 doslova v přímém přenosu. Cílem je zmapovat konflikt a sesbírat důkazy válečných zločinů a porušování mezinárodního práva.♬ původní zvuk – HlídacíPes.org
Interaktivní mapa války
Zpracované vizuální materiály pak shromažďuje mezinárodní Centrum pro informační odolnost ve své volně přístupné interaktivní mapě, kterou v současnosti tvoří přes šest tisíc ověřených videí a fotografií.
„Chceme světu předat důvěryhodné informace. Veškerý obsah je ukládán v centrální databázi, kde jsou materiály archivovány pro budoucí využití výzkumnými pracovníky, novináři i orgány zajišťujícími spravedlnost,“ uvádí autoři s tím, že se na tvorbě databáze podílí také známý investigativní tým Bellingcat. Ten se podílel například na odhalování totožnosti ruských agentů GRU, kteří stáli za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích.
Stejným způsobem vznikla i veřejná databáze vojenské techniky vizuálního analytika Stijn Mitzera. Ten v průběhu války například zmapoval využití vojenské techniky, kterou Ukrajině poskytla Česká republika.
Projekt „Žurnalistikou na TikToku proti dezinformacím a informačnímu chaosu“ vzniká s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Telegram – síť, kde se potká terorista, dealer i disident. A také ruský tlampač
Místo, kde se potká terorista, dealer i disident. Populární je i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)