Velké plány Česko-slovensko-čínské komory. Propojení českého a čínského byznysu v průmyslové zóně
HlídacíPes.org před necelým rokem informoval o projektu Česko-slovensko-čínské komory. Za ní stojí podnikatel Roman Spáčil. V průběhu času získal pro komoru vlivné politické i byznysové spojence a má s ní velké plány. Zatím však stále zůstává spíše u podepsaných memorand. Navíc některé dektrety, kterými se komora chlubí, nejsou dekrety.
Ambiciozní projekt na sblížení českých a čínských firem rozjel Roman Spáčil na jaře 2016. Česko-slovensko-čínská komora stojí takřka mimo veškerý zájem médií. Na internetu lze dohledat jen pár zmínek o její dosavadní činnosti. Přesto patří mezi významné hráče česko-čínských vztahů na Olomoucku a nedávno získala i politickou záštitu z Hradu.
Související články
Česko-slovensko-čínská komora změnila svůj web. Zmizela z něj kontroverzní politická podpora
Minulý týden pořádala Česko-slovensko-čínská komora ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou Olomouc pracovní setkání, na kterém chtěla nabídnout podnikatelům své služby. Prezident komory Spáčil představil tři projekty, na kterých by se dalo v současné době podle něj stavět.
Česká průmyslová zóna v Číně
Setkání se konalo v BEA kampusu na Třídě Kosmonautů. Dorazila necelá třicítka podnikatelů. Akci moderoval Radim Kašpar z Okresní hospodářské komory Olomouc. Hlavní příspěvek patřil prezidentovi Česko-slovensko-čínské komory Romanu Spáčilovi. Ten se snažil nalákat podnikatele na obchodování s Čínou. Nabízel k tomu zkušenosti své komory pro dojednání konkrétních obchodů.
Spáčil nabízí v současné době tři možnosti proniknutí na čínské trhy.
V půlce září by se měl v Číně účastnit Europe Investment and Innovation Cooperatin Conference. Ta nabízí možnost prezentaci firmám a navázání hlubších vztahů.
Hlavním projektem by však měla být česká průmyslová zóna v provincii Guangdong. Podle Spáčila by byla čínská strana ochotna nabídnout pozemky pro vybudování průmyslové zóny pro české firmy. V ideálním případě by průmyslová zóna měla vygenerovat jeden konkrétní produkt.
„V Číně již fungují podobné průmyslové zóny. V jedné se například takto vyrábějí rychlovlaky. Jednotlivé firmy dodávají komponenty a na konci je hotový vlak,“ ilustroval možnou budoucnost Spáčil.
Vše je však zatím pouze na úrovni podepsaných memorand a ústních příslibů. Nové informace a konkrétní nabídky by podle Spáčila měly přijít brzy.
Třetím projektem je pak samotný export českých výrobků do Číny.
Zeman nesmí chybět
Komora se může pyšnit poměrně slušnou politickou záštitou a podporou.
V rámci aktivit Komory se loni v červnu v Olomouci uskutečnil první ročník Česko-slovensko-čínského investičního a obchodního fóra, pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Fóra se kromě vysoce postavených oficiálních představitelů ČR i ČLR účastnili i čeští a čínští podnikatelé.
Související články
Čuba, Rozbořil, Okleštěk i Hrad. Česko-slovensko-čínská komora sbírá politické spojence
I na setkání minulý týden byl patrný zájem veřejné sféry. Na setkání se měl dostavit náměstek hejtmana Pavel Šoltys (ČSSD), který se ale nakonec omluvil. Za město Olomouc dorazil náměstek primátora Filip Žáček (ČSSD).
Svou podporu komoře vyjádřil i vlivný podnikatel Josef Tesařík:„Málokdy jsem se setkal s tak seriózním jednáním, jako v případě pana Spáčila,“ nechal se slyšet na setkání.
BEA kampus, ve kterém se setkání konalo, je ostatně Tesaříkovým projektem, stejně jako Moravská vysoká škola, která služeb Spáčilovy komory využívá.
Pochlubit se dopisem
Komora nabízí na svých stránkách i prezentaci o své činnosti. V ní mimo jiné odkazuje na „Oficiální mandát pro komoru od hejtmana Olomouckého kraje k jednání a zastoupení ve vztahu k Číně.“ Na rozdíl od jiných pověření chybí u tohoto mandátu náhled konkrétního dokumentu.
Jak upozorňuje pro HlídacíPes.org mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová, žádný oficiální mandát totiž neexistuje. „Zmíněný dokument je zdvořilostní dopis jménem hejtmana Olomouckého kraje pro jednání v Číně, kde politická podpora přináší větší šanci na úspěch, nejedná se o žádný oficiální mandát,“ říká Knajblová.
Redakce HlídacíPes.org má dopis k dispozici. Ve skutečnosti jde skutečně o několik zdvořilostních frází, pochvalu aktivit Romana Spáčila a výzvu k investicím čínských firem v Olomouckém kraji. Dopis je adresován panu Ma Xingrui, guvernérovi provincie Guangdong a jednomu z významných členů čínské komunistické strany.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Neni tady uz trochu „prekomorovano“? A zajimalo by me, co tam Ti podnikatele chteji vyrabet/exportovat? Vzdyt Cinane si pote, co ukradli nejruznejsi know-how, dokazou vyrobit vsechno sami.