Přídemdýl na Tašově. Foto: se souhlasem Jana Formánka

Vánoční příběh: Nechtěli jste hospodu, tady máte sousedský klub

Napsal/a Robert Malecký 26. prosince 2024
FacebookXPocketE-mail

Z centra Ústí nad Labem je to na Tašov za deset, dvacet, třicet… Deset kilometrů, dvacet minut autobusem, za třicet korun. Ves je to nevelká, uvádí se nějakých 135 obyvatel, táhne se kotlinou mezi Kuklou a Babinským vrchem v centrální části Českého středohoří. V jednom z domů nedaleko návsi, v bývalé garáži, najdeme spolkový klub U.Fo, neboli U Formánků. Místo, kde se během roku konají přednášky, sousedské akce, světové premiéry, koncerty, teď ve vánočním čase série adventních koncertů. Nabídka, která si nezadá se sousedním stotisícovým městem.

Je třetí adventní neděle kolem druhé odpoledne a v klubu zrovna jeho duše, majitel domu Jan Formánek roztápí kamna. Za dvě hodinky má začít třetí ze série adventních koncertů, zazpívat přijede ústecký pěvecký sbor Přídemdýl.

Povídáme si v bývalé stáji pro krávy, v přízemí typického bývalého sudetského statku, tedy přesněji v jeho obytné budově. Místo krav je tu ale zrekonstruovaný příjemný společenský prostor tak pro pár desítek lidí, s klenutým stropem a malým pódiem, osvětlený originálními lampami, které zdůrazňují světlé kamenné zdi. Za posledních deset měsíců se tu konaly tři desítky kulturních a společenských akcí, na malou ves slušná nálož.

S Honzou Formánkem se známe léta, spojuje nás zájem o Středohoří a právě pořádání sousedských akcí; sám se o něco podobného pár let pokouším o kus dál, na pomezí Středohoří a Kokořínska kolem Úštěku.

Honza je projektový manažer v IT a v našem rozhovoru dojde na to, proč se rozhodl vybudovat spolkový klub, co je třeba k tomu, aby vesnice dobře „sousedsky“ fungovala, a jak se na setkávání lidí a ochotě „něco dělat“ podepsal covid.

Série adventních koncertů na Tašově, to zní skvěle. Jak to vzniklo?

Já jsem někdy už v říjnu přemýšlel, jak pojmout závěr roku. Protože přes rok tady většinou hrají všelijaké alternativní, ne úplně středoproudé a obvyklé věci. Měli jsme tady kapelu z Berlína, nedávno tady byla světová premiéra jednoho ústeckého elektronického projektu… Nicméně Vánoce jsou Vánoce a i my jako staří zkušení rockeři trochu vyměkneme a zjihneme, a tak vznikla myšlenka udělat adventní koncert. Ovšem furiantství a megalomanství neznají hranic, tak jsem se hecnul, že budou hnedka čtyři. A shodou okolností během asi týdne jsem potkal čtyři různé známé a podařilo se to seskládat velice rychle a zároveň i pestře.

První adventní koncert byl věnován našim ukrajinským přátelům, asi čtyřicítka ukrajinských žen a jejich dětí si tady udělaly hezký ukrajinský večírek v takové domácí atmosféře, to bylo moc fajn. Druhou neděli jsme tady měli domácí muzicírování, otevřenou scénu určenou primárně pro děti tady z Tašova a okolí. To jsem byl osobně šokovaný, děti byly jedno lepší než druhé, takže to bylo skutečně hudební umění na vysoké úrovni. A teď to bude pěvecký sbor Přídemdýl, což jsou absolventi známé ústecké ZUŠ Evy Randové.

Kdo přijde?

Nevím. Dávám vědět známým, sousedům, přátelům. Někdy přijde deset lidí, někdy patnáct, někdy třicet. Měli jsme tu i 50 lidí, těžko to odhadovat, je to vždycky velká souhra okolností. Pro mě ta čísla nejsou tak nějak důležitá, když přijde víc lidí, mám radost, že má víc lidí radost. Přijde míň, člověk zase má víc času se jim věnovat, popovídat si.

Takže tam není nějaký ekonomický zájem?

Jan Formánek. Foto Robert Malecký

Když je řeč o ekonomice, tak to funguje celkem jednoduše. Já tomu věnuju spoustu času a vlastně i peněz do příprav akcí. Dohoda s účinkujícími je taková, že přijedou hrát, mají připravený občerstvení a úplně po každé akci, která tady kdy byla, se vždycky vybíralo pro vystupující do klobouku. Je to z toho důvodu, že je to transparentní. Je to svobodomyslné, liberální, každý dá tolik, kolik může, jsou lidi, kteří dají dvacku, a jsou lidi, kteří pět stovek. A hlavně jde o to, že mám rád performativní umění a to, když se lidi vrátí tam, kde začali, to znamená na ulici. Když někdo žongluje a někdo mu tam hodí pár mincí, tak je to zpětná vazba a není to o těch penězích. Je to spíš o energii, jak to člověk vnímá, jakou má pro něj tvoje tvorba hodnotu. A je to vlastně naprosto jasná zpětná vazba. Většinou tady mají umělci minimálně na ten cesťák a nějakou malou korunu, není to úplně tak, že by to dělali úplně zadarmo.

Když se spolu bavíme, říkáme tady tomu všelijak: sousedský, komunitní, spolkový klub – jak ta myšlenka vznikla? Dřív se tady chodilo normálně naproti do hospody, ne?

Kupodivu jo. Tašov je malý, a přesto se tady skoro pětadvacet let udržela hospoda. I když to byl malý zázrak s nějakými pauzami, ve finále už to ale bylo něco, co se blíží tomu, o čem tady teď mluvím. Tady naproti sousedi provozovali v podstatě krásný společenský klub a říkali, že to mají fakt jako koníčka.

Teď koukám, že barák je na prodej.

Už to bude rok a tři čtvrtě, co umřel majitel. A poměrně krátce na to, do 14 dnů byla závěrečná párty. Vědělo se, že už se hospoda nejspíš nikdy neotevře, protože by byl šílenec, který by do toho šel – koupit barák a ještě provozovat, to je ekonomický nesmysl. No a na závěr té závěrečné párty jsem z furiantství bouchnul do stolu, že teda uděláme něco u mě naproti, kde se můžeme stýkat. A soused, co má stavební firmu, povídá, že v pondělí pošle chlapy. Já jsem doufal, že na to zapomene, ale nezapomněl. A jsem vlastně rád, že nezapomněl, že fakt nastoupili a vrhli se na to. Shodou okolností jsem měl nějaké peníze, které jsem teda původně chtěl investovat jinak, ale pak jsem si říkal, že je to v baráku, má to určitou trvalou hodnotu a má to i nějaký přesah pro lidi. Rekonstrukce trvala zhruba tři čtvrtě roku se vším všudy a letos v únoru jsme vlastně otevírali.

Hodně se říká, že to všechno souvisí s covidem, lidi přestali chodit do hospod a naučili se být a pít doma. Zároveň ale aspoň u nás v Kalovicích, kde děláme podobné věci, cítím touhu lidí víc se potkávat, zajít na přednášku i na té nejmenší vesnici, obnovit sousedské tradice, masopusty, slavnosti. Nejde jen o to mít místo setkávání jako hospodu, které už jsou dávno ztraceny, protože je zabilo pivo v PET lahvích. Lidi chtějí víc, a abys je přitáhnul, musíš jim to nabídnout.

Jo, přesně. Určitě si pamatuješ moment, kdy se zakázalo v hospodách kouřit, najednou začaly chodit do hospody ženský. Tady se zavedlo, že chodí ve čtvrtek, chlapi v pátek, aby si mohli pokecat. Začaly chodit děti, a tohle je pokračování toho trendu, protože my tady máme i dětské akce. Hospody dřív byly pro muže středního a vyššího věku, teď se to rozšiřuje na celou společnost, chodí nám sem pravidelně důchodcovské páry, cítí se tu jako doma. A nechodí jenom na přednášky, chodí i s generacemi dětí. To je možná ještě zajímavější moment, že to nezná generation gap. Můj syn tady pravidelně pomáhá s provozem, teď za hodinu shodou okolností přijede, a bere si to tu zase jako za své. Dcera si tu pravidelně dělá svoje akce, před měsícem měla umělecké sympozium pro dvacet spolužáků, kteří tady strávili víkend nejrůznější uměleckou tvorbou a byli nadšeni. Takže to využití je různé. Já budu teď v lednu pracovat v zahraničí a chci udělat takový experiment, aby to nebyla one man show. Předávám klíče třem sousedům, aby si to tady provozovali a vyzkoušeli sami.

To asi může fungovat, jenom když funguje obec. A tím nemyslím obec jako obecní úřad, ale jako společenství.

Určitě musí fungovat atmosféra, že se lidi rádi vidí a potkávají. Já bych zdůraznil dost zásadní věc. Tady je tak husté osídlení, že jsou vesnice od sebe dva kilometry, což není problém jít pěšky. Možná sem chodí i víc lidí z okolních vesnic než z Tašova. Proboštov, Malečov, Rýdeč, takže ten záběr je velký. A ještě jedna zásadní věc: Já nemám rád vymezování se vůči něčemu, což by v našem případě mohlo být Ústí nebo obecně město. Naopak sem jezdí hodně lidí i z Ústí, taková třetina jich bude.

Před pár lety, když končil covid, jsi tu chtěl vybudovat malý pivovar. Bude?

Pivovar, to je běh na dlouhou trať, to si uvědomuju. Byl by to teda mikropivovárek a původně to mělo být právě v téhle místnosti. Nicméně zjistili jsme, že je to škoda ji zabíjet prostorově, když už si svůj účel našla. Takže jestli to někdy bude, tak v druhé polovině přízemí. Ale vede k tomu ještě spousta kroků, třeba změna územního plánu a celková studie proveditelnosti, jestli tam není nějaké úskalí. Ale byl jsem zrovna včera na návštěvě u člověka, který je nadšenec, má to doma v garáži a se vší administrativou si poradil úplně v pohodě. Jde to.

Co tě sem, na pláně Středohoří, přivedlo?

Já jsem původem Ústečák. Užil jsem si nějakou dobu na Střekově a teď už jsem pětadvacet tady, takže se mi to pomalu přehupuje, že větší půlku života už jsem tady na Tašově než někde jinde. A vidím okolo sebe lidi, kteří si váží, že tady mohou být. A myslím, že tady je obrovský potenciál. Jednak jak je to tu hezký. Jednak to tady přitahuje zajímavé lidi s otevřenou hlavou, což mě asi na životě tady baví nejvíc. A pak chci věřit, že během třeba deseti let se to nějak přehoupne a já už se budu živit IT jenom z poloviny. A druhou budu moct věnovat tomu, že tady budu dělat turisticko-společensko-kulturní věci. Nevím ještě úplně přesně co, ale chci tady zůstat. Nedávno jsem dělal životní pojištění, které vycházelo z představy, že když by se mnou něco stalo, tak se okamžitě prodává barák. A týden na to mi dcera oznámila, že to jsem se teda pěkně splet. Že ona počítá, že tady s přítelem jednou budou bydlet a nechají mě dole ve vejminku. Tak snad ty vazby k regionu tady jsou.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)