Vánoční pohádky Andreje Babiše, u Klausů čekají další miminko a co napsal Pirát Michálek milé Sally
PSÍ UŠI. Chtěli jsme se teď před Vánoci víc koukat na televizi, ale zklamalo nás to. Dávají sice pohádky, ale nemají tu kvalitu co povídačky našeho předsedy vlády. O kriminálkách nemluvě. Nejlepší komedii hrají Michálek s Kalouskem a na tragédii je expert Schillerová se svým rozpočtem. Pojďme rychle k detailům, než nám realita zase o kus předběhne nejbujnější fikci.
- Na pravém středu začala integrace menších stran v boji proti Babišovi. Začala tak, jak musela, podle not kinder-projektu hnutí ANO. My si na úvod přečteme pár vět z deníčku šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka: „Milá Sally. Dnes jsem potkal moc, moc zlého pána. Dokonce jsem plakal.“ O co šlo?
„My jsme s panem Kalouskem komunikovali, já ho osobně slušně oslovil, on nejdříve zavtipkoval, že už píše rezignační dopis. Následně mi řekl, že ho nemám kádrovat a ať jdu do prdele.“
(Jakub Michálek, ČTK, 6. prosince)
K rezignaci Kalouska vyzvala nomenklaturní komise Národní fronty ve složení Michálek, Bartoš, Bělobrádek. Prý si to v Národní frontě „myslí všichni“. Věc teď projednají uliční výbory a inspektoři veřejného pořádku, tzv. „šedý mor“. Pak bude na plenární schůzi ústředního výboru rozhodnuto, koho smí mít TOP 09 ve svém středu.
My si tedy především myslíme, že pravý střed rozdělili oportunisti, kteří s Babišem vládli a schvalovali s ním fízlovací projektu typu EET, prokazování původu majetku a podobně. Řečeno s C. G. Jungem nemají lidovci k této pravdě přístup, potlačili ji a stala se součástí jejich nevědomých obsahů. Vyrovnávají se s tím neuroticky, a to je, co právě vidíme.
Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.
Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.
- Jiřího Ovčáčka nesdílíme často. Ne že bychom proti němu něco měli, jen většinou mlátí prázdnou slámu. Tentokrát má ale pravdu.
Možná se mi to jen zdá, a mýlím se, když se třeba dívám k sousedům. Nepřijde vám už podivné, jak často jsou orgány činné v trestním řízení hyperaktivní před důležitými volbami?
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) December 6, 2019
Má pravdu, předseda. A nemusíme ani chodit k sousedům. Třeba u nás v létě 2013 dva hyperaktivní orgáni volby vyvolali a prezident pak Ištvana dokonce hostil na Hradě a plácal po zádech. Chce to jen trochu historické paměti.
- Když už jsme na Hradě: Miloš Zeman premiéru Babišovi individuální milost v kauze Čapí hnízdo neudělí, protože by se tím zesměšnil (leden 2018), udělí, protože chce (září 2019) nebo neudělí, protože už nechce (prosinec 2019)?
„Já v tomto konkrétním případě zatím pro abolici ani nevidím důvod.“
(Miloš Zeman pro MF DNES, 5. prosince)
Znamená snad Zemanova zpátečka s abolicí doznání, že přestřelil? Ale ne, to by nikdy neudělal. Znamená to, že abolice má pro něho cenu, jen dokud ji drží v ruce. A jejím prostřednictvím i Andreje Babiše. Udělená je mocensky k ničemu.
- Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman měl těžký týden. Musel se rozhodnout, zda vrátí do hry premiérovo stíhání v kauze Čapí hnízdo, nebo ho definitivně pošle k ledu.
„Pavle, pojď! Už to začíná!”
„Už nastavovali zrcadlo?”
„Ještě neee…”
„Tak já přijdu, až nastaví zrcadlo!”
Hlasatelka v televizi: „Evropská komise nastavuje nemilosrdně zrcadlo společnosti Agrofert, ve které jsou alfou a omegou dotace…”
„Tak já to teda zítra řeknu.“
A řekl:
„Usnesení o zastavení trestního stíhání bylo zrušeno jako nezákonné a předčasné.“
(Pavel Zeman, Aktuálně.cz, 4. prosince)
Andrej Babiš zareagoval, jak je jeho dobrým zvykem. Vygeneroval náhodné shluky vět a mluvil. Už před vyhlášením Zemanova verdiktu obhajoval svůj návrh rozpočtu ve sněmovně tak dlouho, že tím vytvořil zcela novou politologickou kategorii, obstrukci proti vlastní vládě. Mluvit musel, protože jinak by mluvili jiní. O trestním stíhání, o auditu Evropské komise a jeho střetu zájmů, o tom, jak poslušní státní úředníci nařídili jiným státním úředníkům, aby na střet zájmů nedbali a dál posílali peníze Agrofertu. Všechny tyto kauzy každého jen otravují a zatěžují. A mohou za to média.
„Poškozujete naši pověst v zahraničí. Zahraniční politiky to vůbec nezajímá. Vůbec. Nikdy je to nezajímalo. Takže vy tady vytváříte tu atmosféru, dneska je třetí čtení nejdůležitějšího zákona tady a budete samozřejmě zase řešit Čapí hnízdo. Takže pokud o tom nebudete psát, tak nikdo nezatěžuje nikoho.“
(Andrej Babiš k médiím, ČRo Plus, 4. prosince)
Měli bychom si z toho krizového vývoje vzít poučení. Je toho tolik hezkého, o čem jako novináři můžeme psát: Raketovým tempem se staví dálnice, vznikají vysokorychlostní trati, státní rozpočet je v miliardových přebytcích, vláda snižuje daně a tak dále a tak podobně. Jen my blbci jsme zase nic nepochopili.
- Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že už to těžko může být horší. To je ale vždycky relativní.
Tak klidnou mysl, snad to do svátků nějak přežijeme. A pak už bude jenom líp.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Den zdivočelé řepky, obloha bez chemtrails a soutěž o tři plata Lexaurinu
Česko, pro Babiše všecko, éra sousedovy mrtvé kozy a jak vypadáme z vesmíru
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Tak tohle je fakt skvělé, pobavilo, doufám, že od Vás uvidím i další takové články. 😀