Válku na Ukrajině vyztužují dobrovolníci z ciziny. Jenže i na straně Ruska
Válka na Ukrajině má už nyní svůj mezinárodní rozměr a podobu. Nejde „jen“ o jednoznačné odsouzení ruské agrese ze strany Západu a přiznané dodávky nejmodernějších zbraní ukrajinské armádě. Do konfliktu se na obou stranách zapojují i zahraniční bojovníci. Zájem o ně mají Ukrajinci, ale i Rusové. Ti je i aktivně rekrutují – například v Sýrii a v Srbsku.
Na straně Ukrajinců už otevřeně proti ruské invazi bojují bývalí američtí výsadkáři, někdejší příslušníci britské námořní pěchoty, vysloužilí vojáci z izraelských a jihokorejských speciálních jednotek, značnou mediální pozornost získal třeba i příchod elitního odstřelovače z Kanady. Tím výčet nekončí, časopis Time například píše o stovkách dobrovolníků z Norska či Litvy.
Někde se diskutuje o legalitě takového rozhodnutí, ale například dánská premiérka Mette Frederiksenová občany své země, kteří se rozhodnou na Ukrajinu vyrazit, otevřeně podpořila.
Možnost zapojit se do bojů – na straně Ukrajiny – je oficiálně otevřena i Čechům, jimž vláda spolu s prezidentem slíbila beztrestnost formou prezidentské abolice.
Válka jako trestný čin
Za jiných okolností je válčení v cizích válkách v Česku (a řadě dalších zemí též) trestným činem. Svědčí o tom i případ Lukáše Nováčka, jehož vloni soud poslal na dvacet let do vězení za terorismus, konkrétně právě za to, že se na straně proruských separatistů zapojil do bojů na východní Ukrajině. Letos v lednu mu sice odvolací soud trest snížil na šest let – neprokázalo se, že se muž přímo zúčastnil bojů, a tak soudci věc překvalifikovali na účast v organizované zločinecké skupině, signál je to ale i tak jasný.
I účast v bojích na té správné straně, tedy v řadách Ukrajinců, je ale vysoce citlivé téma. Lze předpokládat, že ruské tajné služby jsou ve světě v nejvyšší pohotovosti a o veškeré informace o zahraničních bojovnících mají enormní zájem. Bezpečnostní experti i proto vyzývají, že přes Pražský hrad by raději žádné konkrétní seznamy jmen jít neměly…
Za zmínku stojí i fakt, že Rusko už vyhlásilo, že zahraniční vojáky považuje za „žoldáky“, kteří proto nemají nárok na ochranu zaručenou Ženevskou konvencí pro válečné zajatce.
To, co západní demokratická veřejnost vnímá jako akt odvahy a odhodlání bránit demokratické hodnoty proti ruskému agresorovi, má ale i svůj zrcadlový odraz.
Také Rusko totiž otevírá své řady zahraničním válečníkům. Nejen, že do útoku na Ukrajinu podle všeho vyslalo už v prvních jednotkách skupiny zahraničních Putinových obdivovatelů válčících do té doby na Donbasu, další bojovníky také aktivně poptává.
Rusko rekrutuje žoldáky do války na Ukrajině například v Sýrii – výměnou za průměrný plat a materiální podporu pro jejich rodiny. Ruské televize o tom otevřeně vysílají:
The Russian Defense Ministry’s TV channel just shared this footage of Syrian combatants ready to “volunteer” in Ukraine. (Putin moments ago endorsed such deployments, claiming that the West is openly sending mercenaries.) pic.twitter.com/ouCfjAcSde
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) March 11, 2022
Když Británie, tak i my
Podobně se do bojů pod znakem „Z“ hlásí lidé v Srbsku, jež má k Rusku tradičně velmi blízko. „Mluví se o tom, že existují rekrutační centra, kde se Srbové mohou přidat na ruskou stranu. Zájem je velký, i proto, že hodně mužů je dlouho bez práce a pomoc ‚bratrskému Rusku‘ je považována za čest. Podobně se bojovníci rekrutují v Banja Luce, v Republice Srbské, jež je součástí Bosny a Hercegoviny,“ popisuje balkánskou realitu vysoce postavený český diplomat působící v regionu.
Související články
Zemanova hra na napraveného hříšníka. V Srbsku dál fandí ruským zájmům
Lidé blízcí srbskému prezidentu Vučićovi se prý nijak netají tím, že když Ukrajině mohou pomáhat bojovníci třeba z Británie, „pak Rusku musíme pomoct my“. Na srbských účtech světových sociálních sítí, zejména na Telegramu, se sice o možnosti jít bojovat za Rusko mluví jako o veřejném tajemství, důkazy ale zatím chybějí.
„Hodně zemí chce toto téma zvednout v OSN ale chybí přímé důkazy. Na rozdíl od roku 2014 to dělají tajně,“ dodává pod podmínkou anonymity diplomat.
I v Srbsku je služba v cizí armádě trestným činem. To ale nebránilo srbským – podobně jako českým – zájemcům odejít po roce 2014 bojovat na ruské straně na Donbas; odsouzeno za to bylo podle webu Balkan Insight 29 Srbů. V Bosně a Hercegovině deset lidí.
Mnozí Srbové Putinovi nepokrytě fandí. V kontaktu s Ruskem jsou přes různé kanály – přes pravoslavnou církev, zpravodajskou spolupráci, některé politické strany a hnutí, nevládní organizace i média. A nově zřejmě i přes „bratry ve zbrani“.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde leží ruská „nepřekročitelná červená linie“? Bledne, i když hrozby přibývají
O válečném zpravodaji, válce a raketách, jejichž výbuchy dopadají až k nám
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Válka obecně řečeno je nejlepší kšeft. USA a její zbrojaři to vědí nejlépe. Pro Fialovou vládu je válka na Ukrajině požehnáním. Všechny neřešené problémy půjdou na vrub Putina a vše, co negativního přijde, také. Proto je třeba válku co nejdéle udržovat dodávkami zbraní a cenzurou vytvářet dojem, že Ukrajina je blízko vítězství.
Černochová se raduje, že se zbaví starých krámů a Rakušan je rád, že se zapomene na zločinné financování STANu. Neřešená Fialova drahota přinese vyšší výběr DPH a tak vláda na válce slušně vydělá. Všichni mají radost a o Ukrajinu a ukrajince vůbec nejde. O rozbitou zemi plnou korupce nemá EU ani USA zájem. Zelenkyj má v USA dost majetku, takže po válce zmizí pryč a bude si užívat. Ukrajinci se rozlezou po Evropě a budou se mít lépe než doma. Jen USA bude zuřit, protože na Ukrajině nebudou základny balistických raket namířených na Rusko.
Nakonec je dají na Slovensko a lokaj Fiala požádá NATO o vybudování raketové základny v Česku. A zase zbrojaři v USA si budou mnout ruce radostí, jako to dělají už teď. Dobře ví, že válka je nejlepší kšeft, samozřejmě co nejdál, od území USA.
Válka je sice hrozná věc – ale ty – jak vidno jsi Putinovec –
obyčejný ruský lokaj a bolšoj pitomec.!
Zřejmě by jsi z České republiky – rád udělal Ruskou Gubernii.
Je mi tě chlapče upřímně líto .
Kdo se nedokáže pod svůj názor podepsat tak je obyčejný zbabělec a neměl by mít právo do něčeho kecat.
A on se ivan pod svůj příspěvek, na který lovechlav reagoval, jménem a příjmením podepsal, Cyrile Jílku? Pokud je ovšem vaše jméno a příjmení pravé, to nikdo neví a nemá šanci si to zjistit. Přezdívkou se tu podepisuje alespoň 99% přispěvatelů a možná že i 100%.
A vy se radujte že tady můžete takhle hezky všechno, ať je to pravda nebo není napsat. V Rusku byste už za svůj názor seděl na patnáct let v ťurmě.
ivane ivane, Nomen Omen…
Ivane, gratuluji, jsi vzorový příklad brainwashingu. Tvoje nesoudnost a množství pitomostí, ktreré tady papouškuješ, aniž bys skutečně rozuměl souvislostem, je příznačné pro podlidi jakými vy putinovci jste. Už ti nic jiného nezbývá než se hlodat zlostí nad Fialou, NATO a USA, tak směle do toho!
Myslím, že Ivan má mnoho pravdy. Sám Zelenskyj řekl, že vstup Ukrajiny do NATO je mimo realitu a vzpomeňte, jak zeme EU odmítly financovat krachující Řecko a Itálii. A teď by měly vzít Ukrajinu do EU a platit její obnovu? To se nikdy nestane. EU zchudne a bude mít dost starostí sama se sebou. Ukrajina bude rozbitou zadluženou zemí bez perspektivy a významu. Takové země se do EU nepřijímají. To, co píše Ivan není putinovské, to je realita, která přijde. Však uvidíte u nás. Až skončí válka a opadne euforie, chvíli budete na uprchlíky nadávat.
Země EU odmítly financovat krachující Řecko a itálii… Primitivnější demagogii jsem snad neviděl. Dál už není nutno číst;)
Nepamatuji Protektorát a druhou světovou válku. Obojí pamatuje můj otec a pamatoval je i můj děda. Vyprávěli mi o Josefu Goebelsovi, o Wochenschau promítaném v kinech před hlavním filmem, o vysílání protektorátního rozhlasu a o dalších drzých a sprostých lžích Goebelsovy propagandy. Já to všechno sice přímo nezažil, znám to pouze z vyprávění, ale po přečtení vašeho příspěvku si to všechno dovedu živě představit. Pamatuji sice propagandu komunistickou, ale ta byla hloupá, primitivní a málo účinná. Na vás ivane ta komunistická propaganda nemá.
Váš příspěvek je mi ze srdce odporný.
Přesně tak to dopadne.Bohužel jako vždy to odnesou lidi,kteří za nic nemůžou.Tak to funguje tisíce let.
Srbsko je tradiční spojenec Ruska. Minimálně od roku 1914, kdy mu přispěchalo na pomoc po napadení Rakousko – Uherskem. A donutilo tento stát vytvořit frontu v Haliči, a tím znemožnilo dobýt celé srbské území. Další akce na podporu Srbska byly také, až prakticky po současnost.
Nooo,jen v srbsko- americke valky nepomohlo.
Těmi dalšími akcemi máš evidentně na mysli láskyplný stalinův vztah ke „krvavému psu“ titovi.
V podstatě už na konci jeho vlády se Rusko a Jugoslávie usmířily.
Není pravda. Tak trochu se usmířili až po Stalinově smrti za Chruščova.
Že bych se zeptal, a novináře by to taky mělo zajímat, jak je to vlastně současně s těmi českými dobrovolníky. Ono to totiž není tak jednoduché že „.. jimž vláda spolu s prezidentem slíbila beztrestnost formou prezidentské abolice. Což by totiž prezident mohl ostatně udělat až po jejich návratu (pokud se vůbec vrátí živí).
Jenže místo toho vymyslela naše vláda šílenou byrokratickou šarádu, že tito zájemci musí individuálně podávat žádosti, ty postupně prověřují tři ministerstva, aby je pak ještě nakonec odsouhlasil prezident. Což tedy může (a asi je) úřední práce na měsíce. Mezitím už se může díky ruskému postupu vstup na Ukrajinu uzavřít..
Poč´ítá s tím vláda? Ví to média?