Protiizraelská demonstrace v Teheránu, 18. října 2023. Foto: Profimedia

Válka v Izraeli a Praha jako útočiště zpravodajců Íránu. „Dlouhodobá hrozba,“ píše BIS

Napsal/a Robert Břešťan 21. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

V tom, kdo je při nedávných krvavých útocích v jižním Izraeli viník, kdo zločinec, vrah a terorista, má demokratický svět jasno. Írán a v jeho zastoupení i íránská ambasáda v Praze to však vidí zcela opačně. Napadení Izraele teroristy z Hamásu znovu připomnělo, že Praha je i díky historickým vazbám stále bezpečným přístavem pro tajné služby některých blízkovýchodních států, včetně právě Íránu.

Není příliš zvykem, aby o sobě íránská ambasáda v Praze dávala veřejně vědět. Nyní to v souvislosti s teroristickými útoky hnutí Hamás v Izraeli udělala. A nijak překvapivě z násilností obvinila Izrael.

Ve svém v angličtině psaném „Prohlášení tiskového oddělení velvyslanectví Íránské islámské republiky k probíhající situaci v okupované Palestině“ zaslaném z oficiální e-mailové adresy íránského velvyslanectví mluví o „předem připraveném pokusu některých představitelů izraelského apartheidistického režimu po celém světě obvinit ve vztahu k probíhající situaci v okupované Palestině Írán z vlastních zvěrstev“.

Revoluční a brutální režim

V devíti bodech svého prohlášení pak mimo jiné tvrdí, že dění je „důsledkem dlouhodobého popírání legitimního práva palestinského lidu na sebeurčení, pokračující izraelské agrese proti palestinskému lidu a jeho zemi, znesvěcování muslimských svatých míst, včetně mešity a pokračujícího terorismu izraelského režimu“.

„Některé státy“ se podle něj musí vzdát dvojího metru a „spíše než agresorovi by podpora měla směřovat ke skutečným obětem v Palestině“.

Je to však právě Írán, kdo podle bezpečnostních expertů o chystaném útoku Hamásu v jižním Izraeli dopředu věděl a také jej dlouhodobě podporoval.

„Írán o tom nepochybně věděl. Írán cvičí Hamás, ať už přímo či skrze Hizballáh, dodává zbraně, dodává peníze. Írán bude přímo rozhodovat o tom, zda se zapojí či nezapojí Hizballáh, to je jistota, protože libanonský Hizballáh má přímé velení v Teheránu,“ řekl vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar v podcastu Insider.

„Írán je režim revoluční, brutální, expanzionistický a musí se tak brát, zastavovat se dá jen silou a jakékoli ústupky vidí jako slabost, kterou využijí ve svém dalším postupu,“ dodal.

Írán je mimo jiné i klíčovým dodavatelem bojových dronů pro potřeby ruské války proti Ukrajině.

V kontrastu k tomu na stránkách íránské ambasády v Praze hned první text v sekci „press section“ začíná slovy: „Írán, průkopník míru a bezpečí.“

Jako na potenciální zdroj nebezpečí pohlíží na Írán a také jeho aktivity v Evropě i v Česku tajné služby.

„Zpravodajské aktivity Íránu představují dlouhodobou bezpečnostní hrozbu pro evropské státy včetně ČR. Íránští zpravodajci působí na různých pozicích íránského státního a soukromého sektoru a zaměřují se zejména na íránské opoziční entity, mapování cílů pro případný útok a obcházení platných sankčních režimů,“ konstatuje poslední dostupná výroční zpráva české kontrarozvědky BIS.

Česko, bezpečný přístav?

BIS se například věnuje „jedincům v libanonské komunitě, kteří by mohli udržovat vazby na teroristické hnutí Hizballáh využívající evropské státy zejména jako zdroj financí“.

Také země jako Dánsko, Nizozemí či Francie v posledních letech zveřejnily informace o tom, jak na jejich území íránské tajné služby chystaly nebo i dotáhly do konce vraždy politických odpůrců Íránu a politických aktivistů žijících v exilu. Stopy některých těchto akcí vedly i do Česka.

Česká republika, zejména Praha, ve vztahu k Íránu, ale i dalším zemím Blízkého východu patří díky historickým reminiscencím na socialistické Československo stále k takzvaným bezpečným přístavům – místům, kde se příslušníci tajných služeb mohou setkávat se svými kontakty, či si odpočinout a načerpat síly.

Příkladem byl plán íránské zpravodajské služby MOIS na útok na konferenci opoziční organizace Mudžáhedín e-Khalq ve Francii. Jedním z organizátorů byl íránský diplomat působící v Rakousku – na mapování jeho činnosti se podíleli i čeští operativci.

Právě tento diplomat Assadolláh Asadi, který byl v roce 2017 zatčen a později v Belgii odsouzen k trestu odnětí svobody za přípravu bombového atentátu, předtím opakovaně cestoval i do České republiky.

BIS se podle svých zpráv v uplynulých letech zapojila i do vyšetřování dalších českých stop teroristických incidentů z minulých let – spojených právě s útoky na Íránce žijící v zahraničí, kritiky stávajícího íránského režimu.

Cesta do Prahy a odsouzený profesor

Informace zevnitř BIS potvrzují, že „příslušníci íránských speciálních služeb využívají pro práci v zahraničí nejčastěji diplomatické krytí při zastupitelských úřadech“.

Aktuálně má podle diplomatické listiny íránské velvyslanectví pět diplomatických pracovníků včetně velvyslance. Tím je od září 2022 Seyed Majid Ghafeleh Bashi.

O tom, že Íránci situaci v Česku dobře mapují, svědčí i případ íránsko-kanadského profesora teheránské univerzity. V Teheránu byl zatčen v květnu 2020 jen krátce poté, co se na pozvání českých neziskových organizací účastnil v Praze tréninkového programu v oblasti práva.

V únoru 2021 byl odsouzen k sedmi letům vězení na základě obvinění ze „spolupráce s nepřátelským státem“ a „ohrožení národní bezpečnosti“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)