Válečná zranění i návrat zraku. Špičkoví čeští lékaři jen v Jordánsku vloni provedli 574 úspěšných operací
Na projekt medicínské pomoci Medevac, který nabízí lékařské služby v Jordánsku, Maroku či v Kambodži, vláda vyčlenila 60 milionů korun.
I s ohledem na pět let trvající válku v sousední Sýrii je nejčastější destinací pro české lékařské týmy Jordánsko.
„Úplně na počátku konfliktu se vybírali převážně dětští pacienti a převáželi se k léčení do České republiky. Zjistili jsme ale, že jordánský zdravotní systém je na velmi slušné úrovni a že bude efektivnější to obrátit. Tedy vozit týmy českých lékařů do Jordánska,“ říká český velvyslanec v Ammánu Petr Hladík.
Všechny zákroky byly úspěšné
Jen za loňský rok provedli čeští lékaři z nejrůznějších oborů – přes ortopedii, dětskou kardiochirurgii po oftalmologii a plastickou chirurgii – v Jordánsku 574 úspěšných operací.
Další stovky pacientů prošly vyšetřeními a ambulantními ošetřeními.
„Neléčíme ale exkluzivně jen Syřany – uprchlíky, ale i Jordánce, především sirotky, děti, nízkopříjmové skupiny, kteří by museli dlouho čekat na nějakou složitější operaci. Všechny výkony, které naši lékaři provedli, byly úspěšné, některé život zachraňující, další výrazně zlepšující kvalitu života,“ říká Hladík.
Pomoc konkrétním lidem
Rozpis cest tuzemských lékařů je již na půl roku dopředu plný.
„Co měsíc, to jeden až dva týmy. Musíme to plánovat a sladit tak, abychom stíhali dělat předvýběr pacientů. Je to logisticky poměrně náročné. Ale bez jakéhokoli patosu říkám, že je skvělé vidět, jak naše pomoc jde na zcela konkrétní věci a jde ke konkrétním lidem,“ říká český velvyslanec.
- Jak může medicína pomoct v boji proti terorismu?
- Jak zvládá Jordánsko 1,3 milionu syrských uprchlíků na svém území?
- Jaká je bezpečnostní situace v Jordánsku?
- A jakou pověst tam mají Češi?
Čtěte zítra rozhovor s českým velvyslancem v Jordánsku Petrem Hladíkem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Vašku, nepodepisuj to, radil Havlovi. František Lízna šel za vším vytrvale
Básníci ve vězení, básně mizely z čítanek. „Museli jsme číst Wolkera a Neumanna…“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Vedle pomoci se současně jedná o možnosti lékařů v nácviku traumatologické /válečné / péče a ta je k nezaplacení.
To je právě ta potíž, sice je to globálně „k nezaplacení“, ale u nás se vede přece politická diskuze „kdo by to zaplatil“. Že přeci u nás ani tolik špičkových vycvičených týmů v každé nemocnici nepotřebujeme, na to přece stačí pár pracovišť (a pár týmů) v největších městech, kam se ti pacienti na tu operaci dovezou. Tedy pokud to není zcela akutní, tak se tam mohou i dopravit a nastoupit sami) .
Mimochodem, kupeckými počty, 60 milionů děleno 574 operacemi, dává cirka sto tisíc na jednu operaci. Což je mnohem víc než kolik za operaci českého pacienta platí české zdravotní pojištovny.
Nikdo samozřejmě nerozporuje naprostou nutnost poskytovat (si) mezinárodně vzájemně rychlou aktuální záchranářskou i zdravotní pomoc v případě nenadálých katastrof. Ovšem – i u nás dochází ke katastrofám , viz třeba záplavy před pár lety.
A nějak jsem si v té době nevšiml třeba přítomnosti špičkových švýcarských francouzských či amerických zdravotních špičkových týmů, které by u nás v té době poskytovaly zdravotní péči a „neřešilo se na jejích vládní úrovni, zda je efektivnější poslat naše pacienty posílat na operaci a doléčení na jejich zahraniční kliniky, nebo zda ty operace provedou zde.
Ergo, dostáváme se k závěru, to co provádí Medevac v zahraničí, není ve ve své podstatě co co má v náplni práce, ale že tam supluje místní trvale chybějící zdravotní veřejný sytém. Což je ale něco jineho – protože, s jeho ufinancováním máme problém i doma a musíme ho omezovat, resp. nechat doplácet z peněz pacientů—
Spíš si tedy musí