V botách od Bystroně už ani tón. Po ruské aféře ukončí filharmonie spolupráci s firmou poslance AfD
Česká filharmonie už nebude spolupracovat s firmou poslance německé strany AfD Petra Bystroně, která jí řadu let dodává koncertní obuv. Filharmonikům vadí Bystroňova role v aféře Voice of Europe kolem možného uplácení evropských politiků Ruskem. Německá policie minulý týden prohledala Bystroňovy nemovitosti a kancelář. Podle německých médií mohl Bystroň právě přes svou firmu ruské platby „vyprat“. Sám poslanec všechna obvinění odmítá. Česká policie nechce případ komentovat.
To, že právě přes firmu Lendvay GmbH Petra Bystroně si čeští filharmonici objednávají už od roku 2012 koncertní obuv, popsal HlídacíPes.org poprvé už v roce 2020.
Poslední smlouvu Česká filharmonie s Bystroňovou firmou podepsala letos v únoru. Koncertní obuv se mění zhruba jednou za šest let. Předchozí objednávka na 95 párů bot z roku 2018, která je dostupná v registru smluv, měla hodnotu zhruba 250 tisíc korun bez daně. Hodnota té letošní je dvojnásobná – zhruba půl milionu korun. Další kontrakt už ale nepřijde.
„Už několik týdnů řešíme další postup ve věci spolupráce s firmou Lendvay GmbH. Výsledkem bude ukončení smlouvy,“ říká pro HlídacíPes.org vedoucí strategické komunikace filharmoniků Luděk Březina.
Kdo uvízl v síti
Filharmonie letitou spolupráci s Bystroněm obhajovala výhodnou cenou a kvalitou obuvi a nevadily jí ani politikovy dlouhodobě proruské postoje. A to navzdory tomu, že sami filharmonici včetně původem ruského šéfdirigenta Semjona Byčkova se hned po začátku ruské invaze na Ukrajinu jasně postavili na stranu napadené země.
Bystroň se naopak už dříve podobně jako celá AfD zasazoval o zrušení protiruských sankcí, býval pravidelným respondentem Kremlem financované televize Russia Today a odmítl například, že by prezidentské volby v Rusku v roce 2018 poznamenaly manipulace, jak tvrdili volební pozorovatelé z OBSE.
Přečtěte si také investigaci HlídacíPes.org a německého týdeníku Die Zeit: Skutečný příběh Petra Bystroně
- Proč emigroval v roce 1988 z Československa?
- Jak to bylo s jeho údajným politickým pronásledováním, které nepotvrdili ani někteří z členů jeho rodiny?
- Jaké jsou jeho politické a byznysové vazby v Česku?
„Nebylo nám známo, že by pan Bystroň z výroby bot jakkoli podporoval Rusko nebo jeho spojence. Firma také, pokud víme, nefiguruje na sankčních seznamech. Pan Bystroň ani jeho firma nikde nevystupuje ve spojení s Českou filharmonií, není jejím sponzorem ani mecenášem,“ vysvětloval ještě letos v březnu, krátce před vypuknutím kauzy Voice of Europe, za Českou filharmonii Luděk Březina.
Události posledních týdnů však postoj filharmonie očividně změnily. Koncem března česká kontrarozvědka BIS oznámila, že rozkryla ruskou vlivovou síť, v níž měl údajně uvíznout právě i Petr Bystroň.
Česká vláda 27. března rozšířila národní sankční seznam o dvě fyzické a jednu právnickou osobu. Šlo o ukrajinské proruské politiky a podnikatele Viktora Medvědčuka a Arťoma Marčevského a společnost Voice of Europe sídlící v Praze. Medvědčuk měl z Ruska financovat provoz stejnojmenné webové stránky, Marčevskij měl pro něj portál řídit v Česku.
Česká a německá média v uplynulých týdnech s odvoláním na zdroje blízké BIS a české vládě napsala, že Bystroň měl přebírat od ruské sítě peníze v hotovosti a že to zachycují zvukové i obrazové nahrávky. Sám poslanec AfD, aktuálně na druhém místě stranické kandidátky do eurovoleb, všechna obvinění popírá.
Jak vyprat ruské peníze
Svou roli v celé kauze mohla sehrát právě i Bystroňova německá firma Lendvay. Poté, co policie prohledala Bystroňovu poslaneckou kancelář a několik jeho nemovitostí v Německu i na Mallorce, popsala německá média, že vyšetřovatelé zaznamenali na účtu firmy podezřelou operaci.
Související články
Filharmonici podporují Ukrajinu. Platí ale statisíce proruskému poslanci Bystroňovi
Bystroň měl před časem vložit na účet firmy více než 30 tisíc eur a ještě v ten samý den je znovu vybrat, a to konkrétně ve dvouseteurových bankovkách. Právě tato platba má být základem podezření z praní špinavých peněz vůči Petru Bystroňovi. Vyšetřovatelé v Mnichově teď pátrají po původu této sumy.
Bystroň na dotaz deníku Süddeutsche Zeitung řekl, že šlo o hotovost z jeho rezervy, kterou chtěl proměnit na větší bankovky.
Jestli probíhá vedle Německa vyšetřování kauzy Voice of Europe kolem Petra Bystroně také v Česku, nechce tuzemská policie komentovat:
„Pokud se na nás obrátí zahraniční partner s žádostí o spolupráci při vyšetřování trestné činnosti, tak jsme schopni provádět různé úkony v souladu s platnou legislativou. V žádném případě nám však nepřísluší poskytovat k těmto krokům nějaký komentář,“ odpovědělo obecně policejní prezidium na dotaz HlídacíPes.org.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Je mi líto, soudruzi filharmonici mají nuilovou demokratickou legitimitu. Pro mě to znamená jednak to, že na jejich koncert nikdy nepůjdu, jednak to, že podpořím některou ze stran, které budou mít v plánu škrty dotací pro podobné zbytné organizace.
To jsem se ale opravdu pobavil.
Takže ve skutečnosti „.. smlouvu (na aktuální dodávku bot) Česká filharmonie s Bystroňovou firmou podepsala letos v únoru.“ – ale ta další, za 6 let už se podepisovat nebude. :))))
Takový způsob boje proti tehdejším zahraničním nepřátelům režimu, (tehdy vrazi z Wall Streetu) by si komunisté svého času dovolili publikovat leda tak jako parodii v Dikobrazu…