„Útoky jsou nepřijatelné.“ Černínský palác žádá víc peněz na kybernetickou bezpečnost

Napsal/a Robert Břešťan 15. srpna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministerstvo zahraničí označilo kybernetické útoky „na státní i nestátní instituce demokratického státu ze strany cizí státní moci za naprosto nepřijatelné a neslučitelné se snahou o vzájemné přátelské vztahy a spolupráci.“

Kybernetický útok na počítačový systém ministerstva proběhl již v červnu, až nyní se ale informace dostaly na veřejnost poté, co informaci sdělil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) senátnímu výboru pro obranu a bezpečnost.

Chceme více peněz

V novém prohlášení Ministerstvo zahraničí píše, že „dlouhodobě systematicky zlepšuje zabezpečení svých systémů“, neupřesnilo ale jaký stát by měl být pachatelem, odkázalo jen na své kontakty se spojenci především v rámci EU a NATO.

„Svědčí o tom i uspořádání nedávné mezinárodní expertní konference o bezpečnosti sítí 5G v prostorách Černínského paláce,“ připomnělo ministerstvo akci z letošního května, na niž nebyli pozváni zástupci Číny ani Ruska.

Deník N, který původní informaci přinesl jako první, s odkazem na tři vysoce postavené nejmenované zdroje ze státní správy napsal, že za útokem stojí Rusko, konkrétně vojenská rozvědka GRU.

Ministerstvo oznámilo, že „vzhledem k rostoucímu počtu kybernetických hrozeb“ žádalo o navýšení prostředků ze státního rozpočtu.

Útoky na své počítačové systémy MZV přiznalo i v letech 2016 a 2017.

Aspoň na to přišli dříve

Poslední útok prý narušil jen vnější počítačovou síť ministerstva, ve které nejsou utajované informace. V tom však odborník na kybernetickou bezpečnost Tomáše Flidra ze společnosti Deloitte žádnou útěchu nespatřuje.

„Ministerstvo úplně selhalo, pokud jde o zabránění dalším útokům. Od posledního útoku nebylo schopné přijmout adekvátní bezpečnostní opatření. Je tendence ze strany ministerstva útoky bagatelizovat,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu.

Andrej Babiš v reakci na informace o novém kybernetickém útoku vzkázal, že se jím bude po skončení vládních prázdnin, příští týden, zabývat Bezpečnostní rada státu.

Věc ale označil za „problém ministerstva zahraničních věcí“, s tím, že „to několik let ministerstvo zahraničí neřeší“.

Přesto podle experta Tomáše Flidra v poslední době k pokroku došlo: „Tentokrát bylo ministerstvo schopno útok detekovat, zatímco v minulosti k tomu došlo po mnohem delší době.“


Partnerem rubriky (Ne)bezpečná síť je ISECO.cz

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)