Ústí staré kamarády neopustí. Domov pro seniory povede primátorův partner z „obchodu století“
GLOSA. Znají se z Krupky, kde se jim společně svého času povedl celkem vydařený obchod. Jeden tam byl léta starostou, druhý je dnes primátorem v Ústí nad Labem. Zdeněk Matouš a Petr Nedvědický se teď sešli v ne úplně tradičních rolích: Rada města Ústí vedená Nedvědickým jmenovala Matouše ředitelem Domova pro seniory v Doběticích.
„Ústí nepustí“ – tak zní motto nové vizuální identity města Ústí nad Labem. Můžete si k němu dosadit cokoli, třeba Ústí nepustí staré kamarády k vodě.
Rada města v pondělí jmenovala nového ředitele ústeckého Domova pro seniory na sídlišti v Doběticích, o čemž se objevila krátká, třířádková zmínka ve středeční tiskové zprávě. Pod bodem 37 z celkových čtyřiceti v samotném závěru čteme: „Funkci bude od 1. prosince 2023 zastávat Zdeněk Matouš. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem osm uchazečů, tři z nich nesplňovali podmínky a jeden z výběrového řízení odstoupil kvůli zdravotní indispozici. Ústní část výběrového řízení absolvovali čtyři uchazeči.“ Víc podrobností rada nesdělila.
Kamarádi od Vrchoslavi
Nedvědického s Matoušem spojuje čtrnáct let starý obchod, na kterém vydělali více než stonásobek vkladu. Pomohlo při tom změnou územního plánu krupské zastupitelstvo, ve kterém seděl Matouš, shodou okolností rovněž jeden z investorů. Detailněji obchod popisuje následující box.
Milionáři z Krupky
Co se před osmnácti lety v Krupce odehrálo, detailně popsali Reportéři ČT.
V roce 2005 oslovil pozemkový fond v Teplicích městský úřad v Krupce dotazem, jestli město bude nějakým způsobem využívat pozemky v přilehlé lokalitě Vrchoslav. Pozemky byly v této době vedeny jako zemědělská půda. Město tehdy odpovědělo, že o pozemky zájem nemá.
„Ovšem během pár měsíců o tyto pozemky projevil zájem sám ten, kdo říkal, že je obec nechce. To znamená pan Matouš (tehdejší místostarosta Krupky, pozn. red.) se svými kolegy,“ uvedl bývalý zastupitel Krupky Petr Maleček.
Těmito kolegy byli Jan Kandl a budoucí primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický. Za pozemky ve Vrchoslavi zaplatili pozemkovému fondu 338 tisíc korun. Zastupitelstvo v Krupce vzápětí začalo schvalovat změny v územním plánu a z luk se staly lukrativní pozemky.
Ty následně prodali firmě Investorsko inženýrská za téměř 43 milionů korun, tedy za 127násobek původní ceny. Postupné vyplácení peněz za pozemky podle kupní smlouvy firma podmínila tím, jak budou probíhat změny územního plánu. Ve smlouvě byly dokonce uvedeny konkrétní termíny.
Zdroj: I přes podezřelý obchod s pozemky se Petr Nedvědický zřejmě stane ústeckým primátorem, ČT, 13. 11. 2018
Zdeněk Matouš je dlouholetým zastupitelem v Krupce, byl zde místostarostou a od roku 2011 starostou. Byl i náměstkem hejtmana, a to i v roce 2020, kdy vedení kraje hledalo nového ředitele Regionálního muzea v Teplicích. V létě zvítězil ve výběrovém řízení, o tom, že místo po odvolaném řediteli muzea Radku Spálovi je připraveno pro některého neúspěšného politika z bývalé krajské koalice KSČM, ČSSD a SPD, se ale v kraji mluvilo už o několik měsíců dříve. Nakonec volba skutečně padla právě na Matouše.
Jeho kariéra jako krajského politika se totiž chýlila ke konci. ČSSD, za kterou byl zvolen, se v podzimních volbách „schovala“ na kandidátku Lepšího severu a Matouš neuspěl. 1. prosince 2020 skutečně nastoupil jako ředitel muzea, nová rada kraje ho ale už po týdnu odvolala a vyhlásila nový konkurs. Náměstek hejtmana Jiří Řehák to tehdy vysvětlil tím, že původní konkurs proběhl nestandardně na konci volebního období. Trafika pro Matouše se nekonala.
Uspěl sice ještě v následujícím výběrovém řízení, i to ale rada kraje zrušila pro nesplnění kvalifikačních předpokladů uchazečů. Od dubna 2022 je ředitelkou Jana Ličková, která nakonec v posledním konkursu Matouše porazila.
Konec i v Krupce
Na podzim téhož roku přišel Matouš i o dlouholetý post starosty Krupky.
Ve volbách se jeho ČSSD, opět schovaná – tentokrát pod hlavičkou Společně pro Krupku, propadla na druhé místo za hnutí ANO, ztratila jeden mandát a s pěti zastupiteli v čele s Matoušem skončila v opozici. Koalici uzavřelo pět subjektů, vedle ANO 2011 jde o Zdravou Krupku, MPV-Město pro vás, ODS a sdružení Krupka náš domov. Koalice disponuje 13 hlasy v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu, v opozici skončí „ukrytá“ ČSSD, SPD a Sportovci.
Po roce se tedy bývalý starosta objevuje v Ústí nad Labem. A co na staré vazby primátor Nedvědický? Pro Český rozhlas odmítl, že by výběr ovlivnily osobní. „Tak já jsem nebyl ve výběrové komisi, ani při otvírání obálek, takže za mě to žádný vliv nemělo,“ uvedl. V obou komisích byl za koalici Nedvědického stranický kolega, náměstek Tomáš Vlach, a přeběhlice z hnutí UFO, náměstkyně Věra Nechybová.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Jak krajští zastupitelé chtěli odměny: Hrál jsem fotbal. Navštívil jsem výstavu…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Zjistěte si nejdřív, kdo je a byl pan Maleček. Pro představení, jedná se o bývalého starostu Krupky, kterému více než o blaho města šlo jen o své blaho (což lze dokázat. Díky tomu byl v dalším volebním období odstaven a mstí se. Šíří polopravdy a útočí na bývalé představitele města Krupky. 🙂 Tedy tento tendenční článek, který jej i zmiňuje není článek ve veřejném zájmu ale jako mnohý z článků, reportáží a neopodstatněných trestních oznámeních ze strany pana Malečka a jeho přátel, neslouží k veřejnému zájmu ale zájmu pár jednotlivců, kteří se mstí.