
Ústí nad Labem chce zvýšit daň problémovým domům, mezi majiteli je i politik SOCDEM
Ústí nad Labem zřejmě zvýší daň z nemovitosti v dalších problémových domech. Už od letošního roku platí vyšší místní koeficient daně pro bývalý hotel Máj, o který se majitel dlouhodobě nestará, a také pro část bytových domů ve Sklářské ulici v Předlicích. Seznam osmi dalších objektů dala dohromady neštěmická radnice.
HlídacíPes.org zjistil, že mezi nimi je například nechvalně známá ubytovna, dům společnosti CPI miliardáře Radovana Vítka nebo dům v Jungmannově ulici, který vlastní sociální demokrat, někdejší zastupitel Marcel Běhounek.
Rohový dům v Jungmannově ulici v Krásném Březně loni v létě málem lehnul popelem. Požár střechy tehdy způsobil škodu za pět milionů korun, hasiči evakuovali desítky lidí. Příčinu požáru tehdy nezjistili. Podle hasičů šlo buď o oheň od svíčky, nebo zkrat na elektrické prodlužovačce.
Bytový dům je problémový dlouhodobě. Podle statistik sem jen městská policie vyjížděla v letech 2022–2024 142krát a eviduje jen na této adrese za toto období 96 přestupků. Nejčastěji jde o černé skládky, rušení nočního klidu a napadání.
Byznys v barvách SOCDEM
Dům vlastní někdejší zastupitel, kdysi volební lídr kandidátky v krajském městě, sociální demokrat Marcel Běhounek.
Už před lety město dům zařadilo na seznam 22 lokalit, kde chtělo zarazit vyplácení doplatků na bydlení s tím, že jde o jeden z typických případů byznysu s chudobou.

Dům v Jungmannově ulici č. 14. Foto: Robert Malecký
Jeho nájemníci už dřív popsali, v jakých podmínkách žijí. „Je to tu hrozné, pod umyvadlem teče voda, lino samá díra a zdi plesnivé. Aby se tu dalo dýchat, musím mít celý den otevřené okno. A s panem Běhounkem není řeč. Opravy slíbil už před třemi měsíci, a nic. Jen si každý měsíc chodí pro nájem. Sousedce jednou chybělo sto korun, tak jí sebral klíče a i s dětmi ji vyhodil na ulici, dokud zbytek nesežene,“ řekla před sedmi lety serveru iDnes.cz jedna z nájemnic.
Podle webu lidé už v té době platili zhruba dvojnásobné nájemné, než bylo v této lokalitě obvyklé. Běhounek to, že by vydělával na sociálně slabých, odmítá.
„Není trestné pronajímat byty. Chápu, že je to zajímavé téma před volbami, já vás ale zklamu, nebudu nikam kandidovat. Vybrali jste si špatný terč,“ řekl v dubnu 2018 Běhounek, aby jen o pár měsíců později vedl kandidátku tehdejší ČSSD v obvodě Severní Trasa a byl trojkou kandidátky do zastupitelstva města.
Neuspěl ani na jedné. Naposledy v barvách SOCDEM kandidoval loni na podzim do krajského zastupitelstva na kandidátce Stačilo!.
Nepořádek, černé skládky…
Běhounkův dům je jednou z osmi nemovitostí, kde chce neštěmická radnice zvýšit daň z nemovitosti, ty další jsou kromě Krásného Března i ve čtvrti Neštěmice. Opatření obecné povahy projednají za týden zastupitelé. Město může zvýšit jednu ze složek daně, konkrétně místní koeficient.
Dalšími jsou například dům CPI miliardáře Radovana Vítka nebo ubytovna Český lev v Neštěmicích. Důvody jsou všude stejné – nepořádek, černé skládky, problémové chování nájemníků.
„U každé nemovitosti jsme detailně zmapovali počty přestupků, výjezdy městské i státní policie, máme podklady od hasičů a vyčíslili jsme do poslední koruny náklady za úklid,“ uvedla pro HlídacíPes.org starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí).
Jen odklízení černých skládek a téměř každodenní úklid nepořádku kolem vytypovaných domů stojí radnici každý rok stovky tisíc korun. „Zvýšení koeficientu daně z nemovitosti je jedním z mála nástrojů, které město má, aby zatlačilo na majitele domů. Jsou to jejich nájemníci, kteří obtěžují okolí, dělají nepořádek a ruší noční klid,“ doplnila starostka.
Zvýšit daň z nemovitosti v dalších problémových lokalitách, například na sídlišti v Mojžíři, je ale podle radnice nereálné.
„Koeficient je možné zvýšit na konkrétní dům nebo blok domů. V Mojžíři by se to nedotklo jen spekulantů, ale i slušných majitelů bytů, kteří už tak trpí tím, že na sídlišti uvízli, jejich byty jsou téměř neprodejné a denně musejí snášet to, co tam nepřizpůsobiví dělají,“ doplnila starostka.
Ostuda Ústí půjde k zemi. Město si nedělá iluze, demolici nakonec zaplatí ze svého
Kromě Neštěmic s požadavkem jiné městské obvody nepřišly. Už od letošního roku město stejným opatřením zvýšilo daň z nemovitosti u bloku domů ve Sklářské ulici v Předlicích. Ze dvora vybydlených domů město před lety odvezlo stovky tun odpadu.
Další nemovitostí, na kterou zvýšení dopadlo, je bývalý hotel Máj na Severní Terase. Majitel se o ruinu dlouhodobě nestará, stavební úřad nařídil už loni jeho demolici.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Poslanci s nejmenší účastí ve sněmovně. Do práce jen občas, ale za plný plat a náhrady

Plzeň řeší obchodníky s chudobou. Systém produkuje až třetinu bezdomovců
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Zvýšení daně majitel promítne do nájmu. |Takže budou potrestáni spíš nájemníci.
Co není vhodné dnešní doktríně … neprojde ve veřejném zájmu … není čas se ptát kdo je kdo, blíží se volby, kdy vládnoucí *me.j.. to mají velmi nahnuté k odchodu
Bohužel, ono i to ukazuje v jakém absurdnim státu to žijeme. Že totiz právně přinutit někoho aby plnil nějaké právní a společenské normy je prakticky nemožné, ale napálit někomu zvýšené daně, to lze?
Což vlastně i na tom není vidět, jak ta demokracie zvulgarizovala?