USA fuj, Rusko je kamarád. Přidejte se k nám, tlačí Čína na Singapur
Nový průzkum ukazuje, jak je pro Singapur ve stále polarizovanějším světě čím dál problematičtější udržet si svůj neutrální postoj a nepodlehnout tlaku Pekingu.
Čínskojazyčná verze amerického Rádia svobodná Asie (RFA) začátkem května zveřejnila sérii článků o čínském vlivu v Singapuru.
Série vychází primárně z dat rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který tchajwanská organizace Asia Fact Check Lab (AFCL) zadala přední globální společnosti zabývající se výzkumy trhu a veřejného mínění Ipsos.
Průzkum proběhl formou internetového dotazníku od 21. prosince 2023 do 1. ledna 2024 a zaměřoval se hlavně na média a jejich roli ve formování názorů obyvatel Singapuru.
Autorkou textu je Kamila Hladíková. Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, se kterým HlídacíPes.org spolupracuje.
Analýzu pak autoři RFA doplnili o rozhovory s odborníky na mediální problematiku i zástupci singapurských médií. Průzkum ilustruje, jak je pro Singapur stále obtížnější udržet si svou tradiční neutralitu i vzhledem k rostoucímu vlivu čínskojazyčných médií, jejichž konzumenti jsou více nakloněni pročínským, ale i proruským názorům a narativům.
Společná krev, společný příběh?
V žebříčku čínského vlivu tchajwanské Doublethink Lab za rok 2022 se Singapur umístil z 82 zemí na třetím místě hned za Pákistánem a Kambodžou. Hlavním důvodem jsou čínskojazyčná média, včetně největších tamích novin v čínském jazyce Lianhe zaobao, které vydává skupina SPH Media navázaná na singapurskou vládu.
I přes toto vládní ukotvení však analýzy ukazují, že noviny často přebírají obsah přímo z oficiálních čínských zdrojů. Zprávy v čínštině přitom čte významné procento singapurských obyvatel.
I vzhledem ke koloniální minulosti Singapuru je tato republika hodnotově tradičně blízká Západu.
Téměř tři čtvrtiny ze zhruba 5,6 milionu občanů městského státu nacházejícího se na jižním cípu Malajského poloostrova má etnicky čínský původ a singapurská čínština je jedním z úředních jazyků.
Město je cílem migrace z pevninské Číny už několik století, v posledních desetiletích se sem stěhují především bohatší čínští podnikatelé a Singapur bývá oblíbenou volbou také pro čínské turisty.
Čínský vliv je proto v Singapuru přítomný také kvůli jazykovým, kulturním a rodinným vazbám obyvatel na pevninskou Čínu. Velká část občanů Singapuru buď z Číny sama přišla, nebo jsou druhou generací přistěhovalců.
Většina z nich se pak nějakým způsobem identifikuje s čínskou kulturou. Co je však zásadní, neidentifikují se s Čínou jako státním útvarem (Čung-kuo), ale spíše se považují za příslušníky čínské rasy/kultury/civilizace (Chua-žen). I čínštinu proto označují jako „chua-jü“ , a nikoli termíny používanými v ČLR jako „čínská řeč“ (čung-kuo-chua) nebo „standardní řeč“ (pchu-tchung-chua).
I vzhledem ke koloniální minulosti Singapuru je tato republika hodnotově tradičně blízká Západu. S ČLR jej však historicky pojí kromě osobních a kulturních vazeb také významné ekonomické zájmy.
I proto si Singapurci pokud jde o zahraniční vztahy zakládají na neutrální „střední“ pozici (čung-li) a „přátelských vztazích“ (jou-chao kuan-si) se všemi partnery. Toho se snaží držet i v době stále vyhrocenějších vztahů mezi Spojenými státy a jejich spojenci a Čínou, za jejíhož spojence je nyní považováno i Rusko.
Vychylující se „střední pozice“
Průzkum se mimo jiné zaměřil na postoje Singapurců k USA a ČLR ve spojení s některými nejzávažnějšími globálními geopolitickými problémy. Jako jedno z měřítek „prozápadních“ vs. „pročínských“ postojů využil průzkum názorů na ruskou agresi na Ukrajině a míru podpory nebo naopak odsouzení Izraele a jeho války proti Hamásu.
Dalšími měřítky byly kauzy týkající se samotné Číny, konkrétně situace Ujgurů v Sin-ťiangu, hongkongské protesty a podpora nezávislosti Tchaj-wanu.
Singapurská vláda ruskou agresi na Ukrajině jasně odsoudila a i u ostatních témat se kloní spíše k postojům západních spojenců, byť bez ostrých vyjádření a přímé konfrontace čínského režimu. Průzkum však ukazuje, že postoje obyvatel Singapuru jsou v tomto ohledu mnohem pestřejší a v některých případech se více přiklánějí k čínským narativům než k oficiálním stanoviskům své vlády.
Singapurská média jsou pod relativně přísnou vládní kontrolou, jejímž cílem je primárně zabránit cizím vlivům a zachovat „vyvážený postoj“ v duchu vládní politiky. Přestože průzkumy (včetně tohoto) dlouhodobě ukazují na vysokou podporu této politiky ze strany singapurské veřejnosti, v posledních letech se zdá být čím dál obtížnější „střední pozici“ udržet vzhledem k sílícím čínským tlakům.
Průzkum dokazuje, že čínské mediální kampaně zahájené prezidentem Si Ťin-pchingem a šířící čínské narativy v zahraničí mají v případě Singapuru jistý dopad na posuny ve veřejném mínění.
Oslovení analytici tento posun přičítají hlavně tradičnímu rozšíření čínskojazyčných médií v Singapuru a také vlivu nových influencerů, migrantů z Číny, kteří šíří čínské narativy a propagandu především formou videí na sociálních sítích od Facebooku přes YouTube až po TikTok.
Vliv čínské propagandy navzdory krokům vlády
V průzkumu většina obyvatel Singapuru uvedla, že informace získává primárně ze singapurských médií. Jen malé procento respondentů uvedlo, že sleduje přímo čínská média (např. 5,3 % zmínilo čínské globální televizní vysílání CGTN).
V roce 2019 navíc singapurská vláda přijala zákon o boji proti dezinformacím a manipulacím na internetu (Protection from Online Falsehoods and Manipulation Act, POFMA), který by měl bránit šíření nepravdivých zpráv ve snaze ovlivnit veřejnost.
Průzkum přesto jasně ukazuje, že dezinformace i čínská propaganda si snadno nacházejí cestu k čínsky mluvícím občanům Singapuru, a to skrytě i ve vládou kontrolovaných singapurských médiích v čínském jazyce. Čím dál rozšířenější je ovšem v podobě videí influencerů na sociálních sítích nebo sdílených přes aplikace a messengery, často i v soukromých skupinách nebo po mailu.
Na šíření nenávisti tímto způsobem už v roce 2022 krátce po napadení Ukrajiny Ruskem upozornil ve svém projevu nyní již bývalý premiér ze singapurské vládní Strany lidové akce Li Sien-lung. Projev pronesl v čínštině se záměrem oslovit především sinofonní obyvatele Singapuru, poukázal však na polarizaci na obou stranách spektra, aby se vyhnul přímému obviňování Číny, a nepopudil tak část posluchačů:
„Pokud jde o Ukrajinu, lidem chodí na mobil různé zprávy. Nemálo z nich usiluje o vyvolávání silně protiamerických nálad. […] Jiné zprávy zase očerňují Rusko a Čínu, a i ty mají za cíl ovlivnit naše postoje a přimět nás, abychom se postavili na stranu Západu. […] Musíme se bránit vměšování zahraničních sil, ať přichází odkudkoli, jedině tak si můžeme zachovat naši suverenitu a nezávislost.“
Tyto výroky jsou výrazem oné deklarované neutrality Singapuru v mezinárodních otázkách, a přestože slova o „udržení suverenity a nezávislosti“ [na Západu] odrážejí částečně slovník vyjadřující čínské postoje, premiér v projevu adresovaném etnicky čínskému obyvatelstvu jednoznačně odmítá čínské narativy a interpretace šířené v rámci propagandistických kampaní zejména na sociálních sítích.
V projevu také apeloval na zvyšování mediální gramotnosti a šíření povědomí o vlivovém působení aktérů v různých médiích i na sociálních sítích.
Kdo fandí Rusku
Průzkum AFCL skutečně ukázal, že sice 55,8 % procent respondentů zastává názor, že „krizi na Ukrajině“ způsobilo Rusko, nicméně 37,6 % se domnívá, že na vině jsou USA a NATO, zatímco zbylých 21,7 % „neví“.
Podobně v odpovědi na otázku „kdo zavinil válku mezi Izraelem a Hamásem“ označilo 44,7 % za viníka Hamás, 32,2 % Izrael a dalších 17,8 % vinu přičítá USA. Dále průzkum potvrzuje, že mnohem větší podíl protiamerických postojů je mezi konzumenty primárně čínskojazyčného zpravodajství.
Přestože tradičně měla většina obyvatel Singapuru více či méně protikomunistické postoje, s ohledem na kulturní vazby a čínštinu coby rodný jazyk je nyní nemalé procento z nich ovlivněno narativy čínské komunistické strany šířenými v médiích.
Na otázku, kam by se za současných konfrontačních vztahů mezi USA a ČLR měl Singapur přiklonit, odpověděla naprostá většina respondentů (87,7 %), že by měl Singapur zachovat „střední pozici“.
K Číně by se však přiklonilo o maličko větší procento lidí než k USA (6,6 % vs. 5,7 %). O něco víc lidí také hodnotilo svůj postoj k Číně jako „velmi kladný“ (4,3 %) nebo „kladný“ (27,7 %), než tomu bylo v případě USA (3,5 % „velmi kladný“ a 21,2 % „kladný“).
Čuang Ťia-jing ze Singapurské státní univerzity v nedávno publikovaném článku poukázal na to, že zatímco americké narativy, respektive západní postoje a interpretace, jsou v Singapuru kriticky prezentovány prostřednictvím pestré škály domácích i západních médií, jejichž názory a postoje se různí, čínské narativy jsou jednohlasné a všechny vycházejí z jediného zdroje – oficiálních čínských médií.
Ty se čím dál častěji šíří prostřednictvím neoficiálních kanálů a sociálních sítí, ani tam se však obsahově neodklání od oficiálních zdrojů. Singapur se tradičně držel hesla „ve vojenských záležitostech spoléhat na Ameriku, v ekonomických na Čínu.“
To je však v posledních letech čím dál hůře udržitelné. Série RFA cituje Nicholase Fanga ze singapurské společnosti Black Dot Research zabývající se průzkumy trhu, který poukazuje na sílící tlaky pročínských kruhů, aby se Singapur přiklonil na stranu ČLR proti USA.
Není čínská kultura jako čínská kultura
V roce 2021 singapurská vláda přijala zákon proti zahraničnímu vměšování a letos v únoru na jeho základě jako „osobu s politickým vlivem“ označila hongkongského podnikatele se singapurským občanstvím Čchen Wen-pchinga.
Úřady neupřesnily, ve prospěch které země měl intervenovat, Čchen byl však v minulosti aktivní v nejrůznějších „občanských sdruženích“ pod vedením čínské jednotné fronty a ve svých veřejných vyjádřeních často propagoval čínské narativy.
V přímém odkazu na prezidenta Si Ťin-pchinga např. vyzýval k tomu, aby etničtí Číňané v zahraničí „vyprávěli správně čínský příběh a šířili tradiční čínskou kulturu“.
V odpovědi na Si Ťin-pchingovu propagandistickou kampaň také Čína v roce 2015 zřídila v Singapuru Centrum čínské kultury, v jehož názvu se objevuje Čína coby stát (tj. čung-kuo wen-chua), které by mělo na základě kulturní blízkosti pomoci naklonit obyvatele Singapuru blíže k Číně i politicky.
Singapurská vláda na to zareagovala založením Singapurského centra čínské kultury, kde je slovo Čína nahrazeno výrazem označujícím příslušnost k čínské rase/kultuře/civilizaci (chua-cu wen-chua) a jako svůj cíl uvádí „šířit lokální dědictví čínské kultury“ a „posilovat lokální národní identitu“.
Ve stejném duchu bývalý premiér v projevu z roku 2022 vyzýval k tomu, aby obyvatelé Singapuru „vyprávěli vlastní příběh“. Čínská kultura Pekingu totiž není identická s čínskou kulturou „jižních moří“ (Nan-jang), jak se čínsky označuje přímořská část jihovýchodní Asie zahrnující i Singapur.
Podle RFA je teď Singapur ve složité situaci. Čína různými způsoby tlačí na singapurskou vládu, aby opustila tradiční „střední pozici“ a v čím dál polarizovanějším světě se jasně přiklonila na její stranu.
To se ostatně projevilo i během proběhnuvšího obranného summitu zaměřeného na Asii Shangri-La Dialogue, pořádaného Mezinárodním institutem strategických studií (International Institute of Strategic Studies, IISS) ve dnech 31. 5. – 3. 6. právě v Singapuru.
Značný prostor letos dostal čínský ministr obrany, admirál Tung Ťün, který zde mimo jiné prezentoval oficiální postoj Pekingu vůči Tchaj-wanu a neopomenul přitom obvinit z „eskalace napětí v Asii“ Spojené státy.
Kvůli posilujícímu pročínsky nakloněnému veřejnému mínění je nyní singapurská vláda v kleštích a vedoucí představitelé se obávají proti sílícímu čínském vlivu zasáhnout, aby nepopudili Peking a nenarušili hospodářské vztahy, ale také nepodráždili nezanedbatelnou část vlastních občanů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Zátah ve třiceti tureckých provinciích. Zatčeni byli novináři, politici i aktivisté
Konec front u pokladen? Lidl a Kaufland na ně nasadí umělou inteligenci
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Pro mě vždy USA byly a stále jsou technologický a technický top světa. O svobodě, otravnosti politicko-úřednické mafie v EU a ČR ani nemluvě. Technická stagnace a zaostalost jdou dnes ruku v ruce s EU a ČR. Asiaté, jako Čína mě zajímají na úrovni nejlacinějšího a nejméně kvalitního spotřebáku, Rusko vůbec – oplotit a agresivní primitivy hlídat jako Zoo. Ruské příznivce pochytat a deportovat do té jejich země zaslíbené. 😅
Singapu, Taiwan a ostatní země mají smůlu, že jsou Čínané stejně agresivní a zabednění jako Rusák. Snad samostatnost uhájí. Byla by to opravdu smůla, kdyby museli poznat komouše na blízko. Komouši jsou mstivá, nemyslící zvířátka všude na světě.
Čína je naším největším a nejnebezpečnějším nepřítelem, mnohem horším než Rusko! Západ má nejvyšší čas odřezávat všechny vazby k této agresívní zločinecké komunistické velmoci, pevně zadržovat její expanzi a velmi výrazně zintenzívnit zbrojení podle hesla „Chceš-li mír, připravuj válku!“
přesně tak.Na Rusech je špatný jen ten pomatený Putin,nebýt jeho našli bychom k Rusku cestu.Čína je úplně jiná civilizace,s námi absolutně neslučitelná a nepřátelská.
Pěkná lež, Rusko je též úpně jiná civilizace.
Dokud nemělo Československo nic společného s Ruskem, ale naopak v Československu žila více jak 3 mil. německá menšina, tak patřilo k nejvyspělejším státům světa. Údajně ekonomicky 5.místo v Evropě a 11. místo na světě v letech 1935-1937.
Pochopil to hned už Karel Havlíček Borovský, který odjel do Ruska (1843), jako zapálený panslavista a za necelý rok (1844) se vrátil a navždy se tohoto nesmyslu zřekl.
Cestu s Ruskem už zdejší málo vzdělaní lenoši měli 1945-1989. Skončilo to celospolečenskou vzpourou proti totalitě a chudobě.
Jak říkávali českoslovenští legionáři z Ruska sem může přijít jenom svrab a neštovice, což platí i dnes.
Stačí se podívat, kolik zdivočelých ruských primitivů zaútočilo 23.února 2014 na Krym, kolik jich 24.února 2022 zaútočilo na Ukrajinu a dobrovoplně tám dodnes vraždí a loupí. Píše se rok 2024 a primitivní ruské hordy jsou nepřátelé Evropy.
Češi navíc nejsou geneticky žádní Slované, jak potvrdili inženýři ve 21. století. Díky Bohu! 😅
… a kdy mělo Československo něco společného s Ruskem ? Rusko -jako takové, v nové době po r. 1991 s námi nemělo ani ťuk.. a ve staré době po I.sv.válce, tak Rusko mělo své problémy s občanskou válkou… Tedy chcete-li neustále uvádět slovo Rusko, tak ho musíte vymezit, protože jinak Vám na takové bludy skočí jen takový Lipavský, který také mele třeba o Rusku a roku 1968.. Tedy spíše zchladit emoce…
Myslím, že nejpřesnější je uvádět zlo – vše společné s Moskvou, aby pochopili i ti méně zdatní. Rusko vždy byla a je špína, která nemá s evropskou civilizací nic společného. Ruští primitivové pod vedením Moskvy, vytáhli do Evropy již v roce 1919, šířit bolševickou revoluci. Tenkrát jim nařezali stateční Poláci. Za okupaci Československa, mohou samzřejmě Rusáci v čele s Brežněvem v Moskvě. Mimochodem, Brežněv byl etnický Rus, který se narodil ruským rodičům na Ukrajině, kdyby náhodou padla lež o národnosti Brežněva…, jak už mívají zdejší ruští dezoláti ve zvyku lhát.
A na bludy ty seš odborník, že jsi chtěl říct josef. Sice ti uniká, že nikdy nic jiného než rusácké agresivní impérium postižené úchylnou komunistickou ideologií, tedy russovětsko, neexistuje. Ale co už.
pro Rudolf Doucha, Vy mluvíte jako Lipavský, ten má za špatné i to, že slunce k nám přichází i přes to Rusko… Tedy vidět za vším Rusko, to může dělat jen imbecil…
Pro Josefa. Samotná skutečnost, že jste nepoužil žádný příklad, nebo skutečnost, kdy Rusko prospělo světové civilizaci a posunulo ji dále, hovoří samo za sebe.🙂 Kdybyste chtěl namátkou vzpomenout např. kosmický program, tak vězte, že Rusko dodnes létá na německých modifikovaných systémech „von Braun“…🙂 Na rozdíl od Elona Muska … Mimochodem, otec sovětské kosmonautiky Koroljov se narodil svým ruským rodičům v ukrajinském Žitomiru. 😂
…pro Rudolf Doucha,
no když už se chcete vymezovat i tím Koroljovem, tak správně by ste měl napsat Koroljyv a Žytomyr – protože to přesně je po ukrajinsku.. Vy tady neustále mícháte – jak se to hodí, tu Rusko , tu Sovětský svaz, jen aby to vyznívalo expresivněji, že jakou máte vlastně furt pravdu – proto tedy to připodobnění k Lipavskému, který to také tak rád podobně mele… Tedy příště méně emocí a více rozumu..
K příspěvku od josefa 19. 6. 2024 (18:54): už dávno jsem si všiml josefe, že ve svých příspěvcích vidíte za vším Spojené státy, případně prohnilý západ a nyní Lipavského. Myslím, že tuším, kdo z vás dvou, tedy z vás a z pana Lipavského, má k tomu imbecilovi blíže. Ostatně si vzpomínám, že ne tak dávno jste sám v jednom svém příspěvku připustil, že jste hlupák.
Off topic…mě fascinuje ta „střední“ pozice, která se v jiném kabátě převléká tu za iluzi „“objektivity““, tu za morální nestrannost, atd. To má jako znamenat, že když vidím na ulici jak nějaký násilník napadne ženu, tak středová vyvážená neutrální pozici znamená, že ji nepůjdu bít a znásilňovat s ním, ale současně jí ani nepůjdu pomoci a jsme tedy z obliga? Přece se nebudu vměšovat do jejich sporu…WTF ???
USA i UA fuj, to je dobrý i pravdivý nadpis .. to chtělo odvahu v dnešní napjaté době
Takže kromě jiného neumíš číst.
ČLR – NEJZRŮDNĚJŠÍ REŽIM VŠECH DOB !!!
Od roku 1949 systematické vraždění a asimilace všech nechanských národů nechtěně vtažených do systému čínské rudé komunistické říše
Od roku 1949 okupace tradičních nečínských území Mongolů, Ujgurů a Kazachů, jejich systematická asimilace, vraždění až na hranici genocidy.
1950 – začátek kruté a bezprávné okupace Tibetu, ničení, vraždění, genocida, asimilace svébytného národa s tisíciletou kulturou
1962 – zákeřné vojenské napadení Indie
60.-70.léta vojenské přepady a zákeřné útoky na SSSR a další sousední země
50.-60.léta v celé čínské rudé říši maoistické šílené experimenty Velký Skok a Kulturní Revoluce které mají na svědomí desítky milionů mrtvých
70.léta – podpora šíleného bestiálního maoistického režimu Pol Pota v Kambodži s miliony mrtvých
1979 – zákeřné vojenské napadení Vietnamu
1989 – masakry vlastních neozbrojených občanů většinového chanského národa
90.léta – podpora maoistických guerill a teroristů ve světě ( Jihovýchodní Asie, Peru, Nepál, Afrika atd.)
a od konce 90.let také vydírání a vyhrožování svrchovaným zemím, neokoloniální zadlužovací politika vůči rozvojovému světu, uplácení režimů v Africe, Latinské Americe, Oceánii, v Evropě i v Asii, neustálé vyhrožování Tchajwanu a drtivé glajchšaltování Hongkongu.
2018-2019 – začátek absolutně totalitního orwellovského systému kreditů a všeobecného šmírování, udávání a špiclování po celé rudé říši, opětovné zavádění převýchovných táborů pro neposlušné nechanské uzurpované národy.
2019-2021 – bezostyšné a záměrné rozšíření koronaviru po celém světě a sprosté vydělávání peněz na potížích celého světa, které tento zvrácený, zrůdný a prolhaný režim neustále způsobuje. Nadále pokračující devastace posledních svobod v Hongkongu, napadání indických vojáků na hranicích , otřesné vyhrožování všem státům ohledně morální podpory Tchajwanu, Tibetu, Mongolska a Turkestánu.
2022- faktická podpora zločinné putinovské agrese proti Ukrajině
2023 – spolupráce v rámci nové osy zla s nacifašistickým Ruskem, islamistickým Íránem a zločinnými režimy v KLDR, Myanmaru a spol., zároveň skryté rozdmýchávání protizápadní nenávisti mezi chanským obyvatelstvem pomocí sofistikované režimní propagandy na kterou skáče jak slepice po flusu celá ohromná plejáda západních intelektuálů, zaslepených progresivistů a pokrokářů, zblblých salónních sinologů i obyčejných frustrovaných desolátů.