Uprchlíci za inflaci nemůžou, ukázat na ně prstem je ale snadné. Ať jde o Ukrajince či Syřany
I když je zatím většina české veřejnosti vůči ukrajinským uprchlíkům naladěna vstřícně, třecích ploch bude velmi pravděpodobně přibývat. Ukazují to i jiné příklady zemí, které na mnoho let přijaly vysoký počet válečných uprchlíků. Třeba v Turecku našlo útočiště vůbec nejvíc Syřanů prchajících před válkou. A zatímco zpočátku Turci Syřany vítali a snažili se pomoct, po deseti letech si přes 80% Turků podle průzkumů přeje, aby uprchlíci z jejich země zmizeli.
Abdul Rahmána jsem potkala v roce 2015 v tureckém Gaziantepu. To už měl za sebou několikátý útěk z rodného syrského Aleppa. Nejdřív se s rodinou přesouval po Sýrii a když už byla situace neúnosná, pronajal dům v tureckém Gaziantepu. Ve městě vzdáleném 70 kilometrů od hranic našlo útočiště kolem 300 tisíc syrských uprchlíků.
„Tady v Turecku nemám ani pocit, že jsem daleko od domova. Jsou tu podobné ulice, atmosféra, staré mešity, lázně trhy. Lidé dokonce začali Gaziantepu říkat turecké Aleppo,“ vyprávěl mi Abdul Rahmán, proč si vybral pro další život právě pohraničí. Netušil, jak dlouho zůstane. Práci měl, i když načerno. Oficiální pracovní povolení začala turecká vláda vydávat až po několika letech a na pracovní místa měla kvóty.
„Všichni uprchlíci, kteří se po příjezdu zaregistrovali, dostali tzv. Kimlic kartu, identifikační kartu. Po jejím obdržení měli přístup k bezplatné zdravotní péči a děti ke školní docházce. Také za určitých podmínek umožňovala získat pracovní povolení. To ale bylo podmíněné ještě získáním trvalého pobytu a na množství udělených pracovních povolení byla omezení deset procent. To znamená, že zaměstnavatel může v podniku zaměstnat deset procent cizinců,“ popisoval mi situaci v roce 2018 turecký humanitární pracovník.
V Turecku v té době žilo přes tři a půl milionu syrských uprchlíků a nálady domorodců vůči nim se rapidně zhoršovaly. „Od té doby, co jsou tu Syřané, tak se zvedly ceny jídla, nábytku, ceny nájmů se ztrojnásobily. Je draho pro ně i pro nás,“ popisovala mi atmosféru v Gaziantepu mladá maminka Damla.
Podle ní se zpočátku Turci snažili Syřanům pomoct. Soucítili s nimi, protože museli doma všechno nechat a zachránit holé životy. Prudký nárůst cen a postupně se zvyšující inflace turecké liry – za kterou sice uprchlíci nemohli, ale hodně Turků si padající životní úroveň s jejich přítomností spojilo – nálady vůči Syřanům hodně proměnily.
Odjeďte domů
Podle zprávy, kterou nedávno zveřejnili akademici Sinem Adar a Friedrich Puttmann a citoval ji server Al-Monitor, si víc než 82% Turků přeje, aby syrští uprchlíci z Turecka odešli. 71% respondentů je považuje za bezpečnostní hrozbu, přibližně dvě třetiny jsou obecně nespokojené s přítomností uprchlíků.
„Podmínky života pro Syřany a Turky se liší. Například co se týká zdravotní péče, Turci si musí některé úkony hradit, třeba laboratorní vyšetření. Pro Syřany je vše zdarma,“ uvedla před několika lety jako jeden z příkladů pocitu nespravedlnosti mezi oběma komunitami Damla.
V průběhu let začaly z různých koutů Turecka přicházet zprávy o občasných sporech mezi Turky a Syřany. V posledních čtyřech letech, kdy se imigrace stala populárním tématem tureckých politiků a jako jedno z hlavních témat ho prosazuje republikánská opozice, se situace zradikalizovala.
V prosinci 2021 zapálil turecký občan v Izmiru byt, ve kterém uhořeli tři mladí syrští dělníci. V lednu tohoto roku skupina osmi lidí ubodala v Istanbulu v bytě devatenáctiletého Syřana. Počátkem roku v istanbulské dělnické čtvrti Esenyurt protestovaly proti uprchlíkům stovky lidí, kteří skandovali hesla „Toto je Turecko, ne Sýrie.“ Incident údajně vyvolalo to, že Syřan odmítl dát cigaretu tureckému muži.
Banány nám nevezmete
Turecká ekonomika se dlouhodobě potýká s velkými problémy. Míra inflace v únoru vystoupala na 48,7 procenta, což je nejvyšší úroveň za posledních dvacet let. Ceny raketově rostou. Nejvíc za dopravu, kde si Turci připlatí oproti loňsku o téměř 69%. Ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly o 54,5%.
V takové situaci se velmi snadno mezi lidmi šíří fámy zaměřené proti uprchlíkům. Řada Turků si myslí, že na rozdíl od nich můžou uprchlíci bezplatně chodit na univerzity, že pobírají obrovskou státní podporu nebo dokonce dostávají karty na slevu 50% v obchodech IKEA.
Obrovská frustrace v turecké společnosti vyhřezla na povrch na podzim loňského roku. Šlo přitom o relativně absurdní kauzu. Jakýsi muž ve videu, které se následně stalo virálním, křičel na mladou Syřanku, že nemůže jíst banány, zatímco Syřané si je kupují po kilech. Narážel na další z fám, tentokrát o zboží, které je v určitých sociálních vrstvách, podobně jako v Česku za komunismu, považováno za známku luxusu.
„Banánovou kauzu“ pak rozdmýchalo několik desítek mladých Syřanů, kteří si v krátkých videích na Tik Toku začali z hloupé pomluvy dělat legraci. Někteří se natáčeli ve skupinkách, kde každý ukusuje banán, v jiném videu zase Syřan rozdělil banán mezi několik lidí a řekl: „Nejsme Syřané, ale Turci, takže jsme nuceni sdílet jeden banán.“
Jiný uživatel Tik Toku vyfotografoval stodolarovou bankovku s trsem banánů, čímž narážel na to, že turecká lira vůči dolaru neustále ztrácí hodnotu. Posměšná videa ale vyvolala v části turecké společnosti velkou vlnu nevole a vedla nakonec k tomu, že vláda slíbila repatriaci sedmi ze Syřanů, kteří byli do „banánové kauzy“ zapojeni. Několik autorů videí bylo sice zatčeno, ale později byli propuštěni a k deportacím nedošlo.
TikTok'ta "Assaf.alassaf" isimli bir kullanıcının ise efekt kullanarak kafasına muz eklediği görüldü. Kullanıcı videoyu "En iyi filtre" ifadeleriyle paylaştı. pic.twitter.com/EdTkz1T0of
— Aykırı (@aykiricomtr) October 25, 2021
„Tím, jak se uprchlíci stále víc stávají kartou v rukou politických stran, byrokracie dělá rychlá a nedbalá rozhodnutí, která uspokojí politické zájmy, místo aby přišla s dobře promyšleným řešením,“ řekl deníku Al-Monitor aktivista zabývající se migrační politikou, který z bezpečnostních důvodů zůstal v anonymitě.
Podle něj například radnice různé počty uprchlíků přestěhovávají z místa na místo, aby to vypadalo, že situaci řeší. „V roce 2019 například úřad radního Istanbulu oznámil, že 5 945 syrských uprchlíků, kteří nejsou registrováni k pobytu ve městě, poslali do center dočasného ubytování v jiných městech. Mnoho z nich se ale vrátilo, protože měli v Istanbulu práci. Radnice to věděla, ale chtěli zkrátka učinit prohlášení,“ popisuje zdroj Al-Monitoru situaci v Turecku.
Babišovi a Erdoganovi uprchlíci
V Turecku jedenáct let po vypuknutí války v Sýrii zůstává 3,6 milionu Syřanů, 193 000 z nich získalo turecké občanství. Necelý půlmilion se měl podle úřadů dobrovolně vrátit do Sýrie. Prezident Erdogan se uprchlíků ve svých projevech dlouhodobě zastává, nedávno řekl, že Turecko přijalo také dvacet tisíc uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny. K těm se zatím turecká společnost staví vstřícně.
Podle opozice si Erdogan vstřícnou imigrační politikou snaží zajistit potenciální voliče do blížících se parlamentních i prezidentských voleb, které se mají konat za rok. Opoziční strany si naopak imigraci volí jako jedno ze stěžejních volebních témat. Předseda Republikánské lidové strany (CHP) Kemal Kilicdaroglu například tvrdí, že v případě vítězství ve volbách pošle Syřany zpět do dvou let.
Výhradně protiuprchlická témata pak razí teprve nedávno založená krajně pravicová Strana vítězství. Jejím hlavním heslem do voleb je prý obrana turecké identity.
Že se uprchlíci brzy stanou politickým tématem i v Česku, naznačuje i šéf opozičního hnutí ANO a jeden z možných kandidátů na prezidenta Andrej Babiš. Ten vládu Petra Fialy dlouhodobě kritizuje za to, že ve světle inflace, vysokých cen pohonných hmot a války na Ukrajině „dost nepomáhá českým občanům“.
Že Fialova vláda myslí na uprchlíky víc než na Čechy, naznačoval i titulek úvodní strany deníku MF Dnes z portfolia Babišova vydavatelství Mafra. Text z tohoto týdne nadepsaný „V utajení. Další miliardy na běžence“ popisoval rozhodnutí vlády uvolnit další prostředky na zvládání uprchlické vlny.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
31 komentářů
Je mi líto. Uprchlíci ze Sýrie jsou členy radikálních islamistických skupin, které povstaly proti tamnímu nábožensky liberálnímu (na poměry v islámském světě) režimu. Takže minimálně ti dospělí jsou spoluviníky vzniku konfliktu v Sýrii, přinejmenším ve stejné míře, jako byli sudetští Němci spoluviníky mnichovské krize a Hitlerova útoku na naše pohraničí (který Beneš, na rozdíl od Asada, neustál).
Hlavně, aby naše pohraničí zůstalo české, že soudruhu.
Je mi líto, lžirgile, členové islamistických skupin nejsou uprchlíci ze sýrie, nýbrž bojůvky, se kterými spolupracoval a spolupracuje masový vrah asad a rusáci provádějící kobercové bombardování.
Nesmysl. Asad bojoval právě proti islámskému státu. Asad je alávita, což je směr pro většinu muslimů kacířský. Zároveň jsou alávité jediní muslimové (pokud je tedy považujeme za muslimy, kteří jsou schopni jakž takž spolužít s nemuslimy. A motivací vzniku islámského státu byla likvidace vlády alávitů a kompletní vybití všech nemuslimů a „kacířů“ v Sýrii (jak se to o pár desetiletí dříve povedlo v Libanonu).
Ano, jako obvykle vykládáš nemysly, lžirgile. Realita je taková, že masový vrah asad vyvraždil 300 000 vlastních zcela sekulárních občanů a miliony vyhnal na pochod do Evropy, kterým se nelíbilo akorát to, že nemají co do huby. A jen a pouze kvůli této totální devastaci Sýrie se mu na vylidněném území usídlil IS. Střetům s IS se pak jak asad tak rusáci vyhýbali jako čert kříži. Postarat se o IS museli kurdové a USA.
Asad drží jediný režim v islámském světě, kde mohou jakž takž slušně žít nemuslimové. Že to musí být zajišťováno prostředky na naše poměry drsnými je dáno tím, že proti němu bojují náboženští fanatici, které civilizovanými prostředky pacifikovat nelze.
Ostatně, stejně nadávali „pokrokoví soudruzi“ na neméně brutální režim šáha Pahlavího, nicméně když se ho islámským fanatikům podařilo svrhnout, tak tam nastolili režim, proti kterému byl ten šáhův beránčí vrnění. V některých ohledech Chomejní předčil Hitlera.
tam kde byl v Sýrii ISIS, tak tam nebyl Asad a tím ani Rusko… A utečenci ze Syrie jsou – byli převážně protiasadovští povstalci… Jak kdysi uvedl bývalý zpravodaj ČRo Robert Mikoláš, že (tehdy) v Syrii byla za každým kopcem povstalecká skupina – čili protiasadovská…
Omyl, pokrokový soudruhu, asad (jak synátor tak fotr) udělali ze země, kde vedle sebe v klidu žili muslimové a nemuslimové zemi kde sekulární občané jsou vyvražděni nebo vyhnání a místo toho tam řádí IS. JInými slovy, bez asadova vraždění by islámští fanatici vůbec nepřišli ke slovu. Přesně opačně josef. Platí, že tam kde byl IS nebyly masový vrah asad a rusáci. Ty užilo tak maximálně na kobercové nebo chemické bombardování civilistů. S IS se musela za asada vypořádat USA a kurdové.
To už je vyslovená úmyslná nepravda. Kontrola je velice jednoduchá: Podobný režim jako v Sýrii byl i v Libanonu, a tam po odstranění alávitské diktatury zavládl režim likvidující všechny nemuslimy a s nimi i ty alávity.
Další kontrolou je Írán po svržení „krvavé diktatury“ šáha Pahlavího, který se změnil v relativně (na orientální poměry)civilizované země na zrůdnou totalitu, v některých ohledech horší než nacistické Německo.
Obávám se (byť to asi tak exaktně nefunguje) že je větší zlo nezabít jednoho islamistu (v důsledku čehož islamisté zvítězí) než udržovat protiislamistickou diktaturu „zbytečným“ zabíjením tisíců těchto zločinců.
Ostatně, kdyby Němci včas vystříleli pár stovek nacistů, nemusely by jich miliony zemřít na frontách, v koncentrácích a v rozbombardovaných městech.
Článek je zajímavou myšlenkovou konstrukcí, která má vyvracet tvrzení, které, pokud jsem si všiml, nikdo nevznesl. Uprchlíci, ať chtění nebo nechtění, rozhodně nemají v rukou inflační pumpování peněz do oběhu, tím jsou vinny centrální banky neboli státy a nadřízené struktury (EU).
V případě ČR se ovšem nejednalo o centrální banku nýbrž o vládu … burešovu diletantskou vládu.
Máte dobré názvisko wenkovan a podle toho vypadá váš příspěvek, protože absolutně nechápete, co se děje a jenom papouškujete to, co tady šíří všichni komunisti a SPD.
Wenkovan má naprostou pravdu. Inflace je dílem centrálních bank, které pracují v podstatě proti občanům.
No ale na co si vlada bude stezovat. Babis uz neni in Kovid slabne, a lidi jim porad tleskaji , i kdyz maji stale hloubeji do zlabu., se jim zacinaji vymikat.
Forman- pozor na pravopis, nebo si brzy vynadáte.
Pravdou je, že za inflaci nemohou imigranti ze Sýrie či z Ukrajiny, ale jednoznačně za ni mohou Rusové se svým angažmá ve válce v Sýrii, kdy vedli stejný způsob války jako v současnosti na Ukrajině- je to strategie spálené země, kdy přijde o život velké množství civilistů a ti, kteří přežijí pak nemají kde bydlet, protože je zničená infrastruktura a většina obytných domů, Tento způsob války Rusové vedou cíleně, aby vyvolali masovou imigraci do evropských zemí a tím vyvolali v Evropě chaos, A nyní před válkou na Ukrajině problém ještě znásobili tím, že přestali dodávat plyn do Evropy přes Ukrajinu, přičemž oba plynovody přes Baltské moře nebyly ještě zprovozněné- tak došlo k tomu, že většina zásobníků na plyn byla na zimu naplněná z 1/3. Další problém je v tom, že jeden zásobník má Gazprom a v ostatních je majitelem Německo. Toto všechno mělo vliv narůst ceny energií a tento růst se projevil téměř na všem. A protož kvůli válce na Ukrajině nemohou farmáři zasít obilí a jiné potraviny, projevilo se to i na růstu cen potravin. Proto Rusové napadli Ukrajinu, aby Evropu zahnali do kouta.
I kdyby byla pravda všechno, co jste napsal, tak za naši inflaci Rusové vážně nemohou. Jak by mohli do peněžního oběhu u nás (na celém západě) přidávat „nadbytečné“ dolary, eura, koruny? To je vážně práce jen a jen centrálních bank, potažmo států.
Rusko může za drahotu, která se na inflaci spolupodílí. Na druhé straně minimálně ve stejnéí mířw je vina i na Němcích, kteří nám přeprodávají plyn za cca troj až čtyřnásobek ceny, kterou platí Rusku.
Venkovane , vy budete opravdu omezený ignorant. Copak banky a potažmo státy západní Evropy mohou za to, že Rusové napadli Ukrajinu a přestali dodávat plyn přes plynovod vedoucí přes Ukrajinu a tím pádem vlastně nedodávali ani plyn přes plynovod Nordstream 2, protože nebyl zkolaudovaný a neměl tím pádem německou vládou a úřady schválený. Je třeba posoudit, kdo za této situace z toho nejvíce vydělává. Je to Rusko, protože v dnešní době mu stačí dodávat necelou polovinu plynu než dříve a dostane za něj víc peněz než dříve. Zkrátka a dobře bylo to Rusko, které začalo vydírat evropské země prostřednictvím ropy a plynu a pokud tomu tak je, pak je naprosto jasné, že tento způsob ruského obchodování má vliv na růst ceny energií a tím pádem roste i inflace.
Sámo, příležitost dělá zloděje.
Ach jo, tak znovu. Ne, centrální banky a tudíž jejich vlády nemohou (doufejme) za to, že Rusko napadlo Ukrajinu, ale jsou výlučně zodpovědné za pumpování nadbytečných peněz do oběhu (mají monopol), čemuž se, kolego, říká „INFLACE“. Růst cen a drahota jsou způsobeny inflací.
Za zbytečné pumpování peněz do ekonomiky jsou zodpovědné především diletantské vlády, jak ta burešova.
Ne, to není v pravomoci vlády. Alespoň v demokratických státech ne. Pumpování inflačních peněz do oběhu je dílem centrální banky a nikoho jiného. Dokonce i kdyby to vláda centrální bance nařídila, tak ta má vůči ní natolik nezávislé postavení, že nemusí takový příkaz poslechnout.
Samozřejmě vůbec netušíš o čem točíš, pokrokový soudruhu lžirgile. Inflační deficitní rozpočty má samozřejmě na triku jen a pouze vláda… v našem případě burešova vláda.
Deficitní rozpočet nemusí nutně a vždy znamenat inflaci. Nemusí totiž vést ke zvýšení oběživa.
Uprchlíci skutečně nemohou za inflaci. Zato mohou za mnoho jiného, např. teroristické útoky, vraždy ze cti, za útoky na Židy a na lidi co islám nemusí a za různá další ,,obohacení,,.
To nejsou uprchlíci, to jsou imigranti, miláčci liberálních demokratů, nenávidějících normální občany. Autentičtí uprchlíci k nám přicházejí akorát z té Ukrajiny (a předtím, koncem 40. a na začátku 50. let z Řecka). Žádní jiní uprchlíci zde nejsou a nebyli.
No, „uprchlíci“…
Kdybychom se vrátili k té migrační krizi let 2015/16, kdy se to tu prezentovalo paušálně jako „váleční uprchlíci ze Sýrie“ (jistě, že realita byla mnohem komplikovanější)…
Tak úplně zjednodušený, a s nadsázkou vzatý pohled:
Prát se doma s Asadem nebo Islámským státem, to ne, to se asi báli, a proto to byli „uprchlíci, potřební ochrany“…
Ale prát se (v narážce na terorismus nebo násilnou kriminalitu) s evropskými civilisty nebo nanejvýš s poněkud zesluníčkovatělými evropskými policiemi, které jim nemohou zase tak moc udělat, tak to ano…
Zdůrazňuji, je to vzato s nadsázkou, nejspíš by to vše bylo na daleko složitější rozbor… Ale možná, že už jen takový úplně zjednodušený pohled může být poněkud iritující.
Jak dlouho může existovat země, kde si vláda neumí ani v době války poradit s nacistickými odmítači morálky, demokracie a lidskosti?
Sámo, od této vlády nemůžete počítat moc velkou podporu demokracie, když byla zvolena na základě zmanipulovaného volebního zákona, který eliminoval hlasy více než milionu oprávněných voličů. „Lidskost“ je blábol. Morálka je závislá na světovém názoru a dalších osobnostních charakteristikách. Žádná „univerzální morálka“ neexistuje.