Unijní cesta k zelené ekonomice vede dál přes Rusko. Pomoci má české lithium a mangan
ANALÝZA. Plánovaný přechod Evropské unie k zelené nízkouhlíkové ekonomice se zatím neobejde bez vzácných kovů a dalších kritických surovin. U některých z nich je ale Unie závislá na dodávkách z Ruska, na nějž kvůli invazi na Ukrajinu uvalila široké ekonomické sankce – s výjimkou právě těchto klíčových surovin. EU tak zatím bez Putina „zezelenat“ neumí. V budoucnu by to mohla změnit i plánovaná těžba lithia nebo recyklace manganu v Česku.
Je to rok, co byl v holandském Eemshavenu spuštěn terminál na zkapalněný plyn LNG, o němž jsme si ještě nedlouho před tím mohli myslet, že ho nikdy nebudeme potřebovat.
Události na plynovém trhu ale po 24. únoru 2022 nabraly zcela jiný směr, a tak dnes Česko naopak vůbec nepotřebuje dovážet plyn z Ruska, respektive se bez něj obejde. Nahrazuje jej dodávkami z Norska a právě holandského LNG terminálu. Společnost ČEZ zdůrazňuje, že to, že žádný plyn z LNG terminálu v Holandsku nesmí být z Ruska, má smluvně garantováno a vyžaduje v tomto směru deklarace a záruky i od prodejců.
Naopak bez ruské ropy by Česko zůstalo na suchu. Na dovoz máme výjimku z protiruských sankcí – přinejmenším do doby, než se najdou (dostaví) dostatečné kapacity jinde. Vloni činilo „Putinovo černé zlato“ asi čtyři miliony tun ročně; přibližně polovinu tuzemské spotřeby; za letošní první pololetí tento podíl vyskočil dokonce na 65 %.
A pak je tu i segment, na nějž evropské sankce proti Rusku raději nemyslí: vzácné kovy a další kritické suroviny.
Nikl, zinek, platinové kovy
Poptávka a spotřeba vzácných kovů roste spolu se stále silnějším tlakem na zelenání evropské energetiky. Podle schválených plánů by do roku 2030 měly obnovitelné zdroje tvořit nejméně 42,5 % z konečné spotřeby energie v celé EU.
Bez surovin uvedených níže v tabulce se ale tento přechod neobejde:
Potíž je v tom, že těchto zdrojů je v samotné EU jen pomálu. Například vysoce koncentrovaný nikl, používaný pro výrobu baterií, je dostupný pouze v Rusku. Tamní společnost Norlisk Nickel naplňuje pětinu světové poptávky a pro země EU je zatím v podstatě nenahraditelná.
Jistou výhodou pro EU je to, že jde o vzájemnou závislost: zhruba 40 % importu těchto surovin jde z Ruska do zemí EU, Rusko zároveň není dominantní producent a v případě potřeby by bylo možné získat tyto suroviny jinde – byť draze a komplikovaně.
„Výpadky dodávek surovin z Ruska – jako jsou vedle niklu zejména platinové kovy, vzácné zeminy a zinek – by měly dopad na klíčová evropská odvětví a moderní technologie,“ varuje analýza české Asociace pro mezinárodní otázky.
Jaké kritické suroviny se do EU dováží z Ruska
Podle analýzy Asociace pro mezinárodní otázky patří Rusko mezi pět největších exportérů do EU u sedmi z dvanácti surovin, které jsou – jak se zatím zdá – nezbytné pro plánovaný (a probíhající) přechod k uhlíkové neutralitě a zelené ekonomice.
Mangan z Chvaletic, lithium z Cínovce
Válka na Ukrajině na těžbu těchto surovin v Rusku zatím žádný významnější vliv neměla. A to i díky tomu, že se EU rozhodla, že zrovna na tento segment ruské produkce sankce neuvalí.
Vedle výše zmíněné stávající závislosti převážil argument, že v příjmech Ruska těžba vzácných kovů nehraje finančně tak velkou roli. Rusko získává z prodeje kritických surovin „jen“ 5,9 miliardy dolarů ročně; za plyn a ropu inkasuje ročně zhruba třicetkrát více.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„Vhodným krokem na úrovni EU může být správně nastavený systém podpory vlastní produkce, zpracování a recyklace kritických surovin,“ navrhuje analýza AMO. Výhledově by se v Česku mělo například těžit lithium pod Cínovcem či z vytěžené hlušiny uložené v odkališti u elektrárny Chvaletice recyklovat mangan.
Evropský výzkum a vývoj by se měl také zaměřit na využití alternativních surovin. A v neposlední řadě jde i o diplomacii a vazby EU na země, které patří mezi významné producenty vzácných kovů v Jižní Americe či Africe. V tom Evropa na rozdíl zejména od Číny dosti zaspala.
Dominantním producentem i zpracovatelem klíčových surovin je a ještě dlouho bude Čína (věnovali jsme se tomu v tomto textu), kde se její pozice místy blíží až globálnímu monopolu.
Nejde jen o suroviny samotné, ale i výrobky, jež je využívají. Kupříkladu až 80 % dovozu vybavení pro solární energetiku do EU pochází z Číny. V roce 2022 bylo šest z deseti největších výrobců baterií z Číny.
Čínský voják v Kongu
A tam, kde Čína přímo své zdroje nemá, si je cílevědomě roky opatřuje a zajišťuje v zahraničí.
Typickou ukázkou je africké Kongo, které je zodpovědné za 70 % světové produkce kobaltu, z něhož se 80 % pak zpracovává v Číně; v 15 z 19 dolů podle údajů Asociace pro mezinárodní otázky mají podíl čínské společnosti. Nikoli náhodou se tyto strategické zájmy projevují i tak, že Čína výrazně navýšila zastoupení svých vojáků v rámci tamní mírové mise pod vlajkou OSN.
Evropská komise má – zatím na papíře – ve vztahu ke kritickým surovinám velké cíle. V zemích EU by se do roku 2030 mělo těžit nejméně 10 % roční spotřeby kritických surovin, 40 % výrobní kapacity pro fotovoltaiku, větrnou energetiku, baterie, vodík z obnovitelných zdrojů, tepelná čerpadla, energetické sítě a zachytávání a ukládání CO2 má mít původ v EU.
Navíc by z jedné třetí země nemělo podle plánů EU pocházet více než 65 % roční unijní spotřeby jakékoli strategické suroviny.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Nikl je, pochopitelně, i v Krušných horách. Právě tamní horníci nazývali niklovou rudu „kopfernickel“ (tedy něco jako „měďový darebák“), protože když se v dole objevila, končila v něm žíla s mědí (kterou těžili). A od toho je i název kovu z této rudy.
Druhá věc je, že těžba lithia je ještě nepřátelštější k životnímu prostředí než lomy na hnědé uhlí, protože je nutno vytěžit daleko větší objem horniny (cínovecká ruda obsahuje 0,2 – 0,4 procenta tohoto kovu a okolo je ještě spousta hlušiny), a odpad z těžby obsahuje toxické kovy (minimálně arsen).
A je dobré si také uvědomit, že pokud by měla elektřina k nabíječkám pro elektromobily téct po drátech, znamená to jen na území ČR postavit obrovské množství vysokokapacitního vedení, protože každá nabíječka schopná nahradit pumpu s deseti stojany potřebuje pokrýt příkon na úrovni menšího okresního města. A takové vedení „sežere“ spoustu mědi, která je ve světě také nedostatková (takže se nedá snadno koupit). Ložiska sice taky máme, ale většinou v chráněných územích, málo vydatná a s malou koncentrací mědi. Opět by se muselo pracovat s obrovskými objemy kamene, opět by vznikaly toxické haldy apod.
Je tedy otázka, zda si kvůli antropogenně oteplovacím klimatickým fantasmagoriím nechat zdevastovat prostředí ještě víc, než jak to bylo za komunistů.
Rusko je bohate na suroviny a ekonomické zájmy EU v Rusku jsou nenahraditelné. Takovou náhražka ruského plynu LPG z druhé strany Atlantiku je abnormalita, která nemůže vydržet. S Ruskem se musí jednat, to je axiom, to ostatní co vidíme na Ukrajine jsou reálné bludy,ktere přinášejí utrpení. To věděl stařičký Bismark, ostatní se pokoušeli o vitezstvi a dopadli tak jak zaznamenala historie. Čína posiluje a stává se ekonomickou velmocí, ať se to líbí, či nelíbí. EU si nemůže vybírat, a stejně tak i Ukrajina.
Jinak je, pochopitelně, silné pokrytectví, že něco od Ruska nakupujeme a něco je zakázáno embargem. To embargo by mělo být buď všeobecné (pokud je Rusko opravdu „darebácký stát“), nebo žádné.
A faktem také je, že Green Deal je z větší části dílem ruských lobbistů působících v Bruselu (minimálně do začátku války na Ukrajině) takže ono „zelenání Evropy“ je ruský zájem, a ne náš.
Je také otázka, proč si devastovat území státu, podstatně hůř jako za komunistů, těžbou lithia a manganu, kvůli nesmyslným vizím Zelených Khmerů. Tomu lithiu i manganu je v podloží našeho státu dobře a zcela jistě tam vydrží až do doby, kdy tyto suroviny budeme potřebovat skutečně, ne na bázi nějakých magořin.
MMCH prvky vzácných zemin by se daly vyrábět v upravených jaderných reaktorech (transformací z jiných prvků) a patrně by se s nimi daly kogenerovat elektřina a teplárenská pára či horká voda.