Unie je s vakcínou pomalá, kritizuje Babiš. Bez EU by ale Česko nemělo dost dávek a byly by dražší
Centrální nákupy vakcíny na úrovni Evropské unie jsou jedinou cestou, jak v současnosti získat očkovací látky proti koronaviru, potvrzuje české ministerstvo zdravotnictví. Nejen premiér Babiš přitom společný evropský postup kritizuje jako pomalý. Podle ministerstva však díky němu Česko vyrovnává svou slabší pozici na trhu a získává i lepší cenu za vakcíny.
Evropská komise, která objednává a nakupuje vakcíny proti koronaviru pro všechny země EU, je v porovnání s jinými světovými zeměmi pozadu. Řeč je o případu první schválené vakcíny od společností Pfizer a BioNTech, které podle některých kritiků nedokázala EU zajistit dostatek. Za tímto „zpožděním“ jsou tři hlavní důvody.
Proč tak pomalu?
Evropská komise už od začátku předobjednávala vakcínu od více společností, nebylo totiž jasné, která z nich bude mít svůj produkt hotový nejdříve.
„Když jsme vyjednávali o nákupech vakcín, nebylo jisté, která bude první schválená. Snažili jsme se zajistit co nejširší nabídku,“ uvedl v pondělí mluvčí Komise Stefan de Keersmaecker, podle něhož EK zajistila pro 450 milionů obyvatel Unie na dvě miliardy očkovacích dávek od šesti výrobců. Od Pfizer/BioNTech to bylo „pouze“ 300 milionů dávek, Komise však nyní jedná o navýšení tohoto objemu. Brzy bude k dispozici také vakcína společnosti Moderna.
Text Ondřeje Pleváka vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
S prvním problémem je spojená i druhá překážka – výrobní kapacity. „Není možné je (vakcíny) vyrobit naráz ani pro celý svět, ani pro celou EU. Budou přicházet postupně, jak to výrobní kapacity, které se budou samozřejmě postupně rozšiřovat, dovolí,“ uvedlo v prohlášení Zastoupení Evropské komise v ČR. Unijní předobjednávky firmám pomohly výrobní proces urychlit.
Třetí důležitý faktor představuje schvalovací proces Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), který patří mezi ty přísnější. „Klíčovou prioritou Evropské agentury pro léčivé přípravky je bezpečnost vakcíny. A to je dobře. Nelze jí to vyčítat, měli bychom ji za to spíš chválit. Zejména v momentě, kdy průzkumy ukazovaly nedůvěru obyvatel: nechat očkovat se chtělo jen přes 40 procent Čechů,“ uvedlo zastoupení.
České ministerstvo zdravotnictví okomentovalo postup Komise spíše zdrženlivě. „Z odborného hlediska jednala EU zcela v souladu s platnou legislativou. Primárním cílem bylo zajistit bezpečnou vakcínu a její dostatečné množství v celé EU,“ uvedla pro Euractiv.cz tisková mluvčí Barbora Peterová.
Rychlost distribučního procesu však závisí především na členských státech. Podle Komise je počet nakoupených dávek a rychlost jejich distribuce a využití právě v rukou členských zemí. Unijní exekutiva jim už v říjnu poskytla doporučení, jak vybírat prioritní skupiny obyvatel pro očkování či jak zajistit distribuci. Celou situaci výstižně popsal server Politico v textu „Proč tak pomalu?“.
Proti očkovacímu nacionalismu
Z dlouhodobého hlediska je zvolený přístup výhodný pro EU jako celek. Jak připomněla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová, unijní státy se dohodly, že se nelze soustředit jenom na „jedno místo na mapě“, protože pak by některé státy mohly zůstat bez vakcíny.
Mezi hlavní zastánce společných nákupů patří i německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země by při běžné soutěži na trhu měla v porovnání s menšími státy zcela jistě navrch. „Nestojíme o žádný samostatný postup na národní úrovni při obstarávání vakcíny. (…) Postupovat podle společného plánu EU bylo správné,“ prohlásila Merkelová. Podle komentátorů tak chce kancléřka předejít „očkovacímu nacionalismu“ a vzájemnému přetahování unijních členů o vakcínu.
Český premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo souhlasil s tvrzením, že rozhodnutí dát se cestou společného nákupu očkování spíš brzdí. I ve svých dalších vystoupeních kritizoval pomalý evropský postup. „Ano, Izrael a Británie jedou, protože se rozhodují samostatně. My se na to můžeme jen dívat a čekat. To je špatně, Evropa musí jednat rychleji,“ uvedl premiér.
Ministerstvo: Je to jediný způsob
Společné nákupy jsou přitom logicky výhodné především právě pro menší země, jako je Česká republika, které nemají na trhu tak silné postavení. To potvrzuje i ministerstvo zdravotnictví, podle kterého jsou centrální nákupy na EU úrovni „jediným možným způsobem získání vakcíny“.
„Vzhledem k omezenému množství vakcín je trh s nimi velmi omezen. EU jako celek má daleko silnější vyjednávací pozici a dosahuje tak i řádově nižších cen. S ohledem na to, že dávky vakcín jsou částečně hrazeny z Evropského nástroje pro mimořádnou podporu (liší se dle výrobce mezi 20-40 % ceny dávky), jsou vakcíny i levnější,“ vysvětlila za ministerstvo Peterová.
Na otázku, zda by si Česko dokázalo zajistit vakcíny samo, ministerstvo odpovědělo jasně. „Česká republika by si sama vakcíny v dostatečném množství neobstarala,“ řekla Peterová.
Další otázkou je, zda by Česká republika byla vůbec schopná v současné době využít větší množství vakcín, než má nyní k dispozici. Už v polovině prosince bylo zřejmé, že Češi jsou v přípravě očkovací strategie za jinými zeměmi pozadu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Zase všechno co zkazí svede na jiné, nejlépe na EU! A jeho tupí voliči mu to zase spolknou!
Tondachu, tady si přečtěte ( z Echo, nikoliv Sputniku…) jak to doopravdy bylo : https://theconservative.online/article/evropska-ochkovaci-blamazh
vzhledem k tomu, ze za druhou vlnu, tedy od 1. zari, jsme v poctu umrti na cinsky virus 2. nejhorsi na svete, tak budme radi, ze se o nas EU pokud jde o vakciny tak stara, protoze mam obavu, ze to byt pouze pod vedenim soucasne chaoticke vlady nemehel, tak by nadlouho zustal oockovanej jen babis
Děkuji za odkaz, tím je vysvětleno mnohé. I když pro klid svědomí, jiné řešení by bylo lepší pro evropské velmoci (hlavně Německo). Zatímco, shánět ty vakcíny naše vláda pro nás, výsledek by byl mnohem horší, ba přímo katastrofický
Ano, já netvrdím, že pokud by vakcínu sháněla naše vláda sama, bez EU, tak, že by to dopadlo lépe. O tom též silně pochybuji. Jen jsem chtěl upozornit, kde je taky problém a jaké všemožné zájmy a byrokracie jsou ve hře. A že se opět ukazuje pomalost a neakceschopnost byrokratického EU aparátu. Což v tomto případě může mít na svědomí i životy mnoha lidí.
Ale jistě, taky vzhledem k tou, že ta EU funguje tímto způsobem už asi 30 let tak to není žádný překvapení. Abych parafrázoval výrok Palackého, špatně bylo za Rakouska, špatně bude po něm (jak se ostatně ukázalo za 20 let)..
Nemusím nic číst! Babiš svádí VŠECHNO, nejen to očkování na jiné, jen svou odpovědnost nikdy nepřizná! A jeho tupí voliči mu to baštíte!
Kolikrát Vám mám Tondachu říkat, že nejsem Babišův volič. Nikdy jsem ho nevolil a volit nebudu. Zapamatujte si to. Nikdy! A když už chcete o něčem diskutovat, tak si laskavě alespoň zjistěte fakta.
moje otazky :
1) kolik vakcin jsou farmaceuticke firmy schopny okamzite vyrobit a dodat? predpokladam, ze zajem je tak obrovsky, ze nemuzou uspokojit vsechny a hned. vlada nemehel si ale mysli, ze muzou dodat vsechno vsem, a protoze ve svy slaboduchoti si mysleli, ze vakcina bude hned a ted samozrejme neni, a ted hazi problem na vsechny okolo, jen ne na sebe
2) proc by vakcinu astra-zeneca vyvinutou v oxfordu mel nejdriv dostat nekdo jinej nez britove, kdyz byla vyvinuta ve spolupraci s oxfordskou univerzitou, tedy vyvinuta brity, a na ostatni staty prijde rada pozdeji? co s tim EU muze udelat jineho nez cekat ?
3) jak dopad projekt ceske narodni vakciny, nad kterym se ukajel babis po prvni vlne, do ktereho nalil nekolik desitek milionu korun, pricemz odbornici rikali, ze projekt je uplne nesmyslny ?
4) jakou castku poslala ceska vlada na spolecny projekt EU na vyvinuti vakciny proti cinskemu viru, kam treba nemci poslalali nekolik stovek milionu eur? jestli je pravda, ze babisova vlada poslal jen jednotky milionu korun, proc bychom meli mit prednost pred zememi, ktere do projektu vlozili radove vice ??
Pokusím se Vám zhruba odpovědět.
1) a) Kolik vakcín jsou farmaceutické firmy schopny okamžitě vyrobit a dodat – to samotné absolutní číslo zase není tak důležité. Důležité je to, že tyhle dodávky už jsou předem rezervované. A stejně už jsou rezervované i příští produkce v nejbližších měsících. Takže, teď, s dodávkou ihned se nedá objednat nic.
b) Ale zase, by to chtělo dohledat. kdo vlastně kdy u nás v médiích sliboval rychlé masové testování všech hned – naopak, už v tom prosinci se jasně psalo. že to bude probíhat až do roku 2022 .
2)i v případě těch britských sér platí to samé co v a1). Buď si je EU včas předem objednala (v nějakém množství) nebo ne
3) Nesmyslný ten projekt nebyl, jenom měl zpoždění oproti jiným zahraničním projektům, které už finišovaly. navíc je tam potom velice dlouhá lhůta schvalování. A i kdyby snad k tomu někdy v budoucnu došlo, my ty výrobní kapacity nemáme, ani pro naše lidi..
5) O žádné přednosti pochopitelně nemůže být ani řeči., to si jen Babiš zvyšuje imidž. Jako vždycky..
K tomu očkování mám jediné. Alibismus tvrzení, že očkovat se bude až do roku 2022. Pokud Izrael dokáže za 3 týdny proočkovat 1 mil. lidí, tak tam dokáží těch potřebných 5 – 6 mil. obyvatel naočkovat za 3-4 měsíce. U nás se vymlouvá na malý počet vakcín, ale v současném stavu není vláda schopna větší počet vůbec využít.
Ale vůbec ne.
1) Ten plán očkování do roku 2020 je dán právě tím, jak budeme postupně dostávat objednané vakcíny – to se právě urychlit nedá – viz výše
1) Anii ten Izrael asi nedokáže naočkovat za 3 měsíce, protože – a házel jsem na to výše odkaz, i jim ty už dodané vakcíny docházejí.
3) Když se nad tím zamyslíte, jestli víme, že ty opravdu velké dodávky vakcín teď hned nedostaneme, tak proč by jsme měli být připraveni je hned využít? To jako teď vytvářet velké očkovací týmy, které se s politiky vyfotí do médií a pak se zase rozejdou, protože nemají čím očkovat? Dost trapný… Osobně bych si tipl, že až bude dost vakcín, bude k dispozici i dost lidí na očkování (i kdyby je dodala armáda) – ale i tak se to může prodloužit díky chaosu, který v tom dělá vláda a ministerstva neustálými změnami s řadou chyb
vlada se ale chova, jako by nas vsechny mela vakcina spasit uz v lednu. pritom imunita nejspis nastane az po 2. ockovani, tedy v lepsim pripade mesic od prvniho ockovani u tech par lidi co je dosud oockovanejch.
zajimavy, ze rozvolneni 3. prosince bylo v dobe, kdy pocet nakazenych byl nejniz od propuknuti 2. vlny (sedmidenni prumer), a hned nasledujici den to uz slo nahoru, a smalym poklesem pres vanoce, kdy se netestovalo, to jde nahoru stale. pritom je jasny, ze bezprostredni vzrust nemoh byt zpusobeny rozvolnenim . skoro mi to pripada, ze vlada vedela neco vic nez nam rekla (dlouhodobe taji data) a jen to chteli na nekoho hodit. to odpovida i tomu, ze to nezavreli pres vanoce a priznali, ze se soucanym stavem, kdy s cinskym virem opet umira k 200lidi denne, pocitali.
samozrejme, ze to ma vlada tezky, ale takovehle chaos a namyslenost co nam prevadi babis nemaj snad nikde.
to ze je stav se zvladanim pandemie cinskyho viru naprosto zoufalej dokazuje i to, ze od zacatku prosince jsme v zebricku poctu umrti na pocet obyvatel poskocili ze 17. na 8. misto od vypuknuti pandemie a dalsi 3. zeme pred nami mame na dostrel, takze je realny, ze zacatkem unora budeme pati.
a za druhou vlnu od 1. zari jsme druzi nejhorsi celosvetove.
porad ale spousta lidi babisoj veri, ze byt tam kdokoliv jinej, bylo by to horsi …
Děkuji, je to pravda, jenomže je nutné dodat dvě podrobnosti.
Za prvé, třeba v Německu sice začali „s plnou mediální parádou“, a jejich dokonalou organizací, ovšem už nyní se objevují hlasy německých lokálních politiků, že ty současné dodávky jsou nedostačující, takže budou muset zpomalit.
A pokud se týká příkladného Izraele, tam (jak lze po delším hledání najít), měli tu výhodu, že nemuseli čekat na schválení očkovacích látek od Evropské lékové agentury takže mohli začít očkovat dřív (a sehnat si dřív zásoby), ovšem, jak se i nyní píše, i jim ty prvotní dodávky vakcín docházejí, dokonce i jen pro doočkování potřebné druhé dávky
Jinými slovy, ono už dnes nejde o rychlost, bude to všude ještě dlouhé, pomalé (a i se ztrátami) – a záleží jen na tom, jak si to interně „vykomunikují“ mezi vládou, opozicí, odborníky, zdravotnictvím, občany a zejména médii – jak ta o tom budou psát a mluvit. Což se ale obávám, že u nás to bude velký problém..