Ukrajince do války Česko nahánět nebude. „Problém s mobilizací není náš,“ říká zmocněnec Kopečný
I když se v uplynulém roce podařilo výrazně snížit nepoměr v množství ukrajinských zbraňových systémů a klíčové dělostřelecké munice, výrazný problém ukrajinské armády trvá: málo funkční mobilizace, a tak i nedostatek vojáků na bojišti. Pomoc by v tom Ukrajina chtěla i od zemí Evropské unie.
To, že by Česká republika a další evropské země aktivně pomáhaly Ukrajině v mobilizaci mužů, kteří žijí v zahraničí a mají potenciálně vojenskou povinnost, ve hře není, konstatuje český zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný.
V jeho agendě je mimo jiné i česká muniční iniciativa a dodávky dalšího vojenského materiálu na Ukrajinu.
Pomáháme uprchlíkům před válkou
Jak Kopečný říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org (v plné verzi bude publikován v úterý 14. ledna), téma možné pomoci s mobilizací v zahraničí ukrajinská administrativa v posledních měsících opakovaně vnáší do debaty s evropskými partnery.
„Oni to téma mediálně a komunikačně přenášejí na zahraniční partnery. Jako by byla zodpovědnost, nebo snad chyba západních států, že jim se nedaří mobilizovat,“ říká Kopečný s poukazem na sérii článků „skandalizujících francouzský vojenský výcvik s argumentem, že stovky ukrajinských vojáků z Francouzi vycvičené brigády dezertovaly“.
„Jenže to je upřímně řečeno normální číslo v podstatě u každé nové ukrajinské brigády. Tohle téma s nimi tedy řešíme, ale náš postoj je takový, že Česko pomáhá uprchlíkům před válkou a je z hlediska integrace Ukrajinců na trh práce extrémně úspěšné,“ konstatuje Kopečný.
Ukrajinská vláda podle něj zjišťuje v Evropě možnosti, zda a jak by mohla identifikovat muže, kteří by mohli být mobilizováni.
„My v Česku máme zhruba 400 tisíc Ukrajinců, z čehož drtivá většina jsou ženy, děti, případně staří lidé. Potenciální mobilizace mladých Ukrajinců v Česku by nic zásadního nezměnila. Přímo v rámci Ukrajiny jsou naopak pořád miliony lidí, které by šlo mobilizovat. To se také v posledních měsících v rámci mezinárodní komunikace zejména se Spojenými státy, ať už za zavřenými dveřmi nebo před média, řeší,“ upozorňuje Kopečný.
Vnitřní ukrajinské podmínky
Důvody, proč se na Ukrajině mobilizace nedaří, jsou podle něj vnitřní:
„Jsou tam limity na věk, neodvádí se ve věku 18–25 let. Mnoho oblastí hospodářství je označováno za kritickou infrastrukturu, je to velmi nejasné a netransparentní, ale od toho se odvíjí, že jedna firma musí svoje lidi poslat a jiná ne. A jsou tam i rodinné podmínky. Nejdřív to bylo tak, že kdo má dvě děti a víc, tak narukovat nemusí, teď už je to tři děti a víc. To jsou vnitřní ukrajinské podmínky, které jsou tím skutečným důvodem problémů s mobilizací.“
To, že by české úřady aktivně v tuzemsku zajišťovaly bojeschopné Ukrajince, je podle Tomáše Kopečného nesmysl: „V rámci jakéhokoliv evropského právního státu je nepředstavitelné, abychom lidi, kterým byla poskytnuta dočasná ochrana nebo azyl či ty, kteří zde mají povolení k pobytu, vydávali do válečné zóny.“
Rozhovor s Tomášem Kopečným čtěte na HlídacíPes.org v úterý 14. ledna.
Dozvíte se mimo jiné:
- Jak se v roce 2024 podařilo naplnit plány české muniční iniciativy.
- Kolik za nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu Česko zaplatilo a kolik naopak získalo.
- Jaké jsou nejúspěšnější české firmy na současné Ukrajině a jaké mají plány.
- Jsou na obzoru nové česko-ukrajinské zbrojní podniky?
- Kdo je Česku při plánech na rekonstrukci Ukrajiny a u tamních zakázek hlavní konkurencí.
- Jak je to s mírou ukrajinské korupce.
- A co ve vztahu k Ukrajině čekat od Donalda Trumpa.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Patnáct kafí denně už bylo moc… Ivan Bartoš o svých chybách i plánech v politice
Babišova přímá linka na Slovensko. Známosti svědčící Agrofertu i jeho majiteli
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)