Ukrajina zakázala vstup českému novináři Tomáši Vlachovi. Prý kvůli článku
Na Ukrajinu jezdí Tomáš Vlach pravidelně už déle než deset let. Původně jako humanitární pracovník Člověka v tísni, později jako novinář pracující mimo jiné pro Českou televizi či týdeník Reflex. Pokud se ale nepodaří změnit rozhodnutí ukrajinských úřadů, na reportáže přímo z místa musí nejméně na tři roky zapomenout. Oficiálním důvodem odebrání novinářské akreditace a zákazu vstupu má být obsah jediného článku z loňského března, který se prý Ukrajincům nelíbil.
„Mohl jsem sklopit uši a smířit se s tím, ale to jsem nechtěl. Trvalo tři měsíce, než jsem se přes českou ambasádu v Kyjevě dozvěděl, že je to údajně kvůli jednomu článku, který jsem napsal pro Lidové noviny,“ říká novinář Tomáš Vlach.
Text má titulek „Pro Rusko venkovský nacista, pro Ukrajinu nejlepší z nejlepších. Kdo byl legendární velitel Da Vinci?“. Jde o stručný portrét ukrajinského bojovníka Dmytra Kocjubajla, který vloni v březnu padl u Bachmutu. Na pohřeb, který se konal v centru Kyjeva, tehdy přišly tisíce lidí včetně prezidenta Volodymyra Zelenského a tehdejší finské premiérky Sanny Marinové, která tam právě byla na oficiální návštěvě.
„Podle mne je ten text úplně v pořádku,“ říká Vlach. Dle informací české ambasády v Kyjevě ale Ukrajinci mají za to, že obsah „podporuje narativ agresora, kterým ospravedlňuje invazi na Ukrajinu, a může mít negativní vliv na reputaci Ukrajiny a na snížení podpory Ukrajiny ze strany mezinárodního společenství“.
Ukrajina a svoboda tisku
Pasáže, které by měly „podporovat narativ agresora“, při čtení textu nijak patrné nejsou. Naopak, článek obsahuje například tyto věty: „Prorežimní ruská média prezentují postavu Kocjubajla jako zákeřného ,venkovského nacistu‘. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by k nacistické ideologii měl sklony.“
„Osobně si myslím, že mi SBU (Služba bezpečnosti Ukrajiny, ukrajinská civilní kontrarozvědka, pozn. red.) vystavila finální účet za všechno. Třeba za to, že jsem jako humanitární pracovník působil i na Donbase nebo v Luhanské oblasti. Nepřispěly k tomu asi ani cesty na Krym,“ říká s tím, že po jedné cestě z Krymu ho SBU vyslýchala.
„Jsme přesvědčeni, že v procesu odmítnutí novinářské akreditace Tomáši Vlachovi muselo dojít ze strany ukrajinských úřadů k omylu, chybě nebo nedorozumění.“
Svou roli podle něj mohlo hrát i jeho někdejší angažmá ve snaze o propuštění ukrajinského teologa Ihora Kozlovského, který byl v lednu 2016 v separatistické Doněcké lidové republice zatčen, obviněn ze špionáže a nezákonného držení zbraní a odsouzen.
„Vezl jsem na Donbas dopis, který v této věci napsal tehdejší prezident Miloš Zeman. Nakonec se povedlo dostat Kozlovského ven; i díky tomu, že se Zeman při návštěvě v Kremlu přimluvil u Putina,“ shrnuje Vlach.
Sám je ale přesvědčen, že svou roli humanitárního pracovníka a novináře dohromady nemíchá.
„O Ukrajině psát budu dál, nehodlám se tím nechat nijak ovlivnit ve své novinářské činnosti,“ říká Vlach. Ukrajina podle něj není snadné prostředí na práci a nemá se ani idealizovat. „Chci dál jasně pojmenovávat věci. Tedy i to, že příčina války je v ruské agresi, že Ukrajina je napadený stát, který má právo se bránit a kterému musíme pomoct.“
Na stranu Tomáše Vlacha se postavily dvě desítky českých novinářů, kteří v různé míře dění na Ukrajině také pokrývají. Dopisem se na konci dubna obrátili na náměstka ukrajinského ministra zahraničí a bývalého velvyslance Ukrajiny v Česku Jevhena Perebyjnise.
Podle signatářů dopisu Ukrajina ctí evropské hodnoty včetně svobody a nedotknutelnosti tisku: „Jsme proto přesvědčeni, že v procesu odmítnutí novinářské akreditace Tomáši Vlachovi muselo dojít ze strany ukrajinských úřadů k omylu, chybě nebo nedorozumění.“
Vracejí se i k údajnému důvodu odmítnutí akreditace, zmíněnému článku v Lidových novinách s tím, že i kdyby ho někdo vyhodnotil kriticky, nemůže být důvodem k odmítnutí novinářské akreditace na Ukrajinu.
„Pokud by odmítnutí akreditace Tomáši Vlachovi zůstalo v platnosti, ohrozilo by to dosavadní přesvědčení českých novinářů, že na Ukrajině pracují v prostoru, který ctí svobodu tisku, že mohou svou práci vykonávat bez obav z jakýchkoliv následků, a právě proto mohou přinášet pravdivé zprávy a reportáže a o boji vaší země s agresorem informovat pravdivě. Toto přesvědčení s nimi sdílí podstatná část české veřejnosti,“ stojí mimo jiné v dopise, na nějž dosud nepřišla žádná odpověď.
Poměrně jednoznačnou reakci ukrajinské strany ale získali čeští diplomaté v Kyjevě, kteří ji Tomáši Vlachovi následně tlumočili: „Rozhodnutí ukrajinské strany je konečné a bez možnosti revize. Pokoušeli jsme se v tomto lobbovat, ale bez úspěchu,“ stojí v komunikaci se zástupci české ambasády s tím, že odpověď ukrajinské strany „bude vždy stejná“.
Věc suverénního státu
Expert na Rusko a šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka, který dopis českých novinářů zformuloval, se s vývojem situace nechce smířit.
„Myslím, že pokud není vyjasněno, za co člověk dostává takto tvrdý trest, vytváří to strašně riskantní situaci pro každého, kdo o Ukrajině píše. Ctím a respektuji právo ukrajinské strany bránit se bezpečnostním rizikům, ale Tomáše Vlacha znám dlouho a je pro mne těžko představitelné, že by dělal něco, co by mělo být rizikem,“ říká.
„O případu vím, vím o dopisu z české strany a také jsem na to už Ukrajince důrazně upozornil,“ říká Tomáš Pojar.
„To, co uvádí ukrajinská strana jako důvod – tedy jeden publikovaný článek – je nedostatečné, působí to zvláštně a chápu to i jako vážné varování pro každého českého novináře. A navíc se bokem dozvídáme, že to je vlastně možná za něco jiného, něco z minulosti… Považuji to za nefér. Ať tedy Ukrajina vyloží karty, řekne, jaká má podezření, jinak je to pro Ukrajinu myslím reputačně velký problém,“ doplňuje Pazderka.
V kopii dopisu adresovaném ukrajinské straně byl i poradce pro národní bezpečnost a blízký spolupracovník premiéra Tomáš Pojar. „O případu vím, vím o dopisu z české strany a také jsem na to už Ukrajince důrazně upozornil,“ říká. Zda to bude stačit, je ale nejisté.
Česká diplomacie sice na případu svůj díl práce odvedla – podařilo se jí zjistit alespoň oficiálně uváděný důvod odnětí akreditace a zákazu vstupu – věc ale vnímá jako záležitost suverénního státu.
„Je pouze na Ukrajině jako suverénním státu, komu udělí novinářskou akreditaci. Na důvody toho, proč tak postupovali, se musíte zeptat ukrajinské strany,“ říká za ministerstvo zahraničí mluvčí Mariana Wernerová.
Tomáš Vlach není jediný evropský novinář, který znenadání zjistil, že se ocitl na ukrajinském indexu. Například v roce 2022 přišla o akreditaci známá novinářka Dánského rozhlasu Matilde Kimerová.
Ona i její zaměstnavatel se nejprve marně snažili zjistit, co je důvodem. Nakonec vyšlo najevo, že za rozhodnutím stojí právě SBU, které vadí to, že Kimerová v minulosti pracovala v Moskvě, na sociálních sítích zveřejňovala fotografie z Ruska a údajně propagovala „ruské narativy“.
V Dánsku její případ vzbudil rozruch jak na novinářské, tak na politické scéně; tématu se osobně věnoval dánský ministr zahraničí. V lednu 2023 Kimerová akreditaci dostala zpět – trvalo to déle než čtyři měsíce
„S Matilde jsem komunikoval a podle ní je asi jediná cesta politický tlak, respektive to, aby za vás orodoval u ukrajinské strany konkrétní politik. Já ale jako novinář nechci žádat politika, aby za mne lobboval, i když to ze strany Ukrajiny cítím jako pořádný kopanec,“ říká Tomáš Vlach.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
27 komentářů
Ukrajina to je „černá díra“, byla je a bude.Takova je současná realita a byla i v minulosti. Je již mnohé zakamuflovano, je to nebezpečný vabank. To poznal i taticek Masaryk, kdyz prchal z Kyjeva a legie s ním po podepsání Brest-litevskeho miru, později zrušeném Versaillskou smlouvou. Pro tak malý stát jakým je CR, je to vysoce nebezpečná hra. Premiér Orban je ostrazity statnik, který ví po stoletém Trianonu zač je toho loket. Profesor a generál to nejsou dobre karty v Ukrajinském pokeru.
Jinými slovy zrušený milan nepochopil, že brest-litevsky mír nikdo nezrušil, a když už je řeč o černých dírách hrajících vabank, tak to se týká jen a pouze rusácka. A není tedy divu, že se Ukrajina snaží dostat co nejdál z dosahu působení toho odporného sebedestrukčního víru
… no pokud brest-litevský mír nikdo nezrušil, tak musí být návrat do původního status quo.. A bude se mlátit Polsko s Ukrajinou a kam se zařadíme..
Víte, škoda že jste vůbec nepochopil, čeho se týkala ta poznámka o brest-litevském, miru.
Ta se týkala hlavně kapitulace Ruska před Německem , které do té doby bojovalo na straně Dohody (tedy GB a Francie), tedy na straně na které bojovaly i ty naše legie s Masarykem. Tudíž, o tohle šlo, po podepsání té kapitulace už nezbylo legiím než urychleně odejít. Jak z prostoru Ruska, tak ale i Ukrajiny. Všude tam by je čekala leda šibenice. Dílem to diplomaticky okecat, dílem se probít a směrem přes Sibiř, Ameriku a přes druhou půlku světa domů–
Na černé listině UA není ve špatné společnosti. Rakousko, Austrálie kvůli nějakému filmu, Papež atd.
…no tak to je tedy výsledek… Jeden z nejobjektivněji píšících novinářů (ne-li vůbec ) o Ukrajině dostane z té Ukrajiny „zaracha“…To by měl okamžitě vystoupit MZV Lipavský a žádat o vysvětlení, protože to pak podrývá jeho každodenní snahu (tedy ne jen jeho) o idealizaci a prezentaci Ukrajiny…
Konečně pořádné rozhodnutí, neb tendenčních článků je ve sděl.prostředků více jak dosti. TV,noviny, internet ….samá Ukrajina nic jiného…
Lipavský je stejný jako Zelenski. Jak s nima někdo nesouhlasí a napíše pravdu je okamžitě ptoruský a musí ho umlčet.
Bizarní. Ukrajina, jakkoliv je ve válce, kdy se musí bránit, chce do EU, ale těmito kroky ukazuje, že min. některé hodnoty jí za to nestojí. Stejně tak ukazuje, že je za ni v pořádku neustále vytvářet tlak na její podporu, neustále žádat o pomoc, ale když přijde věc, kde by měli zjevně revidovat své subjektivní hodnocení v dílčí situaci, tak je to najednou neměnné. Nemělo by se tedy jednat při další žádosti o podporu stejně, aby si uvědomili, že arogance může být dvoustranná?
Když se snažíš vyjít vstříc všem a kamarádit s každým, nakonec naštveš všechny a všichni tě nakopnou.
Na místě kolegů a diplomatů, kteří se teď ve prospěch Tomáše Vlacha angažují, bych si nejdřív ujistila a prověřila v článku zmiňované „důvody bokem“. Pro všechny případy, aby se svou podporou pro TV neblamovali. Zvlášť jestli Vlach pracoval pro LN, které donedávna patřily Babišovi a Babiš je dodnes silně ovlivňuje, je opatrnost rozhodně na místě.
Přesně. Když píše panáček pro babišovo médium, tak ať se nediví… Možná titulek změnil redaktor, aby zněl víc seznzačně a novinář je v tom nevinně… tedy až potud, že prodal svou práci na špatné místo.
Tak jest.
Cenzura a pronásledování nepohodlných novinářů je jen dílčí problém v komplexu potlačování práv a svobod, kterého se dopouští autoritativní režim Zelenského. Pozoruhodné je, že Evropská unie toleruje a česká média často zamlčují tyto postupy ukrajinských vlád a nevládních skupin nebo extremistů už dlouhá léta. Prakticky od převratu v roce 2014. Což Ukrajině nepomáhá, ale spíš podlamuje její soudržnost.
Ukrajinci zakázali české menšině užívat český jazyk a kulturu, zavřeli všechn české školy na Ukrajině. Dnes je povolen jen jediný jazyk – ukrajinština, ostatní jsou zakázány.
Proč Petr Fiala toto flagrantní porušení všech přátelských dohod toleruje? Proč nebyl podán protest na ukrajinském velvyslanectví?
Tohleto EU toleruje?
Mají na to právo, je to suverénní stát.
Ale zároveň nemají žádné právo na kydy o demokracii, svobodě, možnosti přístupu do EU a další nesmysly, které se s touto zkorumpovanou, exsovětskou dírou, dávají poslední dobou do souvislosti.
… no každý právní stát – jak uvádíte, vydá písemné rozhodnutí, které také obsahuje odůvodnění s možností odvolání… Tady v tomto je zřejmě nelad – to musí ten „exsovětský“ stát vysvětlit…. Pominu to, že ten stát nechce být uváděn jako postsovětský – čili i to si poopravte…
„Na Ukrajinu jezdí Tomáš Vlach pravidelně už déle než deset let.“
————————
Tedy už leccos viděl a může mít sklon, psát o tom objektivně.
Tento článek by měl být v hlavních zprávách ČT!!Na UK jsem jezdil….Hranice jen jedna otázka:Co maš pro mě….Žádný pas nikdy,nikdo nechtěl….Češi proberte se…
Opatrnost Ukrajiny je, i zde pochopitelná. Článek v LN,a funkce Zemanova ambasadora?
Pragmaticky řečeno, Ukrajina na to má právo. This is war, jak se to říká.
Brání se ve válce, mají vyhlášený válečný stav, součásti toho stavu je i nějaká ta cenzura, propaganda, kontrola nad informačními zdroji ,dokonce tedy i urcité změny v diplomatický jednáních.
Na toto všechno právo má..
Takže ta chyba je prosím někde jinde, v postojích evropských politiků (i těch českých) i médií, co líčí současnou Ukrajinu, která krom toho že hrdinně brání západní hodnoty proti bolševikům, je taky přímo ideální západní stát, kde všechna práva dodržována , a mohli by jí z fleku vzít do Evropské unie.
A vono ne, slavnej soude,
UA je poznamenaná soužitím s Ruskem. Kulturně i politicky je nám, natož západní EU, velmi vzdálená. Stále je víc nežli Evropská určitě jen Sovětská republika. Škoda pro ni.
Má cenu pomáhat jednomu totalitnímu režimu proti druhému? Myslím že lidem co jim boří domy je jedno kdo je tam vykořisťuje, jen česká vláda ráda válčí proti imperialismu….
Bohužel je vidět, že Ukrajina do EU nepatří.. Nevím jestli zatím, nebo pořád.. Je to nepředvídatelný stát, kde je korupce a mafiánství hluboce zakořeněno..M
Ani se ukrajincům nedivím. Zemanův poskok.
Ukrajina je demokracie,jako vyšitá.Nějakej redaktor si nesmí dovolit psát,co se mu zamane.Tento stát,by měl být ,co nejdříve přijat do EU i NATO.Standarty už splnuje a bude se mezi svými,cítit jako doma.
„Ukrajina zakázala“ A to má být kdo? Jako režim, dosazený do Kyjeva Západem? Co ten má komu něco zakazovat?
Soudruh vuk jistě nemá co zakazovat demokraticky zvolené vládě Ukrajiny.