Úhrady VZP? Tajné, říká Babišovo ministerstvo. Přitom informace předalo vybrané firmě

Napsal/a Jan Cibulka 26. prosince 2014
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministerstvo financí tají informace o úhradách pojišťoven. Přitom je už předalo soukromé firmě, která tak získala unikátní know-how o fungování zdravotnického trhu.

Jako první na případ upozornil Zdravotnický deník. Podle jeho zjištění si ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše vyžádalo pod záminkou kontroly hospodaření záznamy o úhradách VZP a resortních pojišťoven. Jak vyplynulo z odpovědi na námi podanou informační žádost, jde o individuální doklady, tedy o konkrétní informace o množství a ceně výkonů na jednotlivých zdravotnických pracovištích.

Zmíněná databáze tak dokáže odpovědět na otázku, kolik která nemocnice provádí konkrétních úkonů (a její lékaři jsou tak v dané oblasti zkušenější) a kolik jí za to VZP (či resortní pojišťovny) platí. Jde tedy o informace důležité jak pro pacienty, tak pro daňová poplatníky, které zajímá efektivita hospodaření s pojistným.

Samozřejmě, že jsme požádali i o samotná data, nicméně zde ministerstvo odmítlo databázi předat. Argumentuje povinností chránit data získaná v rámci kontroly a zcela ignoruje fakt, že kontrolovanou osobou nejsou soukromé firmy (které mají právo na ochranu detailů svého podnikání), ale zdravotní pojišťovny, spravované státem a hospodařící se stáními prostředky. O účelovosti argumentů svědčí i fakt, že dle spisu se ministerští právníci ani neshodli na důvodech pro odmítnutí žádosti.

Navzdory deklarované ochraně ministerstvo zmíněná data poskytlo k analýze firmě SW Lab, s.r.o.. Nutno dodat, že společnost byla vybrána bez soutěže, dle slov ministerstva „z důvodu dlouholetých zkušeností v oblasti zpracování dat ve zdravotnictví, odborného renomé a nízkých nákladů“. Částka zaplacená za analýzu, tedy 180 tisíc korun, v zásadě odpovídá tržní ceně. Co však má násobně vyšší hodnotu, jsou samotné předané informace, kompletně mapující fungování českého zdravotnictví.

Ve věci jsme nyní podali druhé odvolání (to první ministr financí zrušil pro nedostatečné odůvodnění), na jeho vyřízení má ministerstvo financí opět měsíc.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)