Udělali z Ústí nad Labem celoplošné ghetto. Teď radnice zjišťuje, že tvrdá restrikce nefunguje
Překvapení se nekoná. Ústí nad Labem, které se jako celek i se sousedními Trmicemi prohlásilo letos v březnu za bezdoplatkovou zónu, je dál cílem tzv. sociální turistiky. Odborníci před tím varovali – tvrdá, plošná restrikce bez doprovodných programů nefunguje. Teď jim dávají za pravdu i čísla, která má HlídacíPes.org k dispozici.
„Když budeme muset, uděláme z města pevnost. Ústí už nemůže být cílem sociální turistiky a nemůžeme dovolit, aby ho spekulanti dál vybydlovali. Proto do toho půjdeme a doplatky na bydlení se nebudou vyplácet v celém městě. A není to pouze jeden krok, budou následovat další,“ řekl loni v květnu Mladé frontě DNES tehdejší náměstek ústecké primátorky Jiří Madar.
Jak řekli, tak udělali.
Po loňských komunálních volbách, do něhož šlo Madarovo hnutí UFO (Ústecké fórum občanů) s heslem „Město bez parazitů“, vstoupilo hnutí do koalice s vítězným ANO. A od března vyhlásili v Ústí nad Labem plošnou zónu, kde se nově příchozím nevyplácejí doplatky na bydlení.
Prakticky tak městská rada řekla, že celé město je ghettem, kde sociálně-patologické jevy přesáhly únosnou mez. V tomto smyslu také zní odůvodnění kroku, který (snad s výjimkou Kladna, kde byl ale po zásahu nadřízeného krajského úřadu zrušen) nemá v českých městech obdobu.
Čísla teď potvrzují, před čím experti varovali. Plošná restrikce sama o sobě nefunguje.
Stovky nových lidí
HlídacíPes.org má k dispozici čísla za prvních osm měsíců letošního roku, která se týkají části Ústí, konkréně městského obvodu Neštěmice. V něm leží sídliště Mojžíř, podle mnohých aktuálně nejhorší české ghetto. Druhá podobná lokalita jsou potom Předlice, ty spadají pod ústecký centrální obvod.
Na úřad neštěmické městské části se od 1. ledna do 31. srpna nově přihlásilo 177 obyvatel z jiných měst, například z Rumburku, Děčína, Litoměřic, ale i Brna či Havířova.
Reálné číslo nově přistěhovalých ale bude mnohem vyšší, protože „papírováním“ se nezabývají zdaleka všichni rodinní příslušníci. V mnoha případech jde o mnohačetné rodiny, které zamířily do problémových míst, jako je právě sídliště Mojžíř.
Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.
Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org
„Opatření obecné povahy o bezdoplatkové zóně ani v nejmenším nesplnilo naše očekávání. V mnoha problémových lokalitách neštěmického obvodu platilo už rok a půl před plošným zavedením na celé město. Sami jsme měli velká očekávání, nicméně už po pár měsících bylo jasné, že se nenaplní, naopak. Problémoví lidé se sem stěhují dál bez ohledu na to, zda doplatek dostanou,“ říká starostka Neštěmic a zastupitelka města Yveta Tomková (Vaše Ústí).
Omezení doplatků na bydlení ani nijak „nezahýbalo“ cenami nájmů, ty zůstaly stejné. Klíčové ale je, že doplatky na bydlení, na které opatření míří, nově příchozím a potažmo obchodníkům s chudobou nijak neschází.
„Doplatek na bydlení byl v celém systému dávek tou nejmenší položkou, většinou šlo o prostředky v řádech stokorun, maximálně tisíce nebo dvou tisíc. Nájemné zůstalo stejné. Paradoxně třeba právě v Mojžíři jsou nejvyšší ceny v celém městě, výjimečných není ani 15 tisíc korun měsíčně,“ doplňuje Yveta Tomková.Příliv dalších problémových lidí pociťuje radnice Neštěmic i na běžném chodu – musí mimo jiné mnohem častěji v problémových místech uklízet, protože se téměř nonstop tvoří černé skládky. „Ráno naši pracovníci uklidí, odvezeme nepořádek a večer už je tam znovu,“ říká Tomková, jejíž radnice řeší neustálé stížnosti z problémových míst. „Rušení nočního klidu, slovní útoky a veřejný pořádek, to jsou nejčastější přestupky, ke kterým dochází,“ dodává.
To se dalo čekat…
Odborníci právě tento vývoj předpokládali.
„Když už se město rozhodne, že opatření využije, mělo by to být na velmi malém území, či dokonce na konkrétní dům, na jehož majitele – obchodníka s chudobou – potřebuje páku,“ řekl již dříve Deníku Referendum Martin Šimáček z Institutu pro sociální inkluzi.
Jak nyní – se šestiměsíčním odstupem – reaguje vedení Ústí nad Labem? Těžko říct, na dotazy HlídacíPes.org náměstek pro sociální oblast Tomáš Vlach (ANO) během včerejšího dne neodpověděl. Jeho kolegyně v radě města, poslankyně hnutí ANO Eva Fialová, ovšem příliv nově příchozích potvrzuje.
„Přicházejí stále další a další, takže za chvíli možná převáží ta nejhorší kategorie,“ řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz, v němž hodnotí čtyřměsíční zkušenost se svým sociálním experimentem, během kterého se nastěhovala do bytu v předlickém ghettu.
Zmíněný Martin Šimáček tvrdí, že hlavní zodpovědnost leží na státu, který musí starostům ukázat, že vytlačování sociálně slabých lidí neakceptuje. „Jenže klíčoví ministři práce se obvykle vydávají mezi severočeské starosty, kde se při nárazových exkurzích po vyloučených lokalitách nechají snadno přesvědčit (nebo jen utvrdit), že řešením je revidovat dávky a zbavovat se ‚nepřizpůsobivých‘,“ napsal na blog na Aktuálně.cz.
O návštěvách politiků v předlickém nebo mojžířském ghettu by ovšem mohli tamní obyvatelé vyprávět. Patří k povinným zastávkám na cestách vládních autobusů – minulý týden byla v Předlicích ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), dokonce zde jednu noc přespala. Loni premiér Andrej Babiš (ANO), v roce 2016 pro změnu tehdejší šéf vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).
„Chodí sem jak do ZOO, a že tu těch ministrů bylo. Nikdo nám nepomohl,“ uvedla před pár dny starostka Tomková pro Blesk Zprávy.
A co na to město?
„Vládní, státní a straničtí představitelé sem jezdili vždycky. Někdy to mělo větší, jindy menší význam. Bylo by odvážné tvrdit, že to žádný význam nemá, neboť to alespoň vidí, a ta zkušenost je vždy důležitá při vlastním rozhodování,“ tvrdí mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.
Regionální publicistická témata HlídacíPes.org připravuje ve spolupráci se zpravodajem Náš REGION.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Jak krajští zastupitelé chtěli odměny: Hrál jsem fotbal. Navštívil jsem výstavu…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Jsem pro to, aby žilo v čechách více Finských hudebníků, Uzbeckých potápěčů a Mládkových benjobanistů.
Fakt skvělá práce… Stavíte na jednom zdroji a citování jiných serverů. Prace hodná nositele novinářské ceny.
Co kdyby Babis v ramci bezbreheho populismu navrhnul prebudovat vyloucene lokality v Usti na rekreacni zarizeni? Urcite by na to vyclenil nejakou malou firmicku z holdingu, aby mohl ziskat dotace z EU. Zbyva nazev – co treba Cerne hnizdo?
Co je to za článek? Co řeší nebo na co ukazuje? Kde teda ty lidi berou na nájem? Proč autor nezjistí všechny informace a teprve potom napíše informace o tzv. ghetteh.
Ale, pane Kaminsky, to už tady bylo v roce 2015. Návrh nebyl od Babiše nebo někoho z jeho hnutí, ale tehdy od politika z vedení městského obvodu, přímo od místostarosty Karla Kariky (PRO!Ústí), dnešního zastupitele města Ústí nad Labem, kam jedno z ústeckých ghet spadá (o to je to horší, slibovat a … pak nic!), kde se v novinách prezentoval 7. března 2015 takto:
„Místostarosta centrálního ústeckého obvodu Karel Karika přišel s odvážným nápadem. Zuboženou, vybydlenou a obávanou čtvrť Předlice chce do čtyř let proměnit v rekreační oblast. Bydleli by v ní návštěvníci nového jezera Milada, které vzniklo zatopením uhelného lomu“.
(Zdroj: https://www.idnes.cz/usti/zpravy/rekreacni-oblast-jezera-milada-ze-ctvrti-predlice-v-usti-nad-labem.A150302_2143863_usti-zpravy_alh). Přečtěte si celý článek a nepřišívejte vše jen Babišovcům (ale pozor, abyste si nemyslel, že jsem jejich volič, to ani omylem, od jisté doby k volbám vůbec nechodím…), já chci jen zveřejněním této části článku z idnes.cz podotknout, že už je téměř konec roku 2019, čtyři roky uplynuly a ten jmenovaný človíček si nedávno převzal prestižní cenu Františka Kriegla za rok 2018, jak v jednom z rozhovoru zmínil „za celý svůj život, za celý svůj aktivizmus, který jsem dělal někdy od roku 1989“. A běžte se tam dnes podívat, jaká je tam rekreační oblast! Tolik jenom proto, abychom byli i k Babišovcům seriozní…
Pane Kubíne divím se, že marníte čas nad takovým článkem. Zdeněk to vystihl zcela lapidárně. Spíše mě nadzvedl ten odborník z neziskovky. Rada, aby stát starostům neakceptoval vytlačování sociálně slabých je opravdu obdivuhodným výsledkem třicetileté práce s nepřizpůsobivými a starostové budou jistě velmi nadšeni. I bez něho vím, že hlavní chyba je dávat lidem něco bez jejich přičinění zdarma. U nás ve vesnici si cikáni koupili dům za půl druhého melounu, investovali do další rekonstrukce a problémy s nimi nejsou. Dům se neliší od ostatních.
Tak toto je podle mne jediný zatím dobrý názor. NIC NENI ZADARMO a to platí i pro sociální davky.
a co takhle vrátit nepřizpůsobím povozy s koňmi ať si vandrují kam chtějí ale nedala bych jim ani korunu na žádných dávkách kdo nedělá ať nejí jednoduchá rada našich předků
Zatím vím jen tolik že politici a ministři problém nevyřešili.Jak by situaci řešil Hlídací Pes ? A je řešitelná v souladu se zákonem ? Těmto lidem nedělá potíže se uskrovnit,svedou žít v malém prostoru.Na věčné časy to ale nepůjde.I tady musí přijít ke slovu regulace.Bude je to sice bolet ale jiné cesty není.
A jakpak si představujete tu regulaci, Karle?
Změna výplaty sociálních dávek. Po ulicích se dopoledne putulují žáci základní škol, nikdo si jich nevsimne. Mladí lidé kolem dvaceti-třiceti let to samé. Nemají základní pracovní náviky o chování a hygieně ani nemluvě. Když se tohle vše nenaváže na výplatu sociálních dávek tak se z toho nikdy nevymotáme. Jen tak mimochodem další vyloučená lokalita vzniká v Krásném Březně.
Pan redaktor Malecký, který bydlí stejně jako já v Ústí nad Labem, vidí tu situaci v našem krajském městě až zbytečně moc černě. Já jsem se hodně uklidnil už včera, když jsem si přečetl rozhovor s poslankyní PS a radní města Ústí pro územní plánování, urbánní rozvoj a městskou architekturu Fialovou na Aktualne.cz (o kterém je zmínka i v tomto článku), která řeší v Ústí ghetta namísto odpovědného náměstka pro sociální oblast Vlacha. Dnes už jsem situaci s vyloučenými lokalitami zde na severu Čech okomentoval u jednoho článku na místním konkurenčním ústeckém webu, kde se píše o tomto problému jako o časované bombě. Takto to prý vidí ministryně Maláčová, která navštívila minulý týden spolu Fialovou ústecké Předlice. Ale jak jsem už napsal výše, Fialová mne velice uklidnila, že prý „Ústí má obrovský potenciál a stojí za to ho dát dohromady a udělat z něj reprezentativní krajské město“. Já si jen nejsem jist, zda-li je ještě v pí ár možné předstihnout bývalého primátora Ústí Kubatu (následně náměstka ministra spravedlnosti, dnes ředitele regionálního centra CzechTrade v USA), který nám před více než 10 lety sliboval (ach jo), jak se „z Ústí stane jedno z nejmodernějších evropských měst“ (psáno o tom bylo shodou okolností na den přesně před 10 lety i na idnes.cz). Výsledek jeho slibů a počínání vidí prostřednictvím mediálních sdělení celá ČR, nejen my Ústečané. Ale když nám to teď sděluje misemi v Ghaně políbená poslankyně par exellence Fialová, tak je to tutovka. Všichni se těšme. Takže, pane redaktore, chce to jen trochu více optimismu (ale usmívajícího smajlíka bohužel k dispozici nemám).
Ještě, že fungují ty programy nezikovek a jiných dobrotrusů, které spolykaly spoustu peněz bez výsledku. Jinak bychom již ty vyloučené lokality neměli a naši Cikáni by byli vzorně integrovaní. Problém je v tom, že se neintegrovali v Indii, Egyptě, Španělsku a vůbec nikde. A je jedno, jestli je středověk, novověk a nebo bláznověk a jestli je nazýváme Cikány nebo Romy.
prestat davat ty davky a potom budou muset do prace
Nebrali dávky v době kdy žil Mistr Jan Hus a také nepracovali. Proč myslíte, že je vyhnali z Indie?
Pamatuji si, jak jezdila vládní delegace jedna za druhou do Matiční ulice. Slova o diskriminaci a rasizmu si brali do úst všichni a dělali si politické body. „Zeď“ nakonec strhli a šoupli jí do ZOO, kde ji navíc demonstrativně poskládali tak, aby to opravdu jako zeď vypadalo: „podívejte se děti na tu ošklivou zeď, kterou tady ti oškliví rasisti zanechali“. Nikdo neřešil, že lidé, kteří každý den vstávají do práce a bydlí vedle nepřizpůsobivých se nevyspí. V létě, v zimě nepořádek, hluk, krádeže, loupeže na denním pořádku. Dopadlo to tak, že stát nebo obec(nevím přesně) odkoupily od starousedlíků domy a ti se mohli vystěhovat jinam. A jak dopadly byty a domy po nepřizpůsobivých? ….jeden dům je již stržený a další dva zakonzervované…takže další vyloučená lokalita a ruiny. Kde jsou dnes ti nepřizpůsobiví? No přeci v bytech největšího developera severu… v Hrnčířské ulici v centru a dalších bytech v centru města. Ono je to totiž horší, než se zdá. Nejde jen o Předlice a Mojžíř, ta situace začíná být neúnosná i v dalších městských částech. A bohužel státní ani městská policie na to nestačí. Máme sice schopného pana Matu na městských službách, ale bordel je ve městě čím dál větší. Jsem rád, že mi pan primátor dal dobrou radu, abych začal sám u sebe. Třídím proto odpad, neodhazuji odpadky, chovám se ohleduplně, platím daně, ale stejně to nějak nepomáhá. Čím to? Asi se jako občan málo snažím. V této chvíli bych řekl, je ale pozdě. Je to jako rakovina. Můžete s ní bojovat, když jí podchytíte včas, nakonec však stejně podlehnete. Výsledek sociální politiky vlád za posledních 20 let. Děkujeme!
Nájemné musí pokrýt náklady na údržbu a opravy.
No akdyž nějaká sociálně vyloučená nemovitost potřebuje generální opravu 5 až 10x častěji, než nemovitosti nevyloučené, tak……..
Mimochodem naprosto nechápu logiku obsahu tohoto odstavce „..Doplatek na bydlení byl v celém systému dávek tou nejmenší položkou, většinou šlo o prostředky v řádech stokorun, maximálně tisíce nebo dvou tisíc. Nájemné zůstalo stejné. Paradoxně třeba právě v Mojžíři jsou nejvyšší ceny v celém městě, výjimečných není ani 15 tisíc korun měsíčně,“ doplňuje Yveta Tomková.
Pokud na to použiji schopnost porozumění čtení psaného textu, vychází mi z toho z toho zcela nesmyslný závěr, že by právě tito lidé /kteří obvykle nepracují) měli na 15 tisícové nájemné a chybělo jim jen těch pár stovek, co vyplácí na bydlení sociálka. I když lze usuzovat, že lidumil pan domácí jich ubytuje povícero v bytě ani pak to ekonomicky nevychází. Ovšem, pokud se má ta situace skutečně řešit,chtělo by to hlubší analýzu tohoto jevu. V době, kdy je nutné evidovat na MF i účtenku za korunu za rohlík, by to snad neměl být problém, nebo ju?
No, pokud mohu uvést svůj názor, právě pro některé pány domácí je nabrání takové masy přistěhovalců výhodnou investicí, u které si mohou počkat s její splatností,. (Tedy samozřejmě s co nejmenšími náklady), než město pod tlakem humanitních projevů tu vyhlášku zruší – a pak se hbitě postavit ke kase sociálky a začít bohatě a dlouhodobě inkasovat…