Úcta k obětem covidu: rakouská lekce z lidskosti versus Zemanovy urážky a Babišovo „bohužel“
O tom, že se Česko má v boji s pandemií inspirovat sousedním Rakouskem, se v uplynulých měsících mluvilo hodněkrát. Třeba kvůli tamním štědrým kompenzacím pro majitele zavřených podniků nebo naposledy kvůli antigennímu testování dětí při návratu do škol. To všechno je důležité, opomíjí to však jinou věc, kterou Rakušané umí a česká politika zoufale postrádá – úctu k obětem covidu a jejich pozůstalým. Nebo chcete-li: obyčejnou slušnost.
V pátek se ve vídeňské Aule věd sejdou rakouský kancléř, prezident, vedení parlamentu, zástupci lékařů a sester a další, aby společně uctili památku obětí covidu. Těch má Rakousko dosud asi 9 500. Akci bude přenášet veřejnoprávní televize, hudební doprovod obstarají vídeňští filharmonici.
Vlajky na Hofburgu (sídle rakouského prezidenta), na úřadě kancléře, parlamentu i ministerstva zahraničí budou vlát na půl žerdi.
Babišovo „bohužel“
Představit si podobnou pietu v Česku, se stávajícím obsazením na Pražském hradě i ve Strakově akademii, lze jen stěží. Prezident Miloš Zeman se v nejtěžších momentech pandemie omezil na urážky umělců, kteří přece „nejlépe tvoří hladoví“, Andrej Babiš pak v novoročním projevu věnoval obětem covidu a pozůstalým dva odstavce někde uprostřed dlouhé řeči.
„Zatímco během první vlny nebylo tolik lidí, kteří měli ve své rodině někoho nakaženého, nyní je situace jiná. Teď už skoro každý ví o někom, kdo se nakazil nebo dokonce zemřel. Bohužel,“ řekl premiér a přešel k pochvalám těch, co šili roušky, těch, co byli v „první linii“ a úvahám o tom, proč už Češi netáhnou tolik za jeden provaz jako při první vlně covidu.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
V té době mělo Česko zhruba 12 tisíc obětí covidu. Premiér to odbyl jedním „bohužel“. Později na tiskové konferenci poznamenal, že ho ti mrtví mrzí.
Dnes je covidových obětí v tuzemsku 28 tisíc a empatie ze strany vlády či prezidenta stále nikde. Zato Miloš Zeman stihl v uplynulém měsíci kondolovat do Indonésie kvůli záplavám, britské královně po úmrtí prince Philipa a indickému prezidentovi popřát rychlé zotavení po operaci srdce.
České vs. rakouské chyby
Ani rakouští politici přitom rozhodně nebyli v pandemii bezchybní. I zmíněných devět a půl tisíce obětí covidu je pro kritiky vlády Sebastiana Kurze příliš. Stejně jako v Česku také v Rakousku loni na podzim selhalo trasování nakažených, příliš se neosvědčil ani koronavirový „semafor“. Leccos ale napravila rakouská strategie plošného testování a snadné dostupnosti domácích testů zdarma – například v každé lékárně.
Podobně jako v Česku se i v Rakousku řešil chaos v očkování. Rakouský kancléř Kurz také prosazoval, aby se vakcíny na úrovni Evropské unie rozdělovaly podle počtu obyvatel a Česko se připojilo k jeho tvrdé taktice – což se nakonec nevyplatilo a Česko dostalo dávek vakcín méně, než původně mohlo.
Zatímco Česká republika má za poslední rok už čtvrtého ministra zdravotnictví, v Rakousku proběhlo střídání na tomto „sebevražedném“ postu (jak své pozici říká nový český šéf resortu Petr Arenberger) zatím pouze jednou.
Tento týden rezignoval Rudolf Anschober, který to zdůvodnil zdravotními problémy. Anschober už v minulosti ještě coby hornorakouský radní pro životní prostředí prodělal syndrom vyhoření a svou rezignační řeč také z velké části věnoval otevřenému popisu svého zdravotního stavu:
„Za nemoc se nikdo nemusí stydět. Důležité je odstraňovat tabu. Když jsem před devíti lety utrpěl vyhoření, bylo pro mě samozřejmé o tom mluvit a být v tom transparentní. Myslím, že to pomůže i ostatním.“
Zde se opět nabízí srovnání s Českem, kde jsou například zdravotní problémy prezidenta („rekondiční pobyt“ v nemocnici, viditelná únava na zahraničních akcích, špatná pohyblivost, zlomenina ruky atd.) dlouholetým veřejným tajemstvím, přesto je vrcholem hradní „otevřenosti“ přiznání, že prezident se občas pohybuje i na vozíku.
Na rozdíl od Rakouska zde také ministři (nejen zdravotnictví) své rezignace nijak obšírně nevysvětlují, a navíc se o nich sami občas dozvídají jen pár hodin před tím, než jsou odvoláni.
Lepší vypočítavá lidskost než žádná
Vraťme se ale přímo k pandemii covidu a k tomu, jak politici v obou zemích přistupují k obětem, za které také nesou svůj díl zodpovědnosti.
Když si v Česku chtěli lidé celostátně připomenout zemřelé, měli možnost 22. března. Tehdy proběhla Minuta ticha za oběti covidu a spolek Milion chvilek pro demokracii současně na dlažbu Staroměstského náměstí v Praze namaloval kříž za každého mrtvého. Později přibyl i nápis „Za oběti neschopné vlády“.
Dlužno dodat, že to byly iniciativy občanské, ve kterých vláda nebo prezident nehráli žádnou roli.
Symboly jsou klíčové nejen v pandemii a vláda v Praze i ta ve Vídni to samozřejmě dobře ví. Ostatně celá zmiňovaná snaha rakouského kancléře Kurze zajistit v EU „spravedlivé rozdělení vakcín“, na kterou nakonec doplatilo Česko, až příliš připomíná rok 2015, kdy mladý rakouský politik Kurz během migrační krize sám sebe Evropě prezentoval jako zachránce, který „zavřel balkánskou uprchlickou trasu“, ačkoli to zdaleka nebyla jen jeho zásluha. Tentokrát se mu místo uprchlíků hodily vakcíny.
Kurz je pragmatik moci, v marketingu mu ale pořád zbývá místo i na lidskost. Možná kalkulovanou, ale přece jen lidskost.
Ukázal to i detail z prvního očkování v obou zemích na konci loňského prosince. V Rakousku si ministr zdravotnictví a premiér šli do očkovací místnosti popovídat se seniory a zdravotníky, kteří vakcínu proti covidu dostali jako první, politici sami si však vakcínu nechali až na jindy. Do středu zájmu byli tehdy záměrně posunuti zástupci ohrožených skupin a těch „z první linie“.
Naopak v Česku se pozornost soustředila hlavně na premiéra, který se nechal naočkovat po boku jedné seniorky, válečné veteránky.
Andrej Babiš je sice o víc než generaci starší než jeho rakouský vzor Sebastian Kurz, marketing ale pro svou politiku využívá úplně stejně. I když v něm rád používá sousloví „pro naše lidi“, skutečný zájem o lidské osudy se z jeho slov i činů už dávno vytratil. A co je horší, stejně jako prezident ho nedokáže už ani předstírat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
od zacatku roku zemrelo v rakousku 3518 lidi s cinskym virem, u nas 16241 (4.6x vic).
ale zacina nas dohanet madarsko, kde od zacatku roku na cinsky virus zemrelo 14558 lidi a kde se denni pocet mrtvycvh ztrojnasobil pote, co zacali ockovat ruskym sputnikem a chinskym sinopharmem a kde denni pocty mrtvych stouply z cca 90 denne na dnesnich cca 260 denne. v madarsku se uz pres 14 dni drzi denni pocty mrtvych na 240 denne.
v dubnu zemrelo v madarsku na chinsky virus 3270 lidi, u nas 1403 lidi, v rakousku 411 lidi, pritom madari maji naockovano 31% lidi, rakusani 17% lidi a my 13% lidi. ctvrtina madaru je naockova ruskym sputnikem, ctvrtina chinskym sinopharmem a polovina Zapadnimi vakcinami.
je nekdo schopnej rosumne vysvetlit, proc pocty mrtvych na chinsky virus zacali v madarsku rust pote, co zacali ockovat ruskym sputnikem a chinskym sinopharmem, a ackoliv maji v EU naockovano zdaleka nejvic lidi (po malte), tak jejich bilance je uz 3 tydny tragicka a nelepsi se ???
Taky mne to zaujalo. Velmi nápadné. To samé v Brazílii kde taky hodně očkují družicí a mandarínem. Je to tam čím dál tím horší.
Jak je to stěmi čísly, co sepoužívají k dehonestaci, nellépe ukzuje srovnáná ČR a Číny.
Na 1 milion obyvatel má Čína 3 zemřelé, ČR pak 2 640 zemřelých , nejvíc na světě, což by běžně svědčilo o špatném zdravoním stavu obyvatel, a není divu, tolik obézních, tolik alkoholiků, tolik kuřáků a tolik konzumentů drog, i tam jsme také na čelných místech v Evropě i ve světě.
Ku podivu vlemi podobně jsou na tom Maďaři, mají 2 568 zemřelých na 1 milion obyvatel, skoro tak jak my Češi, a to i když v chlastu nám nesahají ani po kotníky, snad v tom bude také obezita, protože ani v USA se to, ta obezita také asi projevuje, mají na 1 milion obyvatel 1 740 mrtvýcha tam, když jsem tam naposled byl, tak se pilo také výrazně méně než u nás, tam jsou užívány spíše drogy.
Ze srovnání toho vešho je zřejmé, proč jme nejhorší na světě v tomto ukazateli, je to způsobeno živozními návyky a z nih vypývajícího špatného zdravotníh stavu populace.
Pokud jsou ovšem správné číselné údaje ve zdroji :
COVID-19 Coronavirus Pandemic
Last updated: April 16, 2021, 22:36 GMT
Reported Cases and Deaths by Country or Territory
The coronavirus COVID-19 is affecting 219 countries and territories. The day is reset after midnight GMT+0. The list of countries and their regional classification is based on the United Nations Geoscheme. Sources are provided under „Latest News.“ Learn more about Worldometer’s COVID-19 data
par dat oskare, ktery si zcela jiste umis najit sam:
15.2.2021 – madarsko zacina ockovat ruskym sputnikem a chinskym sinopharmem
hungary – 13752 mrtvych – 1426/1mil obyv (12. na svete), proockovanost 4.9vakcin/100obyv
czech – 18250 mrtvych – 1702/1mil obyv (6. na svete), proockovanost 4.5vakcin/100obyv
EU – proockovanost 5.2vakcin/100obyv
1.3.2021
hungary – 14974 mrtvych – 1553/1mil obyv (11. na svete), proockovanost 10.0vakcin/100obyv
czech – 20469 mrtvych – 1909/1mil obyv (3. na svete), proockovanost 6.4vakcin/100obyv
EU – proockovanost 7.9vakcin/100obyv
1.4.2021
hungary – 21262 mrtvych – 2205/1mil obyv (4. na svete), proockovanost 31.3vakcin/100obyv
czech – 26816 mrtvych – 2501/1mil obyv (2. na svete), proockovanost 16.6vakcin/100obyv
EU – proockovanost 17.5vakcin/100obyv
16.4.2021
hungary – 24979 mrtvych – 2648/1mil obyv (3. na svete), proockovanost 45.7vakcin/100obyv
czech – 28396 mrtvych – 2591/1mil obyv (2. na svete), proockovanost 24.4vakcin/100obyv
EU – proockovanost 22.8vakcin/100obyv
behem 2 mesicu, co madarsko ockuje ruskym sputnikem a chinskym sinompharmem poskocilo z 12. mista v celosvetovym zebricku na 3. misto v poctu mrtvych/pocet obyv, a stahlo nas naskok mrtvych na 1mil obyvatel z 276 na 57 a to my jsme pod vedenim vlady nemehel hodne silnej souper.
za poslednich 7 dni zemrelo na cinsky virus 1768 madaru, u nas 664cechu. timhle tempem nas madari predezenou nejpozdeji ve stredu.
do zebricku radim i takovy pidistaty jako san marino a gibraltar, kterej je v soucasny dobe top 2791 mrtvych/1mil obyv – posledni mrtvy s cinskym virem 13.brezna, takze madari je predezenou behem 14 dni, nam pri soucasnym poklesu to bude trvat asi tak mesic.
otazka je porad stejna ockare, proc v madarsky doslo k tak vysokemu narustu mrtvych s cinskym virem hned pote, co madari zacali ockovat ruskym sputnikem a chinskym sinopharmem ???
Jsem zvědasv, kdy se KONEČNĚ začnete zabývat těmi tisícovkami traumatizovaných dětí, kterým před nástupem do školy vyjde pozitivní test! Už jsem před školou slyšel: „Oni mne budou nenávidět, já už do školy nikdy nepůjdu!“ To ovšem „ministry“ zdravotnictví ani trestně stíhaného „premiéra“ nezajímá. A koukám, že ani vás… 🙁
Děti se testují i v Rakousku a to navíc testem, který jako nespohlivý je v Česku téměř odmítán a jeho nákup prověřován orgány činnými v trestním řízení. Takový je rozdíl mezi Rakušany a Čechy.
V Rakousku nevládnou bejvalý komouši a Stbáci !!! O tom je to celé !!
Kam se vytratila ucta a slušnost .Vláda buranu na to nepřijde
Zemana a Bureš jsou zločinci a taky na ně dojde.
naprostá pravda
Velice si vážím vašich pravdivých článků, ale už jsem bohužel velmi stará a počítač
neumím dostatečně ovládat, proto jsem zatím nepřispěla protože nevím jak.
Děkuji vám
Příjemný den. Moc děkuji za zájem o naši práci i milá slova. Podpořila jste nás už tímto! Moc díky.
Bohužel potíž je v tom, že symboly pouze mohou mít velký význam – ale nemusí, a pak se stanou jen prázdnou formální ceremonií. . Zrovna v tomto zmíněném případu prvního očkování už byly známy plány dodávek – a tím i hromadného očkování na celý tento rok-a bylo zřejmé že naděje pro většinu občanů příjde až někdy v druhém pololetí. Tudíž, symbolika – a to tedy už zhruba po celoročním trvání epidemie (a taky skoro 3 měsíčním lockdownu, když už nabíhala další vlna) prakticky nula, a dokonce i případné až okatě vypadající omluvy naprosto zbytečné.
Jo, mimochodem, co jsem před pár hodinami zachytil někde v médiích zprávu, tak Rakušané vyměnili testy pro školáky za jiné a lepší – takže i v tom, pokud snad kopírujeme rakouské vzory, tak se zpožděním a tedy špatně.,
U nás, dle se ty „špatné“ testy pro školáky, co údajně vymění v Rakousku za lepší, se podle vyjádření ženy mého vnuka, která učí, nepoužívají, ani používat nezačaly, aspoň u nich ve škole.