Učit programovat už děti v první třídě? Hlavně je tím neodradit
Programovací jazyky by se měly děti učit již na základních školách, tvrdí IT firmy i evropští politici.
Evropská unie má však v oblasti vzdělání jen minimum pravomocí; rozhodování je ponecháno v rukou členských států. Státy jako Velká Británie, Estonsko nebo Finsko už s výukou základů programování na prvních stupních škol začaly.
Rámcové vzdělávací programy (RVP) českých základních škol s tím zatím vůbec nepočítají, výuka programování je pouze dobrovolná.
Do roku 2020…
Umět vytvořit na počítači tabulku, nebo být zběhlý v práci s internetem dnes sice patří mezi základní dovednosti, stále se stupňující rozvoj digitálních technologií však naznačuje, že už dnes je to málo a bude hůř.
Lidé, kteří se budou za pár let ucházet o práci, by měli mít základní povědomí o tom, jak se vytváří software, internetové stránky nebo aplikace.
Na pracovním trhu už nyní zoufale chybí experti v oblasti digitálních technologií. Čím dřív děti s rozvojem těchto dovedností začnou, tím větší je pravděpodobnost, že se v budoucnu rozhodnou IT obor studovat, jsou přesvědčeni experti i politici.
„Povinné výuce programování už od první třídy říkám ano, ale hlavně jde o to, aby to děti bavilo a naopak je to neodradilo od dalšího vzdělávání v této oblasti,“ upozorňuje viceprezident Svazu průmyslu Radek Špicar.
Podle předseda Jednoty školských informatiků Petr Naskeho nemá být cílem z každého dítěte udělat programátora. Díky nahlédnutí do tajů programování však děti mají získat řadu dalších dovedností jako je analytické a kritické myšlení a rozvoj tvůrčí činnosti.
Brusel to zaplatí
„Programování by nemuselo být součástí jen matematiky nebo fyziky, ale například i základů společenských věd. Děti mohou například vytvořit stránku, kde budou volit do školního parlamentu,“ nabízí možnosti využití vedoucí komunikace společnosti EDUin Bob Kartous.
Jednu z řady svých strategií ministerstvo školství vloni věnovalo právě i „digitálnímu vzdělávání do roku 2020“. Pokud se představa o povinné výuce programování naplní, nebude to tedy dříve než v roce 2020. Dříve než děti se totiž programování musí naučit ti, kteří jej mají na základních školách vyučovat. Na jejich vzdělávání chce ministerstvo využít peníze z evropských fondů.
“Aprobaci na informatiku má pouze 31 % učitelů, takže dvě třetiny kantorů, kteří tento předmět učí, na to kvalifikace nemají,” říká Ondřej Neumajer z Katedry informačních
technologií a technické výchovy Pedagogické fakulty UK.
Nyní se základy práce na počítači na základních školách vyučuje povinně jen hodinu týdně, a to pouze rok na prvním i druhém stupni.
Autorka je redaktorkou EurActiv.cz
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Tak to by ne opravdu zajímalo jak chcete v první třídě učit programovat,když se ty děti teprve učí,jedno po druhém rozeznávat písmenka? A to samotné,teprve se učí číslíčka, napřed rozeznávat pak pomalu skoro na prstech základní operace,sčítání, odečítání,porovnávání.Ptám se, existují nějaké ověřené programovací jazyky pro děti v 1.třídě,které by toto nějak obcházely? Díval jsem se třeba na Baltíka-ten vypadá slibně .Ovšem, i u toho je napsáno i pro začatečníky rozpětí 6-11 let. Takže asi bych se zeptal,jaké jsou zkušenosti s jeho výukou právě a jen v 1.třídě běžné školy..(Nepočítaje nějaké talentovky kam příjdou chytré děti nabušené ze školky,umějíc už odtamtud číst psát počítat a ovládat počítač).
A mimochodem,když už tady někdo mluví o Aprobaci na informatiku-docela by mne zajímalo kolik z těch učitelů má aprobaci pro tu první třídu. Kde (logicky) ty děti si nedokáží ani napsat poznámky z výkladu,ani si pak tu látku nepřečtou a nezopakují v učebnici,ani jinde ani na internetu. Slovem tedy učitel je to musí skutečně všechny -naučit- v pravém smyslu toho slova během té vyučovací hodiny. Podobně jako jeho kolega vedle který je vedle pomalu a trpělivě učí číst a psát ta písmenka a číslíčka . Kdopak z informatiků umí tohle?
Souhlasim ze to je tezke a u nas skoro nemozne, staci se podivat na vyuku matematiky, kterou ucitele neumi ucit a zaky akorat odradi. Ale pokud vam neco rika Karel tak v tomto stylu by to ,mohlo jit. Ucilo se tim zaklady programovani v 80tych letech.
Já Karla pamatuju-ve skutečnosti jsem se na něm i kdysi učil, ale to už jsem byl přece jen o trochu starší, takže jsem už uměl dobře číst a psát. To je právě ta moje výhrada pro 1. třídy kde tohle ty děti ještě pořádně neumí.. Protože Karel byl v tom při psaní programů čistě textový, tam se musel ten program psát
KROK VLEVO POLOŽ, atd..
(A když tedy myslím psát (program), tak tedy opravdu myslím psát program, mít v hlavě ten algoritmus,rozvíjet si ho, ladit,atd.. což pochybuju že jde v případě kdy si to dítě (když už) v hlavě teprve skládá to slovíčko z pomalu rozpoznaných písmenek K – R – O – K
A zase -když píšete „.. staci se podivat na vyuku matematiky, kterou ucitele neumi ucit a zaky akorat odradi. „- já to beru-ale říkám „umět (dobře) učit na urovni těch dětí“ (čili tedy v té 1.třídě.. Čili zda i pro ně se zdá ten výklad logický a příklady zajímavé..
Hlavně neodradit to jistě.
Pořád užitečnější než úpravy mnohočlenů, kterými trápí české děti ve škole dodnes, přestože od dob kalkulaček nikdy nebyly potřebné. Zábavnější a užitečnější je diskuze o tom kolik andělů se vejde na špičku jehly jak ve středověku.
Tohle je právě zádrhel těch nových moderních vyučovacích metod, které (možná) dokáží děti zaujmout. Totiž-jak jsem jich pár viděl, a jak jsou třeba i prezentované, tak se týkají leda základních operací s malými čisly tak do 20..
A jak správně díte, tak na složitější úseky matematiky (třeba ty úpravy mnohočlenů) žádné zázračné metody které by děti zaujaly a neodradily- nejsou. To už je totiž na zcela jiném principu, to už se totiž ty starší děti měly naučit že škola a učení je pro ně povinnost-a musí se to tedy učit (s dobrou podporou učitele, jistě) i když se jim nechce..