Uchazeč o Bílý dům Walker: Vrátil bych do Česka systém americké protiraketové obrany
Debata republikánských kandidátů do amerických prezidentských voleb 2016 má za sebou zatím teprve první zahřívací kolo. Padlo v ní ale i jméno České republiky. V souvislosti s americkým systémem protiraketové obrany.
Mezi desítkou diskutujících kandidátů, kteří v noci na dnešek vystoupili na první debatě v Ohiu, byl i guvernér státu Wisconsin Scott Walker. Ten podle expertů patří mezi hlavní kandidáty na prezidentskou nominaci a v otázce týkající se bezpečnosti se ostře vymezil proti politice Baracka Obamy.
Za působení prezidenta Obamy a ministryně Clintonové se podle něj americká zahraniční politika rozmělnila. Walkerův přístup by byl prý tvrdší. „Poslal bych na Ukrajinu zbraně. Ve spolupráci s NATO bych posílil východní hranici Polska a baltských států. Obnovil bych a vrátil na místo systém protiraketové obrany, který jsme měli v Polsku a v České republice,“ řekl Walker.
Na svém twitterovém účtu se jeho výroku podivila například i novinářka, analytička (a manželka někdejšího polského ministra zahraničí Radoslava Sikorského) Anne Applebaumová.
whoops…Walker would „put back the missile defense system that we had in Poland and the Czech republic“?
— Anne Applebaum (@anneapplebaum) August 7, 2015
Zastánci konspiračních teorií to mohou brát jako důkaz, že česká vláda „prodala Brdy Američanům“.
Velezrada české vlády: tajně darovala Brdy americké armádě, píší „dobře informované“ weby
Ve skutečnosti to byla buď Walkerova diskusní zkratka, či omyl. V České republice, v Brdech měl skutečně podle původních předpokladů a dohod vzniknout americký radar. Z ideje ale v roce 2009 sešlo. Telefonátem tehdejšímu úřednickému premiérovi Janu Fischerovi to sdělil 17. září 2009 americký prezident Barack Obama.
„Krátce po půlnoci se se mnou telefonicky spojil prezident USA Barack Obama, aby mi oznámil, že jeho vláda ustupuje od záměru vybudovat na území České republiky radar protiraketové obrany,“ řekl předseda úřednické vlády. „Bylo to v 00:21 středoevropského času,“ potvrdil tehdy premiér Fischer.
Follow @brestan
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Ten Walker pochopitelně neví, o čem mluví. Odpor veřejnosti proti radaru byl někde kolem 70%. Oficiální propaganda se mohla přetrhnout, ale podporovalo to jen pár havloidů a pseudopravičáků. Strašili Čechy celou dobu údajným ohrožením ze strany Íránu, přitom Obama se teď s Íránem v pohodě domluvil, takže ať neoconi zalezou – je to passé. Pitomí zaprdění Čecháčci měli zase jednou pravdu.
Obávám se, že postavení radaru v Čechách mělo jiný důvod a Írán byl jen nafouklá bublina, stejně jako před časem atomová bomba v Íráku. Jsem hrdá na český „plebs“, že si dál zachovává zdravý selský rozum a nenechá se médii ovlivnit.