Učení Rusa Šetinina bylo prohlášeno za sektu. V Evropě přesto vznikají další školy s jeho odkazem
REPORTÁŽ. V německy mluvících zemích se šíří iniciativy podporující vznik alternativních škol. Řada z nich odkazuje na tzv. Šetininskou pedagogiku, metodu, kterou vyvinul Rus Michail Petrovič Šetinin. Jeho původní školu v ruském Tekosu přitom zavřely ruské úřady už v roce 2019 a ortodoxní církev i akademici prohlásili toto učení za sektu. HlidaciPes.org se zúčastnil webináře, který pořádali Šetininovi příznivci v Německu.
Semináře podle Šetininovy metody nabízí v Německu od roku 2016 iniciativa ISKA. Zkratka znamená Mezinárodní školní, sportovní a kulturní akademie. Přestože název budí dojem, že jde o státní instituci, jedná se o soukromou iniciativu, jejímž záměrem je „přinést obyvatelům německy mluvících zemí nový vzdělávací systém“, jak uvádí ISKA na svém webu. Kde organizace sídlí, není jasné. V tiráži je aktuálně uvedena poštovní schránka v Berlíně.
„V mezinárodní škole, sportovní a kulturní akademii sledujeme cíl otevřít lidem ve všech typech vzdělávacích center nové cesty do nové éry. Šetininova metoda je použitelná všude a pro každého. V bezprostřední blízkostí u světoznámého lycea v ruském Tekosu budujeme naše velké centrum jako výchozí bod pro nové vzdělávání,“ stojí na webu platformy.
ISKA pořádá jednodenní a dvoutýdenní intenzivní semináře v Německu, Rakousku a Švýcarsku a také ve Španělsku. Organizátoři ale nikdy neuvádí přesné místo konání, na webu stojí pouze „v oblasti Frankfurtu“, či „mezi Mnichovem a Augsburgem“. Na začátku dubna byla v nabídce také online přednáška, které se HlidaciPes.org zúčastnil.
Trénink ducha
Přednáška se konala na platformě Zoom a vedl ji muž středního věku. Nepředstavil se, na obrazovce v aplikaci Zoom měl místo jména jen písmeno O. Ostatní jej oslovovali jménem Oleg. Z dvanácti účastníků semináře se možná polovina očividně vzájemně znala. Akce budila dojem spíše setkání uzavřené skupiny a neznámí účastníci, kteří si nezapnuli webkameru, vzbudili u skupiny lehkou nervozitu.
Oleg představil krátce školu ISKA a semináře, které zde mohou zájemci absolvovat. „V rámci intenzivních seminářů probíhá trénink ducha, vnitřní síly a jasného myšlení. V kurzech také hodně muzicírujeme a zpíváme, takže propojení pravé a levé poloviny mozku je velmi silné. Po absolvování kurzu zjistíte, že se toho hodně změnilo, že jste silnější.“
Svoji řeč i následné dotazy a příspěvky účastníků prokládal interaktivními vsuvkami – tělesnými cviky, které měli opakovat i ostatní, společným počítáním do sta, společným zpěvem či krátkým videem s úryvkem vystoupení čínského byznysmena Jacka Ma o nutné změně systému vzdělání.
Oleg svůj program ukončil asi po půl hodině a sám konstatoval, že „tentokrát to vzal rychleji a je to tak dobře“. Slova se poté ujala účastnice podepsaná v Zoomu jako Jacquelin. Prozradila, že sama absolvovala první intenzivní semestr kurzu, který připravuje zájemce na úlohu tzv. Průvodce výukou.
„Já jsem po týdnu najednou byla schopná vidět, jaké jsou moje schopnosti a nadání a co mohu udělat pro to, abych je mohla využít,“ vyprávěla nadšeně. Trénink absolvovala se svojí 16letou dcerou, která prý díky semináři zjistila, co chce v životě dělat.
Na dotaz jedné z účastnic, zda je možné přečíst si někde něco více o Šetininových metodách, odpověděl Oleg: „Na internetu jsou k dispozici různá videa. Šetinin napsal knihy, ale nikdy je nevydal. Říkal, že jeho učení musí každý nejprve zažít a zjistit, jestli s ním souzní.“
Diskuze se v poslední třetině semináře točila už jen kolem verbování nových potenciálních Průvodců učení a příspěvků do fondu ISKA. „Aby nikdo nebyl diskriminován kvůli horší sociální situaci.“ Poptávka po seminářích je obrovská, tvrdil Oleg. Jacquelin dodala, že ISKA může uspořádat semináře kdekoliv na objednávku, pokud se sejde alespoň deset zájemců.
Oddanost Rusku a vojenský výcvik
Michail Petrovič Šetinin, narozený v roce 1944 na severním Kavkaze, vystudoval hudbu na Saratovské státní univerzitě a stal se ředitelem hudební školy v Dagestánu. Ve svých 30 letech vstoupil do Komunistické strany Sovětského svazu. Založil několik škol a experimentoval s výchovnými metodami.
V roce 1993 založil školu s internátem v Tekosu, ruské vesnici u Černého moře. Pedagogický koncept spočíval v tom, že děti jsou studenty i učiteli zároveň. Neexistují klasičtí učitelé, ani školní předměty v klasickém slova smyslu.
Brožura vydaná v roce 2019 vysvětluje, že „etnokulturní výchova“ a „fyzická kultura“ včetně „ruských bojových umění“ jsou prvky „rozvoje osobnosti“ dětí. Dále se zde píše, že hlavním cílem školy je „intelektuální obroda Ruska, služba vlasti, služba lidem“, a že vznik lycea osobně podpořil ruský prezident Vladimir Putin.
Schetinin zemřel na konci roku 2019. Jeho příznivci dodnes vidí jeho internátní lyceum jako ideál svobodné školy. A to přesto, že původní škola v Tekosu byla uzavřena v polovině roku 2019 z důvodu nedodržení požadavků na požární bezpečnost, nedostatku učebnic a požadované kvalifikace učitelů.
Bývalí studenti navíc hovořili v ruských médiích o tělesných trestech, bojových cvičeních a cenzuře pošty. Rodiče bývalého žáka lycea řekli také webu Izvestija, že při výběrovém řízení se dětí ptají, zda chtějí studovat vojenství a zda jsou připraveny bránit svou vlast.
To potvrzuje také výpověď bývalého studenta, kterou zveřejnil v roce 2012 web Ukrsekta:
„Všeobecně vzdělávací předměty se učily zrychleně během jednoho či dvou týdnů; škola věřila, že dítě zvládne celý školní program za jeden rok. Hodně času se však věnovalo vzdělávání v duchu vlastenectví, nezištné oddanosti Rusku i osobně učiteli. Také se každý den věnovalo několik hodin tělesné výchově, boji zblízka i vojenskému výcviku. Po večerech chodili chlapci na hlídky, aby střežili areál školy. Jiná skupina zároveň trénovala provádění zajetí a odstraňování hlídky. V chemii, kterou učili také o něco starší kluci – absolventi lycea, jsme se učili o výbušninách a bylo nám zdůrazňováno, že tyto znalosti budou stačit k výrobě funkční bomby.“
Pravoslavná církev v Rusku opakovaně označila školu a jejího zakladatele Michaila Petroviče Šetinina za sektu. Již v roce 2000 patriarcha Alexej II. na setkání s účastníky vánočních čtení konstatoval přítomnost rysů totalitní sekty ve škole v Tekosu. Ve stejném období o tom vydal studii také Alexej Kasatikov, kněz, učitel sektářství a bývalý učitel fyziky, uvedl web Izvestija.
Koronavirový booster
Šetininská pedagogika se dostala do širšího povědomí především díky desetidílné knižní sérii Anastázie ruského autora Vladimira Megreho, která šíří antidemokratické a antisemitské narativy. Fiktivní postava Anastázie žije v sibiřské tajze a vyzývá k zakládání soběstačných „rodinných statků“. Ty mají fungovat na základě soběstačnosti, v souladu s přírodou. V Německu mají stoupenci této scény často vazby na hnutí tzv. Querdenker či Reichsbürger (Říšských občanů), kteří neuznávají německé státní zřízení.
Spolkový úřad pro ochranu ústavy podezřívá vše kolem Anastázie z pravicového extremismu. Hnutí zažilo prudký nárůst popularity v důsledku koronavirové pandemie a následně začala vznikat v německy mluvících zemích řada alternativních škol. Většina z nich se odkazuje právě na Šetininskou pedagogiku, potažmo hnutí Anastasia.
Související články
Světový řád v čele s Ruskem a poustevnice z tajgy. Kult Anastázie v Česku narazil na nepochopení
Extremismus místo návratu k přírodě. Založte farmu a buďte šťastni, radí kult s ruskými kořeny
V září 2021 byla policií uzavřena nelegální škola, která vznikla v areálu opuštěné farmy poblíž Deutelhausenu v obci Schechen v okrese Rosenheim. Zřizovatelkou a provozovatelkou byla podle zpráv z německých médií učitelka na základní a střední škole v Horním Bavorsku, která byla oficiálně dlouhodobě na nemocenské.
Kromě bylinkářů a šamanů zde měli vyučovat také učitelé, kteří „vypadli ze systému“ a přiklonili se k hnutí Querdenker a Reichsbürger. Schechenská „škola“ nebyla schválena úřady, přesto ji navštěvovalo zhruba 50 žáků. Při úřední kontrole se měla zřizovatelka odvolávat na nadaci podle ruského práva a tvrdit, že škola se nachází na ruském území.
Související články
Ti, co myslí jinak. Odpůrce „covidové totality“ sleduje tajná služba a Facebook jim maže účty
V bavorské obci Atzldorf u Freyung-Grafenau měla být v roce 2022 postavena „Škola v pohybu v přírodě“. K podporovatelům projektu patřil mimo jiné Maximilian Eder, bývalý důstojník německých ozbrojených sil. Ten patřil ke skupině Říšských občanů knížete Heinricha Reusse XIII. a nyní je obžalován v kauze chystaného převratu v Německu, kde už během vyšetřování vyšly najevo rovněž vazby skupiny na Rusko.
Švýcarsko rájem alternativních škol
Alternativní školy s odkazem na Šetinina a Anastázii vznikají také ve Švýcarsku, kde mají podle médií dokonce jednodušší podmínky pro vznik. Média informují o nejméně pěti zařízeních, která dokonce získala oficiální registraci.
„Ve Švýcarsku se rozšiřuje stále více škol, které vyučují podle metod pravicové esoterické sekty Anastázie. Ve velmi krátké době úřady povolily i druhou školu blízkou hnutí Reichsbürger,“ píše web Zueritiday a jmenuje školu Campus Vivere v Rikonu u Winterthuru, která otevřeně spolupracuje s popírači státu a hnutím Anastázie a nabízí rodičům dětí i právní poradenství, jak obcházet úřady.
Další podobné zařízení vzniklo v Uznachu v kantonu Sankt Gallen. Zde má působit jako Průvodkyně učení Němka Iris Autenriethová, která sama strávila několik měsíců v ruské Šetininově škole Tekos. „Uprostřed pandemie opustila Autenriethová, kvalifikovaná učitelka, Německo a přestěhovala se do kantonu Curych. Není divu, protože její velmi kontroverzní pedagogické přístupy se v Německu setkaly s odporem, ale ve Švýcarsku, zejména ve východním Švýcarsku, padly na úrodnou půdu,“ uvedl web Saiten.ch.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Vysoce návykové imperiální dějiny Ruska a staletí zkreslování historie
Ukrajinští tajní o válce s Ruskem: západní firmy si na smrti Ukrajinců mastí kapsy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Rusko do Evropy nepatří !
Rozkradená Ukrajina už tím tuplem do Evropy nepatří, ať je zpět ve vlivu Ruska a opět bude v Evropě klid.
Transkripce jména je Ščetinin (Щетинин). Doporučuji si přečíst studii v časopisu Pedagogická orientace: https://journals.muni.cz/pedor/article/view/1380/1020.
Doporučuji nebrat vážně dojmy osmdesátiletého (v době publikování článku) rusisty (tedy nikoli pedagoga). Něco jiného je plané teoretizování českého rusofilního důchodce a něco jiného je reálný provoz školy a reálné výsledky vzdělávání, které bychom mohli znát pouze na základě proběhnuvší školní inspekce.