Proti návrhu "psího" zákona se zvedla hlasitá vlna odporu nejen mezi ochránci zvířat. Foto: Profimedia

Turecký masakr toulavých psů. Jak Turci začali plnit nový zákon

Napsal/a Tereza Engelová 19. srpna 2024
FacebookXPocketE-mail

Začátkem srpna se turecké vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) podařilo parlamentem protlačit kontroverzní zákon o odchytu toulavých psů. Samosprávám nařizuje odchytit, sterilizovat a umístit do útulku toulavé psy, kterých je v ulicích po celém Turecku kolem čtyř milionů. Zákon říká, že pokud do 30 dní odchycené zvíře nikdo neadoptuje, má být utraceno.

Už teď kolují na sociálních sítích děsivé záběry stovek zavražděných psů. Podle tureckých aktivistů za práva zvířat dochází k jejich hromadnému masakrování.

Kontroverzní zákon, o jehož zavedení se v Turecku debatovalo roky, podepsal turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan 2. srpna. I kdyby úřady začaly s odchytem toulavých psů ten samý den, měli mít případní zájemci o adopci těchto zvířat čas do začátku září, aby o ni v útulcích požádali.

Jenže jak ukazují přibývající záběry na sociálních sítích, málokde k tomu vůbec dostanou možnost. Podle upozornění spolků na ochranu zvířat se samosprávy vůbec nezabývají sterilizací a odčervováním odchycených pejsků, tak jak to ještě začátkem měsíce popisovali poslanci AKP, kteří lobbovali za schválení zákona.

Podle vyprávění bylo skučení psů tehdy slyšet až k hlavnímu městu a někteří Turci věřili, že zemětřesení a malá vlna tsunami, která město zalila o rok později, bylo „božím trestem“ za tuto krutost.

Odchycení psi jdou v podstatě „okamžitě na porážku“ a to způsoby, které nemají s „eutanázií“, jak původně formu likvidace psů poslanci prezentovali, vůbec nic společného.

Nafouklá těla a krev

„Z očí, tlamy a nozder zabitým psům tekla krev. Byli tak nafouklí, že jim z těla vylézala střeva,“ popsala děsivou scénu u útulku v ankarské čtvrti Altindag, který spravuje turecká vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje, Burcu Yagciová, právnička z oddělení pro práva zvířat Ankarské advokátní komory. Portálu Al Monitor řekla, že k jámě plné psích těl přijela společně s veterináři a právníky na základě upozornění od ochránců zvířat.

„Štěňata byla nacpána do pytlů. Jejich těla se roztekla kvůli smrtícímu roztoku, který byl zvířatům pravděpodobně aplikován,“ upozornila Yagciová média s tím, že podle veterinářů, kteří zkoumali ostatky zabitých zvířat, mohl roztok způsobit prasknutí vnitřních orgánů starších zvířat, a proto došlo ke krvácení.

Nedaleko „jámy smrti“ pak tým Ankarské advokátní komory objevil betonový domek, v němž bylo ke zdi přivázáno deset psů, bez vody nebo jídla. Dovedlo je k němu hlasité vytí a kňučení. Když právníci ohledně situace oslovili vedení útulku, bylo jim řečeno, že psi zemřeli na „nemoc“ nebo při „nehodě“.

Psi jako součást propagandy

Scéna z Ankary není podle Yagciové ojedinělá. Od zaměstnance útulku ve středoanatolském městě Nigde, které je pod správou AKP, dostala informaci, že se změnil prakticky v „psí jatka“. Zaměstnanci útulku měli podle Yagciové dostat přes WhatsApp zprávu s názvem „zabíjení,“ kde byli informováni o plánovaném hromadném utrácení toulavých psů.

Jejich těla objevili ochránci zvířat v jámě nedaleko útulku. Ten podle Yagciové nicméně asi 40 psů drží jako „důkaz o dobrém přístupu k odchyceným zvířatům“ v regulérních podmínkách.

Proti zabíjení toulavých psů se ozvali už i někteří poslanci, především ze stran opozice.

Republikánská lidová strana (CHP) uvedla, že podá žádost o zrušení zákona k nejvyššímu odvolacímu soudu v zemi. Přímo na prezidenta Erdoğana se prostřednictvím prohlášení na síti X obrátil bývalý poslanec jeho strany Samil Tayyar, který napsal: „Po celé zemi začal hon na psy. Proboha, zastavte tuto krutost. Stačilo by jediné vaše slovo.“

Není ale pravděpodobné, že by Erdoğan takové slovo vyřknul. Za „vyčištění ulic od toulavých zvířat“ lobbuje už několik let. Částečně proto, že po něm volá jeho voličská základna (podle statistik citovaných BBC, považuje toulavé psy za problém 70 % Turků, jen 3 % ale schvalují jejich zabíjení), důvodem „s pomyslným benefitem“, pak může být i to, že se téma uchytilo jako součást „antisekulární a protizápadní“ propagandy.

„Mají armádu trollů, kteří chrlí tvrzení, že psi vykopávají hroby vojáků zabitých v boji proti kurdským ozbrojencům a jedí je, že napadají lidi po cestě do mešity,“ uvedla pro Al-Monitor příklady dobře fungující propagandy Hulya Yalcinová, istanbulská aktivistka za práva zvířat. Podle ní se téma toulavých psů dá ale v rámci propagandy rozšířit i na další „v současném Turecku nežádoucí jevy“ jako například sekularismus nebo prozápadní smýšlení.

Vláda vlastnictví psů či obhajobu práv zvířat prezentuje jako výsadu bohatých nebo sekulárně smýšlejících Turků, které nazývá „bílými límečky“.

„Prezentuje je pak v médiích tak, že pohrdají zbožností a mají větší soucit se svými domácími mazlíčky než s trpícími chudými. To živí kulturu beztrestnosti, která je namířena proti všem ,nežádoucím‘, ať už jde o kurdské disidenty, syrské migranty nebo homosexuály,“ řekla Al-Monitoru Yalcinová.

Podle ní nejsou neobvyklé ani názory, že skutečným cílem vlády je i za pomoci nově přijatého zákona vytlačit z radnic opozici, která po březnových komunálních volbách řídí velký počet obcí. Novela zákona totiž stanovuje, že starostům, kteří jej nebudou dodržovat, hrozí trest od půl roku do dvou let vězení.

A republikáni už během vyhrocených debat před schválením zákona upozorňovali, že jej ve svých obcích nebudou uplatňovat. Podle Yalcinové ale na tom opozicí spravované obce nejsou ohledně péče o toulavá zvířata o moc lépe, než ty spravované vládní stranou. „S bolestí musím konstatovat, že pokud jde o ochranu zvířat, jsou obce pod správou CHP v podstatě stejně špatné jako pod správou AKP.“

Kam s nimi?

Problém s toulavými psy v ulicích se Turci snaží vyřešit už přes sto let. V roce 1910 nechaly ottomanské úřady vyvézt 80 tisíc psů na opuštěný ostrov nedaleko Istanbulu, kde psi zemřeli hlady nebo se požrali navzájem.

Podle vyprávění bylo skučení psů tehdy slyšet až k hlavnímu městu a někteří Turci věřili, že zemětřesení a malá vlna tsunami, která město zalila o rok později, bylo „božím trestem“ za tuto krutost.

Ačkoliv jsou psi muslimy vnímáni jako „špinavá zvířata“, v Turecku se ti toulaví stali paradoxně tak trochu součástí folkloru. V některých istanbulských čtvrtích mají místní „legendární toulavci“ i své sochy.

Zároveň se ale úřady nemohly vyhnout případům, kdy toulaví psi napadli děti nebo chodce. Podle Murata Pinara, který stojí v čele sdružení bojujícího za ochranu ulic před toulavými psy a byl vládní stranou předvolán do parlamentu během debat o schválení zákona, bylo jen od roku 2022 zabito v důsledku útoků nebo dopravních nehod způsobených psy 75 lidí, včetně 44 dětí.

Mezi nimi i Pinarova devítiletá vnučka, která při útěku před toulavým psem vběhla do vozovky pod kola nákladního vozu.

Podle zákona, který vláda přijala v roce 2021 a platil do začátku srpna, měly úřady toulavé psy odchytávat, sterilizovat, čipovat a vracet na místa odchytu. V samotném Istanbulu bylo podle radnice například vloni vykastrováno kolem 42 tisíc psů, v ulicích města jich ale podle statistik pobíhá na 128 tisíc.

Podle odborníků by bylo potřeba sterilizovat alespoň 70 % ze čtyř milionů toulavých psů po celém Turecku, aby se zastavil problém s jejich přemnožením. Toho ale současné útulky s omezenými rozpočty nebyly schopny.

Podle organizace Haytap Şenpolat, která se zabývá právy zvířat, je v Turecku kolem 300 státních útulků, kde chovají na 100 tisíc psů. Často v tristních podmínkách. Místo navýšení rozpočtů útulkům nebo organizacím, která by se o zvířata pokusila postarat, přistoupila nakonec vláda k řešení, které je „rychlé a možná účinné“, ale budí oprávněné zděšení, jak mezi Turky, tak i v zahraničí.

Ve Velké Británii například o drakonickém zákonu psala většina bulvárních médií a deník The Sun v pondělí uvedl, že rostoucí počet britských turistů hrozí „bojkotem Turecka kvůli zákonu o masakru milionu psů“. Jestli jsou to jen plané hrozby či nikoliv, se dá odhadnout těžko, mediálnímu obrazu Turecka v zahraničí ale současná situace rozhodně nepřidala.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)