Tünde Bartha, superúřednice v Babišově kampani: Premiér je jako pták Fénix
KOMENTÁŘ. Dokud Babišovi věřím, ty kauzy mě vůbec nemohou rozhodit. Slova vysoké státní úřednice, vedoucí Úřadu vlády a Babišovy pravé ruky Tünde Bartha ukazují, jak daleko byl v éře Andreje Babiše unesen český státní aparát. Tünde Bartha poskytla Deníku exkluzivní rozhovor, který stojí za pozornost hned z několika důvodů.
Otázky víry, kterou nemohou zviklat sebekřiklavější kauzy trestního stíhání, spolupráce s komunistickou tajnou policií, všudypřítomné střety zájmů a dotační excesy, přenecháme odborníkům na studium sekt a tajných společenství. Jde ostatně jen o vrchol rozhovoru, kterým Deník své předplatitele obšťastnil v pátek a který s paní Bartha vedla redaktorka Kateřina Perknerová.
Rozhovor se jinak line v rovině superlativů, a to jak na úrovni redaktorka-respondentka („Výjimečná a tajemná žena, to je Tünde Bartha, pravá ruka premiéra Andreje Babiše a už skoro čtyři roky vedoucí Úřadu vlády ČR…“), tak ve vztahu respondentka-Babiš („Jsem podobný pták Fénix jako Andrej Babiš. Večer se vybiju a ráno vstanu z popela s dobrou náladou.“).
Chápeme, také máme přirozeně skvělou povahu. A protože máme i zkoumavou mysl, zastavili jsme se u některých pozoruhodných aspektů zmíněného díla.
Jen lehce nesnesitelný šéf
Znáte takový ten moment na pohovoru, kdy na sebe máte prozradit svou nejhorší vlastnost a jdete na to od lesa: Mou největší slabinou je netrpělivost. Netrpělivost? Ano, chci výsledky hned, mám vynikající tah na branku.
Podobně na to jde Tünde Bartha. „Tak on je lehce nesnesitelný,“ říká o Babišovi v nejkontroverznější části rozhovoru. Novinářské břitvy jiskří, vzduchem se vznáší cena Karla Havlíčka Borovského. Ale klid, věta pokračuje: „Jeho pracovitost, urputnost a orientace na cíl je vyčerpávající.“ To jsme si oddechli.
Právě tuto pasáž si ostatně správce profilů Andreje Babiše na sociálních sítích vybral k prezentaci.
Moje pravá ruka Tünde říká, že jsem údajně LEHCE NESNESITELNÝ. No, chápete to? Jinak skvělý rozhovor. pic.twitter.com/OE4GkknqzV
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) July 3, 2021
Jistě, skvělý rozhovor. Tak skvělý, že si ho Babiš rovnou na Twitter pověsil celý. Jinak je totiž k dispozici pouze předplatitelům Deníku. „Zaujal Vás tento článek? Dočíst si jej mohou naši předplatitelé,“ píše se na stránce poté, co uplyne necelá jedna otázka.
V redakci měli jistě z tohoto – řekněme – kreativního přístupu k duševnímu vlastnictví radost. A ještě větší radost měla jistě autorka, Kateřina Perknerová. Není totiž z novinářského pohledu větší pocty, než když si váš rozhovor respondent vystaví jako příklad dobře zvládnutého PR v předvolební kampani.
Nic jiného rozhovor s Tünde Bartha není. Long story short: Babiše žerou světoví státníci, má široké srdce, s Českem to myslí dobře, problémy neexistují nebo si je nepřipouštíme.
Tünde Bartha není státní úřednicí v tom nejužším smyslu slova, abychom na ni mohli vztáhnout přísná měřítka zákona o státní službě o nepřekročitelné hranici mezi úřednictvem a politikou. Úřednicí ovšem je, jen jsou vedoucí Úřadu vlády (Bartha je mimochodem už několik let pouze pověřena, řádně jmenovaná vládou nikoli) a zaměstnanci kabinetu předsedy vlády z působnosti služebního zákona vyňati a zakotveni v tzv. zákoně kompetenčním. I tak je ovšem situace, kdy superúředník poskytuje veřejné rozhovory o kvalitách svého šéfa-politika, za normálních okolností nepřijatelná a absurdní.
I v této zdánlivé drobnosti nám éra Andreje Babiše zase o kus posunula hranice možného.
Kdo je Tünde Bartha?
Ještě před pár dny nebylo jméno šéfky Babišova kabinetu širší veřejnosti příliš známé. Když se vláda 28. června vydala na Hrad na pracovní oběd s prezidentem Milošem Zemanem a vznikla z toho společná fotografie, ptala se řada lidí na sociálních sítích, kdo je ona žena zcela vpravo a zda máme novou ministryni.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman na zámku v Lánech při příležitosti pracovního oběda přátelsky přivítal členy vlády České republiky. pic.twitter.com/yi8BVBViHI
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) June 28, 2021
S trochou nadsázky lze říct, že Bartha je kancléřka z povolání. Začínala jako ředitelka kanceláře Mary Travel Agency, v letech 2008 až 2010 byla ředitelkou kanceláře a osobní asistentkou generálního ředitele společnosti AWT, mezi roky 2010 a 2014 pak ředitelkou kanceláře a tajemnicí majitele společnosti BXR Partners.
Což je v jejím oficiálním životopise taková malá hra na schovávanou, neboť oním majitelem byl do roku 2014 finančník Zdeněk Bakala, jeden z vděčných mediálních terčů premiéra Babiše či prezidenta Zemana.
Seznam Zprávy nedávno informovaly, že by se Tünde Bartha ráda viděla v diplomacii a že už se pro ni připravuje post velvyslankyně v Budapešti. Bartha mluví plynně maďarsky a k Maďarsku má hluboký vztah, takže by to mohlo dávat smysl. Větší smysl to ale dává s ohledem na blížící se volby. Babišův výsledek je nejistý, v Maďarsku má obchodní zájmy, ostatně tam chtěl Tünde Bartha vyslat už před třemi lety.
Jeden malý nekritický rozhovor může maďarskou cestu hezky přiblížit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
XTV a tichá dohoda s politiky. Funkční systém, na němž vydělávají všichni
Čau lidi jako nový normál. Politici obcházejí média, vyhýbají se veřejné kontrole
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Co k tomu dodat. Dobře placená, skvělý servis, cesty do světa, vysoké diety, spoustu dalších excelentních benefitů atp. Prostě sekta, která drží pohromadě. V hitlerovském Německu to bylo podobné, tam vůdce vydržel 12 let. Zde mu zbývají ještě 2 roky. Tak se snad dočkáme konce té ostudy.
Výstižné!
Odpovídá to!
Ještě dva roky ho podrží Zeman!
neni co dodat, ta destrukce je neuveritelna abez techto ambicioznich a servilnich poskoku by to neslo..fuj
Tak autorkou rozhovoru je Kateřina Perknerová, že. Více slov netřeba.
ANO !!!
„Premiér je jako pták Fénix“
Má pravdu, Tünde superúúřednice.
Vyčítáte Tünde loajalitu? Divné.