Trump se poprvé setká s politiky zemí NATO. Česko slíbené výdaje na obranu splnilo naposledy v roce 2005
Americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od svého zvolení setká v Bruselu s vrcholnými politiky zemí Severoatlantické aliance. Ti se prý pokusí vyjít USA vstříc a hodlají slíbit, že na svou obranu finance výrazně přidají.
Jak ukazuje tabulka níže, Spojené státy představují nadále nejsilnější armádu světa. Obranný rozpočet USA oproti loňsku mírně narostl na 587,7 miliardy dolarů a představuje téměř 40 % všech vojenských výdajů na světě.
Na druhém místě je Rusko, jehož armádní výdaje od roku 2008 vzrostly zhruba o třetinu. Kvůli propadu kurzu rublu však v přepočtu na americký dolar výdaje meziročně klesly ze 60 miliard dolarů na 44,6 miliardy.
Třetí nejsilnější armádou světa zůstává stejně jako vloni Čína.
I když se Česká republika už roky ani zdaleka neblíží výdajům na obranu ve výší 2 % HDP, jak požaduje NATO, v tradičním žebříčku GlobalFirePower se drží těsně za první třicítkou.
Oproti loňskému roku si ale o tři místa pohoršila. Z celkem 127 hodnocených zemí je česká armáda na 31. místě.
Posledním rokem, kdy Česká republika plnila alianční kritéria na výdaje na obranný rozpočet ve výši nejméně dvou procent HDP, byl však rok 2005.
Žebříček GlobalFirePower Index vychází ze zhruba padesáti různých kritérií zahrnujících především konvenční zbraně, počty vojáků, záloh i celkové bojeschopné populace. Autoři žebříčku zdůrazňují, že do pořadí nijak nezahrnují ať již skutečný či domnělý jaderný arzenál.
České ministerstvo obrany na dotaz HlídacíPes.org faktickou správnost uváděných údajů potvrdilo. Zdůrazňuje však, že takový žebříček vypovídá o bojeschopnosti armád jen velmi málo.
„V dnešní době o výsledcích na bojišti již nerozhoduje počet tanků nebo množství mobilizovatelných občanů, což jsou právě ukazatele výše zmíněného webu,“ říká Jiří Caletka z tiskového oddělení Ministerstva obrany.
Navzdory poklesu v pořadí podle ministerstva obrany schopnosti české armády naopak rostou.
„Konkrétně lze zmínit například nová certifikační cvičení, výběr nových radiolokátorů MADR nebo rozšíření vozového parku kolových ozbrojených vozidel Pandur o spojovací a velitelsko-štábní verzi. Plníme i rekrutační plán armády,“ dodává Caletka.
Ambicí České republiky je prý „v prvé řadě plnit závazky přijaté v NATO, které jsou postaveny především na mobilních akceschopných silách“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel hlídá nedovolené státní subvence. Řeší se Čína, USA, PPF i Dukovany…
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Jako hospodský analytik si myslím, že náš prezident má tak dobré vztahy s Ruskem a Čínou, že nemusíme vydávat peníze na obranu a ještě zbyde panu Babišivi pro jeho firmy. To by měla vědět i americkoruská rozvědka realitního boháče, který vládne v USA.
Vše se nechá zredukovat na ropu a ideologie, které jsou význačné. Pokud DT jako první zemi na svých cestách navštívil Saúdskou Arábii, dal najevo své priority. Tím dal skrytě zelenou k islamizaci světa podporované SA.
Návštěva Izraele a Palestiny byla jen divadýlko, složitější byla návštěva papeže, protože prezident U.S.A. i jezuitský papež jsou rovnocennými protivníky v boji o globální moc, každý trochu jinak.
Setkání s NATO je jen formalitou (postoj U.S.A. vs zbytek aliance), spíše jde o skrytý tlak na změnu aliančních pravidel.
Skutečně zajímavý bude výstup z jednání s Turky v NATO-nakolik jim DT odkýve vnitropolitické autokratické změny výměnou za hlídání Kaspických bran (mělo s tím potíže již Římské impérium) a nakolik je Turecko pevné nástupiště pro obklíčení Číny-se středoasijskými spojenci ani s Pákistánem nelze seriózně počítat.
Celkově jde o další krok k marginalizaci Evropy, nakonec nedokonalé salutování zelených bezmozků na ilustračním snímku článku svědčí o tom, že špičky NATO nemají ani pořadový výcvik.
Nezodpovězenou otázkou summitu je Brexit-stane se Spojené království v turbulencích vývoje podle Orwella součástí Oceánie?
Jářku, poslouchal jsem závěry toho summitu, a mám z toho dost nepříjemný pocit. Že na jedné straně se Trump pokouší připoutat evropské členy NATO k roli USA „světového četníka“ a vyčlenit své velké vojenské síly které budou zasahovat kdekoli a kdykoliv po světě ale hlavně tam tedy ty síly dlouhodobě udržovat na zajištění klidu.
Ale že na straně druhé ta zásadní úloha NATO zasáhnout v případě napadení některého z členských států, se nebezpečně relativizuje..
Zase to upomíná na období před 2.válkou kdy třeba Velká Británie měla rozestrkané své vojenské síly na ochranu svých zájmů (mimo jiné) po jihovýchodní Asii (od Indie k Singapuru), takže když Hitler zahájil válku v Evropě, zjistila že na jeho rychlé a účinné zastavení dostatečné vojenské zdroje nemá. A než si je vybudovala a zahájila protiúder přes La Manche vedoucí k osvobození Německem okupovaných států, trvalo to další 4 roky..
Což asi není dobrá vyhlídka pro dnešek..