Trest za setkání s dalajlámou. Pražští filharmonici neodjeli na domluvené turné do Číny
Od neuskutečněného zájezdu PKF – Prague Philharmonia do Číny uplynul už více než rok. Důvody, proč tenkrát hudebníci neodjeli, vycházejí najevo až nyní.
Orchestr měl na turné podle původních plánů vyrazit koncem roku 2016. Jenže poté, co slovenský prezident Andrej Kiska v říjnu oficiálně přijal v Bratislavě tibetského duchovního vůdce dalajlámu, se situace změnila.
Odveta po čínsku
Čína proti setkání oficiálně protestovala (podobně jako předtím proti setkání tehdejšího českého ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou) a přišla i odveta.
Čínská ambasáda v Praze odmítla vydat víza slovenským členům filharmonie. Trvala na tom, že ti členové souboru, kteří jsou držiteli slovenského pasu, odjet nesmějí. Vedení filharmonie na takovou podmínku odmítlo přistoupit a celé předjednané turné zrušilo.
Informace zazněla „od dobře informovaného zdroje“ na uzavřené debatě o čínských zájmech a vlivu v České republice. HlídacíPes.org poté požádal o vyjádření k události z roku 2016 vedení PKF.
„V roce 2016 vedla PKF – Prague Philharmonia jednání o turné v Číně. S čínskou protistranou však nebylo možné najít shodu v ekonomických a organizačních aspektech spolupráce. Protože se tedy nepodařilo docílit požadovaných podmínek, vedení orchestru se rozhodlo od jednání s čínskou agenturou ustoupit a turné se v roce 2016 neuskutečnilo,“ reagoval Radim Otépka, ředitel PKF – Prague Philharmonia.
Orchestr na turné do Číny nakonec vyrazil o rok později, vloni na podzim.
Stále častější intervence
Přímý dotaz, zda za problémem v roce 2016 bylo právě rozhodnutí čínské strany nepovolit cestu slovenským členům orchestru, nechala filharmonie bez odpovědi.
Redakce HlídacíPes.org žádala neúspěšně o vyjádření i čínskou ambasádu v Praze.
Podle sinologa Martina Hály se ale Čína k podobným intervencím a neformálním bojkotům uchyluje čím dál častěji, ať už vůči jednotlivcům, institucím nebo i celým státům, jejichž jednání se snaží ovlivnit.
„Loni například iniciovala neoficiální bojkot jihokorejských obchodních společností, umělců, a dokonce i turistů poté, co (předešlá) jihokorejská vláda souhlasila s rozmístěním amerického protiraketového systému THAAD na svém území,“ upozorňuje Hála.
Obrana proti takovému tlaku je podle něj obtížná. „Základním pravidlem je trvat na reciprocitě a především solidaritě – bojkot proti jednotlivcům by měl vyvolat podporu jejich kolegů, a bojkot proti celým zemím pak solidaritu jejich spojenců, například v rámci EU,“ říká Hála.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Čína tlačí na zvýšení porodnosti. Začne komplikovat rozvody
Slovensko chce svůj díl z čínského koláče: „Copak Evropa neporušuje lidská práva?“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Příště bude muset letět filharmonie se Zemanem, ten vezme krtečka, něco plácne a bude to zase dobrý….
Já to vidím tak , že Herman a Kiska zcela selhali mohli zorganizovat tructurné po stopách Dalajlámy , nastudovat několik tibetských modlitebních skladeb a rozšířit tak hudební nástroje filharmonie o modlitební mlýnky a další hudební rekvizity tibetských mnichů a nebo si uvědomit , kdo je Dalajláma a co je Čína a jak se má chovat odpovědný politik – objímání se Sudeto německým landmanšchaftem v době pietní vzpomínky na oběti z Terezína , poklonkování Dalaj lámovi
Tohle je přesně ta správná psychologie podřízenosti, se kterou diktátoři počítají a která dovede všechny do pekla.
Já to vidím tak , že odpovědný politik postupuje zásadně v linii.
„Slovo dělá muže a slovo je následováno činem „.
A nenávist až do patnáctého kolena, že. A co takhle vendeta? Podívejme se taky trochu kolem. Co například Francie a Německo? Když si popovídáte s mladými lidmi (pokud to nejsou zpovykaní fanatici), mají úplně jiný názor. Ostatně čínské padělané zboží také mnozí z nás nakupují. A známé Zimmer frei a šmelení se západoněmeckými markami asi pamatujeme všichni. Poklonkování rozhodně ne. Ale střízlivý dialog ano. Pochopení ještě neznamená zapomnění a omlouvání zločinů proti lidskosti. Právě pochopení může odstranit předsudky a odstranění předsudků znamená i odstranění nebezpečí revanše naruby.
Ještě, že ne všichni v ČR jsou tak z čínských soudruhů připo..aní jako vy a Zeman
A kdo vám brání vzít si brň a tu nevzdělanou chátru spráskat? Ústa (kromě jídla) můžeme mít na to, abychom se jimi domluvili, nebo se po nich mlátili. Znáte to přísloví „Komu jazyk neslouží, tomu bude líce zkrvaveno“? Rozlišujte prosím různé situace. Být předpodělaný, znamená STAHOVAT KALHOTY, KDYŽ BROD JE JEŠTĚ DALEKO. To je to, co předvedla „Velká čtyřka“. To bylo hanebné a nedůstojné podlézání. Srovnejte si to třeba s jednáním exministra Hermana. Ono totiž nic není čistoskvoucně bílé, ani kanárkově žluté. Silná slova mohou pár jedinců ohromit, ale pak takový hubotluk vypadá mnohdy jako šašek. Půvabný byl třeba bojovník za lidská práva Kalousek.
slova ucence:
nastudovat několik tibetských modlitebních skladeb a rozšířit tak hudební nástroje filharmonie o modlitební mlýnky
Opravdu v Cechach ziji Cinsti ucenci?
Nevím, zda v Čechách žijí čínští učenci. Asi ne. Spíše by bylo zajímavé zjistit, kde žije autor příspěvku pod nickem „sandy“.
Na tohle jsou dvě odpovědi.
Ta první je jednodušší, Čína je zkrátka totalitní stát, čili to je jeho standardní zahraniční politika. A nikoliv se tomu bránit (ty návrhy v posledním odstavci jsou spíše teroretické) naopak počítat s tím jako nevyhnutelnou cenou za (spíše pouze mediální) boj za lidská práva v Číně…Přijali v nějakém státě třeba oficiálně dalajlámu? Takže musí počítat s tím že v odvetě za to Čína zablokuje nějaké povolení někomu z toho státu. S tím se nic dělat nedá, protože Čína nejen že je totalitní stát, je taky suverénní stát (což my už po vstupu do EU nejsme), takže si skutečně (a třeba nespravedlivě) suverénně rozhoduje koho do země pustí a co mu tam povolí.
Ta druhá odpověď je složitější – totiž kulturně (ne)korektní.. Omlouvám se případným příznivcům vážné hudby, ale kolika z deseti milionů lidí u nás a zhruba miliardě lidí v Číně asi záleží na tom jestli pražští filharmonici pojedou do Číny a komu tam asi budou hrát ? Prague Philharmonia je, jak se dá zjistit příspěvková organizace, čili její hraní včetně zahraničních zájezdů hradí stát z vybíraných daní – a nikoho se neptá, ani se o tom tak bouřlivě nediskutuje jako o důchodech nebo o školství.