Sankce proti Rusku drží v Česku vzácná rukojmí – závodní koně čečenského prezidenta Kadyrova
REPORTÁŽ. „Kadyrov tu má celkem pět koní. Dva chovné a tři závodní,“ ukazuje do stájí před sebou uznávaný trenér Arslangirej Šavujev. Tahle pětice koní, jejichž kupní cena dohromady přesáhla šest milionů dolarů, je v Česku nejhmatatelnějším projevem sankcí, jež Evropská unie zavedla již před třemi lety proti Rusku.
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov je nejen milovníkem koní, ale i blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sankčním seznamu Evropské unie, a tak i České republiky, se ocitl mimo jiné pro svou podporu války na Ukrajině a anexe Krymu. Nechal se slyšet, že v případě potřeby vyšle na Ukrajinu 76 tisíc čečenských dobrovolníků.
Tady v Krabčicích, na dohled od hory Říp, pár kilometrů od Roudnice nad Labem, Kadyrov osobně nikdy nebyl. Místo si však vybral už před lety za sídlo své evropské stáje, s níž měl původně velké plány.
Nebýt sankcí, bylo by lépe
Jeho snem bylo a je vyhrát nejštědřeji dotovaný světový dostih v Dubaji, Dubai World Cup, kde vítěz bere 10 milionů dolarů.
Ne, že by žil Kadyrov ve finanční nouzi. „Kvůli sankcím byl Kadyrov naštvaný. Ne kvůli tomu, že by ho to finančně poškodilo. Vadí mu, že se tím trestají koně,“ říká trenér Šavujev.
Koně, které čečenský prezident nechal v Česku ustájit, měli velké ambice. Hřebci Aldar, Dashing Home a Aldzarb už prý ale mají nejlepší koňský věk za sebou.
„Je mu pět let, nejlepší čas už má pryč,“ ukazuje trenér Šavujev na Aldara. „Nejlepší roky má kůň ve třech, maximálně čtyřech letech. To je jako u fotbalistů, ti jsou také na vrcholu maximálně do třiceti let. Nebýt sankcí, mohl na tom být mnohem lépe,“ dodává Šavujev.
Bývalý žokej sovětské reprezentace pochází z kavkazského města Mineralnyje Vody a v Česku žije od roku 1991. Za tu dobu jeho svěřenci svým majitelům vyběhali přes 47 milionů korun.
Vedle trojice aktivních závodních hřebců jsou ve stáji i dva Kadyrovovi plemeníci. Kupní cena prvního byla tři miliony eur, druhý byl o něco levnější – 2,7 milionu eur.
Koně na dobu neurčitou
„Ta stáj tady v Čechách už ale nemá žádnou budoucnost. Možná později v Rusku, na chov, až bude možnost je odvézt,“ poznamenává Šavujev.
Zatím ale koně chtě nechtě v Česku zůstat musejí. V polovině března Evropská komise prodloužila sankce proti Rusku o další půlrok a je pravděpodobné, že „klatba“, jež se na kompletní Kadyrovův majetek v EU vztahuje od července 2014, bude i nadále pokračovat.
„Platnost evropských sankcí, spočívajících ve zmrazení majetku a v zákazech vstupu do členských zemí unie, se prodlužují o dalších šest měsíců do 15. září 2017,“ oznámila v polovině března komise.
Sankční seznam aktuálně obsahuje 150 lidí a 37 subjektů. EU sankce zavedla v souvislosti „s porušováním územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny a s okupací Krymu“.
Podle vyjádření Finančního analytického úřadu (FAÚ), který je za dodržování sankčních opatření v Česku zodpovědný, je ale Kadyrov jediným občanem Ruské federace, jemuž byl v důsledku sankcí v Česku zmrazen majetek.
„Na základě sankčních předpisů jsou na území ČR zmrazeny majetky i dalších osob. V žádném z těchto případů však nejde o zapojení státního příslušníka Ruské federace. Z důvodu zákonem uložené povinnosti mlčenlivosti nelze být konkrétnější,“ konstatuje vrchní rada právního odboru FAÚ Petr Korbáš.
Neznamená to, že by Kadyrovovi koně v Česku nemohli startovat. Mohou a také startují, zanedlouho i jim začíná nová dostihová sezóna.
Peníze, jež si ale za vítězství a další umístění vyběhají, mohou být ale spotřebovány výhradně na jejich vlastní provoz – trénink, krmení, ustájení v Krabčicích. Žádné takto získané finance ale nesmějí opustit republiku.
„Koně mohou závodit a mohou dokonce i vyhrávat, jen případné výhry mohou být ,reinvestovány‘ výhradně a pouze do zajištění chodu stáje a po dobu trvání sankcí vůči Ramzanu Kadyrovovi nesmějí tomuto být poskytnuty, zpřístupněny,“ říká Petr Korbáš.
Model „co si kůň vyběhá, to jde na jeho živobytí“ potvrzuje i trenér Šavujev: „Kadyrov si odtud ani před sankcemi žádné peníze nevzal, vše tu zůstalo. Kontroly z FAÚ nechodí, ale kontrolovat toky peněz je dnes velmi jednoduché. Nicméně pro Kadyrova jsou to drobné, on ty peníze nepotřebuje. Už na počátku říkal, že vše, co ty koně vyběhají, si tu máme nechat, že jemu jde o to, aby koně byli zdraví a dobře běhali.“
Praha, Moskva, Rhodos
V sankcích proti Rusku nejde samozřejmě zdaleka jen o koně. Do Ruska se nesmějí vyvážet zbraně, citlivé technologie a výrobky dvojího užití. To jsou ty, jež lze případně využít i ve vojenském průmyslu.
Reakcí Ruska byl a nadále je zákaz dovozu vybraných výrobků ze všech zemí EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska: masa a masných výrobků, ryb, mléka a mléčných výrobků, ovoce a zeleniny a potravinových přípravků.
Vedle sankčních seznamů EU mají svůj vlastní i Spojené státy, Austrálie či Kanada. Na americkém seznamu figuruje kupříkladu Vladimir Jakunin, přítel českého prezidenta Miloše Zemana. Opakovaně se setkali v Praze a v Moskvě, i na konferenci Dialog civilizací na řeckém Rhodu, kde je Zeman stálým hostem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde končí v Putinově hlavě ruský svět a co to znamená pro Evropu i celý Západ
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Typický příklad EU kreténismu.
To se vám eurohujeři s těmi koňmi, fakt nepovedlo.
Skutečně typický příklad nejen EU kreténismu, ale kreténismu jako takového vůbec.
Říkávalo se, na konto některých úřadů, „Nechoď tam, je tam vůl“; a my jsme zrovna tam před léty s nadšením vlezli.
Přesně jak to kdysi napsal Kefalín
„Plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí“.
Tak tohle je tedy u nás nejhmatatelnějším projevem sankcí, jež Evropská unie zavedla již před třemi lety proti Rusku?
Abych použil jiný citát z téhož románu, „Chce se mi zvracet“..