„Tito kandidáti po zvolení vyhlásí mobilizaci.“ Jde o dezinformaci

DEZINFORMACE: „Pokud dojde ke zvolení následujících kandidátů, ti vyhlásí mobilizaci (prezidentská pravomoc) a vy půjdete na východní frontu do zákopu!“ píše v příspěvku na sociálních sítích iniciativa Manifest, která vznikla v době pandemie koronaviru za účelem kritiky očkování a covidových opatření. Kandidáti, kteří podle autorů příspěvků „veřejně deklarovali, že vyhlásí mobilizaci“, jsou Danuše Nerudová, Petr Pavel, Pavel Fischer a Marek Hilšer.

OVĚŘENÍ: Jde však o dezinformaci. V první řadě prezidentova pravomoc není vyhlásit mobilizaci na základě vlastního rozhodnutí. „Mobilizaci ozbrojených sil nařizuje prezident republiky na návrh vlády,“ píše se v branném zákoně. Zároveň se mobilizací podle tohoto zákona rozumí „hromadné povolávání vojáků v záloze k výkonu mimořádné služby za válečného stavu“. Pokud země není ve válečném stavu nebo ve stavu ohrožení státu, nelze mobilizaci vyhlásit. Právo k vyhlášení válečného stavu má přitom pouze Parlament České republiky, a to jedině v případě, že získá souhlas nadpoloviční většiny všech poslanců i senátorů.

Lživé je také ale tvrzení, že zmínění kandidáti vyhlášení mobilizace veřejně deklarovali. Nerudová i Pavel tvrzení odmítli s tím, že nic takového neplánují. „Zpráva o mobilizaci je samozřejmě dezinformace. Generál Pavel po zvolení žádnou mobilizaci nechystá,“ odpověděla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Pavla. Fischer a Hilšer na dotazy redakce neodpověděli, ale redakce nedohledala žádný jejich výrok, ve kterém by se k vyhlášení mobilizace zavazovali.

Šéf iniciativy Manifest David Tesař na dotaz, zda může poskytnout zdroje, ze kterých k tomuto tvrzení čerpá, nereagoval. Zástupci iniciativy se však v dalších příspěvcích proti zmíněných kandidátech, především proti Nerudové a Pavlovi, postavili s tím, že mají „mají po jejich zásahu možnost je postavit mimo druhé kolo“. Nepravdivou zprávu o mobilizaci tak lze považovat za záměrnou nepravdivou zprávu, neboli dezinformaci.

©©


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org