Tisíce dětí potřebují pomoc zemí jako Česko. Nápad s 50 sirotky ale poškodily chyby organizátorů
Mediální jiskření kolem přijetí či nepřijetí „50 syrských sirotků“ v posledních dnech pomíjelo podstatný fakt: V první fázi mělo jít především o politické gesto, ne o propracovaný plán. Europoslankyně Michaela Šojdrová chtěla, aby český parlament projednal usnesení k přijetí omezeného počtu dětí zasažených válečnými konflikty. Iniciativa ale utrpěla už na začátku komunikačními chybami těch, co ji vymysleli.
Číslo 50 navrhla europoslankyně Šojdrová jako orientační, nikoliv závazné. Odhadla ho prý jako proporčně adekvátní počtům dětí, které přijaly jiné evropské země v rámci tzv. Dubsova schématu, které ji k celé akci inspirovalo.
Tým Michaely Šojdrové tvrdí, že Dubsovým schématem se kromě Velké Británie inspirovaly například Francie nebo Irsko.
Sirotci à la carte
Český rodák Alfred Dubs je jedním z dětí, které v roce 1939 zachránil před nacistickým režimem Nicholas Winton.
Jakožto člen britské Sněmovny lordů navrhnul lord Dubs před dvěma lety dodatek k britskému imigračnímu zákonu, podle kterého mělo Spojené království přijmout 3 000 dětí bez doprovodu v rámci probíhající imigrační vlny.
„Dubsova iniciativa se týkala dětí z uprchlické krize před třemi lety. Nemusíme se ale omezovat pouze na ně. My bychom chtěli pomoct hlavně dětem, které to v tuto chvíli nejvíc potřebují, které se nacházejí na řeckých ostrovech a se kterými si podle našich informací řecká vláda neví rady,“ upozorňuje Michaela Šojdrová.
LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT
TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!
Další otazníky panují kolem toho, jak by Česká republika děti vybírala. Podle Šojdrové by byl výběr plně v kompetenci českého ministerstva vnitra. Premiér Babiš sice v jednom ze svých prohlášení zapochyboval, že by se 50 nezaopatřených dětí ochotných přestěhovat se do Česka vůbec našlo.
V tomto ohledu by se ale Česká republika mohla opřít o již předvybranou skupinu nezaopatřených dětí, které si přerozdělují v rámci tzv. Dubsova schématu jiné evropské země. Pokud by tedy český parlament usnesení o přijetí dětí schválil, české ministerstvo vnitra může, ale nemusí z této skupiny, předvybrané organizací UNHCR, čerpat.
Malý slovníček pojmů
Klíčovým omylem je samotná definice i počty dětí, které se objevovaly v novinových titulcích. Částečně si za to můžou organizátoři iniciativy sami, protože od počátku se jim samotným pletly pojmy sirotek a dítě do 18 let bez doprovodu. Alespoň dle jejich mediálních výstupů.
Sirotek je dítě, které přišlo o rodiče, případně o další rodinné příslušníky, kteří by se o něj mohli postarat. Naproti tomu děti bez doprovodu nebo tzv. nezaopatřené děti jsou děti, které utečou nebo je rodina vyšle do Evropy, aby je uchránila před válečnými útrapami nebo jinými bezpečnostními nástrahami (např. Tálibánem v Afghánistánu).
V praxi jde hlavně o mladistvé chlapce. Zatímco o konkrétních počtech sirotků v Řecku se nezmiňuje žádná z aktualizovaných zpráv UNHCR, čísla u dětí bez doprovodu jsou jasnější.
Organizace International Rescue Committee uvedla letos v dubnu, že v Řecku na pevnině i přilehlých ostrovech pobývá 3 050 nezletilých migrantů bez doprovodu. Dá se předpokládat, že toto číslo přes letní měsíce vzrostlo.
UNHCR uvádí, že letos se v Řecku zaregistrovalo průměrně 850 dětských migrantů (včetně těch s rodinami) měsíčně. Iniciativa přijetí dětských uprchlíků do České republiky se týká především dětí bez doprovodu.
Narazil i lord Dubs
Britský parlament sice původní návrh zmiňovaného tzv. Dubsova dodatku zamítl, přijal ale upravenou verzi. V rámci jeho naplňování chtěla Británie přijmout 480, nakonec ale reálně přijala 250 dětí původem ze Sýrie, Eritrey a Afghánistánu, které byly vybrány z uprchlických táborů v Řecku a francouzském Calais.
Po roce fungování britská vláda program ukončila s tím, že Velká Británie pomáhá uprchlíkům jiným způsobem.
Podle britských médií úřadům vadilo, že některé z dětí byly do země zároveň přijímány v rámci tzv. dohod o slučování rodin. V některých dalších případech pak údajně i diskutabilní věk nezletilých, u kterých bylo těžké určit, zda už nepřesáhli hranici plnoletosti.
Proti rozhodnutí britské vlády se sice vzedmula vlna odporu ze strany nevládních organizací, které se domáhaly nápravy dokonce soudní cestou, program ale zpátky v život zatím nedokázaly uvést:
„Je ostudné, že Británie slíbila přijmout 480 dětí a nakonec přijala reálně pouze půlku z nich. Navíc některé z těchto dětí se mohly do Británie dostat i v rámci slučování rodin, a zabraly tak místo skutečně potřebným,“ uvedla v srpnu pro deník Independent Beth Gardiner Smithová z organizace „Bezpečná cesta“.
Ta tvrdí, že na území Evropy je mnoho zranitelných dětí, které potřebují pomoct.
Podle ní je například v Paříži kolem dvou stovek dětí, které jsou po demolici ilegálního uprchlického tábora u Calais zcela bez prostředků, často přespávají na ulici, a jsou tak náchylnější padnout do rukou pašeráckým a kriminálním gangům. Právě těm by Dubsovo schéma mohlo zásadně změnit život k lepšímu.
Kdo nabídne bezpečí
Rozhodnutí britské vlády chce opět soudní cestou zvrátit organizace „Help Refugees“, která požaduje, aby Britové dovršili alespoň slibované číslo 480 dětí v rámci „urychleného“ přijímacího procesu pod Dubsovým schématem. Podle této organizace je kromě Řecka dalších 15 000 nezaopatřených dětí také v táborech v Itálii (toto číslo ale neuvádí UNHCR- pozn.red.)
Situace v uprchlických táborech je v současné chvíli především pro děti kritická. Podle Lékařů bez hranic jsou tábory na řeckých ostrovech zcela přeplněné. Místo kapacitně odpovídajích 6 400 se v nich tísní 20 500 uprchlíků. Děti trpí panickými stavy, úzkostmi, zvyšující počty mladistvých se pokusily spáchat sebevraždu.
„Je třeba okamžitě evakuovat nejvíce zranitelné osoby do bezpečného ubytování v jiných evropských zemích,“ vyzvali minulý týden Lékaři bez hranic.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
10 komentářů
Puboši a dospělí potížisté, to nejsou děti. Když jsou v Řecku, Francii a pod. tak jsou podle mezinárodního práva v bezpečných zemích. Skoro polovina „dětí z Calais“ byli dospělí potížisté. I proto byl projekt zastaven. Účelem je dostat tyto „děti“ do bohatých zemí, které by se následně postaraly v rámci spojování rodin o celou rozvětvenou rodinku vykutálených budižkničemů. Parasity nikdo nemusí atak projekty logicky končí.
Líto mi je pouze těch dětí, které jsou opravdu děti a zůstaly v Sýrii. Parasitů, kteří nechtějí opracovat, pouze dělají bordel po celé Evropě a vykřikují to své „alláhu akbar“ bych se okamžitě a nekompromisně zbavil. A tato doba brzy přijde. Ty citové vydíračky viz Šojdrová a Sorosovy obchodníci s lidmi brzy skončí také. Ve vlastním zájmu. Až přestanou ti samí šmejdi se sankcemi proti Sýrii, až začnou naopak reálně pomáhat „dětem“ i dětem, tak v Sýrii je jich požehnaně. A tam také ty dětí patří, jsou budoucností své země. Ne cizí, ne cizími otroky. Připomeňte to těm,kdo konflikty i v Sýrii způsobují – USA, Francie, Velká Británie. Bez jejich vměšování se do cizích zemí a vraždění rodičů „sirotků“ by žádná masová migrace a“potřebné děti“ nebyly.
1) Je smesne, kdyz nekdo obvinuje organizatory z toho, ze to spatne vymysleli. Specialne v CR, kde je jakakoliv podpora imigrantu politicky nepruchodna a kde dute hlavy delaji teroristy z 5-letych deti. 2) Nema cenu sem moc tahat srovnani s Britanii. Tam totiz – na rozdil od CR – vlada pomaha uprchlikum jinym zpusobem, jak se v clanku uvadi.
Marja pano, ale to je pořád dokola, dokola, dokola.
+Berte sirotky
-Jde hlavně o mladistvé chlapce.“
+Berte děti bez doprovodu, v Řecku,…Francii jsou jich tisíce
– jde obvykle o skorodospělé
chlapce, kteří lžou o svém věku
+ to se nestydíte nechat ubohé sirotky na ulici…?
A pořád dokola, dokola, dokola…¨
Když pominu to, že i tento spor ukazuje naprosto přesně jak fungují média v tomto postfaktickém období…
Tak, ale dokud se toto nevyřeší, nemá smysl cokoliv plánovat organizovat nebo dokonce dovážet. Naše sociálka, soudy ani občané totiž zase nejsou tak …europraštění, aby ty 18-20 klacky dali mezi malé děti do dětského domova, natož aby si je snad někdo adoptoval domů – třeba mezi svoje malé děti..
Diskuze o pomoci někomu v nouzi je odporná zrovna tak jako Babišovo prohlášení. Prakticky toho člověka charakterizuje. Prohlášení o pomoci v místě konfliktu je výraz zbabělosti. Řešit problém uprchlíků jejich navrácením do míst kde se vraždilo jenom proto , že už vrah zvítězil s pomocí dalších vrahů a možná už nebude vraždit je další hnus.
Trochu moc jednoznačný názor. Protože a to nezpochybňuji jsou někteří skutečně válkou a vražděním postižení, tak se musíme postarat o všechny kdo dorazí do Evropy. Je tady problém jak kulturní a náboženský, tak jazykový. Kdo dokáže určit tak daleko od jejich domovin, kdo je a kdo není oprávněn žádat pomoc a azyl. Kolik milionů lidí je schopna Evropa vůbec pojmout, když u nás je pro pracující mladé lidi problém dosáhnout na celoživotní zadlužení, aby mohli bydlet ve vlastním domově? Kam chceme ubytovat ty desítky, stovky a nakonec tisíce a desetitisíce potřebných, kdo se o ně bude starat , když klesá dostupnost zdravotní péče, stárnou pediatři. A v neposlední řadě kdo to zaplatí? Západní civilizace vymírá, protože si střední třída, ta těžce zkoušená střední třída nechce snižovat životní úroveň, která u nás mimochodem ve srovnání s Francií nebo VB není nijak vysoká a najednou je nám jako fakt předkládáno, že si máme zase všichni utahovat opasky? Rozpočet plánuje schodek 40 miliard abychom ufinancovali jen to co již máme, že bychom se zadlužili víc? Všichni spasitelé trpících a hladových nakonec nechtějí připustit ani to, že kdybychom pomáhali třeba v Tunisu, nebo Maroku, tedy kulturně a nábožensky bližším prostředí, že by to vyšlo v důsledku levněji a bylo to efektivnější, navíc by nebylo třeba řešit dopravu přes moře a ani do jednotlivých států unie. A na závěr. V první řadě bych řešil problémy těch, kdo dokázali donést do Evropy doklady a řádně si o pomoc požádat.
Žádná chyba, záměr. Slovíčko „sirotek“ působí emotivněji než „dítě bez doprovodu“. Prakticky jde o zviditelnění lidovců a zejména Šojdrové ve volební kampani. ovšem to věkové vymezení byla chyba svědčící o naprosté neznalosti arabského světa aktérů.
Zajímalo by mě, kdo je schopen na 100% potvrdit, že oněch 50 „sirotků“ (bůhví kolikaletých) jsou opravdu sirotci a že jejich táta není zrovna horkým kandidátem na sebevražedného atentátníka u IS.
A co kdyby se migranti, včetně dětí do 18 let bez doprovodu (kdyby mně někdo v 17 letech označil za dítě, se zlou by se potázal!), vrátili tam kde byli před příchodem do přeplněných uprchlických táborech a kde i ty „děti“ dorostli do současné velikosti a stáři, aniž by je to stálo život. Tam průkazně není tak nebezpečno, jak se nám leckdo snaží namluvit, jinak by tam ti lidé nejspíš nepřežili a tak by znich ani migranti být nemohli. Jsem prostě kruťas.
Víte, kde se komunisti starali o potřebné a sociálně slabé??? Hlavně, že bolševici zabírali zámky a budovy vystavěné lidmi, kteří sociální cítění měli a tyto budovy nechali rusákům pro své negramotné vojáky, nebo pro tzv.výzkum pro vývoj brambor, prasat nebo výkalů, jen proto, aby dokázali svým pohůnkům (vám) jak dobře to dělají. Každý doktor, nebo architekt dokáže vykopat sto metrů rejhu krumpáčem, ale žádný kopáč nedokáže uzdravit člověka, nebo vyprojektovat stavbu. Kdy už vám dojde, že vývoj neřídí dělnická třida, ale inteligence???
Za komunistů ti „potřební a sociálně slabí“, které snad máte na mysli, neexistovali, každý měl nejen práci zajištěnou, ale dokonce pracovat musel, jinak mu hrozilo vězení a „pracování“ tam.
Víte kde se polistopadoví „demokraté“ starají o potřebné a sociálně slabé, kterým se dříve říkalo bezprizorní? Nikde. Jen o jedno etnikum se starají ve vyloučených lokalitách, kterým se vždycky říkalo gheto, a starají se velmi intenzivně,tak, že cca 250.000 příslušníků toho etnika se může s úspěchem práci vyhýbat, ba přímo se práce štítit!
A „zámky a budovy vystavěné lidmi, kteří sociální cítění měli“ tyto budovy nenechali rusákům pro jejich negramotné vojáky, nebo pro tzv.výzkum pro vývoj brambor, prasat nebo výkalů, ale nechali je z poloviny rozpadnout, nebo je za levný peníz prodali a ještě (polorozpadlé) prodávají.