Těsně vedle. Jak procedurální hlasování zmátlo média a udělalo z Gerlocha ústavního soudce
Doba internetová s sebou nese jistá úskalí. Patří k nim i lapsus několika médií, která ve středu oznámila, že se prof. Aleš Gerloch stal ústavním soudcem. Realita je poněkud odlišná, resp. už ani odlišnější být nemůže: Gerloch v Senátu získal pouze 19 hlasů ze 64 odevzdaných a ústavním soudcem nebude.
Všechno patrně zavinila Česká televize, která ve 13:05 vydala následující tweet:
Bylo to podezřelé zejména kvůli tomu, že v Senátu v tu chvíli teprve probíhala rozprava k tématu. Správce twitteru České televize nejspíš zmátlo předcházející procedurální hlasování, v němž Senát vyslovil souhlas s přítomností hradního kancléře Vratislava Mynáře během rozpravy. Návrh byl schválen těsně před 13:00 a na následujícím screenshotu je hlasování o něm zvýrazněno.
Následovala další média, která se nejspíš spolehla na ověřenost informace poskytnuté na twitteru ČT. Server Info.cz vydal ve 13:05 připravený text Jana Januše, který analyzuje situaci po Gerlochově zvolení.
Závěrem tedy shrnutí: prof. Aleš Gerloch se ústavním soudcem nestane, v Senátu mu podpora 19 hlasů ze 64 přítomných ke zvolení nestačila.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Panu Gerlochovi nikdo nebere jeho odbornost, překrucovat ústavu dokáže dokonale. Ale ústavní soudce není od toho, aby se někoho zastával, že se pohybuje na hraně ústavy jak se mu to dařilo u prezidenta Zemana. Ale je od toho, aby ho z té hrany srazil do patřičných mezí.