Toto je podle aktuálního hoaxu stanový tábor přichystaný v Praze - Tróji pro uprchlíky...

Téma uprchlíků znovu láká. Nový hoax varuje před stanovým táborem v pražské Tróji

Napsal/a Robert Břešťan 27. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Fenomén řetězových mailů, v nichž si zejména lidé se starším datem narození vzájemně přeposílají „zaručené zprávy“, neustává. A vrací se v nich i témata, která byla opakovaně vyvrácena – třeba to, že se v Česku chystají „vítači“ údajně ubytovat tisíce muslimských uprchlíků.

Podle aktuálního hoaxu, který nyní skrze mailové schránky obíhá republiku, má Pirátská strana v Praze potají zřizovat velký uprchlický tábor. Smyšlená zpráva sugeruje, že v sousedství loděnice Trója vzniká tábor pro běžence, který poskytne „vyžití všem podle zvyklostí z jejich opuštěných afrických a asijských domovů“.

Náhled textu a fotografie, které putují republikou jako řetězový mail.

„Všimněte si stylu zpracování grafiky: řetězové maily jsou často grafické peklo, ale přesto, nebo možná právě proto, jsou pro svou cílovou skupinu atraktivní,“ konstatují v souvislosti s novým „uprchlickým“ hoaxem Čeští elfové, skupina dobrovolníků, která má za cíl boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu.

…a média mlčí!

Téma žije i v „tradičních“ facebookových skupinách, příkladem je třeba skupina „Generál Blaško v EU parlamentu!“ s více než sedmi tisíci členy. Ti se pod textem rozhořčují a nešetří silnými slovy.

Nechybí ani tradiční rozčilování nad tím, že se děje něco závažného, ale „v tradičních médiích a v televizních zprávách ani muk!“, případně přesvědčení, že jde o součást většího spiknutí („Proto jsme zavřený doma. Abychom neviděli co se děje za zády. A ještě na to odvádíme daně.“), či otevřený rasismus („Je tam dost stromů? Já jen aby se opice cejtili jako doma…“) a podiv nad tím, že si to necháme líbit (Proč Pražané nejdou do ulic?“).

Hlasy, které se snaží namítat, že je poněkud podezřelé, že jde o aktuální fotografii, přičemž stromy kolem mají zelené listy, jsou rychle umlčeny. Případně zpraženy další oblíbenou rétorickou figurou: není to sice pravda, ale mohla by být („Zatím hoax, ale jak dlouho?“).

Ukázku toho, jak snadno a rychle lze falešnou zprávu odhalit, ať již za použití intuice, zdravého rozumu a skepse, nebo snadno dostupných technologií, předvedl student gymnázia v Plzni Oldřich Neumann, k němuž hoax také doputoval.

Dál jej poslal už s níže uvedeným vysvětlením a rozborem.

Trvalo to 15 minut

Rád bych nyní názorně demonstroval, že zpráva je falešná. V obsahu bylo uvedeno, že fiktivní stanový tábor pro běžence je budován v sousedství loděnice v Tróji, nedaleko Trojské lávky. Protože jsem předpokládal, že zpráva je nepravdivá, vyhledal jsem satelitní snímky vodáckého areálu Trója a našel na nich konkrétní místo, ve kterém má údajně tábor pro běžence stát.

Následně jsem našel přenos z webkamery přímo ve sportovním areálu, který denně zaznamená několik snímků a ty jsou následně přehrávány ve smyčce – v přenosu jsou mezi stromy vidět klenby vchodu do budovy na dezinformačních snímcích, ale žádné stany ji neobklopují. To samo o sobě dokazuje, že fotografie nejsou aktuální a mohou být měsíce staré.

Kde se tedy údajný stanový tábor vzal? Za jakým účelem byly stany postaveny? Po zapojení dedukce a zdravého rozumu musí být každému jasné, že takto rozsáhlý stanový tábor ve sportovním, veslařském areálu musí mít nějaký smysluplný účel a využití právě pro sportovní areál. Při rychlém prohlédnutí facebookových stránek sportovního klubu Canoe Slalom Prague sídlícího právě v areálu v Tróji jsem našel album fotografií ze zářijového Mistrovství Evropy 2020.

Mezi fotografiemi kajakářů v divoké vodě se mimo jiné nachází snímky vstupu do stanového tábora (viz níže), na jednom ze snímků je dokonce vidět nápis u vchodu „ATHLETES AREA, NO ENTRY FOR PUBLIC“ (areál pro atlety, zákaz vstupu veřejnosti).

„Celý proces hledání důkazů o nepravosti informací v původní zprávě netrval déle než 15 minut,“ konstatuje student Oldřich Neumann.

Jak ale upozorňují experti z řad takzvaných Českých elfů, do podobného ověřování byť podezřelých informací se lidé příliš nepouštějí: „Ověřovat pravdivost řetězových mailů nebývá příliš těžké; jejich autoři ovšem často spoléhají na to, že odběratelé nebudou chtít myslet na detaily, které jim nezapadají do narativu, který si chtějí nechat potvrdit.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)