Televize jako kořist. Politické útoky na veřejnoprávní média jsou ve stínu vražd novinářů
Rozhlas a televizi Slovenska opouštějí další zkušení redaktoři, dnes jich podalo výpověď dvanáct. Přitom je veřejnoprávní zpravodajství nejdůvěryhodnější v zemi a na nejlepší úrovni za řadu posledních let. Televizní krize na Slovensku je navíc stále trochu ve stínu vraždy novináře Jána Kuciaka a svět ji příliš nevnímá i kvůli tomu, co se děje s médii v okolních zemích.
„RTVS si chce pravidelně někdo přivlastnit. Nechceme tomu mlčky přihlížet.“ Těmito slovy končí video, které 12 redaktorů slovenských veřejnoprávních médií zveřejnilo spolu s oznámením o podání výpovědí.
Je to prozatimní vrchol napětí, které se začalo stupňovat loni v létě, kdy do křesla ředitele RTVS usedl Jaroslav Rezník. Ten manažerskou veřejnoprávní kariéru začal už v éře Vladimíra Mečiara, když se v roce 1997 stal poprvé ředitelem tehdejšího Slovenského rozhlasu.
RTVS přebíral Rezník v době, kdy veřejnoprávní zpravodajství hodnotili Slováci jako vůbec nejdůvěryhodnější v zemi.
Po letech celkem bezzubých příspěvků začali redaktoři létat na zahraniční služební cesty a informovat přímo z krizových regionů. Během éry ředitele Václava Miky přišel i nový vizuál, a večerní zprávy RTVS tak začaly v lecčems připomínat třeba na Slovensku hodně oblíbenou ČT 24.
Sputnik jako partner
Rezník ale do vedení zpravodajství přivedl několik bývalých tiskových mluvčích, což vyvolalo kritiku mezi redaktory.
Nový ředitel také na přelomu roku pozastavil (což ale zatím znamená totéž, co „zrušil“) investigativní televizní pořad RTVS „Reportéri“. Nečekaně obměnil i moderátorský tým rozhlasové relace Dejiny.sk.
Rozhovor s jednou s odcházejících reportérek Zuzanou Hanzelovou přinese HlídacíPes.org zítra
Bylo to krátce poté, co moderátory kritizoval jeden z poslanců slovenského parlamentu za Slovenskou národní stranu (SNS). Právě k SNS má Rezník ze současných vládních stran asi nejblíž.
Do loňska vedl tiskovou agenturu TASR a slovenská média upozorňovala, že právě SNS měla před volbami v roce 2016 oproti jiným – tehdy mimoparlamentním stranám – v agenturním zpravodajství TASR pod Rezníkovým vedením nadstandardní prostor. SNS pak Rezníka prosazovala na současný post ředitele veřejnoprávních médií.
Za pozornost stojí i to, že agentura TASR loni pod Rezníkem podepsala smlouvu o spolupráci s prokremelskou agenturou Sputnik; po kritice nakonec od spolupráce odstoupila.
Šéf zmiňované Slovenské národní strany Andrej Danko pak loni na podzim navštívil Moskvu a vystoupil v ruské Dumě, kde mluvil o slovanské vzájemnosti. Následně se odmítl přímo vyjádřit k ruské anexi Krymu.
„Nepřátelská atmosféra“
Za poslední tři měsíce odešla z RTVS řada osobností, například dlouholetá reportérka a zahraniční zpravodajka Olga Baková (rozhovor pro HlídacíPes.org ZDE), někteří externí redaktoři a mezi poslední dvanáctkou členů zpravodajství, kteří podali výpověď, i mladá reportérka Zuzana Kovačič Hanzelová.
Související články
Babišovo vydavatelství si na Slovensku stěžuje na veřejnoprávní televizi. Kvůli českým volbám
Ta se stala symbolickou tváří reprezentující zaměstnance ve sporu s vedením v posledních měsících.
Hanzelová za nejasných okolností nesměla jet pokrývat české prezidentské volby poté, co si na její reportáž o českých médiích vlastněných holdingem Agrofert premiéra v demisi Andreje Babiše (ten má kvůli střetu zájmů nyní majetek vložen do svěřenských fondů) stěžovala dceřinná společnost Babišovy Mafry – Mafra Slovakia. O případu HlídacíPes.org také informoval.
Slovenskými médii za poslední půlrok proběhlo několik otevřených dopisů zaměstnanců i následných reakcí vedení RTVS. Zaměstnanci si stěžovali například na to, že pracují v nepřátelské atmosféře a že vedení jim do určitých relací tlačí předem určené respondenty.
Ticho po vraždě
Eskalaci konfliktu nezastavila ani únorová vražda investigativního reportéra Jána Kuciaka (pracoval pro Aktuality.sk). Ta sice vyvolala v zemi politickou krizi (odstoupil dlouholetý premiér Fico i jeho nejbližší spolupracovník, ministr vnitra Kaliňák) a upřela na Slovensko pozornost médií z celého světa.
Vzduch ve veřejnoprávní RTVS to ale nevyčistilo. A kamery zahraničních televizí se mezitím otočily jinam. Vždyť v regionu se dějí věci – nejnověji třeba „vražda“ a následné „zmrtvýchvstání“ novináře Babčenka v Kyjevě.
Související články
„Za Mečiara jsme toho zažili dost, teď se vracíme zpátky.“ Zkušenosti vyhozené slovenské novinářky připomínají i dění v Česku
Třeba v rakouské vládě je teď populistická strana Svobodných, jejíž mediální radní pohrozil zrušením až třetiny korespondentů veřejnoprávní televize ORF, pokud se nebudou „chovat korektně“. Také rakouští Svobodní mají, podobně jako Slovenská národní strana, v lecčems názorově blízko k současnému vedení Kremlu.
V Maďarsku si Viktor Orbán veřejnoprávní média už dávno podmanil, pod vlivem vlády jsou i média veřejné služby v Polsku. A i v Česku někteří politici nahlas sní o zestátnění ČT a ČRo.
Slovensko tedy nebezpečně kopíruje vývoj ve svém nejbližším okolí. A i když to zahraniční média (s výjimkou těch českých) tolik nedráždí, je současná veřejnoprávní slovenská krize jedním z důležitých signálů, kam se ubírá celý region.
Podpořte nezávislou žurnalistiku.
Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci „Babiš. Vůdce pro 21. století“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
„Nechte mě domluvit.“ Jak si politici ANO dělají čárky u sledování České televize
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
a v případě když se něco v přípravném plánu pokazí, tak dokonce zavraždění novináři i vstávají z mrtvých 🙂 tak mě teď napadlo, jak jste vlastně říkali, že to bylo s tím sestřeleným letadlem nad Ukrajinou? Kdo ho to sestřelil?
Vtipné to možná bude až poté, co z mrtvých vstane všech těch 60 novinářů, co bylo v Rusku zavražděno od roku 1992. To letadlo sestřelili Rusové. Ale možná právem, jestli zrovna na prostý lid sypalo chemtrails.
Pane Břešťan mrzí mě že Vám musím oznámit, že čím dál víc lidí po těch blamážich z poslední doby pochybuje a já se jim nedivím. Kdo ještě do teď jakž takž věřil, tak už teď ani jakž ani takž nevěří.
Všichni lžou, nic není pravda. Nebo je taky pravda všechno. Konečný cíl propagandy.
Na to, „že všichni lžou, nic není pravda. Nebo je pravda všechno“ a že to je ten „konečný cíl propagandy“, to všechno vyplývá opravdu z toho fingovaného usmrcení Babčenka a tvrzení, že se díky tomu odhalil seznam 30 (!) ruských novinářů na Ukrajině, které hodlá Moskva zavraždit, tak jako „zavraždila“ toho Babčenka. Tom snad ani při nejlepší vůli nelze věřit, ovšem pokud nejsem nejzapřísáhlejší rusofob, dobře za to placený. To i pověstná pohádka o červené karkulce, babičce, zlém vlkovi a hrdiném myslivci je blíže pravdě!
Propaganda to má v současné době internetu hodně těžké, to chápu. To není jako kdysi, když vycházely troje noviny a v tv běžel jeden program. To byly pro propagandu zlaté časy. Navíc mi připadá, že ji dřív i uměli udělat, dneska už ji dělá kdekdo a je to kvantita na úkor kvality 🙂
Pane Břešťane, Vy myslíte vážně, ten nepřehlédnutelný náznak toho, že jinde než v Rusku se v posledních desetiletích novináři nevraždí?
Nepoukazujte, na Blízký východ, tam pokud příjde novinář o život, je to tím, že se připletl někam, kde po sobě různí bojovníci zrovna stříleli a kde vlastně neměl co dělat.
Poznámka na okraj: je nepřijatelné, když se lidé navzájem usmrcují, ale nejtragičtější je, když se střílí prakticky denně a „ve velkém“ lidé, kteří nic netuší (USA – školy, koncerty atd., Mexiko) a to jen proto, že někomu „rupne v bedně“ a nebo jde „jen“ o velké peníze, drogy, a pod.) a nikdo, s tím nic nedělá, protože tomu brání výrobci zbraní, kteří by přišli o kšeft. Kam se na to hrabe, při vší úctě k mrtvým, tě 60 zabitých ruských novinářů za 26 let a to to začaloa 8 let trvalo, ještě za prezidentování „oblíbeného“ proamerického 1. prezidenta Ruska, Jelcina (prezident 1991 – 1999) .
Kdyby více lidí používalo mozek a alespoň trochu, spoléhali na základní instinkty. Snažili se analyzovat, porovnávat, jak se v které zemi žije a jakou kvalitu života mají tzv. obyčejní lidé v KLDR, Rusku či číně, možná by nebylo tak těžké rozpoznat, alespoň trošku té skutečné pravdy, která zajisté existuje a je jen jedna. Ano jsem Rusofob, Putina opravdu nemusím, stačila mi jedna bratrská pomoc v roce 68. A jestli to nikdo nevnímá, tak já to vidím dost špatně, ten vůdce se opravdu snaží a co je nejstrašnější, že mu tu propagandu baští i někteří lidé žijící na celkem slušné ekonomické úrovni. A co znamenají obrovské luxusní vozy např. Bentley a obrovské BMW, jeli totiž spolu, s totálně černými skly, oba se značkou „RUS“. Ano děsí mě to. Jak je to vůbec možné policie si je nedovolí ani zastavit. Asi už mají své instrukce, jinak to totiž nechápu, existují snad předpisy o stupni zatmavení oken co se to tedy děje? Ano bojím se. A to co jsem, viděl při včerejší projížďce na kole, to bylo na zvracení, byla to recese, nebo demonstrace síly? Nevím, ale byl to nějaký bývalý statek, nyní evidentně v soukromích rukou, celkově vypadající velmi luxusně, za plotem úplná zoologická zahrada plno krásných čistých domácích zvířat, a u vjezdové brány z levé a pravé strany vlajky jedna Česká a ta druhá Sovětská, připadalo mi to jako Déjà vu. Ale ne tak docela, za komančů, by to kolem nebylo tak čisté a upravené. Co si o tom myslet?