Autonomní taxi firmy Waymo. Foto: Profimedia

Taxikář, nebo robot? Autonomní taxíky vysílá na silnice Tesla i Spojené arabské emiráty

Napsal/a Tereza Engelová 11. října 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Objednáte přes aplikaci a za chvíli přijede taxík, který nemá řidiče. Podobný výjev už nepatří do sci-fi filmů. V reálu si můžou tzv. robotaxi vyzkoušet zákazníci ve Spojených arabských emirátech i v některých amerických městech.

S novým prototypem samořídícího taxi se chce k trhu připojit Elon Musk a ve vybraných městech Spojených arabských emirátů zařazuje do portfolia čínské robotické taxíky společnost Uber. V následujících pěti letech očekávají ekonomičtí analytici strmý nárust robotických taxíků také v Evropě.

Elon Musk si dal sice na čas, ale svůj nový prototyp samořídícího taxíku představil s velkou pompou. Tzv. Cybercab odprezentoval na pódiu Warner Bros Discovery v kalifornském Burbanku pět let poté, co tvrdil, že do konce roku 2020 bude na amerických silnicích jezdit milion robotaxíků.

Jenže ambiciozní plány mu zkomplikovaly nejen přísné dopravní předpisy jednotlivých států, ale i konstrukční problémy. Kvůli nim dokonce překládal prezentaci Cybercab ze srpna na říjen.

Nový robotický taxík Tesly totiž nejen že musí umět řídit sám sebe a dodržovat všechna pravidla silničního provozu. Musí umět vyzvednout jízdné a automobilka zároveň řešila otázky typu, kdo a kde bude taxíky nabíjet, čistit a udržovat.

Část flotily Cybercabs chce Tesla vlastnit a provozovat sama. Další automobily má ale v plánu pronajímat jiným společnostem.

Bez volantu a bez pedálů

Součástí plánu Muska a jeho kolegů je také program, kdy by majitelé vozidel Tesly mohly své automobily pronajímat ve chvíli, kdy je sami nevyužívají.

Něco na způsob mobilního Airbnb. Tesla by si brala podíl z příjmů a zbytek peněz by připadl majiteli vozidla. Generální ředitel společnosti Tesla uvedl, že očekává, že dvoumístný Cybercab bude ve výrobě do dvou let a bude stát méně než 30 tisíc dolarů.

To už ale teď zpochybňují někteří analytici, podle nichž bude Tesla čelit i nadále řadě výzev: „Vozidla, senzory a software společnosti Tesla budou muset být schváleny na každém trhu, na který chce vstoupit. To, že Cybercab nemá volant ani pedály, dává smysl v některých budoucích autonomních vozidlech, ale může ještě více zkomplikovat proces uklidňování opatrných regulačních orgánů,“ řekl portálu Business Insider Paul Miller, analytik finanční společnosti Forrester.

Podle něj Tesla zatím nemá na trhu autonomních vozidel šanci přeskočit stávající poskytovatele služeb jako například americkou společnost Wayamo, jejíž robotaxíky už jezdí v ulicích San Francisca, Los Angeles, Austinu a Phoenixu nebo Uber, který poskytuje jak tradiční servis taxislužeb s řidičem, ale expanduje i na trhu robotaxíků prostřednictvím vozů vyráběných v Číně.

Futuristický Blízký východ

Právě Uber tento týden oznámil, že chystá významnou expanzi na trhu autonomních taxislužeb ve Spojených arabských emirátech, kde bude využívat vozidla čínské WeRide.

Jízdy objednatelné přes aplikaci budou zpočátku dostupné na ostrovech Saadiyat a Yas a v hlavním městě Emirátů Abu Dhabí, přičemž se podle firmy plánuje jejich další rozšíření.

Společnost WeRide už autonomní taxi ve Spojených arabských emirátech provozuje a během příštího roku plánuje své služby rozšířit o stovky dalších robotických vozidel. Toho chce využít i Uber, jehož vedení vidí právě v roboticky řízené dopravě budoucnost.

„Je jasné, že budoucnost mobility bude stále více sdílená, elektrická a autonomní a my se těšíme na spolupráci s předními AV společnostmi, jako je WeRide, abychom pomohli přinést výhody autonomní technologie do měst po celém světě,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Uber Dara Khosrowshahi.

Podle dat společnosti Precedence Research měl celosvětový trh s autonomními vozidly v roce 2023 hodnotu 52,09 miliardy dolarů a do roku 2033 se očekává, že se tato hodnota vyšplhá na 2,752 bilionu dolarů, což představuje složenou roční míru růstu 37,8 %.

Mezi faktory, které tento růst podporují, patří nástup technologie 5G, vládní a soukromé investice a technologický pokrok, včetně umělé inteligence.

Do robotických vozidel kromě Spojených arabských emirátů významně investuje třeba také Saúdská Arábie. Jen během minulého roku nalilo království 100 milionů dolarů do čínského startupu Pony.ai, který se zabývá výrobou robotických vozů, aby je mohl dopravit do futuristického megaměsta NEOM, které od roku 2017 Saúdové budují v provincii Tabuk u severního cípu Rudého moře.

Podle analytiků trhů je dalším kontinentem s velkým potenciálem růstu na poli autonomně řízených vozidel Evropa.

Robotické taxi v Evropě?

Společnost Stratview Research uvádí, že během následujících pěti let čeká Evropu významný růst na poli trhu s autonomními taxíky, které se podle Stratview uplatní hlavně v Německu, Francii, Norsku, Finsku a Nizozemsku.

Především z důvodu pokročilých technologií a podpůrné infrastruktury. Místní vlády jsou nakloněny testování a potenciálnímu nasazování samořídících vozidel do provozu. Ministerstvo dopravy a spojů ve Finsku už má například vytvořenou právní strukturu pro testování těchto vozů. O podobné právní rámce se snaží i Rakousko, Francie a Nizozemsko.

Podle Stratview Research je budoucnost automobilového průmyslu ve vozidlech s nízkou spotřebou paliva a bezemisním provozu. To jsou podmínky, které nově vyvíjená robotická auta splňují.

Podporovatelé jejich zavádění zároveň upozorňují na to, že by se používáním robotických automobilů mohla snížit nehodovost. Argumentují statistikami Amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu, podle nějž stojí za přibližně 94 % dopravních nehod na celém světě lidský faktor.

Podle některých analytiků by robotická auta nehodovost a počty ztrát na životech v silničním provozu mohla významně snížit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)