Tálibán nedodržel nic ze svých slibů. Ženy téměř bez práv, země se soustředí na investory
Žádná hudba v autě, zahalená těla i obličeje žen a muži s plnovousy. Tálibán nově uzákonil povinnou morálku a její porušování tvrdě trestá. Především ženy nemají v Afghánistánu prakticky žádná práva, přesto se ale konzervativnímu islámskému režimu podařilo diplomaticky zabodovat. Po Číně jim oficiálního velvyslance schválily Spojené arabské emiráty. V Afghánistánu chtějí rozšířit podnikatelské aktivity.
Když Tálibán přebíral před třemi lety v Afghánistánu moc, i někteří odborníci uvěřili slibům hnutí, že „tentokrát“ to bude jiné (poprvé Tálibán vládl v letech 1996–2001). Že nevezme ženám práva vydobytá v posledních letech, že zkrátka bude vládnout po svém, ale s větší mírou tolerance.
Se schválením nového zákona „o šíření ctnosti a předcházení neřesti“ je jasné, že to byly jen plané sliby k „uchlácholení“ mezinárodního veřejného mínění a že Tálibán neprošel v podstatě žádnou vnitřní reformou, rozhodně nikoliv ve vztahu k postavení žen ve společnosti.
Jejich práva jsou od minulého týdne oficiálně tak významně omezena, že ženy v podstatě přestávají být součástí veřejného života.
Ctnostné totiž podle Tálibánu přestalo být nejen ukazování jakékoliv části ženského těla, včetně obličeje na veřejnosti, ale i naslouchání ženskému hlasu, který je podle konzervativního islámského hnutí příliš intimním projevem ženy.
Veřejně tak už z úst žen nezazní zpěv, recitace nebo četba. Tálibán už v minulosti ženám zakázal vykonávat pracovní činnost v jiném než ženském kolektivu, objevovat se v televizi, pracovat pro neziskové organizace či chodit mimo domov bez doprovodu mužského příbuzného. Dívkám je povoleno vystudovat jen první stupeň základní školy.
Podle nového zákona je teď ohrožením morálky i upření pohledu na představitele opačného pohlaví, pokud se nejedná o člena rodiny. V tomto ohledu tedy tálibánští zákonodárci „mysleli“ i na muže, protože zákon to samé zakazuje i jim. Stejně jako se holit nebo poslouchat hudbu ve veřejném prostoru, včetně vlastních automobilů.
Dobro podle šaríi
Tresty za nedodržení 35 článků nového zákona se různí. Respektive různily doteď, protože Ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti už v minulém roce za „prohřešky,“ které teď zákon formuluje oficiálně, nechalo pozatýkat 13 tisíc lidí. Podle prohlášení ministerstva u některých stačilo napomenutí či „varování před božím trestem“, jiným byla zabavena část majetku anebo strávili jeden až tři dny ve vězení.
Podle ministerstva spravedlnosti zůstanou tyto tresty v platnosti, ale můžou se k nim přidat i další: „Jakékoli jiné tresty, které jsou považovány za vhodné,“ oznámilo v prohlášení k novému zákonu afghánské Ministerstvo spravedlnosti. Jestli mezi ně může patřit například i bičování nebo kamenování žen, které Tálibán v dubnu znovu ustanovil jako trest za cizoložství, asi vyplyne až z praxe.
Heather Barrová, zástupkyně ředitele oddělení pro práva žen organizace Human Rights Watch k tomu pro agenturu Reuters řekla: „Mnohá z nyní formalizovaných pravidel nastavil Tálibán už dříve a domnívám se, že to značí, co pozorujeme v posledních třech letech, a sice soustavné a postupné stupňování represí.“ Tálibán ho hají jako boj dobra se zlem podle zákona šaría.
Na pokraji hladomoru
Postup Tálibánu a nová represivní opatření především vůči ženám oficiálně zkritizovala Evropská unie. Ta ve svém prohlášení uvedla, že jde o perzekuci z důvodu pohlaví a další závažný zásah do práv afghánských žen a dívek, který nemůže tolerovat a vytváří „překážku pro normalizaci vtahů a uznání ze strany mezinárodního společenství, o které Tálibán usiluje.“
Otázkou ale je, zda „oficiální protest“ bude mít na zhoršení vztahů s Tálibánem reálný dopad.
Evropská unie v roce 2021 přislíbila Afgháncům podporu ve výši miliardy eur, kterou podmínila mimo jiné účastí žen i zástupců menšin ve veřejném a politickém životě. Ženská práva od té doby zaznamenala významná omezení, ale kombinovaná podpora ze strany EU a členských států v Afghánistánu dosáhla místo miliardy eur téměř dvounásobku, respektive 1,6 miliardy eur.
Evropská unie to zdůvodňuje snahou o zmírnění dopadů závažné humanitární a socioekonomické krize, do které se Afghánistán po převzetí moci Tálibánem propadá. A také jako prevenci „vývozu terorismu“, nelegální migrace a hrozící nestability v regionu.
Podle statistik vydaných Evropskou radou čelil Afghánistán v loňském roce jedné z největších humanitárních krizí na světě, kdy pomoc potřebovalo 28 milionů lidí, z nichž se šest milionů ocitlo na pokraji hladomoru.
Tíživou hospodářskou situaci, ke které přitom přispívají jejich vlastní drakonická opatření, si uvědomuje i Tálibán, kterému se sice v zemi daří v rámci možností zajistit bezpečnost, nikoliv však ekonomický růst.
Zástupci režimu proto začali v zahraničí aktivně nabízet nové možnosti podnikání v Afghánistánu, včetně využití velkého nerostného bohatství země. Příležitost k němu budou mít především dvě země, které zatím oficiálně uznaly tálibánskou vládu. Čína a nově také Spojené arabské emiráty. Ty minulý týden ve středu přijaly nově jmenovaného tálibánského velvyslance v Abú Dhabí, Badruddína Hakáního.
Klondajk 21. století?
Hakání, který podle dostupných zdrojů není příbuzensky spřízněn s úřadujícím afghánským ministrem vnitra Siradžudínem Hakáním ani nemá nic společného s militantní skupinou Hakání, na níž jsou uvaleny sankce ze strany OSN a Spojené státy ji mají na seznamu zahraničních teroristických skupin, působil ve Spojených arabských emirátech jako tálibánský vyslanec a od loňského roku jako oficiálně jmenovaný charge d’affaires.
Jeho úkolem bude sehnat investory, kteří by chtěli v Afghánistánu začít podnikat a ujistit je, že byznys to pro ně může být bezpečný i výdělečný. Už vloni na podzim lobboval za „příznivé podnikatelské prostředí“, které prý Tálibové investorům nabídnou, šéf Afghánské obchodní rady v Abú Dhabí, Hadži Obaidulláh Sader Khail.
Ten v rozhovoru pro zpravodajský web TOLO vyzdvihl tálibánskou snahu o znovunastolení bezpečnosti, podporu soukromého sektoru a nekorupčního prostředí. Uvedl tehdy, že Spojené arabské emiráty spolupracují s tálibánskou vládou na výstavbě 200 nemocnic, budování silnic a vodovodních sítí a naznačil další lákavé možnosti: „Spojené arabské emiráty by nám dokonce mohly pomoci vytěžit bohaté afghánské doly,“ řekl Sader Khail.
Zásoby afghánského zlata, mědi a ropy se odhadují na hodnotu převyšující bilion dolarů. Alespoň podle zprávy, kterou měli podle portálu Al-Monitor vypracovat v roce 2010 američtí vojenští experti a geologové.
Zprávu s podobnou částkou zveřejnilo podle televize Al Džazíra v roce 2021 také afghánské Ministerstvo dolů a ropy. To uvedlo, že pod jeho zemí se nachází nejméně bilion dolarů nevyužitých nerostných zdrojů. Zpráva uvádí odhady 2,2 miliardy tun železné rudy, 1,3 miliardy tun mramoru a 1,4 milionu tun minerálů vzácných zemin.
Odhaduje se, že země má také 183 milionů tun ložisek hliníku, druhého nejpoužívanějšího kovu na světě, hned po železe. Podle Al Džazíry, která oslovila amerického geologa Scotta Montgomeryho, odborníka na rozsah afghánských přírodních zdrojů, potřebuje země sedm až deset let na to, aby se těžba ve velkém měřítku stala významným zdrojem příjmů. Není proto překvapivé, že právě o přírodní zdroje se zajímají arabští a čínští podnikatelé nejvíc.
Spojené arabské emiráty ale zvládly využít i další důležité odvětví, a tím je mezinárodní doprava. Firma GAAC holding se sídlem v Abú Dhabí uzavřela v červenci 2022 s tálibánskou vládou dohodu o provozování letišť v Kábulu, Herátu a Kandaháru.
V loňském říjnu pak oznámil emirátský nízkonákladový dopravce flydubai obnovení letů do Kábulu a stal se tak první mezinárodní leteckou společností, která od stažení Spojených států ze země provozovala do afghánského hlavního města lety. Letos v květnu obnovily pravidelné letecké linky mezi Istanbulem a Kábulem po třech letech také Turkish Airlines.
Evropská unie z obchodu s Afghánistánem nijak zásadně netěží. Jakkoliv obrat humanitární pomoci, který do země pod správou Tálibánu jde, dosáhl za poslední tři roky přes miliardu a půl eur, vzájemný obchod mezi oběma zeměmi se podle statistiky vydané EU v loňském roce pohyboval v objemu 264 milionů eur. Přičemž 33 milionů bylo za import z Evropy do Afghánistánu, zbytek za export z Afghánistánu do Evropy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
České stopy saských „teroristů“. Kontakt s Okamurovci a trénink střelby v Česku
Jedna z nejděsivějších věznic světa. Pouštní peklo pro ženy a jejich děti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
31 komentářů
Vinu na tom nese jednoznačně president Biden. A progresivisté, jimž islám ladí s tím, co by rádi zavedli také.
Jsem extrémně překvapen že náboženské hnutí Taliban i nadále dodržuje ustanovení koránu, hadís a šaríi!
Vinu na tom nese nekompetentní trump, který diletantsky rozhodl o stažení a soudruh obama, který s nebezpečnými magory typu taliban a puťka chtěl vycházet po dobrém, soudruhu.
Pokud by byl presidentem USA Trump, tak by k onomu trapnému útěku Američanů z Afghánistanu nedošlo.
Kontrolní otázka, soudruhu. Kdo rozhodl o trapném útěku z afghánistánu co by prezident USA. Za a) trumpeta, za b) ten hysterik s přehazovačkou. Malá nápověda. Stačí si zjistit kdo byl v té době ve funkci prezidenta USA.
Nekompetentní Trump?
To je věc právě té hry na pravdu, o které se tady teď píše.
Vemte si že Američané tam měli 20 let svoje vojáky, kteří to tam hlídali, .Talibán zahnali do jeskyní u hranic, dodržovali tam civilizovaný klid a pořádek (čili i ten islám mohl být pouze mírněný), taky jim tam vycvičili a vyzbrojili místní gardy na svou ochranu, za těch 20 let tam vyrostla nová generace, atd..
Čili, kdyby začal Trump tvrdit, že tohle nestačí, ale bude nutné tam ty americké armády držet dál, tak by mu takovou pravdu asi někdo těžko příjal.
Naopak, ti vojáci už věřili, že pojedou domů, takže když ten rozkaz za Obamy přišel, to pak vzali na letiště docela svižně:)))
Jinými slovy, petříku, netušís o čem je článek ani netušíš na co reaguješ.
Větší hloupost a snůšku nesmyslů bez jediného důkazu jsem už dlouho nečetl. Kam na ta progresivistická moudra a srovnávání islámu s anglosaskou civilizací chodíte? To vám posílají z Moskvy z toho agresivního slovanského chudobince a hlupákova? 😂
Donald Trump má evidentně obrovské starosti. Kamala Harris vypadá vedle šíleného geronta s chcíplou veverkou na hlavě velmi sympaticky a civilizovaně.🙂 Myslím, že volba pro vzdělaného občana USA je jasná. 🙂
Pokud si soudružku Kamalu, co jezdila do Moskvy se učit, jak zakroutit krkem buržoustům, Američané zvolí, tak budou přesně tam, kde jsme se ocitli my po „Vítězném únoru“.
Máte to podložené nějakými důkazy, nebo jenom prezentujete svoji slovanskou dojmologii?
Kdy se byla Kamala Harris učit v Moskvě? Už jste si někdy přečetl její životopis? Já se vsadím, že ne.
Nějaký důkaz, že lůza v USA okrade všechny chytré, schopné a pracovité v USA, jako to udělala lůza v Československu po roce 1945 by nebyl? Kamala Harris to snad někde řekla jako Klement Gottwald, než dostal v posledních svobodných volbách v ČSR 1946 od lůzy nejvíce hlasů?
Už vidím, jak jdou Američanky volit Trumpetu, aby jim zakázal potraty, atd….🙂
Pane Doucho,
prosím, přešlápněte nebo poskočte, je to parafráze citátu, který zazněl u nás v prvorepubličním parlamentu (nikoli po roce 1945). To, že ho nejste s to identifikovat a dát do souvislostí, je váš problém.
.
Kamalu nazvala komunistkou či něčím podobným spousta US novinářů i politiků a dá se to dohledat. Její aktivity jsou skutečně na úrovni ultralevice, a to od dob, kdy pracovala jako právnička.
.
K té lůze bohatě stačí popis aktivit hnutí BLM, bezcenných kriminálních živlů, které jen páchaly násilnosti a rabovaly způsobem, na který naši komunisté po „Vítězném únoru“ neměli. A Kamala je jejich velký podporovatel. Je i podporovatel „woke“ hnutí, které má za cíl vymazat všechny pozitivní příklady z historie (v USA z historie USA a britských osad, které je předcházely).
.
Trump pouze chtěl, aby si o těch potratech rozhodovaly členské státy USA samy.
A dovoluji si připomenout, že federální soud (proti jehož rozhodnutí se Trump postavil) „posvětil“ i „potraty“ plodů těsně před porodem, jaké jsou i u nás nepřípustné vyjma naprosto výjimečných a urgentních zdravotních průšvihů, a pak se u nás (i v jiných civilizovaných zemích) spíš jde cestou indukovaného předčasného porodu, a ne cestou vysátí mozku z hlavy rodícího se dítěte.
U nás jeden pořád koukal, co se nesmí dělat na druhém konci světa, až mu zakázali i pití bez připoutaného víčka.
Co je nám po tom? Jiný stát, jiná kultura, jiný mrav. Oni nám nekecají do našich zvráceností LGBT+, tak jim nekecejme do jejich kulturních zvyklostí.
Taliban možná něco slíbil a nedodržel. Fiala nasliboval a nedodržel vůbec nic. Taliban je spolehlivější a důvěryhodnější, než celá Fialova vláda.
Líbí semi, že se konečně přiznalo, jaký potenciál nerostného bohatství má AFG. Proto tam amíci a NATO šli, aby Afganistán ovládli a posléze vydrancovali.
Jinými slovy zvrácený jan nepochopil, že jeho fantasmagorie na téma co mu kdo slíbil, jsou zcela odlišné od toho co řekl Premiér této po letech konečně kompetentní vlády.
Premiér neřekl nic, jen vysílal signály a nedodržel nic, co slíbil. Pouze okradl všechny občany a přivedl ČR ke krachu. Lže každým slovem a nic dobrého pro ČR neudělal.
Soudruhu, když někdo něco slíbí, tak většinou něco řekne. POkýváním hlavy se těžko něco slibuje. Takže se rozhodni slíbíl nebo neřekl? A nebo za c) si jen potřebuješ do někoho kopnout, protože jsi frustrovaný z toho jak strkáš hlavu do písku před faktem, že celý národ a ČR ke krachu přivedl, lže každým slovem, a nic dobrého neudělal jen a pouze agent bureš.
Jenže on má do jisté míry pravdu. Tahle mince má prostě dvě strany, a pokud si my budeme přisvojovat právo nějak řešit poměry v islámských státech, budou si muslimové přisvojovat právo zavádět nám tu šaríju. A vyhraje ten, kdo bude rozhodnější a tvrdší, což v současnosti vedení civilizovaných států rozhodně není. A Evropa má v tomto tradici už dvousetletou.
Ve středomoří působili berberští piráti, přepadali evropské lodě a zajaté ženy prodávali do harémů. A Evropané se maximálně zmohli na pokorné placení výkupného. Když to na začátku 19. století udělali s lodí USA, přijela před pirátský přístav US válečná flota, rozbombardovala (tehdy děly střílejícími výbušné střely horním obloukem) přístavní pevnost a teprve potom vyslala parlamentáře s ultimátem, že pokud unesené ženy nevrátí, budou stejným způsobem zcela zničeny město i přístav. A od té doby islámští piráti objížděli US lodi velkým obloukem.
A to je reakce, na kterou se tehdy už silně zdegenerovaná Evropa nezmohla a dnes by se na ni nezmohly ani ty, rovněž silně zdegenerované, USA. Proto také islámští piráti a teroristé mohou prakticky bezuzdně řádit.
Jinými slovy, soudruhu, už si nepamatuješ relativně nedávnou historii.
👍
Nechci aby to znělo šovinisticky, ale…. Když chtěli americké (i evropské) ženy rovnoprávnost, museli se o ní poprat. Za války když bylo málo chlapů dřely místo nich ve fabrikách. O rovnoprávnost se za nemalých obětí zasloužily. V afghánu jsme ženám tohle chtěli předat bez jejich zapojení. Ukázalo se že to nefunguje. Nevážily si toho a klidně se toho vzdaly. Nikde žádný ozbrojený odpor, nikde žádná demonstrace (když to ještě šlo) nikde žádná podpora američanů, nikde nic. Nevznikla proti tálibánu ani jediná bojová ženská jednotka. Takže jim to patří.
V Íránu ženy masově protestovaly, a nebylo jim to nic platné.
Faktem je, že když se Talíbové vyrojili, nebyl technický problém na ně nastříkat nervový plyn nebo je kobercově bombardovat napalmem (jako Saddámovy vojáky v Iráku), a bylo by po problému.
A tohle je zase náš problém, že máme v čele senilně dementní bideny, co si pletou syny s vnučkami, a ne politiky, kteří by měli „gule“ něco takového udělat. A v případě problémů i např. vysídlit OSN z území civilizovaných států, kam už dávno nepatří.
1/ Vy žijete v USA, že vám vládne Biden?
2/ Zeman je o 2 mladší než Biden a 8 let z 10 ho nikam do zahraničí nezvali, když zjistili co je zač, aby se jim nepokálel na recepci, nebo neusnul v alkoholovém rauši v koutě na židli, jako na summitu NATO, kdy ho museli odtáhnout, aby jim nezkazil společnou fotku.
3/ Biden asi nikdy neměl Delirium tremens, nevezli ho v říjnu 2010 sanitkou polomrtvého, poslintaného, pomočeného, pokáleného a podvyživeného z chlastu, jako MZ.
4/ Zemanovi voliči mají být na co „hrdi“. 😂 „Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.“
„Nám“ myslím Západ, respektive země, co se tváří, že by k němu mohly patřit.
.
Obávám se, že soudruh Biden je na tom se svými pamperskami +- stejně, a že pokud si plete syny s vnučkami, tak na tom líp než Zeman není a nebyl.
.
Zeman měl dekompenzovanou cukrovku (a možná i metabolický syndrom). Na tom se teoreticky alkohol podílet mohl, ale nemusel. Důležité je, že Zeman je tč. ve funkčním stavu, zatímco Biden, i po odstoupení z voleb (pokud tedy o své vůli odstoupil a pokud o tom vůbec ví) je fyzická i psychická troska i nadále.
S tím studiem medicíny jsi to daleko nedotáhl, když čučkaře, který kvůli cirhóze ležel měsíc v komatu na áru neschopen vykonávat své ústavní povinnosti, srovnáváš s bidem, který ač velmi starý takový problém nikdy neměl.
Hlavně jim neposílat žádné peníze ani humanitární pomoc i kdyby jejich děti „lezly hlady po zdi“. Každý, kdo jim pošle peníze, vodu a jídlo je sponzorem a udržovatelem Talibanu. Ať si žijí po svém. Proti Talibanu nebojovali, takže Taliban chtěli.
Afghánistán byla celkem slušná země, než se blbci spolčili s Moskvou, Sovětským svazem a v roce 1973 svrhli krále Muhammada Záhira Šáha.
Svrženého krále „nahradil rudý“ přítel Moskvy Muhammad Dáúd Chán a vypukla anarchie, rudého Daúda svrhnul revolucionář Núr Mohammad Tarakí, kterého zavraždili v roce 1979 a do Afghánistánu napochodovala armáda sovětského chudobince a hlupákova, která dosadila Babraka Karmala…👎
Mimochodem, pořád je nutné brát na vědomí, že Afghánistán je islámský stát, kde je skoro 100% muslimů. A že zrovna v islámu se ta náboženská pravidla vyžadují tvrdě.
Těch 20 let, co to tam měli pod přímou vojenskou kontrolou Američané, se to asi a jenom v těch velkých městech utlumilo ,ale co před nedávnem odešli, a vládu převzal Taliban, se ty tvrdé islámské zvyklosti vrátily. S tím se asi nedá ďělat nic..
No vlastně dá – když se v Německu přijímají migranti z Afghánistánu, tak právě ti co jsou tímto postihováni a pronásledováni. Zatímco radikální muslimy, kteří s tím souhlasí, poslat hned zpátky
Proto bychom se měli postarat, aby se v civilizovaných zemích nedostali muslimové nikdy k moci. I za cenu tvrdých represí a násilného vysídlení, jak to udělali Španělé (krátce před vyplutím Kolumba), když se muslimové pokusili povstáním zvrátit výsledek reconquisty.
Jediné co je nutné brát na vědomí, petříku, je to, že Afghánistán je islámský stát … a taliban je okupant původem z pákistánu.
Do teto země dorazil blahe paměti i Alexandra Makedonsky a oženil se tam, aby jeho invaze byla úspěšná. Ostatní je historie, na okupaci této zemi si vylamaly zuby dvakrát Britove, Rusové s občany SSSR, ale i Americane, které to stalo za dvacet let několik desitek bilionu dolarů. Prez, Trump začal jednat o odchodu, který dokončil dosluhujici prez. Biden. Brečet nad rozlitym mlékem na horké plotně Afganistanu je scestne a farizejske. Afghánské ženy si svá práva v rámci Islámu vybojuji o tom není pochyb. Problém je o exploataci nerostneho bohatství Afganistanu, ktery dostala Čína na zlaté misce se lzickou. Ano, je to těžká porážka Zapadu, náprava je dlouhodobá a složitá. Můžeme si myslet něco o nespravedlnosti světa, ale realita je, že Taliban zvítězil a dodržováním smluv si počíná metodou per partes.
Obávám se, že postavení islámských žen by pomohla pořádná válka, v níž by významná část (a v některých ročnících většina) islámských mužů šla čuchat ke kytkám zespodu (jak tomu bylo v Evropě za první světové války) a ženy je musely nahradit.
Ono není náhoda, že nejpozději dostaly volební právo ženy v rámci Evropy ve Švýcarsku, které v obou válkách bylo neutrální, takže ženy tam muže nenahrazovaly.