Vy máte každý den udělané vlasy, my ale krachujeme, vzkazují ministryni financí kadeřnice
Zatímco se ministryně financí Alena Schillerová chlubí na Instagramu upraveným účesem, majitelé tuzemských kadeřnických salónů počítají těžké ztráty. V rámci Evropy jsou čeští kadeřníci jedni z posledních, kteří budou po pandemii koronaviru smět otevřít své provozovny a nabízet své služby zákazníkům. Pro některé z nich můžou tři měsíce bez tržeb znamenat i konec podnikání.
„Je to likvidační. Připadá mi, jakoby tu vláda vůbec nechtěla střední podnikatelskou vrstvu, jakoby jejím cílem bylo, aby šli všichni pracovat coby zaměstnanci a nikdo v Česku nepodnikal,“ říká k vládním nařízením v souvislosti s nouzovým stavem Romana Kadlec, spolumajitelka kadeřnického studia.
S kolegyní Lenkou Pospíšilovou ho otevřely před čtyřmi lety. Jako matky samoživitelky v těžké životní situaci si tím splnily svůj sen, o který je teď ale vládní nařízení můžou připravit.
Splněný sen, ale draze vykoupený
„Já šéfovala síti kadeřnických salónů, které jsme spoluvlastnili s bývalým manželem. Jenže ten se zakoukal do přítelkyně mého syna z prvního manželství a během několika měsíců jsem najednou byla bez manžela i práce. Sama se čtyřletým dítětem,” popisuje Romana, jak vzniklo rozhodnutí otevřít vlastní kadeřnické studio. S Lenkou do něj investovaly všechny úspory a ještě si musely u banky vzít úvěr.
Přiznává, že jako dvě ženy, které neměly předchozí zkušenosti s vedením stavby a musely přitom otevřít ve velmi krátkém termínu, si sáhly na dno fyzických i finančních sil.
„Požadavek nájemce prostor byl, že musíme otevřít do čtyř měsíců, takže jsme byly ve velkém časovém presu. Na stavbu jsme si musely vzít úvěr, obrovské částky spolkla vzduchotechnika, topení. Hygiena pak po nás chtěla, že musíme mít nade dveřmi tepelnou zónu, což přitom nebývá v kadeřnictvích zvykem a stálo to ještě 50 000 korun navíc, ale zvládly jsme otevřít a modlily se pak za otevření každé nové kanceláře v okolí,” popisuje Lenka Pospíšilová složité začátky.
Ji samotnou tři měsíce po otevření salónu potkala osobní tragédie, když jejímu manželovi lékaři oznámili, že má zhoubný nádor. Měsíce o něj pečovala, boj s nemocí ale nakonec prohrál.
„Víte, všichni vidí salón a hezké prostory, říkají si, jak musíte být za vodou, ale tak to vůbec není. Neznají váš příběh. Neznají kontext. Nevědí, že musíte splácet úvěry, že máte náklady na daně, mzdy, materiály, které chceme mít šetrné k vlasům i přírodě, že zodpovídáte za několik zaměstnanců,” říká Lenka Pospíšilová, sama matka tří dětí.
Propouštět? Za žádnou cenu
Na otázku, zda v současné složité situaci nepřemýšlely o propuštění zaměstnanců, ke kterému se uchylují některé firmy, odpovídají obě rázným ne.
„Máme k našim zaměstnancům takový vztah, že bychom jim to nikdy neudělaly. Jsme jako rodina a moc si vážíme, že s námi teď soucítí a mají trpělivost. Za březen jsme jim zatím nebyly schopné dát výplatu, protože čekáme na vyjádření banky, kterou jsme žádaly o půjčku 200 tisíc korun právě na zaplacení mandatorních výdajů,” popisuje Lenka, kam se jejich podnik dostal po opatřeních souvisejících s nouzovým stavem.
Ačkoliv na tři měsíce přerušily činnost, každý měsíc musí platit nájem, zdravotní a sociální pojištění za své zaměstnace i sebe, výplaty zaměstnancům a splátky úvěru, které se jako jediné podařilo o tři měsíce odložit.
„Hned první týden karantény jsem napsala nájemci, že žádáme o posunutí nájemného až do skončení karantény a ptala jsem se, jestli až skončí karanténa, byli by nám ochotní dát třeba 50% slevu na rozjezd. Doteď ale nevíme, jak se rozhodli. Banka nám posunula splátku úvěru o tři měsíce a jediná pomoc od vlády je posunutí EET. To je veškerá pomoc od státu,” popisuje Romana.
Vláda tvrdí, že státní pomoc podnikatelům je účinná. Kadeřnice to ale vidí úplně jinak:
„Půjčka Covid 1 se na nás nevztahovala a Covid 2 a 3 jsou vyčerpané. Dosáhlo na něj dohromady 400 podnikatelů a podmínky ještě jsou, že musíte zaplatit zaměstnancům 80% platu. Ale když nemáte tržby, jak to máte udělat?” ptá se Lenka a Romana dodává:
„Mně připadá jakoby si vláda myslela, že malí podnikatelé mají našetřeno. Že dva měsíce nic nezmění, že můžou v klidu dotovat firmu ze svého, ale spousta podnikatelů, a nemluvím jen o službách, ale týká se to i například kaváren, tak žijí skutečně z peněz, které utrží. Je nepředstavitelné, že by měli třeba půl milionu rezervu.”
„Podpora“ práce načerno
Kadeřnice také srovnávají situaci v České republice s jinými evropskými zeměmi, kde kosmetické salóny a kadeřnictví otevřely už koncem dubna, například v Dánsku nebo Norsku, případně se chystají otevřít začátkem května:
„V Německu se salóny otevírají začátkem května, vláda jim navíc poskytla veškerou podporu. Finance, aby udrželi chod salónů, aby udrželi zaměstnance. U nás vláda podpořila 25 000 korunami OSVČ, které nemusí platit ani zdravotní a sociální pojištění. Přitom většina OSVČ, které znám, k tomu ještě bokem pracuje, jsou vysmátí,” podotýká Lenka s tím, že v případě kadeřnic vláda podle ní podporuje práci načerno.
„Malé kadeřnice chodí po domácnostech a ještě dostanou podporu od státu. A to, co si vydělají teď bokem, samozřejmě danit nebudou. My jako firmy jsme nedostaly ani korunu podpory, musíme platit zaměstnance, ale otevřít smíme až za měsíc. Přitom – jaký je rozdíl, jestli saháte lidem na hlavu u sebe doma, nebo v salónu, kde jsou rozestupy,” kroutí hlavou nad pravidly postupného otevírání jednotlivých obchodů a služeb Lenka.
„Když může být narvaný Hornbach a lidé si tam pomalu šlapou po hlavách, společně s námi se mají otevřít i kina, kde budou lidé sedět vedle sebe, ale například v zoologické zahradě můžete jen k volnému výběhu… jsou prostě věci, které nepochopím,” uzavírá trpce.
Každý den se počítá
„Každý týden se náš dluh na nájmu, výplatách prohlubuje. Samozřejmě budeme bojovat, chceme zvládnout splatit dluhy, které nám kvůli koronaviru vznikly, ale vůbec nevím, jestli tohle ustojíme,” říká Lenka.
„Je otázka, kolik podnikatelů tohle ustojí. Nevěřím tomu, že hned po otevření se všichni vrátí do běžného provozu. Do kaváren se možná budou lidé bát chodit. I my se s tím můžeme potýkat nebo hrozí, že lidé budou mít méně peněz na služby, budeme zase čekat na klienty,” popisuje Romana očekávání konce května, kdy se provoz ve službách má vrátit k normálu.
„Každý měsíc, co jsme fungovaly, byl znát, vědělo o nás čím dál víc lidí, vraceli se rádi a před nedávnem jsme si říkaly, jak se to konečně hezky rozjelo. Teď je opět všechno velká neznámá. Nedokážete si představit, jak je to psychicky vyčerpávající. A do toho slyšíte od paní ministryně Schillerové, že kadeřnictví nejsou potřeba. Říká dáma, která má pořád udělaný vlasy. Je to vlastně až absurdní situace,” konstatuje Romana.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Co paní ministryni vyčítáte , že si umí udělat účes sama nebo jí pomáhá někdo z rodiny ?
Přesně tak šikovná ženská nepotřebuje k životu kadeřnici,umí si vlasy upravit i sama.
Vy si opravdu myslítě, ze si účes děla sama? To jste opravdu naivní
Nekde jsem cetl, jak to vypada v Rakousku, kde uz „otevreli“. Lidi skoro nikam nechodi. Nevim, jestli jsou vydeseni nebo kazdy ted zacina „skudlit“. Rikaji si: co kdyz bude jeste hur? Podle me k padu ekonomiky teprve dojde – druhotna platebni neschopnost bude ta opravdova nakaza. Ne tohle korona-demo. A s vypadkem prijmu z dani nakonec zkrachuje i stat. Doufam, ze „holkam na MPSV, ktere toho maji ted hodne“, zmrzne usmev na rtech, az nedostanou vyplatu.
ale babisovi volici = duchodci, budou spokojeni. kadernik za nima prijede az domu, ani se nemusi nikam trmacet a jeste mozna dostanou nejakou slevu.
co na tom, ze hygienicky opatreni u zakaznika zadny, nebo je prinejmensim kadernik nema vubec pod kontrolou.
tady jde prece o voly-ce.
dnes sem byl u reznika, nejaka baba me tam ve fronte dejchala na krk, coz mi je neprijemny normalne, natoz ted. kdyz sem ji pozadal, jestli by se na me nelepila, jeste se tvarila urazene. pritom jeste pred tejdnem rozestupy 2 metry, lidi v pohode, dnes nic z toho…
Sestra dělá na Ministerstvu financí a říkala mi že na úřadu vlády mají ve sklepě vlastní kadeřnictví, takže asi tolik k paní Schillerové a domácímu dělání vlasů. Holt kázat vodu a pít víno je v dnešní době asi norma.
Hlídací pse. Nedávno jste tu ústy pana Neumanna deklarovali, že do diskuze nepouštíte pouze vulgární nebo nepravdivé komentáře. Tudíž beru tuto informaci o sklepním kadeřnictví na MF jako pravdivou a HP ověřenou.
Lež má krátké nohy.
„Lež má krátké nohy, ale umí strašně rychle utíkat.“
— Lech Przeczek
…ale nedoběhne daleko.
Víc než účes ministryně financi,mě šokuje výrok kadeřnice,že malé kadeřnice pracují doma,a ještě dostanou peníze.A jsou vysmáti.Nedivila bych se kdyby ještě někoho udála.To my češi umíme..To je tak,když se malá kadeřnice pustí do velkého podnikání.A pak se lituje.Možná to ani kadeřnice není.
No viděl bych to asi takto:.
Zaprvé, věřím tomu, že se najdou i zaměstnanci / zaměstnavatelé, kteří těží z této situace a ruku v ruce s vyčíslováním oficiálních ztrát jedou šedé či černé „vedlejšáky“.
Zadruhé, ja spadám mezi OSVČ, teoreticky mám nárok na podporu až 25 000 od státu, ale protože nemám provozovnu, jsem prakticky postaven před problém s prokázáním, a to třeba i za 9 let, že jsem ztratil zakázku kvůli COVID-19. Což buďme si upřímní může být dost těžké byť je to pravdou. Takže já pro svůj klid a dobré duševní zdraví při další kontrole FÚ o tuto „pseudo-podporu“ podloženou výhrůžkami Šílenové ani žádat nebudu.
Zatřetí, téměř čtvrtina článku je „bééé, bééé oni něco a já nééé“? No nevím, mé profese se problémy s COVID-19 asi dotknou více jak té vaší, lidé prostě budou navštěvovat kadeřnictví, ale luxusnější zboží a služby popř. služby pro podniky v oblasti nepřinášející přímý zisk, to je to co dělám já, budou až na druhé koleji a proto jen poukážu, že byť jsem na tom nyní možná lépe, tak z dlouhodobého hlediska to budou právě služby a výroba/vývoj v oblastech inovace a investice které na tom budou nejhůře.
Určitě ale nerozporuji, že projekty půjček, covid1-3, byly opravdu odstrašujícími ukázkami toho, jak by to nemělo být.
Resumé, nebrečte, mohlo by být hůř.
A ať ten hnusný korunavirus už odtáhne k čertu.