Švýcarský soud zamítl odvolání v kauze MUS. Česko má šanci dostat se k zabaveným miliardám
EXKLUZIVNĚ. Odvolání odsouzených bylo v hlavních bodech zamítnuto švýcarským Federálním soudem. Soudy musí znovu prověřit pouze roli Belgičana Jacquese de Groote. U dvou Čechů pak musí přezkoumat výši trestu.
Švýcarský soud rozhodl krátce před Vánoci o odvolání šesti odsouzených v kauze podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti. Federální soud v hlavních bodech potvrdil původní odsuzující verdikt z roku 2013.
Pouze u jednoho z odsouzených Belgičana Jacquese de Groota, téměř devadesátiletého bývalého vysokého manažera Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, odvolací soud nařídil prošetření, zda jednal úmyslně či nikoliv.
U dalších dvou odsouzených bude muset soud přezkoumat pouze výši uloženého trestu – z dokumentů ale není zatím jasné, koho z obžalovaných se tento výrok konkrétně týká.
Odvolací soud nicméně přinesl ještě jednu velmi důležitou zprávu pro Českou republiku. Z verdiktu, který má HlídacíPes.org k dispozici, totiž vyplývá, že soud uznal stížnost České republiky na účast v řízení za oprávněnou.
Našemu státu se tak otevřela šance dostat se k mililardám zabaveným v rámci prošetřování kauzy švýcarskou prokuraturou. Celkem by mělo jít o 14 miliard korun.
Související články
Hra o miliardy z Mostecké uhelné: soud zamítl žádost o vrácení zabavených peněz i argument o promlčení
„Podle Federálního soudu měl být český stát přijat jako oběť, protože uplatnil nároky na proplacení zkonfiskovaných prostředků,“ uvádí se v komentáři k rozsudku. „Federální trestní soud může rozhodnout o nárocích českého státu v následném nezávislém řízení.“
Čeští žalobci dosud informaci o rozsudku neobdrželi. „Informaci o odvolacím rozsudku se dozvídám poprvé od vás,“ reagoval státní zástupce Petr Šereda na dotaz, jak bude nyní česká strana postupovat. „Soud si bude muset vyžádat švýcarský rozsudek, teprve pak se k tomu budeme moci vyjádřit.“
Vězení a pokuty
V kauze podvodného ovládnutí MUS byli ve Švýcarsku v roce 2013 odsouzeni bývalí manažeři z praní špinavých peněz a podvodu. Antonín Koláček byl odsouzen na 52 měsíců vězení a zaplacení 250 tisíc korun. Jiří Diviš má jít do vězení na 46 měsíců a zaplatit přes 1,3 milionů korun.
Další z odsouzených Marek Čmejla má jít za mříže na 4 roky, s pokutou téměř 900 tisíc korun, Oldřich Klimecký na 37 měsíců a pokutou 212 tisíc korun. Petr Kraus byl odsouzen na 3 roky a k pokutě 178 tisíc korun.
A již zmíněný Belgičan de Groote dostal pouze podmínečný trest a pokutu 1,5 milionů korun.
Česká větev
V době, kdy švýcarský soud ještě o odvolání nerozhodl, padla žaloba ohledně ovládnutí MUS také v Česku. Čeští žalobci letos na jaře obžalovali celkem šest lidí – stejných jako ve švýcarské větvi případu, kromě Belgičana de Grooteho.
K obžalovaným bývalým manažerům přibyl v Česku také bývalý náměstek ministra průmyslu Radek Sýkora. Za podvodnou privatizaci hrozí obžalovaným trest odnětí svobody od dvou do deseti let.
Podle českých žalobců byla státu způsobena škoda minimálně 3,2 miliardy korun. Obžalovaným byl proto zajištěn majetek v celkové hodnotě přesahující 2,7 miliardy korun.
Původně bylo v kauze obžalováno osm lidí. Jenže miliardář a spolumajitel dolu Luboš Měkota náhle zemřel a další z obviněných Pavel Musela se záhadně zranil a byl zbaven svéprávnosti.
Související články
Čeští žalobci využili toho, že švýcarský soud ještě nerozhodl. Padlo šest žalob v kauze Mostecké uhelné
S ohledem na aktuální švýcarský rozsudek lze s největší pravděpodobností předpokládat, že vzhledem k pravidlu, že nikdo nesmí být souzen dvakrát za tentýž trestní čin, bude řízení v Česku zastaveno.
Nicméně podle informací HlídacíPes.org korupční větev týkající se bývalého náměstka Sýkory bude moci pokračovat po vlastní linii – ministerského úředníka se totiž švýcarský verdikt netýkal.
Stejně tak zůstane v Česku otevřená také možnost rozhodnout o majetku zabaveném v souvislosti s prošetřováním kauzy v Česku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
8 komentářů
Pokračujte v ochraně demokracie před oligarchy
Děkuji švýcarskému soudu a pokud tomu dobře rozumím, tak může skončit hitparáda u městského soudu v Praze.
České justici se tak dostává kvalitní muster. Možná se i pan generál Tuhý měl včas – inspirovat ve Švýcarsku před vyhlášením policejní rekontrukce.
Hlavni je, ze se (mozna) vrati ty penize. Nebyt toho, ze se v tom Svycari zacali kdysi rypat, vysumelo by to jako vzdy doztracena. Staci si vzpomenout na ochotu ceskych soudu/zastupitelstvi se angazovat. Malem to vypadalo, ze nevznikla zadna skoda.
U nás padly v kauze MUS osvobozující rozsudky, ve Švýcarsku odsuzující. Z logiky věci je někde systémová chyba.Soudilo se na zakázku? Tam či tady? Pokud tady-lze pak věřit v nestrannost třeba Babišova stíhání když jsou možné také psí kusy v jiných případech?
Co je na tom složitého – naše soudy zkrátka zcela dogmaticky aplikuji právní zásadu, i zde často citovanou „ex iniuria ius non oritur“, neboli z bezpráví právo vzejít nemůže. Výsledkem je že soudci jen velice málo soudí pachatele za jeho nezákonné jednání, ale většinu času procesu stráví hlubokým přezkoumáváním a souzením, zda orgány v trestním řízení neporušily nějaké právo pachatele… Výsledkem je že odsoudit a zavřít se nechá jen nějaký nýmand co nemá na dobrého právníka .
A to je asi ten rozdíl, švýcarské soudy sice rovněž dbají aby práva obžalovaných nebyla fakticky narušena – ale aby současně byla posouzena hlavně jejich vina.
Po pádu komunismu se sice zhroutil systém ale nebyli soudci a policisté , kteří by nebyli nějak svázání s bývalým režimem. Na vysoké úrovni jak vzděláním tak jazyky byli jen estébáci a ti se nejprve museli dostat k majetku aby neškodili novodobému kapitalismu. Proto máme dnešní situaci a těžkopádnou justici. Ale už Švýcary doháníme. Jen si to zase nepokazit , rozhodne volba prezidenta.
Ono je to opravdu smutné , namísto toho aby naše justice byla ráda že za ní švýcarské soudy udělaly to co samotná nezvládla za 17 let, se do toho chce náhle hrabat vlastními neodbornými dalšími soudy a vyšetřováním. Nerad bych byl špatným prorokem , ale taky by se mohlo stát, že ti hlavní pachatelé pak využijí špatně formulované rozsudky a informace z těchto českých soudů a budou se pak domahat ve Švýcarsku obnovy procesu a osvobození,
Nemluvě o tom,proč se chce stát nyní a náhle „soudně rozhodovat o majetku zabaveném v souvislosti s prošetřováním kauzy v Česku“ – jaký ten asi může mít celkový objem. Namísto toho aby se jak je v úvodu napsáno okamžitě a důsledně připojil k žalobě o získání 14 milard zabavených švýcarskými orgány Mimochodem, co mne paměť neklame, o tom že se máme připojit se hovořilo už když byl ministr financí Kalousek a ten na to dlabal